m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Niewątpliwą atrakcją jest Alzacki Szlak win. Ciągnie się on przez 120 km i oprócz typowo alzackich ślicznych wiosek i miasteczek, oferuje również zwiedzanie winnic i liczne trasy dla piechurów.
Kayersberg to perełka wśród alzackich miasteczek, tak jak w każdym miasteczku rejonu króluje tutaj budownictwo szachulcowe, zwane pruskim murem. Pochodzi ono ze średniowiecznych Niemiec. Najpierw budowano szkielet z drewnianych belek, a następnie w nim powstawał mur z cegły. 
Drewniane belki pozostawały widoczne i ozdabiane były licznymi kwiatami w donicach, zwłaszcza charakterystycznym dla regionu geranium. Miasteczka te posiadają niezliczone ilości fantastycznych drzwi. Symbolem Alzacji jest bocian. Jego obrazy królują wszędzie: na elewacjach, oknach, widokówkach, kubkach, koszulkach. Jak ważny jest to symbol dla rejonu może świadczyć fakt, że wizualną identyfikacją Alzacji na Expo w Szanghaju był właśnie bocian.
Całodobowa biblioteka dla wszystkich. Można przyjść i zabrać dowolną książkę. Pomysł sam w sobie jak dla mnie fantastyczny.

