m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Na początek najbardziej znana - Postojnska Jama. Najdłuższa w Europie turystyczna jaskinia, najczęściej odwiedzana  i na pewno jedna z  najpiękniejszych. Jaskinia ma 24 km długości, ale niestety zwiedza się tylko 5 km, z czego większość , bo prawie 4 km pokonuje się elektryczną kolejką, a resztę na własnych kończynach dolnych. Jazda kolejką jest co prawda atrakcją , ale pędzi się tak szybko, że nie sposób wszystkiemu się przyjrzeć. Po wyjściu z pędzącego wehikułu, można podziwiać już w zwolnionym tempie najróżniejsze formy nacieków, od draperii począwszy, ... poprzez cieniutkie makarony, po grubsze stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Bogactwo kształtów i kolorów jest powalające.
Zabarwienie nacieków zależne jest od domieszek różnych minerałów. Np. różowe, szare i czarne  pochodzi od zw. manganu. Są zakątki jaskini klasycznie białe z czystego węglanu wapnia. Wydają się momentami jak lukrowane, ale lizać nie lizałam ;). Wszelkie odcienie żółci... rudości... brązów ... to efekt domieszki zw. żelaza.
Wędruje się węższymi korytarzami i ogromnymi komnatami, przywodzącymi na myśl gotyckie katedry. Trasa zwiedzania prowadzi kładkami na różnych poziomach. Można oszaleć od nadmiaru tych wszystkich wspaniałości. Przeczytałam na stronie jaskini ,że można fotografować, ale bez lampy i statywu, natomiast audio-guide, w który się wyposażyliśmy przy wejściu wyraźnie informował,że focić nie wolno. Dziwne. Ale olaliśmy ten zakaz. Tym bardziej ,że w naszej grupie byli prawie sami Azjaci i trudno było nam nie brać z nich przykładu ;).
Cena za zwiedzanie i tak jest zabójcza, a lampy oczywiście nie używaliśmy, a tylko to jaskiniom szkodzi. Symbolem jaskini jest ten alabastrowo biały stalagmit zwany Brylantem , towarzyszy mu dla kontrastu piękna, miodowa kolumna. W tym miejscu, w  widocznej na fotce gablocie można obejrzeć przedziwne stworzenie. To odmieniec jaskiniowy , gatunek ślepego płaza o biało-różowej skórze , wyglądający jak wąż z kończynami. Nazywamy też ludzką rybą przez swój kolor skóry. nie można mu robić zdjęć, ale musicie mi uwierzyć na słowo. To podobno endemit zamieszkujący tylko jaskinie Gór Dynarskich.Jak dla mnie na mur beton to jest jakiś kosmita. Widziałam już wiele jaskiń, ale Postojna na pewno, mimo swojej komercyjności,  jest na mojej dziurnej liście w ścisłej czołówce. Kolejnym fascynującym miejscem na Krasie jest Predjamski Grad, czyli gród przedjaskiniowy ;). To największy na świecie tak oryginalnie usytuowany zamek, znajdujący się w Księdze rekordów Guinessa. Niezdobyty cud średniowiecza, który od 800 lat dumnie stapia się z jaskinią.Choć obecny budynek w większości pochodzi z XVI w.
Najbardziej znanym właścicielem zamku był Erazm z  Predjamy , który   zasłynął jako lokalny Robin Hood. Napadał na kupców i podróżnych , a następnie umykał do jaskini w górach, skąd prowadziło tajemne przejście do zamku. Niestety mimo swego sprytu, zginął dość marnie , siedząc beztrosko w tym oto wychodku. Dosięgła go kula w trakcie czynności fizjologicznych. Paskudna śmierć. Zamek zwiedza się samemu z audio-guidem na uszach. W ramach łączonego biletu razem z Jaskinią Postojną można zaoszczędzić parę euro. Pod zamkiem mieści się jaskinia , którą można zobaczyć za dodatkową opłatą , ale tę atrakcję już sobie darowaliśmy. Trzeba przyznać ,że zamek robi znacznie większe wrażenie z zewnątrz niż w środku, ale moim zdaniem warto tam zajrzeć. W muzeum zamkowym można obejrzeć dawne meble, broń, trofea myśliwskie oraz spotkać się z mieszkańcami grodu.
Niektórzy są tu chyba za karę ;). System pomieszczeń w pierwszej części zamku zbudowany jest  z kamienia, ... dalej to już naturalne korytarze i komory jaskiniowe. Z tajemnej dziury można obserwować szturmujących do zamku turystów. Na koniec jeszcze odwiedziny w miejscowym sklepiku z winami i innymi trunkami. I można wyjść na zewnątrz.
Kolejne odwiedzone w tym dniu miejsce to Rakov Skocjan. To krasowy wąwóz w dolinie rzeki Rak, którego nazwa pochodzi po części od ruin kościoła św. Kancjana. Można je zobaczyć na jednym z krańców doliny. Jako,że żaden z Obieżyświatów tu nie dotarł, postawiłam znacznik galerii właśnie w Rakov Skocjan. Trudno tu trafić, a jadąc szutrową, leśną drogą nic nie zapowiada kryjących się tu niespodzianek w postaci jaskiń , ogromnych zapadlisk, czy naturalnych skalnych mostów.
Po lekkim błądzeniu dotarliśmy do Wielkiego Mostu. Dla zobrazowania skali - ten krasnoludek w czerwonych gaciach to ja. Leśnymi ścieżkami trafiliśmy do jakichś sympatycznych dziur,... ...które oczywiście trzeba było obadać, choćby na czterech. Na koniec miejsce najciekawsze w dolinie - Mały Most, zawieszony kilkadziesiąt metrów ponad dnem wspaniałego zapadliska.Most jest pozostałością zapadniętego stropu jaskini, przez którą płynęła rzeka.
Pora jest dość późna i trochę ciemno na zdjęcia, ale może dlatego jesteśmy na dnie zapadliska zupełnie sami. Penetrujemy dziury i skalne zakamarki. Przyglądamy się mostowi z dołu. W ostatnich promieniach słońca tego dnia, miejsce jawi się nam wyjątkowo tajemniczo. Dzięki niskiemu poziomowi wody możemy bez problemu przejść skalnymi tunelami. Kończymy naszą wycieczkę po dolinie Rakov Skocjan. A następnego dnia odwiedzamy miejsce jeszcze bardziej atrakcyjne, ale o tym innym razem.

