m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Położona wysoko na skałach, na północnym zachodzie wyspy Malta osada typu miejskiego, formalnie wioska Mellieħa, była zamieszkana już przed 8 tysiącami lat. Tutejsze jaskinie zaś były miejscem chronienia się pierwszych przybyszów na wyspę. W jednej z nich odkryto ślady pobytu troglodytów. W innej grocie znajduje się, istniejące już od niemal dwu tysięcy lat, sanktuarium maryjne. W jego pobliżu zaś wykute w skałach w latach II wojny światowej jedne z najdłuższych na wyspie schrony. Mellieħa to osada z kilkudziesięcioma ulicami, placami i zaułkami położonymi na różnych poziomach wzgórza. Są w niej bary, puby, restauracje oraz sporo sklepów - zwłaszcza spożywczych. A także hotele i kwatery prywatne, poczta, policja, apteka, wypożyczalnie samochodów oraz - tuż przy wejściu do Sanktuarium Maryjnego i w pobliżu wejścia do schronów z lat II wojny światowej, placówka Informacji Turystycznej.
W najwyższym punkcie osady, na płaskim szczycie skały, stoi kościół parafialny Our Lady of Victorie - Matki Boskiej Zwycięskiej. Zamyka on z jednej strony miasteczkowy plac przy którym stoją jednopiętrowe domy lokalnych urzędów oraz mieszkalne. Kościół nawiązujący trochę stylem do maltańskiego baroku, z dwiema wieżami z dzwonami oraz zegarami, zaś między nimi kamiennymi figurami Chrystusa z krzyżem oraz dwu apostołów, jest jednak budowlą dosyć młodą. Zbudowano go bowiem w latach 1883-97. Kolejne zdjęcia przedstawiają zabudowę miasta Prawie każdy dom posiada kapliczkę lub figurkę religijną na ścianie przy drzwiach wejściowych.
Kościół parafialny Our Lady of Victorie - Matki Boskiej Zwycięskiej. Poniżej, na zboczu skały znajduje się Sanktuarium Maryjne . To kolejna świątynia oraz stary klasztor z obszernym prostokątnym dziedzińcem na który wchodzi się przez ozdobną bramę lub od strony wyższej części wzgórza. Poniżej, na zboczu skały znajduje się Sanktuarium Maryjne, do którego schodzi się po kamiennych schodach. To kolejna świątynia oraz stary klasztor z obszernym prostokątnym dziedzińcem na który wchodzi się przez ozdobną bramę lub od strony wyższej części wzgórza. Ze znajdujących się na tym dziedzińcu od strony morza arkad roztacza się przepiękny widok na zatokę i okoliczne miejscowości - aż po sąsiednie wyspy: Comino i Gozo.
Na bocznych ścianach dziedzińca umieszczono jednolite, duże tablice z białego marmuru, z wykutymi na nich tekstami modlitwy do Matki Bożej z Mellieħy w kilku językach, - w tym polskim. Najważniejszym miejscem kultu maryjnego jest tu Grota Madonny. Nazywana The Grotto of Our Lady, ewentualnie of the Madonna. Ta naturalna grota związana jest z chrześcijaństwem od jego zarania. Według przekazów miał ją odwiedzić apostoł Paweł, gdy przebywał na Malcie w roku 60-tym po rozbiciu się o pobliskie skały statku, którym płynął z Palestyny do Rzymu. Zaś największą tutejszą świętość, fresk - obraz Madonny, namalować miał rzekomo, w tym samym roku, apostoł Łukasz. Uznawany on jest za najstarszy poświęcony jej obraz na wyspach maltańskich.Z faktów historycznych warto przytoczyć, że grota ta w V wieku była pod opieka zakonu augustianów i została w 409 roku konsekrowana przez grupę biskupów jako kościół.
 Zaś w roku 1091 z inicjatywy hrabiego Rogera stała się miejscem kultu maryjnego, które było odwiedzane i dotowane przez biskupa oraz wielkiego mistrza zakonu joannitów. Z innych ważnych dla tego miejsca dat odnotuję jeszcze, że w roku 1747 Sanktuarium konsekrował biskup Alpheran de Bussan. W 1960 roku papież Jan XXIII stwierdził, że jest ono jednym z najważniejszych na świecie. Oto na zdjęciu. Zaś 26 maja 1990 roku odwiedził je i modlił się przed nim nasz papież Jan Paweł II. O czym przypomina duża, poświęcona tej wizycie wystawa. Jest także sporych rozmiarów ceramiczna tablica z papieskim herbem i tekstem w języku maltańskim. W niewielkiej kaplicy, w barokowym ołtarzu centralne miejsce zajmuje będący przedmiotem szczególnego kultu wspomniany obraz - fresk Madonny z Dzieciątkiem.
Tron JP II Pamiątkowa marmurowa płyta na posadce przed ołtarzem gdzie klęczał JP II. Lew podtrzymujący kolumny ołtarza w sanktuarium. Tuz obok sanktuarium znajduje się parafialny cmentarz.  Cmentarz. Teksty za pożyczone z strony :http://www.krajoznawcy.info.pl/sanktuarium-w-skalach-wybrzeza-3103/2
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Malta - Mellieha i okolice
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Życie po 80 -Malta
1pix użytkownik agra60 odległość 1 km 1pix
Malta III: St. Paul's Bay, Golden Bay, San Anton Gardens
1pix użytkownik warika odległość 1 km 1pix
Malta-Mellieha
1pix użytkownik andy odległość 1 km 1pix
Malta
1pix użytkownik cristiano0 odległość 1 km 1pix
Malta I: Valletta i Comino
1pix użytkownik warika odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 15.03.2019 21:25

Dodam tylko jeszcze że Mellieha to miasto i sanktuarium coś na podobieństwo naszej Częstochowy, polecam jest tam kilka akcentów z Polski i mile nas tam wspominają.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 15.03.2019 21:20

Gabi - Ja celowo obrałem na pobyt tą część Malty a mieszkałem w hotelu Paradise Bay Resort w Cirkewwa (Malta) tuż przy przystani promowej na Gozo, dlatego że byłem tu podczas zakończenia karnawału i miałem bliżej na Gozo do Viktorii na fiestę karnawałową. Również odwiedziłem miasteczko Mellieha kilka minut drogi. Dziękuje z odwiedziny i pozdrawiam:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 15.03.2019 17:16

Mocar, ja też w Melieha mieszkałam, aczkolwiek to nie jest dobry wybór, bo daleko stamtąd do stolicy. Zachwycił mnie ten klasztor, też go mam u siebie, podobnie jak cmentarz. Z przyjemnością przemierzyłam stare kąty,
pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 15.03.2019 10:34

Cieszy mnie to dziękuje Panom i
pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1144) dodano 15.03.2019 10:26

Ciekawie.
Pozdrawiam.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1358) dodano 15.03.2019 05:02

Bardzo ładna galeria- do tej miejscowości mam szczególny sentyment-tutaj mieliśmy wynajęty apartament .Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!