m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (25):

 
Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie (niem. St. Marienkirche in Köslin) - dawniej kościół farny w Koszalinie. Jest najważniejszym i najcenniejszym koszalińskim zabytkiem. Świątynia wzniesiona została w latach 1300-1333 jako trzynawowa bazylika z potężną wieżą. Jest orientowana, od wschodu ma wydłużone, zamknięte trójboczne prezbiterium. Nawę główną oświetlają ostrołukowe, zdobione maswerkami okna znajdujące się nad nawami bocznymi, a także zdobione witrażami o motywach roślinnych okna niższych naw bocznych. Zarówno nawy jak i prezbiterium wspierają skarpy uskokowe. Nawy boczne przykryte są wielokrotnie dachami dwuspadowymi ze szczytami zdobionymi blendami.  Do bocznej elewacji przybudowano sześcioboczną wieżyczkę kryjącą klatkę schodową. Pod okapem dwuspadowego dachu nawy, a także prezbiterium znajduje się ozdobny fryz poziomy z profilowanej cegły w kształcie czterolistnej koniczyny. Na kalenicy nawy głównej znajduje się niewielka, czworoboczna sygnaturka. Od zachodu postawiono masywną, wysoką na 56 metrów, czterokondygnacyjną wieżę przykrytą dachem namiotowym. Wieńczy ją sześcioboczna galeryjka, nad którą góruje latarnia z hełmem cybulastym. W 1754 roku pod dachem umieszczono zegar. Wyposażenie i wystrój kościoła ulegał na przestrzeni wieków stałemu wzbogaceniu. Działo się tak mimo nawiedzających Koszalin wojen i pożarów, aż do połowy XIX w. Wówczas to przeprowadzono tzw. regotyzację wnętrza usuwając wiele wartościowych elementów wyposażenia (m.in. bezcenny, gotycki ołtarz główny zastąpiono mało wartościowym ołtarzem neogotyckim). Po II wojnie światowej wyposażenie neogotyckie zostało w większości usunięte.
Rynek Staromiejski w Koszalinie - rynek w Koszalinie, w obrębie osiedla Śródmieście, spełniający funkcję przestrzeni publicznej. Wokół rynku zlokalizowane jest budownictwo usługowo-mieszkalne.  W północnej części Rynku Staromiejskiego zlokalizowany był pomnik Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy. Na północnej ścianie zabudowy rynku znajduje się modernistyczny ratusz, będący siedzibą Urzędu Miejskiego w Koszalinie.
Przy południowej części rynku przebiega jedna z głównych ulic miasta, dwupasmowa ul. Zwycięstwa. Za nią w południowo-zachodnim narożniku znajduje się katedra Niepokalanego Poczęcia NMP. Park Książąt Pomorskich w Koszalinie - założenie parkowe w Koszalinie w dolinie rzeki Dzierżęcinki, pokrywające się z osią hydrologiczną miasta. Park dzieli się na dwie części:
- Park Książąt Pomorskich 'A' (dawniej Park im. Przyjaźni Polsko-Radzieckiej) - posiadający powierzchnię 6,70 ha (z deniweletą do 12 metrów), w tym tzw. Staw Zamkowy o powierzchni 1,50 ha z przepływającą rzeką Dzierżęcinką, o pow. 1,50 ha. - vPark im. Książąt Pomorskich 'B' (dawniej Park im. Hanki Sawickiej)- posiadający powierzchnię 3,65 ha. Jest najbardziej na południe wysuniętą częścią wspomnianego powyżej zwartego ciągu zieleni.

najbliższe galerie:

 
PDŚJ 10 Darłówko - Koszalin
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Koszalin
1pix użytkownik mieczysaw odległość 1 km 1pix
Nad Bałtykiem 2012 (1)
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 7 km 1pix
Nad Bałtykiem 2012 (2)
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 9 km 1pix
Unieście - zima nad morzem
1pix użytkownik antala odległość 10 km 1pix
Mielno
1pix użytkownik color odległość 10 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!