m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Miasto jest położone na skalistym wzgórzu u stóp gór Sierra de Guadarrama. Widać to na tym i kolejnym kadrze.
Nie jest duże, otoczone murami obronnymi, które w sporej części ostały się do dnia dzisiejszego. Ma średniowieczny klimat, wiele romańskich kościołów, uroczych uliczek i zaułków oraz trzy charakterystyczne zabytki, dla których warto je odwiedzić. Poza tym niesamowity klimat, który mnie oczarował, ale na razie o zabytkach. Pierwszy z nich to Alcazar - bajkowy zamek prawdopodobnie będący pierwowzorem zamku w Disneylandzie.

Zamek najpełniej widać z punktu widokowego znajdującego się na wzgórzu na zachód od Alcazar.
Nie mogłam się oprzeć, aby nie pokazać go Wam w aż trzech odsłonach. Tutaj jest oświetlony sztucznym światłem, a na poprzednich zdjęciach widzieliście go w promieniach zachodzącego słońca.
Alcazar powstał w XII wieku na pozostałościach rzymskiej fortecy wzniesionej na skalistym cyplu.
Jego dzisiejszy widok to efekt wielu przebudowań na przestrzeni wieków.
Zamek nie zawsze był rezydencją, ale też akademią artylerii, więzieniem, a obecnie jest muzeum i zabytkiem jednym z najchętniej odwiedzanych w całej Hiszpanii. To co można zwiedzać zachwyca. Zamek na zewnątrz jak i środku jest w stylu mudejar (mieszanka elementów chrześcijańskich i muzułmańskich). Sale są wyposażone w gotyckie i renesansowe meble, zbroje i broń.

Na jednej z wystaw można też zgłębić technikę oblegania i zdobywania zamków.
Wnętrza są ozdobione witrażami, kasetonowymi sufitami, malunkami i płytkami. Zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Widoczny sufit pokrywa podobno 6 kg złota.
Będąc na zamku warto wejść na jego wieżę - Torre de Juan II. Roztacza się z niej widok na miasto i okolicę.
Jeszcze lepszą panoramę możemy podziwiać z wieży drugiego wartego odwiedzenia zabytku - katedry. Dotrzemy do niej z Alcazar wąskimi uliczkami albo wzdłuż murów miasta.
W okresie zimowym jest tam cicho i spokojnie, co pozwala na delektowanie się klimatem Segowii.
Wieczorem to już w ogóle można się poczuć jak na planie filmu, którego akcja toczy się w średniowieczu.
...
Miasto ozłocone promieniami zachodzącego słońca widoczne z trasy, którą można obejść jego północno - zachodnią część. Polecam spojrzenie na Segowię z tej perspektywy. A teraz zapraszam w miejsce, w którym króluje widoczna na środku kadru wieża. 
I już jesteśmy w katedrze. Sklepienia sięgają nieba, dokładnie trzydziestu metrów. 

Świątynia nazywana jest „Damą Katedr”. Spójrzcie, czy nie wygląda, jak dama? Eleganckie wnętrza ozdobione są według stylów z różnych epok. Katedra była budowana w stylu gotyckim, a później renesansowym. Najpierw przez Juana Gil de Hontanona, a następnie prace przy świątyni kontynuował jego syn Rodrigo.

 

Wymiary katedry to 105 na 50 metrów. Ogromna budowla. Wysokość wieży to 88 metrów i mówi się, że jest ona masztem „kamiennego statku”, którego burtami są mury obronne, a dziobem przedstawiony już Alcazar. 


