m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Central Park jest największym parkiem na Manhattanie, ale dopiero piątym co do wielkości w Nowym Jorku. Jest to najczęściej odwiedzany park w całych Stanach. Znajduje się tutaj 36 różnych mostów … a każdy z nich jest inny, zaprojektowany indywidualnie. Miejscem skupiającym fanów Johna Lennona jest mozaika z napisem Imagine, Wyobraź sobie. Truskawkowe Pole (Strawberry Fields). Miejsce pamięci Johna Lennona powstałe w często odwiedzanej przez muzyka i Yoko Ono części parku. 9 października 1985 r., w dniu 45 urodzin Johna Lennona , Nowy Jork poświęcił 2,5 akra (1,0 ha) pamięci. Kraje z całego świata wniosły drzewa, a Włochy przekazały ikoniczną mozaikę Wyobraź sobie. Od tego czasu stała się miejscem zaimprowizowanych zgromadzeń pamięci dla innych znanych osób, a w dniach następujących po atakach z 11 września 2001 r. odbywały się czuwania przy świecach. Zbliżamy się do najbardziej atrakcyjnego miejsca w parku.
Bethesda Fountain. To główne miejsce w parku i dzieło architektury. Rzeźba Anioł Wód (Angel of the Waters) autorstwa Emmy Stebbins była pierwszą tego typu pracą zleconą w Ameryce kobiecie. Pochodzi z 1873 r.

Schodzimy schodami w dół i co widzimy? Fontanna, uskrzydlony anioł... Naprzeciwko fontanny znajduje się pięknie zdobiony błyszczącymi kafelkami Bethesda Terrace. Kto by pomyślał, że to  w zasadzie tylko przejście podziemne, a jest to najsłynniejsze dzieło architektury parku. Odwiedzając park nie sposób ich nie zauważyć: metalowe tabliczki z wygrawerowanymi napisami, po jednej na każdej ławce.Jak zamówić tabliczkę na ławeczce?Jeśli możesz sobie na to pozwolić, to procedura jest dość prosta. Należy zapłacić 10000 dolarów, wybrać jedną z wolnych ławeczek i wybrać treść napisu. Możesz zamieścić dowolny tekst.Tabliczka na ławce jest juz na zawsze … Rumsey Playfield w Central Parku jest domem dla prawie trzech tuzinów letnich koncertów wszystkie za darmo. To samo odnosi się do koncertów w Filharmonii Nowojorskiej organizowanych wieczorami w Central Park, Cunningham Park i Prospect Park.
Obelisk, nazywany Igłą Kleopatry, jest najstarszym stworzonym przez człowieka obiektem w Central Parku i najstarszym odkrytym pomnikiem w Nowym Jorku. Pod obeliskiem zakopano kapsułę czasową i zawarto spis ludności z 1870 r., Biblię, Słownik Webstera, komplet dzieł Szekspira, przewodnik po Egipcie i faksymile Deklaracji Niepodległości. Małe pudełko zostało umieszczone w kapsule przez człowieka, który zorganizował zakup i transport Obelisku. Popielate wiewiórki są bardzo oswojone. Nie uciekają, proszą o orzeszki :) :) ... Park jest często odwiedzany przez różne ptaki wędrowne podczas ich wiosennej i jesiennej migracji na Drodze Atlantyckiej ... W parku rośnie ponad 26 tysięcy drzew, które mniej lub bardziej skutecznie przesłaniają okoliczne wieżowce. Przy jednej z alei stoi podwójny szpaler starych wiązów amerykańskich.
W Central Parku znajduje się 29 rzeźb i pomników.Tutaj mamy:D.Webster, Szekspir,Schiller. Do jednych z ciekawszych należy pomnik Władysława Jagiełły (znajdujący się w pobliżu Stawu Żółwiego, teatru Delacorte, zamku Belwederskiego i Iglicy Kleopatry). W założonym w 1857 roku parku rośnie 26 tysięcy drzew. Prace przy aranżacji i budowie ukochanego parku nowojorczyków trwały 15 lat. Wchodząc do parku z ulic zatłoczonego, głośnego i pędzącego Manhattanu ma się wrażenie, że wkracza się do innego świata. Z jednej strony, spomiędzy drzew wciąż przedzierają się nowojorskie drapacze chmur, z drugiej, drzewa tworzą swoistą dźwiękoszczelną ścianę. Minęliśmy miejsce, w którym ludzie obdarowywani drzewami dla parku, są honorowani tablicami w miejscu zwanym Literary Walk. fajne, podarowałeś drzewo do parku, masz tabliczkę pamiatkową....
Kompas i grawerowane kostki brukowe na literackiej alei spacerowej. R. Burns, Kolumc, W.Scott. Beethoven, F.C.Halleck. Ten sam architekt, który projektował Fontanne i Taras Bethesda, pomógł zaprojektować miniaturę zamku belwederskiego. Zamek, który jest mieszanką stylu romańskiego i gotyckiego, stworzony został w celu dekoracyjnym. Można w nim znaleźć sale wystawowe i balkon widokowy. W parku żyje bowiem ponad 230 gatunków ptaków. W Central Parku znajduje się: 9,000 ławek oraz 26,000 drzew, 21 placów zabaw dla dzieci.
W Central Parku znajduje się siedem zbiorników wodnych, wszystkie sztuczne. Budowa nowych drapaczy chmur ponownie wzburzyła spokój parku... ...radni miasta opracowują projekty, które nie pozwolą na zakłócenie ekosystemu parku... ...najbardziej brane są pod uwagę ptaki, które w parku zimują, lub wyruszają w dalszą wędrówkę... Na szczycie Rat Rock, trzeba zrobić obowiązkowe zdjęcie z panoramą na rosnące jak grzyby po deszczu wieżowce.
Park jest szalenie zróżnicowany i to pod względem roślinności jak i aktywności dla odwiedzjących, od łodzi po łyżwy. Jest tu wszystko. Każdy znajdzie cos dla siebie... Nawiasem mówiąc, spacerując po parku zdałam sobie sprawę jak mało wymyślne są wszystkie nazwy w parku. Mamy po prostu The Pond, The Lake, The Lawn … czyli jezioro, staw, trawnik Zanim powstał pomysł stworzenia parku miejskiego w Nowym Jorku, teren ten był zamieszkały przez zbiegłych niewolników, farmerów oraz hodowców świń. Zanim przystąpiono do prac, władze musiały przesiedlić ponad 1600 osób. Czy w Central Parku można się zgubić??? NIE. Przy wejściu można kupić mapę parku. Co oznaczają cyfry na latarniach? Dwie pierwsze to numer ulicy.Tu znajdujemy się na wysokości 82 i 59 ulicy...ale z której strony??? Ostatnia cyfra oznacza kierunek. Parzysta to wschód, nieparzysta zachód...I już się odnajdziemy. :) W latach 2000 i na początku 2010 r. na południowym krańcu Central Parku zbudowano nowe wieże. Według raportu Miejskiego Towarzystwa Sztuki , takie budynki rzucają cień na południowy kraniec parku.
Pojawiły się pewne kontrowersje. Rada miasta stanęła przed problemem rozbudowy wzdłuż parku. Dzisiaj Central Park jest Narodowym Pomnikiem Historycznym (został za taki uznany w 1963 r.), a dla wielu nowojorczyków jest po prostu oazą zieleni w miejskiej dżungli.

