m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
5th Avenue czyli Piąta Aleja w Nowym Jorku to jedna z najsłynniejszych ulic handlowych na świecie. Znajdziesz tu butiki marek luksusowych i masowych oraz kilka kultowych budynków.To tu znajdują się butiki takich marek jak Versace, Gucci, Prada, Tiffany, Louis Vuitton, Massimo Dutti oraz Abercrombie & Fitch, Banana Republic, Zara, GAP i H&M. 5th Avenue to ulica na Manhattanie w Nowym Jorku zaliczana do najdroższych i najbardziej luksusowych ulic na świecie. Wzdłuż Piątej Alei stoją butiki drogich marek, apartamenty zamożnych mieszkańców Nowego Jorku oraz biurowce. Spacer po 5th Avenue to jeden z obowiązkowych punktów wycieczki do Nowego Jorku. Piąta Aleja ma swój początek tuż przy Washington Square Park w południowej części Manhattanu, a kończy się na północy w dzielnicy Harlem. Przy Piątej Alei stoją także ikony Manhattanu: Empire State Building, Flatiron Building, Rockefeller Center i The Metropolitan Museum of Art. Są tu również budynki mniej ikoniczne, ale również znane, jak np. Trump Tower, czyli wieżowiec należący do prezydenta Donalda Trumpa. Piąta Aleja to nie tylko ulica handlowa. Jej odcinek graniczący z Central Parkiem szczelnie wypełniają apartamentowce z mieszkaniami dla najzamożniejszych. Z kolei część ulicy biegnąca przez Harlem w niczym nie przypomina jej sławnego dolnego odcinka.
Katedra św. Patryka, stoi vis a vis  greckiego atlasu tytanów, na 5 Ave. Na słynne Rockefeller Center składa się 19 różnego rodzaju drapaczy chmur i mini-skwerów, zajmujących 89 tys. m2 w środkowej części Manhattanu. Wybudowane w apogeum Wielkiego Kryzysu lat 30. XX w. przez przedsiębiorcę, milionera i filantropa, Johna D. Rockefellera. Brązowa statua mitologicznego greckiego atlasu tytanów (zaprojektowany przez Lee Lawrie w 1937 r.) W Rockefeller Center. Rockefeller Center wybudowane z klocków Lego. W okresie zimowym główny plac kompleksu zamienia się w najbardziej znane nowojorskie lodowisko. To właśnie tutaj kręcono sceny wielu filmów (m.in. Kevin sam w Nowym Jorku, czy Igraszki Losu).
Nad głowami łyżwiarzy górują drapacze chmur oraz posąg Prometeusza z brązu.  Sama tafla lodowiska nie jest duża (40 x 18 m) i może pomieścić maks. 150 osób Co roku, na przełomie listopada i grudnia na Rockefeller Plaza staje największa i najbardziej rozpoznawalna nowojorska choinka. Zwyczaj ten jest kontynuowany nieprzerwanie od 1933 roku. Ceremonię włączenia 45 tys. lampek transmituje wiele stacji telewizyjnych na całym świecie. Wnętrza Rockefeller Plaza. Głowne siedziby RC, należące do kompleksu, to NBC Studios i Radio City Music Hall. NBC Studios.Główna siedziba telewizji NBC, nieprzerwanie od 1933 roku. Na kilkunastu piętrach znajduje się 16 studiów telewizyjnych, z których nadawane są jedne z najpopularniejszych programów w USA.Radio City Music Hall.Sala koncertowa i tetatralna na 6000 miejsc, wybudowana w stylu Art-Deco w 1932 r.
Flatiron Building, budynek w Nowym Jorku. Wybudowany w 1902, nazywany wówczas Fuller Building, był jednym z najwyższych budynków w Nowym Jorku. Wieżowiec zajmuje trójkątną działkę u zbiegu ulic Broadway, Ulicy 23 i Piątej Alei. Sąsiedztwo dookoła budynku jest często nazywane Flatiron District. Budynek Flatiron został wyznaczony jako punkt orientacyjny Nowego Jorku. W 1966 roku został dodany do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w 1979 roku  i został uznany za narodowy zabytek historyczny w 1989 roku. Madison Square, park William H Seward. 5th Avenue trudno ominąć będąc w Nowym Jorku. Nawet jeśli nie planujesz zwiedzić tej handlowej ulicy, trafisz w jej okolice przy okazji wizyty w innych atrakcjach Manhattanu. Nie trzeba więc osobno planować zwiedzania Piątej Alei. Chrysler Building usytuowany jest przy skrzyżowaniu 42. ulicy i Lexington Avenue w Midtown Manhattan.
Zbliżamy się do Times Square, mijając cukierkową ulicę... ... Times Square w Nowym Jorku to chyba najpopularniejsza atrakcja miasta. Każdego Sylwestra na Times Square jest organizowana uroczystość powitania Nowego Roku. Times Square to prawie trójkątny plac na Manhattanie, którego centrum ciągnie się wzdłuż Siódmej alei między ulicą 45, a 47. Atrakcją przyciągającą prawdziwe tłumy są tu gęsto rozwieszone na okolicznych wieżowcach reklamy świetlne. The Times Square Ball. Tu również odbywa się największy Sylwester w Nowym Jorku. Kulminacyjnym punktem uroczystości jest ball drop tzn. opuszczenie wielkiej kuli na jednym z wieżowców Times Square z napisem kolejnego rozpoczynającego się roku.
Osobiście uważam, że Times Square to miejsce atrakcyjne, choć tysiące ludzi uniemożliwiają poruszanie się. Mimo wszystko warto to szaleństwo zobaczyć raz własnymi oczami! Wieżowiec New York Timesa jest zupełnie pusty.Utrzymuje się z reklam, które przynoszą ogromne dochody. Sylwestrowa kula przeszła lifting. Nowa kula jest dwa razy większa od swej poprzedniczki i obecnie ma średnicę ok. 3,5 metra i waży ponad 5 ton. Została zbudowana z 2668 kawałków kryształów z Waterford Crystals. 
Dzięki 32256 diodom Philips Luxeon może mienić się nawet 16 milionami jaskrawych kolorów i wyświetlać miliardy różnych wzorów. Poza tym jest znacznie efektywniejsza i zużywa o 20% mniej energii niż jej poprzedniczka. Co więcej kula jest teraz opuszczana także w inne święta: Walentynki oraz Halloween. Chyba nigdzie na świecie nie ma takiego nagromadzenia kolorowych reklam wielkopowierzchniowych w jednym miejscu. Wszędzie wiszą tu telebimy, wszędzie są ludzie i panuje tłok. Każdy chce zobaczyć Times Square, bo już od dawna jest to kultowe miejsce na mapie Nowego Jorku. Mimo oczywistego braku atrakcji, Times Square przyciąga każdego turystę odwiedzającego Nowy Jork.
Najlepiej zobaczyć to miejsce za dnia lub nocą. Kto był w Nowym Jorku, a nie wpadł choć na chwilę na Times Square, ten nie poznał prawdziwego smaku Wielkiego Jabłka, jak lubią nazywać swoje miasto sami nowojorczycy. 
1500 Broadway zajmuje całą przecznicę od wschodniej strony Broadwayu pomiędzy ulicami 43rd i 44th Street i obejmuje powierzchnię 500.000 stóp kwadratowych powierzchni biurowej i handlowej. Nieruchomość została przejęta przez Tamares Group w 1995 r. Prawdę mówiąc nie znam drugiej takiej atrakcji na świecie, którą każdy chce zobaczyć, chociaż nie prezentuje absolutnie nic ciekawego.  Ale to właśnie urok Times Square. Statua Duffy i sam plac zostały wymienione w Krajowym Rejestrze miejsc o znaczeniu historycznym w 2001 roku. Swoją nazwę plac zawdzięcza dziennikowi The New York Times, który w 1904 r. przeniósł swoją siedzibę do wieżowca w pobliżu. Wcześniej miejsce to nazywało się Longacre Square.
Jedną z osobliwych atrakcji placu są jego stali bywalcy zarabiający tu na życie. Sławne czerwone schody, z których widać cały plac. Zawsze sa zajęte. To tutaj od rana zbierają się tłumy, żeby obserwować spadającą kulę, która uruchamia sztuczne ognie w Sylwestra. Nawet wyłączając mieszkańców z liczby odwiedzających, Times Square jest drugą najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną na świecie, za Las Vegas Strip. Gęstość podświetlanych znaków na Times Square rywalizuje z Las Vegas. Dotarcie w okolicę placu ułatwia metro. Przystanek ma nazwę placu i dojeżdżają tu linie 1, 2 i 3.
W pobliżu znajduje się słynny  nowojorski Broadway, pełen teatrów najwyższej klasy. Niedaleko jest również Rockefeller Center.