najbliższe galerie:

 
Słowenia - Jaskinia Postojna
1pix użytkownik daisyyy odległość 7 km 1pix
Postojska Jama
1pix użytkownik nikita odległość 7 km 1pix
Jaskinia Postojna
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 7 km 1pix
Słowenia  , Jaskinia  Postojna .
1pix użytkownik warusek odległość 8 km 1pix
Wakacyjna trój-ziemia part 4
1pix użytkownik patryk odległość 8 km 1pix
Wakacyjna trój-ziemia part 5
1pix użytkownik patryk odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (36):

 
surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 28.03.2019 20:53

Charlie - chłop miał ewidentnego pecha, ale czytałam gdzieś, że to określenie Robin Hood to na wyrost jednak, bo to zwykły rozbójnik był, więc może zasłużył?;)
Co do dziur - to widzę rozumiemy się świetnie :) a zdjęcia w Postojnej tylko Miśka mojego są, mi zupełnie nie wyszły.
pozdrówki :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 26.03.2019 11:30

Też lubię dziury i zawsze jak mam okazję, to je eksploruję. Zarówno Postojnska jak i zamek gdzies tam były w moich planach już kilka lat temu, gdy byłam całkiem niedaleko, ale zwyciężyły inne opcje :-)
Jaskinia cudowna. Super że zrobiłaś tyle pięknych zdjęć wewnątrz.
I tak sobie myślę, że jednak strasznego pecha miał ten słoweński Robin Hood. A było zlokalizować ustronną miejscówkę na zamku....
Pozdr.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 25.03.2019 19:04

Darku - ja nie wiem jak można nie lubić dziur :) to jest świat pełen tajemnic i niesamowitości. chyba jesteśmy co do tego zgodni :))
pozdrówki :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 23.03.2019 21:56

Elu, no powiedz sama, jak tu nie lubić tych dziur? W Postojnskiej byłem 25 lat temu, ale Predjamski Grad i Rakov Skocjan, hmmm osobliwe niezwykle to rzeczy. Słoweński Kras przecudny . Pozdrawiam serdecznie :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 21.03.2019 20:48

Podrozninko - to fakt klaustrofobia tam raczej nie grozi. Jaskinia Postojna komercyjna na maksa , ale wypasiona,że hej:).
pozdrawiam :)

podrozninka_ użytkownik podrozninka_(wpisów:167) dodano 18.03.2019 23:11

Hi!
Foty z jaskini superowe. Przepiękna ona jest! I nie ma się w niej klaustrofobii, co dość istotne dla pękających :)
Bardzo very good! hej ;)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 17.03.2019 20:07