Co zatem króluje w Cental Parku??? Skrzydła !!! Dakota , znany również jako Dakota Apartments , to spółdzielnia budynek mieszkalny znajduje się na północno-zachodnim rogu 72nd Street i Central Park West w Upper West Side w dzielnicy z Manhattanu w Nowym Jorku. Dakota była domem Johna Lennona , byłego członka Beatlesów , od 1973 roku aż do morderstwa w łuku budynku w 1980 roku. Południowe wejście do budynku było miejscem morderstwa Johna Lennona., który został zastrzelony w bramie budynku,  w 1980 r.
W tym budynku mieszkał John Lennon z Yoko Ono. Yoko Ono nadal tam mieszka, zajmując azartament na ostatnim piętrze w szczytowym skrzydle. Dziękuję za wspólny spacer.

najbliższe galerie:

 
Central Park
1pix użytkownik patryk_szymanski odległość 0 km 1pix
New York - uliczne impresje
1pix użytkownik goldgrass odległość 0 km 1pix
Moja Ameryka - New York cz. I
1pix użytkownik andred odległość 1 km 1pix
Spacer po Manhattanie
1pix użytkownik karol odległość 1 km 1pix
New York!
1pix użytkownik benekenek odległość 1 km 1pix
USA...TIMES SQUARE W ŚNIEGU 2003 - kodak APS ciąg dalszy
1pix użytkownik deszcz odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 15.02.2019 00:00

Ładnie pokazany Central Park, którego nie można pominąć będąc w NYC... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!