m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Kościół św. Rodziny - neobarokowy kościół z dwoma wieżami zbudowany w latach 1912-1915. We wnętrzu malowidła przedstawiające sceny z życia Świętej Rodziny. Budowę kościoła rozpoczął ksiądz Adalbert Lenz. Tablica pamiątkowa jemu poświęcona mieści się pod emporą muzyczną budowli. Świątynia powstała według projektu berlińskiego architekta Oskara Siedego.
Świątynia pełniła rolę katedry administracji apostolskiej, czyli „Niezależnej Prałatury Pilskiej”, którą przeniesiono z Tuczna do Piły w 1926 roku.
Jest to budowla neobarokowa, wybudowana w latach 1912-1915 na planie krzyża. Budulcem świątyni były: cegła i kamienne fundamenty. W kamieniu zostały wykute także portale, posadzki i schody prowadzące na wieżę. Wnętrze jest zakończone ceglanymi sklepieniami. Pierwotnie dach został pokryty dachówką ceramiczną, od 1983 roku jest pokryty blachą z miedzi.
Nawa główna, poprzeczna (transept) i prezbiterium są tej samej wysokości a nawy boczne o połowę niższe. Prezbiterium jest zakończone pięciokątną absydą. 
Przylegają do niej: od południa - zakrystia od północy - kaplica. Od zachodu nad kościołem mieszczą się dwie wieże.
We wnętrzu nawa główna od bocznych jest oddzielona filarami, tworzącymi łukiem koszowym arkady. Sklepienia są ozdobione malowidłami wykonanymi przez artystę plastyka Henryka Kota i Teodora Szukałę, utrzymanymi w stylu barokowym, przedstawiającymi sceny z życia Świętej Rodziny, Św. Jana Bosko i czterech Ewangelistów oraz Orkiestrę Anielską nad chórem. Dawna Powszechna Szkoła Katolicka wybudowana została w latach 1923-1925. Od 1963 roku była to Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego w Pile. Od września 1965 roku mieścił się w niej Zespół Szkół Budowlanych rozszerzony o Technikum Budowlane dla Pracujących, a od 1975 Zespół Szkół Budowlanych im. prof. Romana Kozaka.
Obecnie jest to Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, który tworzą: Liceum Ogólnokształcące nr 4, Technikum nr 4 oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4. Największy hotel w mieście - Hotel Gromada. Deptak na ulicy Śródmiejskiej. Dawna Szkoła Powszechna Ewangelicka wybudowana została w latach 1900-1902, 1 maja 1945 roku w budynku zaczęła działać pierwsza powojenna Szkoła Podstawowa w Pile. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku w budynku działała oprócz Szkoły Podstawowej nr 1 jeszcze Szkoła Podstawowa nr 3 i Szkoła Specjalna. Od roku 1966 budynek przy ulicy Buczka 11 zajmuje wyłącznie Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica.
Widok z daleka na Kościół św. Rodziny. Pomnik Pamięci Jednostek Lotnictwa Polskiego w Pile czyli słynny pilski samolot. Miejska legenda, powtarzana od wielu lat, głosi, iż jeśli jakaś dziewczyna ukończy pilskie Liceum Wincentego Pola jako dziewica, to odleci tym właśnie samolotem. Samolot ciągle znajduje się na miejscu, więc póki co jeszcze żadnej licealistce nie udała się ta sztuka. :-) Spacerujemy wzdłuż rzeki Gwdy.
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Stanisława Kostki - jest to dawna świątynia protestancka, której budowniczym był Friedrich Gotlieb Rademacher, ówczesny prowizor kościelny, radny miejski i majster ciesielski. Był on również projektantem budowli. W maju 1896 roku rozpoczęły się prace budowlane, natomiast w dniu 1 listopada 1897 roku kościół został poświęcony. Świątynia szczęśliwie przetrwała walki o miasto w 1945 roku, jako kościół katolicki została poświęcona w dniu 15 maja 1947 roku, konsekrowana w dniu 17 września 2005 roku przez biskupa Kazimierza Nycza. Jezioro Płotki to największy naturalny akwen rekreacyjny pilan o powierzchni 44,1 ha i maksymalnej głębokości 23,9 m, malowniczo położony wśród mieszanych lasów.
Nad zbiornikiem zlokalizowanych jest kilka ośrodków wypoczynkowych, pole namiotowe, parking oraz wypożyczalnia sprzętu. Miłośnicy wędkowania mogą liczyć na złowienie karasia, karpia, leszcza, lina, okonia,płoci,sandacza,sielawy,szczupaka,węgorza, a nawet suma. Zbiornik należy do PZW Okręg Piła. W jeziorze mieszka potwór. Czasami wypływa, żeby nabrać powietrza :-) Zalew Koszycki - sztuczny zalew o powierzchni 104 ha powstał w latach 1977 - 1981 w wyniku spiętrzenia rzeki Ruda poniżej rezerwatu Kuźnik. Nad zalewem działa Uczniowski Klub Żeglarski Wodniak Pomnik na Dworcu PKP. Po zbudowaniu linii kolejowych i pierwszego połączenia Piły z Krzyżem i Bydgoszczą w latach 1848-1851 powstał pilski dworzec. Linia ta stanowiła część ważnej magistrali, tzw. Królewsko-Pruskiej Kolei Wschodniej, łączącej Berlin z Królewcem. W 1873 otwarto linię w kierunku Tczewa, w 1879 linię Poznań-Piła-Kołobrzeg, w 1881 linię do Wałcza. Park Miejski im. Stanisława Staszica - park położony w zachodniej części centrum Piły, na obszarze o powierzchni 11,63 ha[2]. Założony w 1896, jest jednym z najstarszych istniejących parków miejskich w Wielkopolsce.

