m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
To niewiarygodne - pomyślałem sobie - gdy przed wyjazdem do Spiskiej Nowej Wsi, stwierdziłem, że nasz portal nie doczekał się jeszcze żadnej galerii z Jaskini Bielskiej. Taka Diemianowska Jaskinia Wolności, równie piękna jest bogato reprezentowana. A Bielska nie. Nic. A przecież leży prawie przy naszej granicy. Rzut beretem z Zakopca i podhalańskich wiosek. No tak. Sam przez ostatnie 30 lat wielokrotnie bywałem w Tatrach, Na Podhalu i Spiszu, wielokrotnie przejeżdżałem Drogą Wolności nr 66 -autobusem i autem. Zawsze wiedziałem, że jaskinia tam jest, ale też zawsze wierzyłem, że jeszcze zdążę ją zobaczyć. Tak też się stało. Pierwszy przystanek po drodze z Torunia zaplanowałem za Katowicami, a drugi na parkingu przy jaskini. Jaskinia Bielska (Belianska jaskyňa) jest jedyną dostępną dla zwiedzających jaskinią w Tatrach Słowackich. Znajduje się na zboczu Kobylego Wierchu (Kobylí vrch) w najdalej na wschód leżącej partii Narodowego Rezerwatu Przyrody Tatry Bielskie (Belianske Tatry), nad Kotliną Tatrzańską  i należy do pierwszych jaskiń w Europie, oświetlonych światłem elektrycznym. Już w  1896 roku w jaskini świeciło światło. Prąd elektryczny dostarczała elektrownia postawiona na rzece Biała (Biela).
Otwór wejściowy do jaskini położony jest na wysokości 890 m n.p.m. a dochodzi się do niego po serpentynowej ścieżce z Kotliny Tatrzańskiej, pokonując różnicę poziomów równą 122 m. Całkowita dotychczas zmierzona długość korytarzy wynosi 3829 m. Długość obecnej trasy wycieczkowej  wynosi 1 370 m. Czas przejścia to 70 minut. Już w pierwszej połowie XVIII wieku wejścia prowadzące do jaskini znane były poszukiwaczom złota. Jednak przez długi okres czasu pozostały one w utajnieniu. Wejście do jaskini zostało ponownie odnalezione w 1826 roku. Jaskinię można było zwiedzać tylko trzy razy w ciągu dnia, przewodnik otwierał ją jednak nawet wtedy, gdy miał jednego klienta. Zwiedzających oczarowują tu zwłaszcza naciekowe wodospady, stalagmity przypominające pagody i liczne jeziorka. Przeciętna temperatura  waha się od 5,0 do 6,3 °C. Musimy pamiętać o ciepłych okryciach i dobrych butach. Na chodnikach i schodach jest dosyć ślisko.
Jaskinia wykorzystywana jest także do klimatoterapii. Przez pacjentów zespołu sanatoryjnego z Tatrzańskiej Kotliny. Cierpiący na schorzenia układu oddechowego (alergie, astma) uczestniczą w 45-minutowych ćwiczeniach w jednej z komór. Kiedyś mieszkańcy Kotliny wykorzystywali jaskinię do przechowywania żywności. W 1995 r. w jednym z chodników odnaleziono rzeźnickie haki. W jednej z komór o doskonałe akustyce, nazywanej Salą Koncertową każdego roku, w sierpniu odbywają się koncerty muzyki poważnej. Dotarliśmy do Sali Palmowej (Palmová sieň) z Lustrzanym Jeziorkiem, w którym możemy podziwiać ciekawe stalagmity. Od tego po prawej, w kształcie palmy pochodzi nazwa komory. Ciekawych stalagmitów jest tu więcej. Po stronie prawej widzimy grupę zwaną Kaktusowy Gaj.
Widok z bliska kalcytowej szaty naciekowej. Partie wyjściowe trasy udostępnionej zwiedzającym wspinają się od Rozdroża (Rázcestie) i miejscami rozszerzyły się poprzez zawalenie do innych pomieszczeń. Przykładem tego  zjawiska jest Komora Zawalona (Zrútený dóm) czy Komora Ruin (Dóm trosiek). Stalaktyty Na szlaku w  Jaskini Bielskiej, oprócz wyżej wspomnianej Sali Palmowej odwiedzamy Komorę Wysoką (Vysoký dóm), której wysokość wynosi 28 metrów; Komorę Zbójecką (Zbojnícka komora), której nazwa pochodzi od stalagnatu nad schodami, który przypomina siedzącego Janosika;  Salę Koncertową (Hudobná sieň), największą udostępnioną komorę jaskini, nazwaną tak od dźwięków uderzających o powierzchnię jeziorka kropel wody spadających ze stropu i stalaktytów; Komorę Wielką (Veľký dóm), gdzie dominuje wielki wapienny wodospad o długości 56 m, po którym w przeszłości prowadziła trasa wycieczkowa.
Na wielu odcinkach zostały do dziś zachowane korytarze o owalnym przekroju powstałe dzięki modelowaniu ścian i stropu jaskini przez płynącą wodę. Ornamentyka jest fascynująca. Reflektory rzucające wiązki kolorowego światła dodają całości bajkowego uroku. Dekoracja jaskini powstała z przesiąkających wód zawierających duże ilości rozpuszczonego węglanu wapnia. Fachowo nazywa się ją sintrem. Szczegół dekoracyjny - Stalagnatowa zasłona. Stalaktyty w Śpiewalni
Jaskinię zwiedzamy ze słowacką przewodniczką. W grupie polsko-słowacko-węgierskiej. Nie ma jednak obaw, że czegoś nie zrozumiemy, gdyż w wyznaczonych miejscach odtwarzane są nagrania o historii jaskini i różne ciekawostki o zwiedzanych obiektach także w języku polskim. Wejścia odbywają się zgodnie z istniejącym rozkładem, a w przypadku dużej liczby turystów mogą być organizowane w sposób ciągły, w interwałach czasowych zależnych od ilości chętnych. Podobno po porozumieniu z zarządem jaskini można również załatwić sobie poza rozkładem. Nie wolno w ten sposób zakłócać płynności ruchu w jaskini i trzeba zapłacić dodatkową  opłatę. Aktualnie cena za wstęp z grupą dla dorosłej osoby  poniżej 60 lat wynosi 8 euro. Dodatkowo za aparat płaci się 10 euro i nie wolno wnosić statywu. [na zdjęciu: Śpiewalnia]. Ale warto. Przynajmniej mam pamiątkę, ciekawszą niż magnes.

