m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wizna była już przedstawiana na naszym portalu. Wasaga w swojej galerii zaprezentowała ciekawe murale które powstały w tej niewielkiej miejscowości. Na zdjęciu jeden z nich, inspirowany twórczością Józefa Chełmońskiego. Najciekawszym zabytkiem miasta jest późnogotycki kościół św. Jana Chrzciciela. Świątynia została ukończona w 1525 roku. Niestety w 1944 roku została wysadzona przez Niemców. Odbudowano ją w latach 50-ch i obecnie nie widać, że więcej w niej rekonstrukcji niż autentycznego zabytku. Więcej o kościele można znaleźć w prezentacji Mocara. Wizna przeżyła swoje bohaterskie dni w czasie wojny obronnej 1939. Niedaleko od miasta wznosi się wzniesienie zwane Strękową Górą.
Dopiero stąd widać jak strategicznie ważne było to miejsce. Przed nami rozciąga się widoczna jak na dłoni Dolina Narwi. Ciągnęła się tędy linia umocnień i bunkrów. W dniach 7-10 września 1939 roku polscy obrońcy pod dowództwem kapitana KOP-u Władysława Raginisa stawiali opór Niemcom którymi dowodził gen. Heinz Guderian. Mimo przewagi napastników 40:1 obrona trwała do ostatniego naboju. Ostatni bronił się bunkier dowódcy na Strękowej Górze. Ostatecznie, wobec groźby rozstrzelania jeńców, braku amunicji kapitan Raginis ogłosił zaprzestanie walki. Sam jednak nie chcąc dostać się do niewoli rozerwał się granatem. Niemcy podpalili znalezione w bunkrze zwłoki kapitana Raginisa. Gdy teren znalazł się pod okupacją sowiecką, kazano przenieść ciało z dotychczasowego miejsca pochówku, aby utrudnić oddawanie czci bohaterskiemu dowódcy.  W 2011 roku odnaleziono ciało kapitana Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego. Teraz mają swój grób w miejscu ostatniej walki.
Przed nami perełka Podlasia - Tykocin. Na obrzeżach miasta zachowały się pozostałości żydowskiego cmentarza. To najstarszy zachowany kirkut na Podlasiu. Najstarsza zachowana macewa pochodzi z 1791 roku. Ruszamy na zwiedzanie tego pięknego miasteczka. Tykocin któremu nadano prawa miejskie w 1425 roku zachował oryginalny układ przestrzenny.
Prawdziwą ozdobą miasta jest barokowa synagoga z 1642 roku. W czasie wojny w jej wnętrzu Niemcy urządzili magazyny. Po wojnie utrzymano tę funkcję. W 1965 roku wybuchł pożar który dopełnił zniszczenia. Dopiero w latach 70-ch przeprowadzono gruntowny remont i utworzono Muzeum Kultury Żydowskiej. W centralnej części znajduje się bima - wydzielone miejsce do czytania i wykładania Tory. Także stąd kantor mógł prowadzić modły. Aron ha-kodesz  to rodzaj ołtarzowej szafy służącej do przechowywania zwojów Tory. Zwykle znajdował się na wschodniej ścianie, w kierunku Jerozolimy. Parochet to rodzaj kotary - materiał oddzielający sacrum od profanum.
Ściany pokryte są pozostałościami starych fresków. Zwiedzający otrzymują zestaw audio z którego mogą się więcej dowiedzieć o historii Żydów w Tykocinie i o samej synagodze. Żegnamy tzw. Wielką Synagogę... ...i zaglądamy do tzw. Małej Synagogi. Zbudowano ją w latach 1772-1798. Obecnie znajdują się tu liczne judaika, wystawa poświęcona osobie etnografa Zygmunta Glogera... ...różne wystawy czasowe... ...a na koniec możemy skosztować specjałów kuchni żydowskiej.
Naprzeciwko synagogi znajduje się budynek z tablicą poświęconą... ...tu mieszkającemu ojcu Ludwika Zamenhofa - twórcy języka esperanto. Dochodzimy do tzw. Dużego Rynku. Niska zabudowa stojąca przy rynku sięga XVIII wieku. Bardziej może się kojarzyć z architekturą wiejską.
W urokliwych domkach możemy znaleźć małe kawiarenki... ...lub pamiątki przeszłości. Oś rynku zamyka kościół i pomnik  Stefana Czarnieckiego. Rzeźba powstała w 1763 roku i jest drugim po Kolumnie Zygmunta świeckim pomnikiem w Polsce.Jego fundatorem jest Jan Klemens Branicki - prawnuk Stefana Czarnieckiego. Z fundacji hetmana Jana Klemensa Branickiego powstał też kościół Św. Trójcy.To późnobarokowa świątynia zbudowana w latach 1742-48. Jej cechą charakterystyczną jest okazała fasada parawanowa.
W sąsiedztwie kościoła znajduje się Alumnat - Zakład Dla Inwalidów Wojennych. Wzniesiony w latach 1633-1647 jako przytułek i szpital dla żołnierzy weteranów pochodzenia szlacheckiego i wyznania katolickiego. W mieście znajduje się jeszcze Zespół Klasztorny Bernardynów. Wybudowany w latach 1771-1791. I jego fundatorem był hetman Jan Klemens Branicki. Klasztor został zlikwidowany przez władze carskie po Powstaniu Styczniowym. Obecnie jest tu dom pomocy społecznej Caritas. Miasto leży nad rzeką Narwią. Z punktu widokowego nad jej brzegiem można podziwiać nadnarwieńskie łąki...
...i sam Tykocin. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
TYKOCIN.
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Tykocin - Na  królewskim  szlaku.
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Tykocinie - Synagoga
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Tykocin- bitwa ze Szwedami
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Bitwa o Tykocin
1pix użytkownik maca odległość 0 km 1pix
Podlaskie wędrówki - Tykocin (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1145) dodano 06.03.2019 20:08