Wieśku - myślisz,że odbywał jakąś karę ?:) Nie , to nie On ;)
pozdrówki :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2364) dodano 17.03.2019 08:25

Się podobało, ot co.
Na 31 to nie Misiek?
Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 16.03.2019 16:11

Strabsenfilm - tak jak pisałam w treści, byłam w grupie z audio-guidami i jakoś nikt na szczęście nie zwracał nam uwagi na to,że nie wolno focić. ciągnęliśmy się na końcu jako ogon, który w dodatku często się odczepiał od grupy. ogólnie dla mnie za dużo tempo oglądania, a na końcu nie wiedzieć po co , kupa czasu na zakup pamiątek i korzystanie z WC. ale trudno,ważne ,że się widziało :)
pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 16.03.2019 15:23

Jarku - od czasu wizyty w Postojnej widziałeś mnie wiele razy, to sam oceń czy oszalałam ;). z drugiej strony, czy można oszaleć, jak się już było stukniętym?
cieszy mnie,że Ci się podobały i fotki i przewodnictwo. fotki z Postojnej są wyłącznie Miśka, mi nie wyszły, ale nie miałam wtedy chyba jeszcze mojego cud aparaciku ;).
pozdrówki :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 16.03.2019 14:55

Ogi - ja też lubię wracać wspomnieniami i oglądać zdjęcia innych z miejsc, gdzie byłam. Bo tak fizycznie to z tym wracaniem różnie. Lubię , ale też tyle jeszcze miejsc nowych czeka, że czasem szkoda czasu na powtórki.:)
pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 16.03.2019 14:36

Pawle - gdzie Ty się podziewasz??? miło ,że z tych czeluści i niebytu się wyrwałeś i zajrzałeś tutaj :))). cieszę się bardzo.
Zreaktywuj się :) a jaskinie Ci polecam z całego serducha. albo się zarazisz albo nie ;)
pozdrówki :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 16.03.2019 14:33

Agro - to źle zrozumiałam w takim razie. myślałam,że nigdy nie byłeś w żadnej jaskini. Na każdej wyprawie, wycieczce itp. to kwestia wyboru. Ja takich miejsc nie omijam, ale każdy lubi co innego :).
pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 16.03.2019 14:30

Gabi - czyli moja miniaturka na coś się przydała ;). a co do oświetlenia w jaskiniach to ja też nie lubię gdy jest w we wszystkich kolorach tęczy. tu chwilami był chyba jakiś kolor , ale nienarzucający się na szczęście. :)
pozdrawiam :)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 16.03.2019 11:16

Postojna, trzeba to przyznać, robi wrażenie. Miałem okazję przekonać się o tym osobiście. Trochę zmroziła mnie na początku informacja, że nie wolno ani filmować ani fotografować. Ale znalazłem i na to sposób. Po prostu poruszałem się między dwoma grupami niewidoczny dla miejscowych przewodników. ;-) Rozumiem zakaz używania lamp błyskowych. Ale zwykłe, jak to określiła Surykatka, focenie i filmowanie? Coraz częściej spotykamy takie zakazy - czasami wystarczy zapłacić, czasami nawet to nie pomoże.
Piękna galeria, bo i miejsce jest niezwykłe.
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 16.03.2019 07:41

I co? I co? Oszalałaś od tego nadmiaru?
Podobająca galeria.
Za fotografie duży plus.
Za przewodnictwo drugi.
Jednym słowem galeria+.
Pozdrawiam serdecznie:)

ogi użytkownik ogi(wpisów:134) dodano 16.03.2019 07:02

Lubię wracać tam gdzie byłem już ...

Piękne miejsca świetnie sfotografowane i opisane.
Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 15.03.2019 23:31

Ula - to miło mi bardzo . bo Wy dziurolubni jesteście, zwłaszcza Maciek :))) Pozdrawiam Ciebie i Maćka :))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 15.03.2019 23:28

Kabaczku - to się cieszę :) pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 15.03.2019 23:25

Harmony - myślę ,że Jaskinia Postojna zadowoli nawet tych co po dziurach nie przepadają chodzić.tym bardziej ,że większość się jedzie ;)
pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 15.03.2019 23:16

Aneta -Dawno nie wstawiałam żadnej galerii, to fakt, ale bywam tu . Postojna warta grzechu , chociaż droga ta impreza, ale w końcu żyje się raz ;) . Fotki z Postojnej są Miśka , mi nie wyszły wcale.
fajnie ,że zajrzałaś :) pozdrówki :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 15.03.2019 21:44