najbliższe galerie:

 
na szlaku u sąsiadów
1pix użytkownik marcowadziewczyna odległość 5 km 1pix
Jagnięcy Szczyt
1pix użytkownik eddie odległość 5 km 1pix
Zdiar
1pix użytkownik caroline95 odległość 5 km 1pix
Tatry Bielskie
1pix użytkownik kabaczek odległość 6 km 1pix
Słowackie Tatry zimą
1pix użytkownik anek11 odległość 6 km 1pix
Słowacja - Tatry Bielskie i Spisz
1pix użytkownik mayanna9 odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
doracz użytkownik doracz(wpisów:1213) dodano 23.03.2019 21:22

Małgosiu, miło mi że wpadłaś :) Dziękuję Ci i pozdrawiam Cię bardzo serdecznie :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1213) dodano 23.03.2019 21:21

Marcin, to prawda. Pozdrowienia :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1213) dodano 23.03.2019 21:21

Kordula - dziękuję serdecznie i pozdrawiam :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1213) dodano 23.03.2019 21:20

Elu, zgadzam się z Twoją konkluzją :) Pozdrowionka :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1213) dodano 23.03.2019 21:11

Charlie byłem w kilku słowackich jaskiniach, ale w Ochtinskiej i Domicy nigdy nie byłem. Dzięki za informację, zaraz w necie sprawdzę co to za osobliwości :) pozdrawiam serdecznie :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.03.2019 23:58

Jedna z pierwszych, które zwiedziłam... Wtedy nie była jeszcze tak ciekawie podświetlona.
Cudowny świat w Twoich kadrach...
Nieziemskie kadry z tego fascynującego miejsca... :)
Pozdrawiam serdecznie :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 09.03.2019 14:37

Natura zaskakuje nas na każdym kroku, jak widać.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 06.03.2019 17:08

Podziemny swiat zawsze zachwyca:)
Tematyka szczególnie mi bliska:))
Za rozmusiakiem- ślicznotka:))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 05.03.2019 23:21

Byłam kilka lat temu. i teraz przypomniałeś mi jak tam pięknie jest :). zdjęcie nr 16 dla mnie the best :).
Ogólnie sama jaskinia jest fascynująca właśnie przez te jeziorka i odbicia w wodzie. Mam jednak takie same jak Charlie faworytki wśród słowackich jaskiń.
Z tym,że jeszcze nie wszystkie widziałam. tak czy siak wszelkie dziury są super.
pozdrówki:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 04.03.2019 14:13

Lubię Bieliańską, choć nie jest to moja faworytka. Ale jest ładna co z resztą widać na Twoich zdjeciach i zdecydowanie warto zatrzymać się przy niej gnając w słowackie Tatry.
Oblegane Demianowskie jaskinie też jakoś mnie nie przekonują.
Uwielbiam natomiast Ochtińską za jej cudowne formy i Domicę za możliwość zwiedzania jej łódką.
Jako dzieciak, przez prawie dwa lata mieszkałam natomiast u podnóży Jasovskiej, do której turyści spoza Słowacji rzadko kiedy zaglądają :-)
Generalnie jasknie to fajny, fascynujący świat. Każda inna. Każda piękna :-)

Pozdr.


doracz użytkownik doracz(wpisów:1213) dodano 03.03.2019 16:52

Paniwu, rozmusiaki - dziękuję Wam za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 03.03.2019 11:51

Ślicznotka :)
Pozdrówki !

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:637) dodano 02.03.2019 15:48

Belianska jaskyňa - zwiedziłam ją wiele lat temu, nie mając odpowiedniego sprzętu, nie uwieczniłam na zdjęciach nic z tych fascynujących obrazów. Ale w pamięci pozostały te cudowne stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Twoja urzekająca galeria odświeżyła te obrazy. Podobało się bardzo. Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!