 To właśnie Alzacji zawdzięczamy drukowane książki, a to za sprawą niemieckiego rzemieślnika i złotnika Johanna zum Gutenberg, który w XV wieku opracował pierwszą przemysłową metodę druku na świecie. Książki, które do tej pory były przepisywane ręcznie przestały być kosztownym rarytasem.
Ciekawostką jest, że przy alzackich merostwach istnieją specjalne wydziały, które zajmują się kwestiami zdobień i ukwieceń. W mieście znajduje się dom i muzeum Alberta Schweitzera, laureata pokojowej Nagrody Nobla przyznanej za misję lekarską na rzecz trędowatych w Afryce. W XIII wieku był tu zamek, który w czasie wojny trzydziestoletniej w 1630 roku został zniszczony. Po zamku została obecnie tylko wieża, ... którą widać na górze, po lewej stronie. Ruszam powoli schodami, 
dojście nie jest trudne, ... a na górze widoki zapierające dech.
Słynny niemiecki poeta J.W. von Goethe zakochał się w córce pastora jednej z tych idyllicznych wiosek i i miłości tej poświęcił wiele wierszy. Już do niej czas! Więc noga w strzemię! 
Poleciał koń mój lotem strzał... Wszędzie można spotkać takie auta. Colmar, najlepiej zachowane miasto Alzacji. Swój rozkwit przeżywał w XVI w, kiedy kupcy przewozili wino wodnymi szlakami przez uroczą dzielnicę nazwaną Petite Venice. Na zdjęciu jedna z uliczek wzdłuż kanału. To jej przedłużenie, moim zdaniem w określeniu Mała Wenecja jest trochę przesady. Wielka hala targowa, niestety nie udało mi się jej zobaczyć, jest zamykana w trakcie weekendu. W drodze do Małej Wenecji.
Był kiedyś wśród obieżyświatowej braci jeden kolega, który bardzo lubił oglądać piękne kobiety. Mieliśmy taka cichą umowę, że w miarę możliwości będę przemycała ( tak żeby żona nie odkryła) ich zdjęcia. Były więc dwie panie z Kuby, Hinduska, Nepalka, Greczynka, Rosjanka, Lankijka, mieszkanka Antyli Małych. Paweller, dzisiaj specjalnie dla Ciebie fotka pięknej pani rodem z Malezji. Gotycka Kolegiata Św.Marcina, zbudowana na przelomie XIII i XIV wieku. Wielu mieszkańców tego regionu nie jest w stanie jednoznacznie określić swojej narodowości. Dzisiaj identyfikują siebie sami przede wszystkim jako Alzatczycy, potem Europejczycy, a na końcu Francuzi. Posiadają swój język - elssassisch, który jest dialektem niemieckiego, aczkolwiek zostaje on coraz bardziej wypierany przez język francuski.
Najbardziej niechlubne dla Alzacji czasy to okres włądzy nazistów. Zakazano wówczas używania języka francuskiego, zmuszano do zamiany imion z francuskich na niemieckie. „ to idiotyczne nakrycie głowy” tak jednoznacznie kojarzący się z Francją symbol jakim jest beret został zabroniony . 
Po wojnie prowincja wróciła do Francji, a swojej burzliwej historii zawdzięcza fakt, że jest ponoć najmniej francuskim regionem Francji. Dzisiaj Alzacja bardzo silnie strzeże swojej tożsamości. W małych miasteczkach dominują sklepy, sklepiki, lodziarnie bądż  restauracje prowadzone przez Alzatczyków. Nie ma tutaj sklepów ani restauracji wielkich sieci i koncernów. Widzieliśmy dwa supermarkety, oba były francuskie. Co ciekawe Alzacji zawdzięczamy też święta z choinką. Zielone ozdobione drzewka zaczęto stawiać w alzackich domach już na początku XVII wieku, mimo licznych oporów duchowieństwa katolickiego, które potępiło ten zwyczaj jako diabelski symbol pogański lub wyśmiewało jako dziecinadę. Dla porównania pierwsza choinka na placu Św.Piotra znalazła się dopiero w roku 1987.
Centrum Colmaru, kumulacja fantazji, urok prostoty, bogactwo zdobień, smak detalu, czar pastelu, zapis historii.
Alzackie miasta często okalają mury obronne, bardzo dobrze zachowały się w Riquewihr. Stanowią atrakcję nie mniejszą niż stare wspaniałe domy wewnątrz miasta. Tego typu bramy to nieodłączny element miejskiego krajobrazu. Miasteczko można określić jako skansen zabudowy miejskiej XVI i XVII. Kolejny typowy obraz regionu. Stare średniowieczne studnie. Alzackie wina z reguły są białe, aromatyczne i wytrawne.
Oprócz nazwy apelacji znajdziemy tutaj na etykiecie również nazwę szczepu, co w nazewnictwie jest we Francji charakterystyczne tylko dla tego rejonu. Alzacka jesień jest często bardzo słoneczna, co umożliwia późne zbiory. Taki domek może teoretycznie stać w każdym alzackim miasteczku. Nie byłam w największym mieście rejonu, czyli w Strasburgu. Zrezygnowałam z wizyty, ponieważ byliśmy tam juz 20 lat temu, i chciałam się tym razem skoncentrować na mniejszych miejscowościach, a czasu było mało Świadectwem zagmatwanej historii jest widok licznych ruin średniowiecznych budowli, ulokowanych na zboczach Wogezów oraz mnogość cmentarzy. 
Zamek Haut-Koenigsburg stanowi jedną z największych atrakcji krainy. Odbudowany za Habsburgów spłonął w XVII wieku. 
Z końcem XIX wieku cesarz Wilhelm II zatrudnił berlińskiego architekta do odbudowy. Powstała dokładna rekonstrukcja budowli.  
Odtworzono główny dziedziniec, ...
i zwodzony most. W środku znajdują sie komnaty z meblami, zbrojami i wielkimi kominkami. Z zamku rozpościera się wspaniały widok na okolicę.