Dispar dziękuję za odwiedziny. To jeszcze nie koniec mojego Podlasia - zapraszam za jakiś czas.
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 06.03.2019 18:50

Sentymentalne wspomnienia mam związane z tym regionem.
Tykocin fajnie sfotografowany.
pozdrawiam serdecznie:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1145) dodano 06.03.2019 09:03

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i miłe komentarze.

Achernar Popek cieszę się, że się podobało.

Lucy pewnie pokażę jeszcze kilka dobrze Ci znanych miejsc. Ale zamku wśród nich nie będzie. Trochę gonił nas czas, a z drugiej strony uważałem, że to taki nowy pseudo - zamek. Może szkoda i trzeba było sprawdzić osobiście. Tykocin jest jednak taką perełką, że warto tam wracać i nadrobić to co się nie udało zobaczyć.

Charlie nas Podlasie zauroczyło i jeśli tam nie byłaś to trzeba to kiedyś nadrobić. Warto.

Afrodyta latem jest tam pięknie, ale wyobrażam sobie, że i inne pory roku mogą nas tam zauroczyć.

Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 05.03.2019 18:50

Pięknie. Ja nie mam szczęścia jechać tam latem czy wiosną. Białowieża, Białystok, Hajnówka, Supraśl...zawsze zimą :( Piękne miejsce.
Pozdrawiam.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 05.03.2019 09:18

Charlie wybierz się a nie pożałujesz😉.Suwalszczyzna też niezwykle piękna i dla Krakowianki idealna na odpoczynek i wędrówki.Pojezierze Augustowskie i Puszcza Białowieska będą dopełnieniem😊.Pozdrawiam Was.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 05.03.2019 09:02

W realu do Tykocina jeszcze nie dotarłam, bo jakby to ująć - to nie mój kawałek Polski. Nie byłam ani specjalnie, ani przejazdem.
A widzę że to niezmiernie urokliwa miejscówka. Idealna na spokojny odpoczynek, z dala od pośpiechu i wielkomiejskiego zgiełku.
Teraz będę pamiętać, że jak mnie poniesie w pónocno-wschodnie rubieże Polski, to trzeba by zawinąć do Tykocina.
Pozdr.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 05.03.2019 08:44

Kolejna, fajna odsłona Podlasia.Znana mi ,bo z Podlasia jestem😉.Domyślam sie,że niebawem zamek pokażesz...Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 05.03.2019 08:33

Świetna relacja.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 05.03.2019 01:20

Tykocin jest bardzo urokliwym miasteczkiem. Byłem w nim kilkakrotnie, ale zawsze gdy zdarza mi się być w tych okolicach staram się tam zajrzeć... pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!