m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (32):

 
Barokowy pałac (1756, przebudowany XVIII, XIX w.)z parkiem krajobrazowym. Pałac powstał w połowie XVIII wieku dla rodziny Wojciecha Miaskowskiego, wojewody kaliskiego, na terenie dawnego drewnianego dworu z XVI w.  Zbudowany został w kształcie litery L. Nad podcieniem, wspartym na dziesięciu kolumnach, widnieją daty budowy dworu (1546), pałacu (1756) oraz jego ostatniej przebudowy (1911) przez rodzinę Szułdrzyńskich. Przy pałacu znajduje się park, a w nim klasycystyczna oficyna z pierwszej połowy XIX w.
Obecnie w rękach prywatnych. W rozległym parku otaczającym pałac Miaskowskich w Lubaszu znajduje się tajemniczy obiekt. Wśród gęstwiny drzew wznosi się kopiec grodziska stożkowatego, owalnego o wysokości ok. 10 m.
W podmokłym terenie, otoczone wałem i śladami rowu, robi naprawdę niezwykłe wrażenie. Niegdyś to ciekawe miejsce było to gródkiem rycerskim. Ponoć na wzgórzu stał zamek, z którego do kościoła biegła szeroka droga. Z niewiadomych przyczyn kościół się zapadł i tylko czasem słychać z podziemi głos jego dzwonów, po zamku zaś pozostał dziś tylko kopiec. Ponoć o północy pokazuje się tu zakapturzony zakonnik i ze spuszczoną głową odwiedza wszystkie zakątki. Na bagnach, na miejscu kościoła zapalają się światełka, a w szumie drzew słychać śpiew nabożnych pieśni. Inna legenda głosi, że co 25 lat pojawia się tu olbrzym, który złych karze, a dobrych nagradza.
Jezioro Lubaskie - jest to jedyne w Puszczy Noteckiej jezioro moreny dennej typu przyozowego. Powierzchnia ogólna jeziora wynosi 41,44 ha, natomiast według różnych źródeł powierzchnia zwierciadła wody wynosi 40,46 lub 36,5 ha lub też 41,5. Na zachodnim brzegu jeziora znajduje się strzeżone kąpielisko oraz kemping.
Na jeziorze w Lubaszu na wyznaczono kąpielisko obejmujące 120 m linii brzegowej. Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) nazwa tego jeziora to Jezioro Lubaskie, mimo to w publikacjach występuje ono pod nazwami Jezioro Wielkie lub Jezioro Duże, a nazwa Jez. Lubaskie wymieniona jest jako inna nazwa tego jeziora. Pod nazwą Jezioro Duże jezioro występuje także na mapach topograficznych.
Późnobarokowy kościół parafialny (1750-61). Źródła pisane z XVII w. wspominają, że na Krasnej Górze w Lubaszu w 1583 r. wzniesiony został drewniany kościół. Świątynia owa otrzymała wezwanie Najświętszej Maryi Panny. Drewniany obiekt spłonął w 1664 r., a w jego miejscu wystawiono nowy kościół, który służył wiernym do 1750. W roku tym rozpoczęto budowę murowanej świątyni ukończoną w 1751 r. W pobliżu kościoła pw. Narodzenia NMP stoi neogotycka dzwonnica wybudowana w 1856 r. w stylu gotyku angielskiego.
Świętemu Hubertowi  poświęcono drewnianą rzeźbę stojącą w pobliżu kościoła parafialnego w Lubaszu. Według podania na wzniesieniu nazywanym Krasną Górą miała objawić się pewnemu leśnikowi Matka Boska, oznajmiając o łaskach czekających na modlące się tutaj osoby. Święty Hubert z Liege (665-727), zanim został biskupem Kościoła katolickiego, a później jego świętym, był dworzaninem króla Frankonii. Jego wielką pasją były polowania, którym oddawał się do czasu objawienia w Wielki Piątek 695 r. Podczas jednej z łowieckich wypraw zobaczył białego jelenia, w którego porożu widniał promieniujący krzyż. Usłyszał jednocześnie głos Boga, który spowodował jego oddanie się służbie bożej. Święty Hubert jest patronem myśliwych i leśników. Lubaski kościół zbudowano w latach 1750-1761 w stylu barokowym, w miejscu starego kościoła, który w 1750 roku zapadł się pod ziemię. Świątynia powstała dzięki staraniom wojewody kaliskiego Maksymiliana Bończy Miaskowskiego. Kościół został poświęcony w 1775 roku, zaś kościołem parafialnym stał się 22 maja 1779 r. W połowie XIX wieku powstała przykościelna plebania. Neogotycka dzwonnica stanęła w 1856 r. Kościół przeszedł gruntowny remont pod koniec XX wieku. Wtedy to, m.in. wyłożono obejście starobrukiem, przełożono dach i pomalowano zewnętrzną elewację. Wraz z oddaniem do użytku świątyni w 1761 r. utworzono przy niej cmentarz parafialny. Nekropolia ta służy do dzisiaj. W czerwcu 1990 r. została objęta nadzorem konserwatora zabytków (nr wpisu A 705). Na terenie cmentarza można do dziś zobaczyć stare grobowce i nagrobki. Na cmentarzu spoczywają m.in. dawni właściciele Lubasza oraz powstańcy wielkopolscy. Teren nekropolii otacza murowane ogrodzenie pochodzące z 1900 r.
Rokokowe wyposażenie kościoła pochodzi z 1760 r. Wnętrze kościoła zdobi polichromia z lat 30. XX w, autorstwa Wacława Taranczewskiego, przedstawiająca sceny z życia Maryi. Ambona i chrzcielnica, z misą chrzcielną schowaną za drzwiczkami, mieszczą się w przejściu z prezbiterium do nawy. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem; nad nim widnieją wizerunki Ducha Świętego i Boga Ojca. W ołtarzu znajdują się również rzeźby świętych; ulokowane są też drogocenne wota, ufundowane w 1651 r. przez Teodora i Łukasza Gorajskich za ocalenie pod Beresteczkiem.

