m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Mam kilka zdjęć góry Jenner, ale ich nie pokażę. Dlatego, że na szczycie trwała wielka budowa górnego odcinka kolejki wagonikowej. Stały żurawie i kontenery. A ja tu przyjechałem po to, aby zobaczyć idylliczne alpejskie pejzaże. Pomyślałem więc, że obejdę Jenner dookoła, a jak czas pozwoli to wejdę na Schneibstein. Od schroniska Jenner ruszyłem szlakiem na południe, mijając co jakiś czas stada pasących się krów.
Trasa prowadziła szeroką Königsweg, w większości przez las u podnóża masywu Jennera Tego dnia żar lał się z nieba. Do przełęczy Torrener Joch przez większość czasu towarzyszył nam widok masywu Watzmana. To najwyższa góra w Alpach Berchtesgadeńskich i z tego co pamiętam druga pod względem wysokości na terytorium Niemiec. Königsbergalm, zabudowania pasterskie. Byczki. W dzwonki strojne. Ich dźwięki towarzyszą nam w każdym miejscu tych gór.
Samotna skała w rejonie schroniska Schneibstein Carl-von-Stahl -Haus. Schronisko, które wyłania się gdy podchodzę na Torrener Joch. Widok na Schneibstein i na prawo: Reinersberg i Windschartenkopf Dolina Rybiego Potoku, Die Stube i Arnoweg, szlak którym można dojść aż do Golling nad Salzach. Bo przełęcz Torrener Joch, która znajduje się na wysokości 1947 m n.p.m. leży na granicy Bawarii i Kraju Salzburskiego. Nawet bardziej w Austrii niż w Niemczech.
Z Torrener Joch w każdym kierunku rozpościerają się ładne panoramy: Na północ na Hohes Brett (2332 m n.p.m.) Nagie granie Brettriedel (2344 m n.p.m.) Hoher Göll (2522 m n.p.m.) i Großer Archenkopf (2346 m n.p.m.). Wszystkie w paśmie granicznym. Pfaffenkegel
Na wschód masyw Watzmana i po prawej Jenner (1874 m n.p.m.). Niech będzie ten jeden raz, z oddali. Z przełęczy, na południe odchodzi szlak na Schneibstein (2275 m n.p.m.). Najłatwiej dostępny dwutysięcznik w Alpach Berchtesgadeńskich. Na przełęczy Torrener Joch, na styku Hagengebirge i Göllstock stoi Carl-von-Stahl-Haus.

Schronisko potocznie zwane „Stalownią” jest bazą dla różnorodnych alpejskich aktywności: stanowi punkt startowy dla klasycznych wycieczek narciarskich, punkt kulminacyjny trasy rowerowej wokół Hohen Göll, jest bazą dla alpinistów, którzy stąd rozpoczynają poważniejsze wycieczki , a ze względu na łatwy dostęp jest popularny wśród zwykłych turystów pieszych, nawet tych z małymi dziećmi.
Budowę chaty rozpoczęto w czerwcu 1921 r. Jest ona czynna przez cały rok. Pierwotnie miała dziewięć 18-osobowych pokoi i trzy 36-osobowe sypialnie. W 2011 r. Stalownia została odnowiona za 750 000 euro, a skrzydło boczne zostało powiększone. Torrener Joch, panorama wschodnia. Dolina Fischbacha, a na prawo ścieżka na Schneibstein
Północne zbocza Schneibstein Skałki u podnóża Hohes Brett Okolice Schneibsteinhaus Rothspielscheibe (1940 m n.p.m.)  i Fagstein (2164 m n.p.m.) U podnóża Bärenwand
Najwyższy szczyt po lewej to Windschartenkopf (2211 m n.p.m.), przed nim: Reinersberg (2171 m n.p.m.). Dalej, na prawo przełęcz Windscharte oraz Fagstein i przed nim Rothspielscheibe. Schneibsteinhaus. Schronisko to leży na wysokości 1668 m n.p.m. Jest otwarte od 1 maja do 31 października. Zimą tylko na życzenie (dla grupy 30 osób lub więcej). Stanowi dobry punkt wyjścia w Hagengebirge lub Göllstock. Panorama szczytu Schneibstein i schroniska z podejścia wschodniego na Jenner. Hömlbrett Grzbiet Untersberg; to już za Berchtesgaden Hohes Brett, widziany od strony zachodniej
Okolice Mitterkaseralm: na lewo Vogelstein, w tle Untersberg Panorama z Windschartenkopf , Reinersberg, Fagstein i Rothspielscheibe Schodzimy w dół doliną Weidbach. Do środkowej stacji kolejki na Jenner. Odcinek górny jest przebudowywany. Najbardziej na zachód wysunięte ramiona masywu Hoher Göll. U góry po prawej: herbaciarnia na Kehlsteinie. Jedyny zachowany obiekt dawnej rezydencji Hitlera. Widzimy już Mittelstation, a poniżej całą dolinę w której leży Berchtesgaden i okoliczne wioski.

najbliższe galerie:

 
Bawaria - Berchtesgadener Land
1pix użytkownik ragazza odległość 4 km 1pix
Kehlsteinhaus
1pix użytkownik places2visit odległość 4 km 1pix
Berchtesgaden.
1pix użytkownik szarykot odległość 4 km 1pix
Königssee
1pix użytkownik szarykot odległość 5 km 1pix
Schoenau am Koenigsee
1pix użytkownik kobel odległość 5 km 1pix
ALPY - Berchtesgaden i Königssee
1pix użytkownik seferino odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 02.03.2019 15:21

Urocze, piękne, takie w alpejskim stylu. Bardzo mi się podobał spacer wokół góry Jenner. Taką trasę jestem w stanie jeszcze pokonać. Bardzo ładny album zaprezentowałeś. Pozdrawiam serdecznie.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 02.03.2019 13:35

Gabi, gorące pozdrowienia :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 02.03.2019 13:35

Dispar, bardzo Ci dziękuję. I pozdrawiam serdecznie :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 01.03.2019 08:08

Dispar, o jakim Ty tu piszesz ucywilizowaniu? patrzę, patrzę i oprócz skromnego w gruncie rzeczy budynku na 29 nijak nic znależc nie mogę. Czyżby góy dlatego że w Niemczech powstawały od razu jako obiekty cywilizacji?

