m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Nasz spacer zaczniemy z niewielkiego placu kończącego główną ulicę i deptak Tarragony. Stoi tu pomnik Rogera z Laurii - admirała floty Korony Aragońskiej, podobno uchodzącego za najzdolniejszego taktyka wojen morskich w średniowieczu. A czemu tu ?... ...ponieważ jest to wspaniały punkt widokowy, co docenimy gdybyśmy znaleźli się u podnóża skarpy. Nie na darmo miejsce to zwane jest balkonem. Wracamy na górę skąd możemy podziwiać morze, na prawo port... ...na lewo piękne wybrzeże. Ale jak się przyjrzymy to widać tam jakieś ruinki... ...ruinki całkiem stare, bo to pozostałości rzymskiego amfiteatru. Zbudowany w II wieku mógł pomieścić 14 tysięcy widzów.
A skąd tu taki zabytek ? Otóż  Tarragona ma bardzo starożytną historię. Mieszkali tu Iberowie, Kartagińczycy a od III w p.n.e. Rzymianie. Idziemy nad ciągle ciepłe morze. A wracając do czasów antycznych miasto pod nazwą Tarraco było punktem wypadowym Rzymian przeciw Kartaginie a potem stolicą prowincji Hispania.  W szczytowym okresie mieszkało tu ok. 250 tysięcy mieszkańców czyli prawie dwa razy więcej niż obecnie. Do czasów obecnych zachowało się tu wiele pozostałości po tej antycznej przeszłości miasta. Dzięki temu w 2000 roku miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nad samym morzem stoi XVIII wieczny Fort Królowej. Miał on za zadanie bronić tej części lini brzegowej. A linia brzegowa jest tu godna uwagi. Wrażenie robią fale rozbijające się o stromy brzeg.
A jednocześnie przed nami piękny widok na miasto... ...ale warto patrzeć i pod nogi, bo można tu zobaczyć takie ładne kwiatki. Ostatni rzut oka w lewo... ...i w prawo... i wracamy do miasta. Po drodze mijamy kolejny XVIII wieczny Fort Sant Jordi. I jeszcze jedno spojrzenie na miasto.
W mieście wiele zabytków antycznych jest w tutejszych muzeach, część budynków została wchłonięta przez późniejszą zabudowę ale jest także sporo miejsc gdzie możemy sobie wyobrazić jak tu było przed wiekami. Na zdjęciu Forum Rzymskie. Podróż w czasie ułatwiają nam tablice informacyjne. Czasem trzeba jednak mieć dosyć bujną wyobraźnię. W innym miejscu widzimy pozostałości 500 metrowego cyrku - hipodromu na którym odbywały się wyścigi rydwanów. Obok pozostałości sięgających także czasów antycznych murów miejskich. W wieży pretorianów ma swą siedzibę muzeum.
Pewnie wiele tu ciekawych eksponatów, my jednak sobie je podarowaliśmy. W sąsiedztwie stoi rzeźba patrzącego na morze cesarza Oktawiana Augusta. To on w 27 r p.n.e. uczynił z Tarraco stolicę prowincji. Jeśli znajdziemy trochę czasu można wyjechać poza miasto (choć nas dowiózł tu miejski autobus) ... ...stoi tu jeden z ciekawszych zabytków - akwedukt. Akwedukt przez niektórych zwany Mostem Diabła został zbudowany w I w. p.n.e. Ma 217 metrów długości i 27 wysokości.
Jak wiadomo służył do transportu świeżej wody do miasta. Do dzisiaj robi wrażenie. Wracamy do miasta. Tak, tak do miasta. Takie dzikie świnie, bo chyba nie dziki spacerowały w jednym z parków na obrzeżach. A na koniec zapraszam jeszcze do widocznego na początku galerii portu.
Został on pięknie zrewitalizowany... ...i obecnie jest jedną z atrakcji miasta. Dużo tu nowoczesnych jednostek, świadczących o grubości portfeli właścicieli. Ale są i statki starsze...
...a także tradycyjne jachty. Dzielnica jest pełna przyjemnej dla oka małej architektury... ...murali... ...ale znajdziemy tu i zabytkowe budowle... ...i nowszą architekturę. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Tarragona cz.  2
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Tarragona, Hiszpania
1pix użytkownik voyager747 odległość 1 km 1pix
Tarragona cz.  3
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Tarragona - dom rodziny Castellarnau
1pix użytkownik thalassa odległość 1 km 1pix
PortAventura
1pix użytkownik reni3 odległość 9 km 1pix
SALOU - LA PINEDA [HISZPANIA]
1pix użytkownik afrodyta odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1144) dodano 15.02.2019 09:39

Dziękuję za wszystkie wizyty i komentarze.

Afrodyta cieszę się, że Ci się podobało.

Rozmusiaki Oktawianowi zrobiłem zdjęcie z przodu ale i tak słabo go widać, bo jak to cesarz - głowę ma wysoko. Być może jednak będzie w następnej galerii.

Dispar Tarragona leży tylko ponad godzinę jazdy pociągiem od Barcelony. Warto więc może wybrać się tu na jednodniową wycieczkę przy okazji wizyty w stolicy Katalonii. Szczerze mówiąc podobało mi się tu bardziej. Oczywiście nie ma tu tej rangi zabytków ale jest jakaś cisza, spokój i luz w odróżnieniu od pędzącej ciągle Barcelony. (Choć może to też efekt pory roku w jakiej tam byłem).

Kordula dziękuję za odwiedziny. Za jakiś czas ciąg dalszy. Mam nadzieję, że też ciekawy.

Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 14.02.2019 15:41

Ciekawie opowiedziałes i oprowadziłes po tym zupełnie mi nieznanym miescie. Pozdro:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 14.02.2019 15:34

Byłem niedaleko, a nie zajrzałem.
Teraz żałuję.
Pozdrawiam serdecznie:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 14.02.2019 08:12

Bardzo przyjemne miejsce.
A cesarzowi nie dało sie zrobić fotki z przodu ?
pozdro

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 13.02.2019 22:13

Podobająca się galeria :)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!