m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
W 1432 r. ówczesny biskup poznański Stanisław Ciołek powołał parafię w Ostrorogu. W tym czasie wzniesiono późnogotycką świątynię. Kościół Wniebowzięcia NMP jest halową, trójnawową budowlą nakrytą dachem z dachówki. Do jej wnętrza prowadzi od południa kruchta o pierwotnym późnogotyckim szczycie. Od zachodu bryłę zamyka wieża z zegarami i ciekawym hełmem. Wyposażenie wnętrza reprezentuje rokokowe i barokowe formy. Kościół parafialny w Ostrorogu został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa 21 grudnia 1932 r. wpisem o numerze 2450/A. Mieszczański dom znajdujący się przy ulicy Kapłańskiej 1. Obiekt ten ma XVIII-wieczną metrykę i daje wyobrażenie o ówczesnej architekturze Ostrorogu.
Parterowy budynek posiada murowany parter z podcieniami oraz szachulcowo-drewnianą wystawkę w partii dachowej. Mieszczański dom przy ulicy Kapłańskiej jest zabytkiem od 26 listopada 1997 r. wpisanym na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa decyzją 2635/A. Ostroróg do dziś zachował zarys swego pierwotnego układu urbanistycznego z prostokątnym rynkiem i siatką ulic. Z najdawniejszej zabudowy zachował się późnogotycki kościół parafialny z około 1432 r. Pozostała zabudowa miasta pochodzi z XIX i pierwszej połowy XX w. Lipy rosnące przed kościołem według legendy posadzić miał król Jan III Sobieski, podobnie jak wiąz przed szamotulską bazyliką. Inna legenda mówi, że z kościoła miał prowadzić tunel do ostroroskiego zamku. Mormin - jezioro linowo-szczupakowe zlokalizowane w gminie Ostroróg, w odległości około jednego kilometra od miasta Ostroróg.
Leży na obszarze pagórkowatym, a jego zlewnie to okoliczne pola i lasy. Jezioro ma kształt owalny, jest niewielkie (długość 0,49 km; szerokość 0,3 km) i zajmuje powierzchnię około 11,4 ha. Jezioro posiada dopływ z Jeziora Książ i odpływ do Jeziora Wielkiego. Przeciętna głębokość jeziora to 3 metry, a maksymalna 4. Dno w dużej mierze porośnięte rogatkiem i wywłócznikiem, natomiast brzegi trzciną i pałką. Gatunki ryb występujące w jeziorze to między innymi karp, karaś, szczupak, lin, węgorz, leszcz czy okoń. W pobliżu jeziora znajduje się amfiteatr Gminnego Ośrodka Kultury w Ostrorogu. Jezioro Wielkie (również Ostrorogskie, wcześniej Żabno) - jezioro w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim w Gminie Ostroróg. Jezioro położone na wysokości 67 metrów na poziomem morza, powierzchnia jeziora wynosi około 49 hektarów, długość około 1,25 kilometra, szerokość około 450 metrów, głębokość około 1,8 metra.
Jezioro posiada dopływ z pobliskiego jeziora Mormin. W Ostrorogu znajduje się obelisk poświęcony pamięci Jana Ostroroga herbu Nałęcz (1436-1501) - królewskiego doradcy, wojewody poznańskiego, autora „Memoriału w sprawie uporządkowania Rzeczypospolitej”. Pomnik stoi u zbiegu ulicy jego imienia i ulicy Wronieckiej. Siedziba Urzędu Miasta i Gminy Ostroróg. Budynek Biblioteki.
Znów jesteśmy nad jeziorem Mormin. Latem często odbywają się tutaj zabawy taneczne. Patron miasta, Jan Ostroróg herbu Nałęcz (ur. 1436 w Ostrorogu, zm. 1501 w Grodzisku Wielkopolskim) - wojewoda poznański w 1501 roku, kasztelan poznański w latach 1474-1500[2], rektor ultramontanów Uniwersytetu Bolońskiego w latach 1458-1459, doradca królów Kazimierza Jagiellończyka i Jana Olbrachta, twórca i publicysta polityczny, autor dzieła Memoriał o urządzeniu Rzeczypospolitej. Raczej nie mieszkał w tym domu.

najbliższe galerie:

 
Gaj Mały :  pałac
1pix użytkownik papakredki odległość 6 km 1pix
Kobylniki - pałac
1pix użytkownik robson odległość 8 km 1pix
Szamotuły
1pix użytkownik robson odległość 9 km 1pix
Dookoła Poznania - Szamotuły i Objezierze
1pix użytkownik marcin1980 odległość 9 km 1pix
Szamotuły - Dni Europy
1pix użytkownik robson odległość 9 km 1pix
Szamotuły 2016
1pix użytkownik pawelwronki odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 29.03.2019 14:31

Dzięki za przybliżenie Wlkp.

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 14.03.2019 15:27

Dzięki za wizytę, Przemysław. Może kiedyś spotkamy się gdzieś na trasie? Pozdrawiam serdecznie!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 14.03.2019 13:23

Znowu wspólne, bardzo bliskie wielkopolskie ścieżki...
Pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!