najbliższe galerie:

 
Lubasz - sanktuarium
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Lubasz - zlot motocykli
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Wielkanocne życzenia
1pix użytkownik jesko odległość 2 km 1pix
Sławno - mała wioska z dużym parkiem
1pix użytkownik knfred odległość 2 km 1pix
Sławno - pałac
1pix użytkownik robson odległość 2 km 1pix
Goraj - zamek i okolice
1pix użytkownik robson odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 13.03.2019 19:41

To jest galeria, do której wykorzystałem zdjęcia zrobione 11 lat temu. Wiem, że jakość zdjęć nie jest najlepsza, ale już tego nie zmienię. Możesz sprecyzować, co dokładnie masz na myśli pisząc o staranności? Za dużo podobnych zdjęć? Okolica nieciekawa? Lubasz jest miejscem mało znanym, a Sanktuarium mają tam prześliczne. Okolice jeziora też są warte odwiedzenia. Trudno obiektywnie spojrzeć na własną galerię, a do opisów trochę się przyłożyłem. Dziękuję za uwagi i pozdrawiam serdecznie.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 13.03.2019 17:14

Mocarowi napisałem, żeby dbał o staranność.
A On jest wybitnie staranny w porównaniu z tym, co tym nam serwujesz.
Jak masz tam jakiś hamulec, to przystopuj.
W tym portalu chodzi o to, żeby zachęcić do poznawania miejsc nieznanych.
Albo do innego spojrzenia na miejsca znane.
To nie jest miejsce gdzie zaznaczamy gdzie byliśmy.
To jest miejsce, gdzie nasz zachwyt chcemy przekazać innym.
I ci Inni to konkretne osoby.
Postaraj się.
Z życzliwością, bo wiem, że turystą wytrawnym jesteś.
pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!