Alzację można śmiało określić krainą szachulca, bocianów, wina i zamków. Gorąco polecam ten rejon.

najbliższe galerie:

 
Alzacja - Kaysersberg
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
01 FRANCJA Alzacja
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Alzacja - Riquewihr
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Riquewihr w Alzacji
1pix użytkownik dreptak odległość 4 km 1pix
Riquewihr, Alzacja.
1pix użytkownik szarykot odległość 4 km 1pix
Alzacja - Turckheim
1pix użytkownik kabaczek odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (49):

 
gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 29.03.2019 14:31

Piernicyna, Twoja znajomość poezji jest imponująca. Znalazłam ten wiersz i przytoczony przez Ciebie fragment wkleiłam pod zdjęcie. Dzieki!
A co do Twojego pytania, myśle, że tak, bo Goethe bardzo kochliwy był,
pozdrawiam

piernicyna użytkownik piernicyna(wpisów:188) dodano 24.03.2019 23:10

Już do niej czas! Więc noga w strzemię!
Poleciał koń mój lotem strzał...
/ Johan Wolfgang Goethe/

...wymarzona Kraina - ciepła, kolorowa i gościnna - jak Twoja Galeria!... Pozdrawiam Bardzo Serdecznie!

PS
Swoją drogą, ciekawa jestem, czy piękna pani rodem z Malezji dzisiaj wstrząsnęłaby życiem Goethego.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 24.03.2019 12:31

Nola, Ula, Doracz, Tama, Przemysław, Eljot, Aerodynamix, dziękuję, że wpadliście
pozdrawiam

doracz użytkownik doracz(wpisów:1312) dodano 23.03.2019 21:08

Gratulacje Gabi. Bardzo piękna galeria. Alzacja jest osobliwa i urzekająca. Pozdrowienia :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 20.03.2019 21:38

Gratki Gabi:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6850) dodano 20.03.2019 21:26

Śliczne te miasteczka:) pozdrawiam:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2019 08:35

Pisanko, masz rację, układ bloga to lustrzane odbicie strony OS, portalu, który uważam za najlepszy portal podróżniczy. Jest czytelny, przejrzysty, zasobny w informacje jak żaden inny blog, portal czy cokolwiek innego. A blogi są różne, to fakt. Przyznam, że ostatnio przy moich wojażach korzystałam z wielu z nich. Zapraszam teraz w takim razie tu i tam,
dziękuje i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2019 08:24

Podrozninka, ruszaj znowu moim śladem ( znacznie bliżej masz tym razem), a jestem pewna, że wrócisz z przepiękną prezentacją.
Zatem miło będzie Cię gościć,
dziękuję i pozdrawiam

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 19.03.2019 11:35

Gratuluje GT ale przede wszystkim bloga. Fajna idea, troche jakby przeniesiona z tego portalu , ale przez to wlasnie dobra. Bede czasem wpadac by zobaczyc co nowego , mimo ze blogi raczej mnie nie interesuja ;) Pozdrawiam serdecznie i zycze duzo radochy przy prowadzeniu swojego miejsca w sieci.:)

podrozninka_ użytkownik podrozninka_(wpisów:167) dodano 18.03.2019 21:25

Oj, oj, oj Ty jak już Gabi zrobisz galerię, to normalnie klękajcie narody!
Cudne miejsce.
I te kolory domków z zielenią na, obok, i wokół. Miód! 1O/1O

Blog także bajer! Doszedł Ci nowy czytelnik i obserwator :)
Hej!

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 18.03.2019 16:07

Lucy dziękuję,
pozdrawiam

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 18.03.2019 07:33

Gabi byłam pewna GT,bo cudna ta galeria.Pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 17.03.2019 21:39

Wiesiek, dziękuję, pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 17.03.2019 21:38

Dispar, jest kolorowo i lukrowato, ale średniowieczne zabudowania w dodatku zadbane i pięlegnowane mocno to równoważą. To jakoś tak fajnie współgra.
I dbałość o dziedzictwo mi też się podoba.
dziekuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 17.03.2019 21:27

Woja, dziękuje i pozdrawiam, i cały czas czekam na relacje ze Szwajcarii.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 17.03.2019 21:26

Elise, mimo tej cukierkowatości, tak jak pisałam, ociera się to czasem o kicz, kraina jest naprawde przepiękna. A biblioteka uliczna też mnie zafrapowała, super pomysł, tylko ludzie musza byc uczciwi,
dziękuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 17.03.2019 21:23

