m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Witam w słynnym Empire State Building. Położony w centrum Midtown Manhattan. Obserwatoria na 86. i 102. piętrze zapewniają niezapomniane widoki 360 ° na Nowy Jork i nie tylko. Żadna wizyta w Nowym Jorku nie jest kompletna bez doświadczenia na szczycie Empire State Building. Widok na Lower Manhattan  Widok na Williamsburg Bridge  Widok na East River,
...tam po drugiej stronie miał zacumować Titanic... The Metropolitan Life Tower i Metropolitan Life North Building Flatiron Building. Flatiron Building. Nazwa budynku pochodzi od kształtu budowli, przypomina ona olbrzymie trojkątne żelazko. The Metropolitan Life Tower i Metropolitan Life North Building
Widok na Midtown Manhattan ( MetLife), Trump World Tower, Chrysler Building. Chrysler Building, za nim dobrze widoczny  most Queensborough Bridge łączący dzielnice Queens i Manhattan.  Widok na Brayant Park  Widok na Brayant Park
Comcast Corporation, Central Park Comcast Corporation, Central Park i pnące się w górę nowe drapacze chmur. The Empire State Building jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli nie tylko miasta, ale także całego kraju. 
Co tu pisać....nie da się opisać, jakie wrażenie się ma, widząc to wszystko z góry.
Widok zapiera dech w piersiach!
Jest to coś niesamowitego! Człowiek ma wrażenie, że miasto leży u jego stóp:)
Warto wjechać jak jesteście w Nowym Yorku. Empire State Building waży przeszło 360 tysięcy ton. Ma 73 windy i 1860 stopni na najwyższe piętro. W gmachu tym znajduje się 6500 okien połączonych pionowymi taśmami z aluminium i nierdzewnej stali. W czasach budowy nie było jeszcze sprawnie działających klimatyzacji, dlatego na każde 8,5 metra kwadratowego biura musiało przypadać jedno okno. 28 lipca 1945 w budynek uderzył samolot bombowy B-25D Mitchell. Bombowiec leciał do Newark w stanie New Jersey. Przyczyną wypadku była bardzo gęsta mgła nad Nowym Jorkiem. Pilot zszedł niżej, próbując odzyskać kontakt wzrokowy z ziemią, ale dostrzegłszy wieżowiec zbyt późno, zderzył się z nim.
Samolot uderzył na wysokości 78. i 79. piętra, na wysokości 295 metrów nad ziemią. W wyniku uderzenia powstała dziura o wymiarach 5 na 6 metrów. Siła uderzenia była tak wielka, że jeden z silników przebił budynek na wylot i spadł na ulicę po drugiej stronie. Śmierć poniosło 14 osób, a 26 zostało rannych, szkody wyceniono na milion dolarów. Po tej katastrofie zabroniono lotów samolotowych nad Nowym Jorkiem na wysokości mniejszej niż 2500 stóp (760 metrów) Dla zwiedzających dostępnych jest pięć pięter Empire State Building: piętro 1. - lobby;
piętro 2. – wystawa; piętro 80. – wystawa; piętro 86. – główny taras widokowy; piętro 102. – górny taras widokowy. Zwiedzanie Empire State Building najlepiej zaplanować na ładny, bezchmurny dzień, ponieważ z wieżowca rozciąga się niesamowity widok, który przy gorszej pogodzie może zasłonić mgła. W budynku znajdują się też wystawy opowiadające historię budowli. Na 80. piętrze znajduje się sklep z pamiątkami. Empire State Building otwarty jest przez cały rok między 8:00 a 2:00 rano (ostatnia winda odjeżdża o 1:15). bilety wstępu do Empire State Building: piętro 86. - 34 $ (dorośli), piętro 102. – 54 $ (dorośli).
Empire State Building został uznany za jeden z siedmiu cudów współczesnego świata (obok wieży CN, Golden Gate Bridge, planu Delta, Kanału Panamskiego, Itaipu i Eurotunelu pod Kanałem La Manche). Znajduje się też na liście Światowej Federacji Wielkich Wież, czyli liście wielkich budynków z tarasami widokowymi. Relief przedstawiający Empire State Building w lobby budynku. Empire State Building wybudowano w 1931 roku, jego całkowita wysokość to 443,2 m, ma 103 piętra. Budowla wykonana jest w stylu art déco, ma klasyczna fasadę i charakterystyczną iglicę. Budynek czerpie większe korzyści finansowe z turystyki niż z wynajmowania przestrzeni biurowych, w których pracuje ponad 15 000 osób. GRAND CENTRAL w kilku odsłonach: Dworzec kolejowy Grand Central na Manhattanie w Nowym Jorku powstał w 1871 roku, ale obecny budynek pochodzi z 1913 r. Znajduje się blisko 5th Avenue (Piąta Aleja), między Empire State Building, a Rockefeller Center. Grand Central Terminal, dworzec kolei podmiejskich, położony przy 42nd Street i Park Avenue na obszarze Midtown Manhattan w Nowym Jorku. Ze wszech stron otoczony orłami, których historia jest bardzo długa. Dworzec kolei podmiejskich Grand Central Terminal powstał w 1871 roku, w 1913 roku został zupełnie przebudowany oraz ponownie otwarty. Grand Central jest największym dworcem na świecie, zarówno pod względem liczby peronów, jak i torów - odpowiednio 44 oraz 67. Cały dworzec zajmuje powierzchnie 48 akrów (19 hektarów)!
Należy także zwrócić uwagę, że Grand Central to nie tylko dworzec. Jest to także gratka dla fanów architektury. Werdykt zburzenia dworca był efektem wielu sporów i debat, a także szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej, w którą aktywnie włączyła się m.in Jacqueline Kennedy Onassis. Jej zasługi dla Grand Central - była honorowym członkiem Municipal Art Society - upamiętnia dziś tablica z brązu nieopodal wejścia wiodącego do hallu głównego stacji: W czasach gdy niewielu ludzi myślało o ochronie architektonicznych cudów, przypominających nam o naszej bogatej i wspaniałej przeszłości, protest dzielnej kobiety uratował ten terminal przed zburzeniem. Dzięki jej wytrwałości i męstwu przetrwał do dziś jako hołd wobec wszystkich, którzy przyszli przed nami i którzy przyczynili się do budowy najwspanialszego miasta znanego ludzkości. Dworzec zachwyca ilością pięknych żyrandoli. To on sfinansował budowę dworca GCT. On również wyjaśnił, dlaczego ogromny fresk na suficie przedstawiający znaki zodiaku na niebie, namalowany jest odwrotnie. Otóż dzieło to widać z boskiej perspektywy, co było celowym zabiegiem, bo przecież znajduje się w świątyni transportu. Zatem patrząc na sufit w głównej hali Grand Central Terminal możecie poczuć się jak bóstwo! GCT jest odwiedzany przez 750 tys. mieszkańców i turystów każdego dnia, co czyni go drugim najpopularniejszym miejscem w Nowym Jorku, zaraz po Times Square. Turyści podziwiają tu przede wszystkim główną halę dworca.  Nosi ona nazwisko Corneliusa Vanderbilta, biznesmena amerykańskiego, który majątku dorobił się na transporcie morskim i kolejowym.
Druga atrakcja dworca pozwala turystom poczuć się prawdziwymi mieszkańcami Nowego Jorku. Wystarczy umówić się z kimś „przy zegarze” i czekać w centralnym miejscu hali. Stoi tam punkt informacyjny, na którego dachu znajduje się zegar wykonany z opalu. Podobno jest wart aż 20 milionów dolarów, a dla nowojorczyków jest miejscem spotkań. Koniecznie odwiedź też Galerię Szeptów (Whispering Gallery). Na dworcu Grand Central znajdują się dwie rampy, które schodzą w dół do Oyster Bar. Jeśli jedna osoba stanie w rogu na końcu rampy, druga zaś - na jej początku, obie zwrócone twarzą w kierunku ściany, usłyszą wzajemnie swój, nawet najcichszy szept.

