m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Ponad 200 000 chińskich Amerykanów mieszka w południowej części Brooklynu, w Sunset Park , Bensonhurst , Gravesend i Homecrest . Największe skupisko znajduje się w Sunset Park przy 8th Avenue, znanym z chińskiej kultury. Nazywa się Chinatown na Brooklynie, a jego ludność chińska składa się w większości z Amerykanów z Fuzhounese , co nadaje Chinatown imiona  Fuzhou Town, Brooklyn lub  Little Fuzhou  z Brooklynu. W całym parku Sunset można znaleźć chińskie restauracje , a w okolicy organizowane są popularne obchody chińskiego Nowego Roku . Obszar metropolitalny Nowego Jorku zawiera największą etniczną ludność chińską poza Azją . Po samym mieście Nowy Jork, dzielnice Queens i Brooklyn obejmują odpowiednio największą chińską populację wszystkich gmin w Stanach Zjednoczonych. W latach 80. i 90. XX w. Większość nowo przybyłych imigrantów z Fuzhou osiedliło się w dzielnicy Chinatown na Manhattanie, a pierwsza społeczność Little Fuzhou pojawiła się w Nowym Jorku w dzielnicy Chinatown na Manhattanie.
Brooklyn, to najbardziej zaludnione miejsce Nowego Jorku. Nazwany po holenderskiej miejscowości Breukelen , graniczy z dzielnicą Queens, na  zachodnim krańcu Long Island . Brooklyn ma kilka połączeń mostowych i tunelowych do Manhattanu przez East River , i most Verrazzano-Narrows łączący Staten Island. W 1883 roku ukończono budowę Mostu Brooklińskiego , transport na Manhattan nie był już tylko wodą, a więzy z Brooklynem z City of New York zostały wzmocnione.
Pojawiło się pytanie, czy Brooklyn był gotowy zaangażować się w jeszcze większy proces konsolidacji, a następnie rozwijać się w całym regionie, by dołączyć do hrabstwa Nowy Jork , hrabstwa Richmond i zachodniej części Queens County, aby utworzyć pięć dzielnic w zjednoczone miasto Nowy Jork. Brooklyn wynosi 97 mil kwadratowych (250 km 2 ) w obszarze, w którym 71 mil kwadratowych (180 km 2 ) jest ziemi (73%) i 26 mil kwadratowy (67 km 2 ),to obszary wodne. Dzielnica jest drugą co do wielkości powierzchnią wśród dzielnic Nowego Jorku. Biorąc pod uwagę rolę Nowego Jorku jako punktu wyjścia dla imigracji z całego świata, Brooklyn wyewoluował globalnie kosmopolityczną atmosferę, demonstrując silną i rosnącą różnorodność demograficzną i kulturową w odniesieniu do wskaźników, w tym narodowości, religii, rasy i partnerstwa .
Widok na Manhattan od strony Old Fulton str. W głębi Manhattan Bridge. To most podwieszany , który przecina East River w Nowym Jorku ,łączący Dolny Manhattan przy Canal Street w centrum Brooklynu na Flatbush Avenue Extension .
Firma Eagle Warehouse & Storage Company , popularnie zwana Eagle Warehouse , jest godnym uwagi budynkiem położonym na Brooklynie w Nowym Jorku . Zaprojektowany przez brooklyńskiego architekta Franka Freemana i ukończony w 1894 roku, miał wiele zastosowań, zanim został przekształcony w mieszkania w 1980 roku. Opisany jako arcydzieło, budynek został wyznaczony jako punkt orientacyjny Nowego Jorku w 1977 roku. Miejsce, w którym znajduje się magazyn Eagle, należało kiedyś do znanej lokalnej gazety  Brooklyn Eagle .Kiedy budynek został przekształcony w 1980 roku, jego centrum zostało zburzone, by stworzyć atrium schodzące na parter, którego głównym celem jest dostarczenie światła do mieszkań. Penthouse budynku, który ma dużą tarczę jako okno, jest uważany za jedną z najbardziej poszukiwanych rezydencji w mieście. Greenpoint to najbardziej wysunięta na północ dzielnica Brooklynu w Nowym Jorku. Dzielnica graniczy od południowego zachodu z dzielnicą Williamsburg, od południowego wschodu z autostradą Brooklyn-Queens  oraz dzielnicą East Williamsburg, od północy z rzeką Newtown Creek oraz przez most Pułaskiego z dzielnicą Long Island City należącą do Queens, a od zachodu z cieśniną East River. W pobliżu znajdują się dwie stacje metra (zielona linia G), Greenpoint Avenue oraz Nassau Avenue.
Życie Greenpointu skupia się głównie wokół dwóch alei: Greenpoint Avenue i Manhattan Avenue. Polski Dom Narodowy. Dwuczęściowy mural, o długości ok. 11 metrów i wysokości ok. 3 metrów, autorstwa Rafała Pisarczyka, przedstawia postaci kilku powstańców, w tym trzech na zdobycznym czołgu, syrenkę warszawską, a także informacje na temat powstania. Po odnowieniu malowidło wzbogacono o cytaty z wypowiedzi powstańców. Powiewają nad nim teraz też flagi: biało-czerwona, amerykańska, podarowana przez 82. Dywizję Powietrznodesantową Armii USA, oraz Polski Walczącej. Wszechobecne polskie restauracje i sklepy.
 Nie brakuje tu polskich sklepów oraz restauracji, w których można kupić pierogi, barszcz, faforki, generalnie specjalności polskiej kuchni oraz większość produktów, które dostępne są w sklepach w Polsce. Dookoła można zobaczyć szyldy i reklamy w języku polskim, czy też usłyszeć nasz język na ulicy w rozmowach przechodniów. Karczma, czyli góralskie jadło... miejsce całkiem przyjemne, ceny przystępne, porcje amerykańskie (ogromne) :)
 Na Greenpoincie znajdują się również polskie księgarnie, biura adwokacje, gabinety polskich lekarzy i dentystów, czy też polskie media.  Kurs na prawo jazdy można odbyć z mówiącymi po polsku instruktorami. Zewsząd uderzają nazwy: Piekarnia Rzeszowska, Kiszka - Meat Market, Pyza, Łomżynianka, Królewska Kuchnia, Biedronka itd.  Wierzący mogą uczestniczyć we mszach w polskich kościołach, a dzieci w zajęciach z muzyki w prowadzonej przez Polaka szkole muzycznej.
Polski Greenpoint w Nowym Jorku gwałtownie zmienia charakter. Czy za 10 lat tradycyjne dzień dobry wciąż będzie tu słychać na ulicach?