najbliższe galerie:

 
New York czyli luksusowy hotel Pennsylvania
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix
Nowy Jork, USA, 2004 r.
1pix użytkownik voyager747 odległość 1 km 1pix
New York cz. 4 czyli ciemnośc widzę !
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix
Nowy Jork I
1pix użytkownik patryk_szymanski odległość 1 km 1pix
NYC
1pix użytkownik aga odległość 1 km 1pix
NYC - Po raz wtóry, choć inaczej troche.
1pix użytkownik alessandro odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5702) dodano 06.01.2020 15:06

Kolejna fajna nowojorska galeria. Wydaje mi się jednak, że na zdjęciu nr. 7 pokazany jest episkopalny kościół św. Tomasza (St. Thomas Episcopal Church), a nie katolicka katedra św. Patryka (St. Patrick Cathedral). Obie świątynie znajdują się niedaleko od siebie. Katedra św. Patryka położona jest przy 5. Alei, pomiędzy 50. i 51. ulicą, zaś episkopalny kościół św. Tomasza - przy 5. Alei (po jej drugiej stronie w stosunku do położenia katedry św. Patryka) na rogu 53. ulicy. Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 22.02.2019 21:47

lucy56
Lucynko, 500 galerii z Kraju i ze Świata :) :) :), będzie co wspominać. ;)
Serdecznie pozdrawiam.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3131) dodano 22.02.2019 12:49

500 galerii 😊!Jest co oglądać i będzie co wspominać.Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 22.02.2019 11:08

agra60
Większą część miasta można spokojnie zwiedzić bez samochodu, ale chcąc przemieścić się w odleglejsze dzielnice, wtedy konieczna jest komunikacja, albo samochód, albo metro. Tak czy inaczej zwiedzanie NY, to czysta przyjemność. Zachęcam :)
Serdecznie pozdrawiam.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 21.02.2019 22:57

Intryguje mnie zwiedzanie NY.Na ile jest to zwarte miasto amerykańskie .Np Los Angeles zwiedzanie bez samochodu bardzo utrudnione .Miami straszono że też ale komunikacja miejska działa dobrze San Francisko spokojnie bez samochodu tak jak Las Vegas A N.Y.Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!