m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (32):

 
Adolf Levy był w przedwojennej Trzciance właścicielem znanego w Niemczech zakładu produkującego luksusowe meble. W 1905 r. zbudował przy dzisiejszej ulicy Fabrycznej 1 secesyjną, reprezentacyjną willę. Budynek posiada interesującą bryłę architektoniczną o fasadach ozdobionych gustownymi detalami oraz oknami z witrażami. Willa przetrwała do dziś i jest siedzibą filii Biblioteki Pedagogicznej w Pile. Na potrzeby władz powiatowych przy dzisiejszej ulicy Mickiewicza zbudowano w 1925 r. nowy budynek starostwa. Dwukondygnacyjny obiekt - o wieloosiowej fasadzie, z mansardowym, wielopołaciowym dachem skrywającym użytkowe poddasze - otrzymał historyzujący styl odwołujący się m.in. do baroku i klasycyzmu. Od strony podwórza znalazła się wieża z klatką schodową zwieńczona cebulastym hełmem. Ten interesujący obiekt powstał w latach 1925-1926 i służył trzcianeckiej szkole rolniczej. Dwukondygnacyjny, wieloosiowy budynek nakryty wysokim, mansardowym dachem posiadał dodatkowo dwie użytkowe kondygnacje na poddaszu oraz w wysokich piwnicach. Do wnętrz szkoły prowadziło wejście z ostrołukowym portalem. Elewację ozdobiono dwoma płaskorzeźbami umieszczonymi po obu stronach wejścia. Przedstawiały one dwa symbole rolnictwa - siew i zbiór. Jednym z reprezentacyjnych budynków przedwojennej Trzcianki był kompleks Ewangelickiej Szkoły Ludowej (Volksschule), który zbudowano w latach 1913-1915 kosztem 175 000 marek. Szkołę rozbudowywano w latach 30-tych XX wieku, przeznaczając kolejne 100 000 marek. Powstała w tym czasie m.in. sala gimnastyczna i widowiskowa, służąca wszystkim mieszkańcom. W latach 40-tych część pomieszczeń zajmowało Muzeum Ziemi Nadnoteckiej stworzone przez pastora parafii Richarda Hesslera. Budynek w latach powojennych był siedzibą różnych szkół, a obecnie funkcjonuje w nim Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.
Ratusz zbudowany w 1854 r., rozbudowany w 1908 r. Obecnie  jest siedzibą Urzędu Miejskiego. Jednym z ocalałych z wojennej zawieruchy budynków stojących do 1945 r. przy rynku (niem. Markt; obecny Plac Pocztowy) jest placówka dawnej Cesarskiej Poczty (Keiserliches Post).
Obiekt zbudowano w 1893 r. w typowym, pruskim stylu - z czerwonej, klinkierowej cegły, z neogotyckimi detalami architektonicznymi. Na ścianie bocznej umieszczono mozaikę z herbem miasta. Trzcianka została wyzwolona przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. Żołnierzom radzieckim, którzy polegli na Ziemi Trzcianeckiej, było poświęcone mauzoleum, usytuowane przy Placu Pocztowym w centrum miasta. Początkowo byli tu pochowani żołnierze radzieccy, których ciała w 1953 r. ekshumowano na cmentarz. 8 września 2017 r. mauzoleum zostało wyburzone. Wwcześniej przeprowadzano badania georadarem, na podstawie których upewniono się, że pod mauzoleum nie ma już grobów. Uzyskano też zgodę na usunięcie obiektu z ewidencji zabytków.
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela zbudowano w latach 1914-1916. W wyposażeniu wnętrza znajdują się m.in.: ołtarz główny z XVIII w., ołtarze boczne rokokowe z XVIII w.
Zabytkowy pojazd przed budynkiem Straży Pożarnej.

najbliższe galerie:

 
Trzcianka
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
WIELKOPOLSKA PÓŁNOCNA
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
40 / 40
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 4 km 1pix
Siedlisko Czarnkowskie
1pix użytkownik robson odległość 8 km 1pix
Dolina Noteci z lotu szpaka.
1pix użytkownik dispar odległość 9 km 1pix
No i przyszła zima do mojej gminy.
1pix użytkownik dispar odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 18.03.2019 16:25

Ciekawe te stare poniemieckie budynki, lubię taką architekturę, co dla nich typowe mają zawsze ładne proporcje.
Jak można zrobic taki jaskrawy kolor elewacji ratusza?
pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!