Nie miałem nigdy okazji zwiedzać takich dziurowatych atrakcji, ale widzę, że trzeba by się kiedyś tam wybrać ..., podobało się:)
Pozdrawiam;
Paweł.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 15.03.2019 21:31

Dokonałem skrótu myślowego przez co mogłem zostać nie zrozumiany .Ja odwiedzam jaskinie ( nawet kilka tutaj pokazałem ) Wiem że są piękne nie można porównać kopalniannymi chodnikami gdzie zostały stworzone przez człowieka a nie przez naturę ( ale zdarzają się wyjątki w starych chodnikach natura czytaj woda ,wykraplanie się różnych solnych rzeżb zmienia je -są niesamowite ale niestety nie zawsze można je sfotografować choćby ze względu na metan i procedury aby uchronić przed zagrożeniami Ja chciałem napisać w mym komentarzu że kiedy muszę coś wybrać bo program napięty to wolę otwartą przestrzeń niż jaskinie Tak było w Słowenii która słynie z pięknych jaskiń .Ale żadnej nie odwiedziłem .Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 15.03.2019 17:53

Maripo - nie wiem, czy są zalane części, ale kto wie :). wiem, Ciebie to najbardziej interesuje:) popływałabyś sobie z odmieńcami ;)))
pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 15.03.2019 17:48

Agra - jeżeli pracujesz w kopalni to jednak nie to samo. Jaskinie ciekawsze chyba. Zresztą spróbuj i przekonaj się sam. :)
pozdrawiam:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 15.03.2019 17:26

Zamek faktycznie nieziemsko zlokalizowany, ale jaskinie też piękne. I co ważne nie zniszczyli odbioru chorym oświetleniem jak w wielu innych miejscach tego typu. Swoją miniaturką świetnie oddałaś rozmiar,
pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 15.03.2019 16:30

Basiu - dzięki :) grzebanie w starych fotkach spowodowało,że w dziurach się zagrzebałam :))) jakem surykatka. cieszę się ,że się podobało. może po ostatniej dziurze złapałaś bakcyla?
ściski :))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 15.03.2019 14:27

Masz 10 od Maćka. Ja sie oczywiście dołaczam.Najfajniejsze foty to te z głębi na cudne zieloności. Pozdrawiamy

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1318) dodano 15.03.2019 10:12

Bardzo mi się podobało. Jaskinie od czasu do czasu można zaliczyć, a ta na prawdę robi wrażenie.
Pozdrawiam.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 15.03.2019 10:10

Dziurolubem nie jestem, ale gdybym była w okolicy, to zajrzałabym do jaskini - miłe dla oka miejsce. Kiedyś bardziej niż do jaskini ciągnęło mnie do zamku. Tylko, tak jak napisałaś, ciekawiej jest z zewnątrz niż w środku.
Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6849) dodano 15.03.2019 09:48

Ela dawno Cię tu nie było!:) Postojna to cudowna jaskinia, I tak jak piszesz mimo tego ze jest tak bardzo komercyjnym miejscem, do tego drogim, to nic nie jest w stanie zabrać jej tego uroku, a przejazd kolejką po jaskini był dla nas dodatkową atrakcją:) Super zdjęcia wyszły Ci z tej jaskini:) pozdrawiam Cię:)

maripo użytkownik maripo(wpisów:105) dodano 15.03.2019 08:08

Pięknie tam, jaskinie są fascynujące. Ciekawe czy są tam zalane części i czy nurkują :).

Pozdrawiam

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 15.03.2019 05:07

Bardzo ładnie tam Zawsze wiedziałem że jaskinie są fotogieniczne -ale pracując pod ziemią tyle lat jakoś mnie tam nie ciagło .Pozdrawiam

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 14.03.2019 22:59

Nie doczekałam do jutra i z ogromna przyjemnością powałęsałam się z Wami po tych DZIURACH -;)))))
No po prostu ODLOT !!!!!! ODLOT w jaskinie ....
Jednak nie ma tego złego ...i mamy wspaniałą galerię do podziwiania -:)))) ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 14.03.2019 21:57

Mariusz - na coś to chorobowe się przydało ;).
A widać,żeby padało ? ;)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 14.03.2019 21:50

Ela,normalnie galerię zrobiłaś !!!
Brawo Ty :)
Chyba nie padało,co ?
pzdr

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!