m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wypływamy promem z Malty na wyspę Gozo. W perspektywie mijamy małą wysepkę Comino... ..oraz błękitną lagunę, na którą zawitam w przyszłości w porze letniej. Wyspa Gozo to druga co do wielkości wyspa Malty. Nie jest duża, gdyż jej długość to tylko 14 km, a szerokość 7 km. Gozo uchodzi za miejsce, gdzie można poczuć radość i spokój na co mają wpływać sielskie, wiejskie krajobrazy, zabytki oraz piękne zakątki, które stworzyła Matka Natura. Miasteczko portowe Mgarr gdzie schodzimy z promu na ląd. Tu już czekają autobusy aby udać się w głąb wyspy w kierunku Victorii stolicy wyspy a następnie Ġgantija.
Świątynia megalityczna Ggantija. Ġgantija to jedna z najstarszych wolno stojących budowli na świecie. Powstała ona pomiędzy 3600 a 3200 r p.n.e. i jest dużo starsza niż piramidy w Gizie czy Stonehenge. Właściwie są to dwie świątynie otoczone wspólnym murem i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obok znajduje się muzeum w którym zobaczymy eksponaty znalezione w tych starych budowlach. muzeum z eksponatami z tamtego okresu. muzeum z eksponatami z tamtego okresu.
muzeum z eksponatami z tamtego okresu. muzeum z eksponatami z tamtego okresu. Wedle naukowców było to miejsce kultu bogini płodności. Chodząc pomiędzy ogromnymi murami i głazami, z których niektóre ważą ponad 50 ton, trudno jest sobie wyobrazić, w jaki sposób ówcześni ludzie stworzyli coś tak olbrzymiego.
Zastanawia również, jakich narzędzi do tego użyli?
Widok na wyspę
 Na końcu wsi Xlendi znajduje się XVII-wieczna publiczna umywalnia, Knight's Wash House, która jest nadal w użyciu, obok popularnego zlokalizowanego na zboczu wzgórza sklepu z lokalnymi przysmakami. Dosłownie tuż przy prowadzących do niego schodach znajduje się, w dostosowanej do tego celu pieczarze, stara pralnia, w której w czasach gdy nie istniały jeszcze pralki automatyczne, miejscowe kobiety przychodziły robić pranie. Nazywa się ona Ghan il-Kbira, a tutejsza źródlana woda uważana jest za najlepszą na wyspie. Wewnątrz oprócz kamiennych koryt do prania oraz stołów do rozkładania i porządkowania bielizny, ewentualnie spożywania posiłków, są też ławy, na których niewiasty mogły odpoczywać i dzielić się z innymi nowościami. Zabudowa wsi Xlendi.
 Fontana znana jest również wśród mieszkańców jako „Triq tal-Ghajn”, „droga do źródła”. Olbrzymi sklep Fontana Cottage Industry w którym można sobie zakupić koronki w stylu Gozo, likiery , ser własnego wyrobu i odzież. Otwarte - (pon-sob 10:00 do 15:45).
Degustacja Likiery Przed zakupem jest degustacja aby poznać i posmakować regionalnych wyrobów.
Pralnia XVII w Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Malta cz. III Gozo
1pix użytkownik andrew430 odległość 0 km 1pix
Malta IV: Gozo
1pix użytkownik warika odległość 0 km 1pix
MALTA - Gozo
1pix użytkownik irolek odległość 2 km 1pix
Malta-Gozo
1pix użytkownik andy odległość 3 km 1pix
Malta - Gozo, Cytadela
1pix użytkownik mocar odległość 3 km 1pix
Malta - Gozo, Victoria
1pix użytkownik mocar odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
gabi użytkownik gabi(wpisów:2688) dodano 23.03.2019 21:13

Mocar, ja będąc na Gozo nie widziałam tego co tu prezentujesz, z ciekawością obejrzalam i przeczytałam. Przy okazji powiem Ci, bo masz zamknięte komentarze pod Mostą, że również tam wędrowałam z Tobą, to wyjatkowo piekny kościół jest. Numer pięć tamtej relacji to fantastyczne zdjęcie, gratuluję ujęcia.
pozdrawiam

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 22.03.2019 11:28

bardzo sie z tego powodu ciesze i niecierpliwie czekam . pozdr

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 22.03.2019 11:11

Właśnie w kolejnej galerii za prezentuje coś podobnego.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 22.03.2019 10:36

Jeszcze dodam , ze ciekawym miejscem na Malcie jest tzw Clapham Junction. Warto obejrzec obrazki z tego miejsca , a opinie niech sobie kazdy wyrobi sam. Takich miejsc jest tam zreszta o wiele wiecej . Pozdro

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 22.03.2019 10:04

Paniwu -
Agra60 - Miło mi że się podobało . Dziękuje za wizytę i pozdrawiam:)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:606) dodano 22.03.2019 08:35

Z przyjemnością odwiedziłam miejsca, w których nie byłam. Twoja prezentacja bardzo mi je przybliżyła. A te publiczne pralnie, super. I jak nie sięgać do przeszłości? Podobało się bardzo. Pozdrawiam serdecznie

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1354) dodano 21.03.2019 21:33

Bardzo dobrze wspominam to miejsce jak i wyspę Gozo.Przyjemna konfrontacja wspomnień.Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 21.03.2019 19:31

Pisanka - Redagując ta galerię tak myślałem kogo to zainteresuje , gromada kamieni w ruinie. Dlatego dorzuciłem trochę innych zdjęć z Fontany co poszerzyło spektrum tej galerii - no i proszę.
Dziękuje za zainteresowanie i wizytę. Równie serdecznie pozdrawiam:)

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 21.03.2019 17:33

Badzo fajne i niesamowite miejsce. Niestety tam nie bylem - nie da sie odwiedzic wszystkich . Do dzisiaj odnaleziono ich 29 z czego 23 mozna zwiedzac. Odwzorowuja one gwiazdozbiory widoczne na niebie w okolicy roku 3600 p.ne- mozna to sprawdzic w domu :) Kilka z nich jest starszych np. Skorba Temple. Wszystkie wykonane przy uzyciu jarda megalitycznego ( MY = 0,84 cm ) . Jard megalityczny uzywany byl szeroko w Europie ( m.in. Francja , Anglia ,Niemcy ) przez konstruktorow megalitycznych obiektow. Jego odkrywca byl prof. A Thom z Uniwersity of Glasgow . Z racji ze do jego wyliczenia potrzebna byla zaawansowana wiedza matematyczna oficjalna nauka do dzis dystansuje sie od tego odkrycia . Lubie takie miejsca. Fajnie , ze mnie tam dzis zabrales :) Pozdrawiam serdecznie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!