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 28.02.2019 16:37

Hmm... jakby to powiedzieć.
Nawet góry można ucywilizować. A w górach nie o to chodzi.
W Ałtaj bym chciał pojechać, bo tam prawie nikt nie jeździ.
Na Pokucie w XIX wieku jak u Vincenza.
Wiem, marudzę, ale góry w niemieckim wydaniu, jakoś mi nie pasują.
Choć, jak to góry, piękne są.
Dobrze, że jesteś.
Nie tylko na tym portalu.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 27.02.2019 20:34

Cześć Rozmusiaki! Też długo zwlekałem z Alpami, ale Karpaty zszedłem w Polsce, Słowacji, Ukrainie i Rumunii, przez ostatnie lata, a Alpy w sumie tak blisko pomyślalem sobie, że ostatniego sierpnia postanowiłem byłem wybrać się do Bawarii bo tam najbliżej. Bez większych postojów można dojechać w 10 godzin. A od Was jeszcze szybciej:)
pozdrowionka i bardzo dziękuję za odwiedziny :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 27.02.2019 20:26

Charlie to bardzo blisko byłaś. A co do Konigssee- zgadzam się z Tobą całkowicie. To diament. Z alpejskich jezior tylko Como mu równe! Dziękuję Ci za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 27.02.2019 18:05

Miejsce przecudnej urody zaprezentowałeś.
Niemcy mają wiele pięknego do pokazania,a mi wciąż jakoś nie po drodze do sąsiada hmm ...
A lubię bywać w takich miejscach ech ...
Pozdrowionka obieżyświecie :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 27.02.2019 16:34

Harmony, cieszę się że wpadłaś . Gorąco zachęcam Cię do wycieczki w to pasmo. To jedno z najbliżej położonych pasm alpejskich od nas. Ma wiele pięknych miejsc, do których nie udało mi się dotrzeć. Ale może Tobie się uda..:) Pozdrawiam Cię serdecznie

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 27.02.2019 16:31

Gabi dziękuję Ci. Ludzi było sporo na dole. A wyżej trochę mniej niż w Tatrach :). Po Alpach Berchtesgadeńskich spacerowałem z mapą freytaga, którą kupiłem sobie kilkanaście lat temu. I dlatego że ją miałem postanowiłem tam pojechać, bo jak zwykle analiza mapy zawsze mnie nakręca to sprawdzenia danego miejsca w naturze. Opisując fotki posługiwałem się dość dobrą mapą topograficzną z jakiś niemieckich stron www.i zdjęciami z opisem szczytów. Uwielbiam to. Uwielbiam poznawać bliżej miejsca właśnie te, w których już byłem. Dlatego lubię opracowywać te galerie. To ten trzeci etap podróży, o którym pisał kiedyś Kapuściński w Podróżach z Herodotem :) Planując podróż nigdy nie ma na to czasu, trzeba skupić się na organizacji logistyki w miejscu odwiedzin i tu na miejscu w Polsce. Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 27.02.2019 16:19

Elu, dziękuję. W planach mam jeszcze ze 2 galerie z Alp Berchtesgadeńskich. Zobaczę, może coś uda mi się do wiosny wrzucić :) Pozdrowionka:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 27.02.2019 16:17

Lucy, bardzo Ci dziękuję za odwiedziny. Mi też coraz trudniej pod górę ,ale mam nadzieję, że jeszcze góry kilka razy w życiu uda mi się odwiedzić . A potem nie wiem....może kolejką będę wjeżdżał gdzie się da :) Pozdrawiam Cię serdecznie :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 26.02.2019 12:48

Przepiękne rejony. Aż mi się zachciało tam wrócić :-)
No... może niedokładnie tam gdzie Ty byłeś, ale blisko.
Untersberg zdobyłam co prawda dzięki pomocy wagoników, ale szczyt zdeptałam z buta. Nawet gdzieś tam w swoich zasobach mam galerię z tej góry :-)
A po drugiej stronie szczytu na którym stoi herbaciarnia na Kehlsteinie jest prawdziwy diament - najpiękniejsze jezioro, jakie kiedykolwiek widziałam.
Konigssee.
Byłeś ?
Pozdr.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 26.02.2019 08:33

Dzięki za galerię z tego miejsca, gdyż mam je na celowniku od jakiegoś czasu. Teraz się upewniłam, że warto tam pojechać :)
Pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 24.02.2019 20:12

Piękny spacer. Śliczna górska prezentacja, i tak mało ludzi mimo sezonu. Podziwiam znajomość nazw,
pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 23.02.2019 23:53

Piękna wycieczka :). Przyjemnie się wędrowało. Mam nadzieję,że coś jeszcze pokażesz z tych okolic.
pozdrówki :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 23.02.2019 18:53

Jak ja teraz zazdroszczę😉górskich wędrówek,bo coraz trudniej pod górę!Serce odmawia posłuszeństwa chociaż czasem próbuję.Dobrze ,że łaziłam jak mogłam.Piękna wędrówka i zacne widoki.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!