m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Mosta to niewielka miejscowość na Malcie, widok panoramiczny z Mediny.  Położona w samym sercu wyspy. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowana w centrum miasta neoklasycystyczna Rotunda pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwana potocznie Mosta Dome. Świątynia wzniesiona została w latach 1833-1869, a jej fundatorami byli okoliczni mieszkańcy miasta.  Część z nich także fizycznie pracowała przy budowie. Głównym projektantem kościoła został znany maltański architekt Giorgio Grognet de Vasse. Rotunda posiada charakterystyczny neoklasycystyczny portal wzorowany na rzymskim panteonie  i szczyci się czwartą co do wielkości kopułą w Europie.
 Jej zewnętrzna średnica ma aż 54 metry przy wysokości przekraczającej 60 metrów. Wnętrze świątyni jest licznie odwiedzane przez turystów i wiernych. Ściany rotundy wynoszą 8 m grubości aby podtrzymywać tak ogromną kopułę. Freski zdobiące świątynie.
Kopuła Wewnątrz świątyni znajduje się replika niemieckiej bomby jaka zrzucona została w 9 kwietnia 1942 roku w czasie II wojny światowej na miasto. Ślady na kopule w którym miejscu uderzyła bomba. Przebiła ona kopułę, ale dziwnym trafem nie eksplodowała i nie wyrządziła nikomu krzywdy.  Dziś replika bomby przechowywana jest w zakrystii kościoła. Wydarzenie to uznane zostało za cud.
Figura madonny  obnoszona podczas procesji i festynów w parafii. Makieta. Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Autobysy maltańskie
1pix użytkownik dariusznowicki odległość 1 km 1pix
Malta - Mdina Glass i Pałac San Anton
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Malta - Mdina
1pix użytkownik andy odległość 3 km 1pix
Malta
1pix użytkownik bartak odległość 3 km 1pix
MALTA - miasto ciszy Mdina
1pix użytkownik mocar odległość 3 km 1pix
Mdina z Rabatem
1pix użytkownik dispar odległość 3 km 1pix