m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Skansen ten jest zbudowany na podstawie badań archeologicznych z terenu Wolina. Jest to rekonstrukcja osady sprzed 1000 lat. Wczesne średniowiecze to okres świetności Wolina, który zwany był wtedy najwspanialszym miastem Słowian. Woliński skansen charakteryzuje się tym, że do poszczególnych chat można wejść, usiąść na ławach, czy położyć się na łóżku, przymierzać stroje i uzbrojenie, samodzielnie spróbować pracy różnymi narzędziami, postrzelać z łuku, czyli zwiedzać aktywnie.
W skansenie organizowane są lekcje żywej historii, warsztaty rzemiosł dawnych oraz wiele imprez historycznych m.in. Majówka Archeologiczna, Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej i Festiwal Słowian i Wikingów.
Godziny otwarcia:
kwiecień - czerwiec 10.00-16.00
lipiec-sierpień 10.00-18.00
wrzesień-październik 10.00-16.00 Osada  - Centrum Słowian i Wikingów położona jest nad rzeką Dziwna w Wolinie, na wyspie,  widać ją z mostu prowadzącego do miasta i jest jedną z większych atrakcji tego regionu.
Dojechać tu można tylko od strony Recławia. Jedynie na czas Festiwalu Wikingów instalowany jest most pontonowy między miastem Wolin a osadą. Centrum Słowian i Wikingów to rekonstrukcja zabudowań wczesno-średniowiecznego Wolina, czyli datowanych na okres od IX do XI wieku. Prace rekonstrukcyjne realizowane są na podstawie wykopaliskowych badań archeologicznych prowadzonych w tym mieście od ponad 100 lat. Obecnie osada ma charakter skansenu, można tu zobaczyć 12 rekonstrukcji chat o konstrukcji zrębowej, palisadowej, plecionkowej i międzysłupowej, bramę z fragmentem palisady, drewniane drogi i trzy wiaty warsztatowe. W  osadzie prowadzone są pokazy i nauka dawnych rzemiosł. W czasach wczesnego średniowiecza wszystko, począwszy od najdrobniejszych przedmiotów codziennego użytku, jak choćby igła do szycia, po budowę domów mieszkalnych było wykonywane ręcznie, przy użyciu prostych narzędzi. Pomimo szeroko rozwiniętego handlu wyrobami rzemieślników, większość, na co dzień niezbędnych rzeczy i produktów było robione własnoręcznie. Zwiedzający mogą tu nie tylko podpatrzeć pracę rzemieślników, ubranych w historyczne stroje, ale również spróbować własnych sił, a przez to poznać w praktyce życie i pracę naszych przodków.
W Wolinie co roku w pierwszy weekend sierpnia organizowany jest Festiwal Wikingów. Jest to impreza o charakterze międzynarodowym, przyciągająca rokrocznie ponad 30 tysięcy zwiedzających. Na Festiwal przybywa ok. 1500 uczestników z ponad 20 krajów, aby zaprezentować, jak mogło wyglądać życie codzienne 1000 lat temu. Pasjonaci historii zjeżdżają się do Wolina ze Wschodu i Zachodu Europy, by wspólnie toczyć walki, bawić się, handlować, prezentować rzemiosło i rękodzieło tamtych czasów. W trakcie Festiwalu można obejrzeć bitwę wojów wolińskich z wikingami, dawne techniki kowalskie, produkcję smoły, wytop żelaza, wyrób pieczęci i wiele innych wczesnośredniowiecznych rzemiosł i obyczajów. Można też odbyć rejsy replikami łodzi Słowian i wikingów oraz posłuchać dawnej muzyki. Centrum Słowian i Wikingów prowadzone jest przez stowarzyszenie „Wolin-Jomsborg-Vineta”, które swoją nazwą nawiązuje do półlegendarnych osad położonych w średniowieczu u ujścia Odry do Bałtyku, w pobliżu dzisiejszego Wolina.
Obecność wikingów na tych ziemiach została potwierdzona przez wykopaliska archeologiczne, ale równie ciekawa jest historia niegdyś bogatego, prowadzącego handel zamorski, słowiańskiego plemienia Wolinian. Skansen położony jest na Wyspie Ostrów, na rzece Dziwnie. Znajdujące się tu rekonstrukcje chat mieszkalnych i rzemieślniczych z IX-XI wieku wykonane są bardzo starannie, w ich wnętrzach umieszczono repliki mebli i przedmiotów codziennego użytku, dzięki którym łatwiej jest uzmysłowić sobie, jak żyli ludzie ponad 1000 lat temu. Ważna informacja dla dzieci - tutaj, zgodnie z zasadą poznawania „żywej historii”, wszystkiego można dotknąć i sprawdzić, jak działa. Warto też zobaczyć rekonstrukcję łodzi słowiańskiej z XII wieku, nazwanej „Orzeł Jumne”. Jej pierwowzór został znaleziony w okolicach Kamienia Pomorskiego w latach 80-tych. Ogromną popularnością cieszy się coroczny Festiwal Słowian i Wikingów, jedna z największych imprez historycznych w Europie, podczas której zobaczyć można setki wojowników.
Ubrani w średniowieczne stroje rozbijają swoje namioty i przez trzy dni starają się żyć jak kiedyś. Prowadzą różne pokazy, a także staczają bitwy ku uciesze licznie przybywających turystów.
Nie ma to jak postać i posłuchać średniowiecznych ploteczek... - Nie wiem, o co się tak gniewa moja niewiasta? Przecież  nie byłem wczoraj tak bardzo pijany, skoro sam wrociłem do chałupy. - Wróciłeś do chałupy, ale nie swojej. I ta białogłowa, którą wychędożyłeś, to też nie była twoja żona... - Ach, jakby mnie tak dźgnął tą swoją dzidą ten wój w zielonych porteczkach... Ale by było! I może potem dałby mi jakiś piękny wisiorek... No, pazury już zrobione. jeszcze tylko wybielę sobie policzki, poczernię ślipia i mogę iść na tańce...
Ojciec uczy syna, jak posługiwać się mieczem i tarczą. Gdzie jest ten mój chłop zapijaczony? Pewnie znowu w karczmie chleje z Wikingami. Nie dam mu, nie dam. Klnę się na Swaroga, że aż do pełni mu nie dam! Szybko biegniemy na stragan. rzucili pierniki z miodem! - Widziałeś tam po prawej, jaka piękna białogłowa? Obejrzyj się, szybko!
- Nie mogę, ślubowałem czystość.
- To się umyjesz, w czym problem?
- Nie przejmuj się, jeszcze jesteś młoda. Urośniesz i będziesz taka duża jak ja.
- A cycuszki?
- Cycuszki też ci urosną. Ale trochę mniejsze niż moje. - Jak mi się oddasz, to przyniosę Ci pół worka ryb.
- Dobra, przekonałeś mnie, mężny woju, he, he... Straszny tu tłok. Zjeżdżają się ludziska z całego świata, a kasza niedogotowana. Zbieramy się stąd, Halyna. Jakby ktoś  nie wiedział, to Wikingowie jeździli już motorami. A Słowianie nie ;-)