Początkowo wieża była drewniana, ale została strawiona w czasie pożaru powstałego od uderzenia pioruna.
Jesteśmy na wieży. Zwiedza się ją w grupach z przewodnikiem. Oprowadzanie tylko po hiszpańsku, z którego  znam zaledwie kilka słów, ale przewodnik tak ciekawie opowiadał w tym języku, że miałam wrażenie, iż go rozumiem ;) Polecam wejście na wieżę w godzinach popołudniowych, w czasie, gdy słońce chyli się ku zachodowi i ciepłymi złotymi promieniami maluje mury katedry i całego miasta.
Widok w kierunku zamku.
Wieczór na Plaza Mayor, głównym placu w mieście, przy którym stoją ważne budynki: wspomniana katedra, ratusz z XVII wieku i teatr. Tak na marginesie, każdy główny plac w Hiszpanii nosi nazwę Plaza Mayor. Przynajmniej łatwo to zapamiętać.
Nie brak tutaj pięknych kamienic z arkadami, knajpek i kafejek będących świetnym przystankiem w czasie zwiedzania i miejscem obserwacji ludzi. Bardzo spodobał mi się klimat tego placu i chętnie bym tam wróciła na tradycyjne bardzo słodkie miejscowe ciastko, którego nazwy już nie pamiętam.
Kilka słów o samym mieście mającym urok prowincjonalnego, średniowiecznego miasteczka, które swego czasu zapisało się na kartach historii Hiszpanii.

Przez długi czas było ulubioną siedzibą kastylijskich władców. To tutaj została ogłoszona królową słynna Izabela Kastylijska, która to podobno myła się w życiu dwa razy: przed chrztem i przed ślubem. Ile w tym prawdy? nie wie nikt, ale chyba coś w tym jest, skoro do dziś krąży o niej taka ciekawostka.

Izabela jest znana także z tego, iż sprowadziła do Hiszpanii inkwizycję i to właśnie w Segowii znajdowało się jej centrum ścigające innowierców i czarnoksiężników. ... A to już fragment kościoła San Martin. Jest on jednym z czternastu z trzydziestu trzech romańskich kościołów pozostałych w mieście.
Mieści się on przy przy Plaza de Medina del Campo i Plaza de San Martin otoczonych pałacami, dworkami, kamienicami i domkiem z XV wieku.
Charakterystycznym elementem placu  de Medina del Campo jest posąg kastylijskiego szlachcica Juana Bravo znanego z udziału w Wojnie Wspólnot Kastylii.
Plac jest dosyć tłoczny jak na Segowię i uważany za jej główny punkt. Szybko opuściłam to pełne turystów miejsce, aby powłóczyć się malowniczymi, bocznymi uliczkami.

40.   Na każdym kroku można zauważyć przenikanie się, oddziaływanie na siebie kultury rzymskiej, arabskiej, żydowskiej i hiszpańskiej. To mieszanka widoczna w wielu miastach Półwyspu Iberyjskiego, bardzo smakowity koktajl stylów i kultur.
Na każdym kroku można zauważyć przenikanie się, oddziaływanie na siebie kultury rzymskiej, arabskiej, żydowskiej i hiszpańskiej. To mieszanka widoczna w wielu miastach Półwyspu Iberyjskiego, bardzo smakowity koktajl stylów i kultur. Z miejscowego wapienia w odcieniu złotawo-różowym powstała niezliczona ilość zabytkowych budowli, które często zdobią żelazne i drewniane balkony oraz balkoniki. Wiele z elewacji, nawet tych współczesnych budynków, jest pokrytych najczęściej dwukolorowym segrafiano-segoviano.
Tutaj widzimy tę metodę zdobienia, która przypomina wycinankę. Wzory: kwiaty, figury geometryczne, rozety są wyciskane albo wydrapywane w tynku i terakocie.

Docieramy do ostatniego znakomitego zabytku: akweduktu. Podobno prowadzą do niego wszystkie drogi w Segowii. Akwedukt został wybudowany bez użycia zaprawy murarskiej z granitowych bloków około 100 r.n.e.. Jest to tak niezwykłe dzieło konstrukcyjne, że przyczyniło się do powstania legendy według której zostało postawione w jedną noc przez samego diabła.

Do dnia dzisiejszego ostało się 800 metrów tej budowli dochodzącej w najwyższym punkcie do 29 metrów. Akwedukt służył jeszcze 100 lat temu doprowadzając wodę do miasta z pobliskich wzniesień Sierra de Riofrio.