22 sierpnia 1986 park został wpisany do rejestru zabytków (nr rej. A-537). 30 grudnia 1994 do rejestru zabytków wpisano także znajdujący się na terenie parku Nowy Dom Strzelecki (nr rej. A-753).
Do najciekawszych obiektów znajdujących się na terenie parku należą: secesyjna altanka z 1906 r. oraz tzw. Dom Strzelecki i popiersie Stanisława Staszica. Na terenach obecnego parku znajdowały się niegdyś niezabudowane łąki i moczary zwane Baggen. Początki parku sięgają jesieni 1896, kiedy to na terenach należących do pilskiego Bractwa Strzeleckiego przy Bergstrasse (obecnie ul. Chopina) został założony tzw. Park Strzelecki (Schützenpark), stanowiący zachodnią część obecnego założenia. Wybudowano w nim nową siedzibę Bractwa (Nowy Dom Strzelecki[3]), strzelnicę o długości 175 m z 20 stanowiskami oraz drewniany pawilon restauracyjny zwany Kolonade, a w późniejszym okresie także muszlę koncertową. W 1895 pilski magistrat zadecydował o założeniu parku miejskiego. Początkowo miał on być urządzony w pobliżu folusza przy obecnej ul. Wiatracznej, jednak ostatecznie zdecydowano się na obszar położony na wschód od Parku Strzeleckiego. W 1899 wykonano pierwsze prace niwelacyjne i melioracyjne na tym terenie, zaś w następnym roku dokonano większości nasadzeń drzew i krzewów. Pierwotnie teren parku obejmował ok. 3,3 ha. W środkowej jego części przez spiętrzenie wód strumienia utworzono staw. W 1913 po północnej stronie parku na miejscu boiska urządzono rosarium. W latach 1927-1929 obszar parku znacznie powiększono od wschodu, przyłączając obszar o wielkości ok. 4 ha sięgający do obecnej ul. Dzieci Polskich. W 1945 spłonęła restauracja Kolonade. Po wojnie do parku przyłączono dawny Park Strzelecki. W 1955 z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Staszica cały obszar otrzymał oficjalną nazwę Park Miejski im. Stanisława Staszica. W okresie powojennym zniszczeniu uległa część urządzeń na terenie parku, m.in. rosarium i muszla koncertowa. W połowie lat 70. w wyniku budowy al. Wojska Polskiego od parku został odcięty jego południowy fragment, położony między aleją a ul. Bohaterów Stalingradu. Od 2000 przeprowadzana jest gruntowna rewitalizacja parku, w ramach której m.in. wyremontowano nawierzchnię alejek i odnowiono elementy małej architektury.

najbliższe galerie:

 
Bukowińscy górale w Pile.
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Piła na 500 lecie
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Bukowińscy górale 2014
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Święto Narodowe w Pile na radosno.
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Kajakowa Masa Krytyczna- Piła
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Piła - wyspa
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!