m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Chcąc chronić niepospolite piękno Doliny Narwi utworzono w 1996 roku Narwiański Park Narodowy. Jedną z jego atrakcji jest trasa turystyczna między Waniewem a Śliwnem. Została wytyczona nad rozlewiskiem rzeki. Ma formę drewnianych kładek oraz pływających platform które sami możemy przeciągać z jednego brzegu na drugi. W centralnej części wieża widokowa pozwala nam podziwiać dziką przyrodę. Niestety kiedy my przyjechaliśmy do Śliwna okazało się, że nie zobaczymy tego wszystkiego bo trwa remont (wg. internetu już zakończony). Popatrzyliśmy więc na rozlewiska z brzegu i trochę zawiedzeni pojechaliśmy dalej. Dojechaliśmy do leżącego nad rzeczką Supraśl Supraśla. Supraśl był nie raz tutaj prezentowany, ale to tak piękne miejsce, że nie wierzę, że może się znudzić. Z zabytków warto tu zobaczyć pałac Buchholtzów z przełomu wieków czy widoczny na zdjęciu Dom Ogrodnika (Dawna Poczta, Stara Karczma - nazwy mówią o pełnionej funkcji). Dom ten pochodzi z  II połowy XVIII wieku.
Ale najważniejszym zabytkiem jest prawosławny monaster męski Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa. Wg legendy mnisi z niedalekiego Gródka chcąc założyć nowy klasztor postanowili powierzyć to dzieło Opatrzności Bożej. Wrzucili do rzeki Supraśl krzyż z intencją, że gdzie przypłynie tam powstanie ich nowy klasztor. Na początku XVI wieku zaczęto wznosić tu cerkiew.
Wkrótce powstał ośrodek kultury i religii prawosławnej. Słynna była tutejsza biblioteka z jej największym skarbem Kodeksem Supraskim - manuskryptem z XI wieku pisanym w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. To jeden z najstarszych dokumentów dzięki któremu można badać rozwój języków Słowiańszczyzny. Choć część jego kart uległa rozproszeniu to największa część jest przechowywana w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie. W 2007 Kodeks został wpisany na listę Pamięci Świata UNESCO. Wrażenie robi cerkiew Zwiastowania NMP. To przykład łączenia Wschodu i Zachodu. Spójnie zawiera w sobie cechy stylu bizantyńskiego i gotyckiego. Zbudowana na początku XVI wieku jest przykładem tzw cerkwi obronnej.
We wnętrzu robił wrażenie bogaty ikonostas wykonany przez gdańskich rzemieślników. Ściany pokrywały piękne freski. Choć monastyr został zdewastowany podczas okupacji radzieckiej w latach 1939-41: cerkwie zamienione na kuchnię i kuźnię, zniszczenie ikonostasu to największe barbarzyństwo popełnili w 1944 roku wycofujący się Niemcy. Wysadzili oni wszystkie wysokie budynki. Co pozostało z tak pięknej cerkwi widać na zdjęciu. Dzisiaj odbudowana cerkiew cieszy oczy. We wnętrzu także trwają prace (niestety zakaz fotografowania). Być może pokryte już tynkiem ściany za jakiś czas zostaną ozdobione nowymi freskami. Będąc w monasterze trzeba odwiedzić Pałac Archimandrytów. Znajduje się tu muzeum ikon. Wizyta w nim pozostawia niezatarte wrażenie.
Dzięki komentarzom przewodnika możemy się więcej dowiedzieć o historii i znaczeniu ikon. Możemy zobaczyć tu też pozostałości fresków z cerkwi Zwiastowania. A na koniec sklepik z pamiątkami.
Przed nami kolejne miasteczko. To Krynki. Choć to miasto to i tu jest sielsko :) Zwraca uwagę jego układ przestrzenny, unikatowy w kraju. W II połowie XVIII wieku podskarbi Antoni Tyzenhauz przebudował miasteczko. W jego centrum jest sześcioboczny rynek z którego wybiega dwanaście ulic. Krynki to było miasto styku kultur. Znajdziemy tu zbudowaną w 1864 roku cerkiew prawosławną pw. Narodzenia Bogarodzicy. Stoi tu pochodząca z drugiej połowy XIX wieku synagoga chasydów...
...oraz zbudowana w 1850 roku tzw. synagoga kaukaska. Służyła ona mieszkańcom dzielnicy zwanej Kaukaz. Byli wśród nich głównie garbarze którzy sprowadzali swoje skóry także z Kaukazu. Warto także odwiedzić założony w 1622 roku kirkut. To jeden z lepiej zachowanych cmentarzy żydowskich na tych terenach. Zachowało się tu około 3100 nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1750 roku. Przed nami kolejny żelazny punkt przy zwiedzaniu Podlasia.
To Kruszyniany. Wieś założono w XVII wieku. Tu wraz z 45 innymi rodzinami osiadł płk Samuel Murza Krzeczowski. Uratował on życie królowi Janowi III Sobieskiemu w bitwie pod Parkanami. Stoi tu najstarszy polski meczet. Zbudowano go na przełomie XVIII i XIX wieku. Znajdziemy tu także mizar - cmentarz muzułmański.
Podobno najstarszy nagrobek o czytelnej inskrypcji pochodzi z 1699 roku.
A na koniec w jednym z tutejszych gospodarstw agroturystycznych... ...znajdziemy miły nocleg. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Podlaskie wędrówki - Krynki
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Podlaskie meczety
1pix użytkownik przemo odległość 0 km 1pix
Podlasie
1pix użytkownik zibid odległość 7 km 1pix
Wierszalin
1pix użytkownik sunduk odległość 8 km 1pix
Podlaskie wędrówki - Kruszyniany i okolice
1pix użytkownik achernar-51 odległość 10 km 1pix
Tatarzy polscy - Kruszyniany i Bohoniki
1pix użytkownik kazelot odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 17.03.2019 10:19