Agra, starałam sie jak mogłam, dziekuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 17.03.2019 21:22

Saturn, dziękuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 17.03.2019 21:22

Pisanko, to znowu podajesz jakieś dwie miejscowości, o których nawet nie słyszalam. No ale sam fakt, że na odcinku 120 km jest ich ponoc 70 mowi za siebie.
dziekuję jeszcze raz za Obernai ( tam było tez relatywnie mało turystów) i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 17.03.2019 11:44

Paweł, Alzacja jest totalnym zaprzeczeniem teorii Forresta Gumpa o pudełku z czekoladkami. Bo tam obojętnie co sie otworzy zawsze się trafi w 10. Każde miasteczko jest śliczne. Zielone krajobrazy też robią swoje. Pisząc tą prezentację myszkowałam trochę po internecie i wypożyczylam też dwa przewodniki. I za każdym razem jest polecane inne miasteczko. Dla mnie najpiękniejszy jest Kayersberg, a zaraz potem Equsheim, z ktorego postaram sie w przyszłosci zrobić osobną relację. Ty też chyba masz w planie pokazać to miasteczko? Może się zmobilizujesz? A jak zrobiłam zdjęcie tej dziewczynie, to sie ucieszylam bardzo, bo wiedzialam, ze nasza tradycja dalej bedzie dalej trwać,
pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 17.03.2019 11:32

Robson, dziękuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 17.03.2019 11:30

Maripo, dziękuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 17.03.2019 11:30

Ula, pozazdrościłam Tobie i jeszcze kilku osobom z portalu, które się na to zdecydowały. Trochę sie z tym guzdrałam, ale w końcu jest.
pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 17.03.2019 11:27

Pani Wu, Alzacja jest cudowna, moim niespełnionym marzeniem jest spacer wsród winnic, niestety, zabrakło czasu. W sezonie latały tam z Wrocławia tanie linie,
dziękuję i pozdrawiam

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2367) dodano 17.03.2019 08:22

Super.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 16.03.2019 22:46

Podobająca galeria.
Byłem dawno temu.
Teraz jest jeszcze bardziej kolorowo i lukrowato.
Ale dbałość o dziedzictwo może zaimponować.
Pozdrawiam serdecznie:)

woja użytkownik woja(wpisów:569) dodano 16.03.2019 16:37

Przypomniałaś mi, jak bardzo mi się chce do Alzacji:-)))
Dzięki

elise użytkownik elise(wpisów:984) dodano 16.03.2019 12:24

Alzacja bajeczny region. W strasburskiej oranżerii zauważyłam tak jak ty bezpłatne biblioteki. Dobry pomysł. Pozdrawiam

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 15.03.2019 21:39

Piękna jest ta Alzacja przez Ciebie pokazana .Może ładniejsza od tej którą widziałem realnie .Skomasowałaś to co najpiekniejsze w niej.Pozdrawiam ciepło

saturn użytkownik saturn(wpisów:19) dodano 15.03.2019 21:28

Zmienił się po obejrzeniu tego kawałeczka Francji mój bezbarwny dzień, nabierając rumieńców. Dziękuję i pozdrawiam.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 15.03.2019 21:11

Gabi,powiem tylko:piekne😊. Wiekszosc dobrze mi znana, reszta jest na liscie na kolejny raz.Z Alzackich pieknych miejsc moge polecic Petite Pierre i Mt.St.Odile jesli bys sie tam kiedys wybierala.Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 15.03.2019 21:03

Witaj Gabi ..., hm, zastanawiam się co napisać, od czego zacząć i sam nie wiem ...., ostatnio rzeczywiście wyłączyłem się z obieżyświatowej braci i chyba nie jest mi z tym dobrze, ale brakuje mi na wszystko czasu ..., zajrzałem całkiem przypadkowo i jak zobaczyłem Alzację ... no wiesz, musiałem się zalogować:))) Miło, że pamiętasz ..., dziewczyna śliczna:))) Byłem ciekawy Twojego spojrzenia, galeria robi wrażenie, jest pięknie. Fajnie się ogląda miejsca, w których się kiedyś było. Mnie chyba najbardziej urzekło małe Eguisheim położone w pobliżu Colmar, a także nocny spacer po Małej Wenecji, te wszystkie oświetlone tam budynki wyglądały przecudnie:)
Pozdrawiam serdecznie;
Paweł.