najbliższe galerie:

 
New York czyli luksusowy hotel Pennsylvania
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix
Moja Ameryka - MoMA
1pix użytkownik andred odległość 1 km 1pix
USA...TIMES SQUARE W ŚNIEGU 2003 - kodak APS ciąg dalszy
1pix użytkownik deszcz odległość 1 km 1pix
Nowy Jork, USA, 2004 r.
1pix użytkownik voyager747 odległość 1 km 1pix
NYC
1pix użytkownik aga odległość 1 km 1pix
USA - NEW YORK 6 -Rockefeller Center,  Times Square
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 20.02.2019 22:20

kordula157
Dziękuję Ula. Nastawiali i stawiają nadal. Myślę, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej, bo widziałam zaczątki budowli, więc rosną jak grzyby po deszczu.
Moja prezentacja, to czysta przyjemność, bo z radością wracam do zdjęć, a więc do miejsc w których byłam i zapewne wrócę.Jeśli moje galerie komuś pomogą w zwiedzaniu USA, to cała przyjemność po mojej stronie. Myślę, że w miarę rzetelnie opisywałam kolejne galerie, posiłkując się wieloma przewodnikami i informacjami.
Dziękuję , że śledzisz moje USA :) ;)
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 20.02.2019 22:14

agra60
To piąta część Nowego Jorku, może będą jeszcze dwie. Przedstawiając swoje galerie, chcę jak najdokładniej pokazać miejsca, które warto zobaczyć. Chcę również przekazać jak najwięcej informacji. Nie można przedstawić NY w jednej galerii, okazując 50 fotek i wymienić nazwy miejsc. Może zanudzam swoimi galeriami, ale dla mnie są ważne miejsca, które chcę zaprezentować.
Polecam gorąco Nowy Jork. To miasto warte jest odwiedzenia, ale też zwiedzenia :)
Pozdrawiam serdecznie.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 20.02.2019 10:53

Mega wielkie miasto. Nastawiali tam tych budynków. Nie żałowali sobie.
Afrodyto podziwiam Twoją sumiennośc i konsekwencje w prezentowaniu Stanów. Myśle, ze wielu skorzysta z Twoich galerii, pozdro:)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1371) dodano 20.02.2019 09:40

Doskonała pomoc dla kogoś kto wybiera się do Nowego Jorku-ja na pewno skorzystam gdyż nie byłem a te miasto jest obowiązkowo do zobaczenia.Twoja galeria reklamuje że warto to zrobić.Pozdrawiam ciepło

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!