Cisza, spokój, fajny klimat, inny świat od tego co mam na co dzień. Kiedyś i ja tam zawitam. Pokoik agroturystyki uroczy bardzo,
pozdrawiam

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1147) dodano 13.03.2019 19:29

Agra, Kordula, Paniwu dziękuję za odwiedziny i miłe słowa.
Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:637) dodano 12.03.2019 12:55

Piękne Podlasie, znam okolice Drohiczyna, Siemiatycz, Mielnika, Grabarki. Żałuję, że nie byłam Supraślu. Podobało się. Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 12.03.2019 10:54

Podobało sie, zainteresowałeś:)) Pozdrawiam:)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1371) dodano 12.03.2019 06:05

Dwa lata temu wpadłem w te miejsca które pokazujesz.Na pewno będę tu wracał

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1147) dodano 11.03.2019 21:03

Surykatka - Muzeum ikon KONIECZNIE !!! Ale uwaga: w poniedziałki i muzeum i cały monaster nieczynne.
Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1147) dodano 11.03.2019 21:02

Annagi mam nadzieję, że ta galeria była miłym przypomnieniem.
Harmony rzeczywiście za jakiś czas kolejna odsłona Podlasia. A w ramach uzupełnienia Białystok na krótko odwiedziłem rok wcześniej. Jak ktoś chce to znajdzie w moich galeriach.
Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 11.03.2019 21:01

Dla mnie tereny nieodkryte. Największe wrażenie robi muzeum ikon. Meczet w Kruszynianach też ciekawy.
pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 11.03.2019 20:24

Lucy, Kabaczek, z Białegostoku mam dosłownie 4 nocne zdjęcia, więc nie zrobię z tego prezentacji :) A dlaczego tylko tyle?, bo miałam upapraną matrycę i nawet nie chciało mi się robić więcej zdjęć. Wiedziałam, że wszystkie kadry będą w plamy, kropki, które musiałabym usuwać. A to żmudna praca. Muszę wrócić na Podlasie, gdyż te rejony Polski nie są mi znane.
Kabaczku, na razie obejrzę kolejne Twoje prezentacje z tego kawałka Polski :)

annagi użytkownik annagi(wpisów:2) dodano 11.03.2019 19:31

Byłam kiedyś w przypadkiem w Supraślu. Byłam zachwycona.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1147) dodano 11.03.2019 18:54

Dziękuję za odwiedziny.
Podlasie warte jest uwagi, a i Białystok jest fajnym miastem.
Harmony dołączam się do prośby Lucy :)
Pozdrawiam.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3088) dodano 11.03.2019 17:53

Trudno abym i tu nie zajrzała 😊.
Harmony jeśli masz sfotografowany Białystok zrób galerię, please😉
Pozdrawiam.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 11.03.2019 17:29

Z zainteresowaniem obejrzałam dotychczasowe Twoje galerie poświęcone Podlasiu. Starannie je opracowałeś.
Dopiero w zeszłym roku pierwszy raz byłam w tym rejonie Polski. Niestety moja wizyta na Podlasiu ograniczyła się do zwiedzenia Białegostoku, ale mam nadzieję powrócić do miejsc przez Ciebie przedstawionych.
Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 11.03.2019 15:19

Choć zwiedziłem sporą część Podlasia, to zawsze lubię tu wracać... Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 11.03.2019 14:01

Przejeżdżałam przez Krynki. Podlasie, jest rzeczywiście urocze. Trzeba poświęcić więcej czasu na obejrzenie wszystkiego i oczywiście mieć fajną pogodę. Zimą raczej się nie da :)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!