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 15.03.2019 20:02

Tam jest bardzo ładnie. Świetne kolory i świetne zdjęcia. Pozdro serdeczne.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 15.03.2019 17:33

Rozmusiak, dziękuję, wgrywam cos specjalnie dla Ciebie,
pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 15.03.2019 17:32

Satan, ja nie zliczę ile razy w pracy wchodziłam na portal. Chyba nie jestesmy dobrymi pracownikami, co? Dziekuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 15.03.2019 17:31

Achernar, dziekuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 15.03.2019 17:30

Mocar, ja też, dzekuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 15.03.2019 17:30

Kabaczku, tyle Alzacji ile Ty pokazaleś i opisałeś, szacun! Pamietasz jak sie Ciebie pytałam na jakie miasto postawić?Teraz bym powiedziała, ze dla mnie super był Kayersberg, ze względu na piękne widoki z ruin zamku.
dziekuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 15.03.2019 17:27

Renata, to i jak odpowiem tak samo. Dziękuję. Chciałabym zobaczyć tą sliczną krainą Twoimi kadrami,
pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 15.03.2019 16:27

Kolorowo bardzo, optymistycznie tak. Czasami może nadmiar ozdóbek ;), ale ogólnie jak scenografia do kręcenia bajek :).
pozdrawiam :)

maripo użytkownik maripo(wpisów:105) dodano 15.03.2019 16:07

Pięknie, kolorowo i bajkowo. Bardzo mi się podoba.
Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 15.03.2019 15:09

Nie moge teraz dokładnie obejrzec Twojej galerii. Jestem w drodze , internet różnie działa. Z tego co udało mi sie otworzyc, widzę że galeria warta GT. Wrócę do niej po weekendzie, jak wrócę do chałupki i jak otworze normalnego kompa. Zajrzę też z ochotą na Twojego bloga.Nareszcie. Gratuluję . Fajnie móc mieć gdzie spisywać swe wspomnienia. Pozdro z Wielkopolski.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:754) dodano 15.03.2019 14:26

Cudowna, bajkowa, kolorowa Alzacja. Pięknie ją pokazałaś. Z przyjemnością pospacerowałam po miejscach gdzie byłam i tych których jeszcze nie odwiedziłam. Podobało się bardzo.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 15.03.2019 14:11

Czuję sie urażony ...
Nie tylko Paweller lubi oglądać piekne kobiety.
A ta zaprezentowana to faktycznie pięknej urody.
Galeria jak i samo miejsce również bardzo urodziwe.
Fajna musi byc ta Alzacja.
Czuję się lekko rozleniwiony teraz ...
Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3319) dodano 15.03.2019 14:01

Ładna galeria! Miłe urozmaicenie 24godz w pracy... ;-)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 15.03.2019 12:50

Przepiękny region i bardzo ładnie zaprezentowany... Pozdrawiam. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 15.03.2019 10:39

Uroczo - lubię takie klimaty. Pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1319) dodano 15.03.2019 10:38

Alzacja jest piękna, a Twoje zdjęcia świetnie to pokazują.
Pozdrawiam.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 15.03.2019 10:17

Skomentuję tak jak na Twoim blogu :):
Bardzo ciekawie opisana bajka. Bajka, bo tak na Twoich zdjęciach wygląda Alzacja.
Trochę cukierkowa-kiczowata, kolorowa, klimatyczna.
Zachęciłaś swoim wpisem do odwiedzenia tego najmniej francuskiego regionu.
Pozdrawiam,
Renata.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!