najbliższe galerie:

 
w wiosce Wikingów
1pix użytkownik michal odległość 0 km 1pix
Wolin - Skansen Słowian i Wikingów
1pix użytkownik seerene odległość 0 km 1pix
Wolin - wyspa skarbów
1pix użytkownik walizka odległość 0 km 1pix
Wolin
1pix użytkownik seerene odległość 0 km 1pix
Wyspa Wolin
1pix użytkownik martin66 odległość 0 km 1pix
WYSPA WOLIN
1pix użytkownik info-kajak odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 18.02.2019 23:02

Naprawdę polecam odwiedzić to miejsce w czasie Festiwalu Słowian i Wikingów. Świetna atmosfera, świetni ludzie, znakomita średniowieczna muzyka. Wszystkim, którzy lubią klimaty Wiedźmina (zwłaszcza I i III0 będzie się bardzo podobało. Byłem tam w 2017 roku i akurat pogoda nie dopisała, bo cały czas padało, ale jeszcze tam wrócę i mam nadzieję, że zaświeci dla mnie słońce. Pozdrawiam serdecznie.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 18.02.2019 12:56

Fajny reportaz. Dwie najbadziej niedoceniane europejskie kultury mozna podczas takiej imprezy blizej poznac za jednym zamachem. Kolejne odkrycia w Kanadzie (osady budowane przez Olafa w X wieku n.e) i badania genetyczne powoli pokazuja ze historia , ktora znamy, jest niekompletna. Na pewno sie tam kiedys wybiore na taka impre. pozdro

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!