najbliższe galerie:

 
New York cz. 4 czyli ciemnośc widzę !
1pix użytkownik pipol odległość 3 km 1pix
USA - NEW YORK 6 -Rockefeller Center,  Times Square
1pix użytkownik afrodyta odległość 3 km 1pix
Nowy Jork I
1pix użytkownik patryk_szymanski odległość 3 km 1pix
NYC
1pix użytkownik aga odległość 3 km 1pix
USA - NEW YORK 5 -Empire State Building,  Grand Central Term
1pix użytkownik afrodyta odległość 3 km 1pix
New York czyli luksusowy hotel Pennsylvania
1pix użytkownik pipol odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 10.03.2019 21:28

bartak
Ja niestety NY widziałam z okna samolotu dwa razy i to w nocy, kiedy przyleciałam z San Francisco i kiedy odlatywałam do Paryża, tak że zdjęć z lotu ptaka mam niewiele. Natomiast na miasto miałam ponad 3 dni i obskoczyłam go w miarę przyzwoicie.
Dziękuję za odwiedziny w mojej galerii. Jeśli będziesz miała możliwość to polecam odwiedzenie NYC. Jest syper.
Serdecznie pozdrawiam.

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 05.03.2019 21:42

Bardzo ciekawie u Ciebie :) Ja zrobiłam "pierwszy krok" by zobaczyć NY, tzn. zobaczyłam go z okien samolotu, chciałabym bardzo w realu , czas pokaże , pozdrawiam Ciebie serdecznie :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 05.03.2019 19:16

paniwu
Greenpoint już niedługo nie będzie ten sam. Jest tam ogromna rotacja ludności oraz mieszanka wielokulturowa. Dobrze że zdążyłam zjeść polskie-zakopiańskie jedzonko w amerykańskiej wersji size XXL :)
Pozdrawiam serdecznie

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 05.03.2019 19:15

lucy56
Tak, Biedronka jest wszędzie ! Robiłam zakupy w Egipcie i Maroko.
Pozdrawiam Lucynko.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 05.03.2019 19:14

paniwu
Greenpoint już niedługo nie będzie ten sam. Jest tam ogromna rotacja ludności oraz mieszanka wielokulturowa. Dobrze że zdążyłam zjeść polskie-zakopiańskie jedzonko w amerykańskiej wersji size XXL :)
Pozdrawiam serdecznie

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 05.03.2019 19:11

achernar-51
Ja w NYC też byłam trzy dni :) :) :)
Mieliśmy autobus, który woził nas wszędzie, więc nie traciliśmy czasu na inny transport. Kilka razy jechaliśmy metrem, ale to późnym wieczorem.
Pozdrawiam :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3131) dodano 05.03.2019 08:56

Obszerna,ciekawa relacja.I wszechobecna biedronka taka niepozorna,malutka a wszędzie dotrze 😉.Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:722) dodano 05.03.2019 07:52

Bardzo ciekawy reportaż, szczególnie Greenpoint mnie zaciekawił. Jak pokazałaś, potrafimy naszego polskiego ducha przenieść w każdy zakątek świata. Podobało się bardzo. ozdrawiam serdecznie

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5702) dodano 04.03.2019 20:14

Na Greenpoint, niestety, zabrało nam czasu podczas 3-dniowego pobytu w NYC... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!