Żegnam się z Segowią spod najwspanialszego świadectwa rzymskiej bytności na Półwyspie Iberyjskim.

najbliższe galerie:

 
Ze sztampowych miejsc - Segowia. . ALCAZAR
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Ze sztampowych miejsc - Segowia. . ALCAZAR,  wnętrza
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Architektura romańska - Vera Cruz
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Ze sztampowych miejsc - Segowia. . ULICZKI
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Ze sztampowych miejsc - Segowia. . . AKWEDUKT
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Segowia
1pix użytkownik labcio odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (19):

 
harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 07.04.2019 22:19

Charlie, jestem pewna, że z kierunkiem byłoby Tobie po drodze, gdybyś choć raz zawitała do kontynentalnej Hiszpanii.
Alcazar zamek z bajki, prawie nie ma osób, którym by się nie podobał.
W romańskich kościołach byś wsiąkła na długie godziny.
Segrafiano cudo, mam kilkadziesiąt zdjęć. Z samych przepięknych wzorów można by było stworzyć osobną galerię.
Akwedukt, po prostu arcydzieło konstrukcyjne. Kamienne bloki są odpowiednio ociosane, bez lepiszcza. Tak samo budowano kiedyś np. w Ameryce Południowej.

Dispar, pięknie się robi na duszy, po przeczytaniu Twojego komentarza, za który dziękuję.

Paweller, miło, że zajrzałeś :) Widoki z góry przede wszystkim dla Ciebie ;)

Ru_da, cieszę się, że się spodobało :)

Przemysław, zdjęcie numer 3 wymagało biegania po polu, a najpierw szukania najlepszej trasy, aby na nie się dostać. Ileż to człowiek się czasem namęczy, aby cyknąć jakąś fotkę, więc cieszy fakt, iż ją zauważyłeś :) Asturia, wow! Już jestem jej ciekawa.

Serdecznie Was pozdrawiam, jak i wszystkich, którzy zajrzeli do galerii i ją ocenili!

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 04.04.2019 23:07

Kordula, skoro coraz większą „miłością” pałasz do Hiszpanii, to myślę, że Segowia jest kolejnym miejscem, które powinnaś odwiedzić :)

Lucy, czaruję, bo Hiszpania to perełka ;)

Pisanka, dziękuję. Kiedyś to się znali na projektowaniu i budowaniu, co teraz można podziwiać i uwieczniać.

Gabi, w Segowii czułam się tak, jakbym przeniosła się w czasie, trochę jak w baśni ;), zwłaszcza wtedy, gdy wykonywałam nocne zdjęcia. Dziękuję za miłe słowa.

Doracz, dziękuję. Też najbardziej lubię nocne kadry i w promieniach zachodzącego słońca :)

Wielkopolanko, miło czytać :)

Pozdrawiam Was serdecznie :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6408) dodano 31.03.2019 23:50

Widoki nocne na miasto super, dla samego nr 3 warto było tam być. Szkoda, że trochę daleko od Asturii, gdzie wybieramy się we wrześniu, ale niestety: nie wszędzie zdąży człowiek być...
Serdecznie pozdrawiam!
(pssst...;))

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:350) dodano 28.03.2019 20:05

Jaka cudna galeria, nie mogłam się napatrzeć na te kadry... Wielka zachęta do odwiedzenia Hiszpanii :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 28.03.2019 19:10

Świetnie pokazany klimat miasta, nocne fotki rewelka, widoki z góry też super ..., pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 27.03.2019 18:34

Akurat miałem włączoną piękną muzykę.
W komplecie z tymi fotografiami, świat okazał się tak piękny, że cieszę się, że żyję.
Piękny umysł masz.
Dziękuję za piękne przeżycie.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 27.03.2019 07:39

Patrzę na tą Twoją Segowię i łapię się na tym... że zaczyna mi się podobać Hiszpania, bo jakoś tak do tej pory to z tym kierunkiem mi nie po drodze.
A widać po galerii, że miała bym tam co zwiedzać:
-> Alcazar - rewelacja. Perełka. A ja uwielbiam takie obiekty.
-> romańskie kościoły o których piszesz. Lubię surowość tego stylu i jestem pewna, że gdybym była w Segowii, na jego oglądaniu spędziła bym liczne godziny.
-> segrafiano czyli segowiańskie sgraffito. Super wygląda taka elewacja. Jej wykonanie pewnie czasochłonne jak diabli, ale zdecydowanie przyciąga wzrok.
-> No i akwedukt. Piękny jest. Robi wrażenie.
Zastanawia mnie tylko, jeśli jest budowany bez zaprawy, co łączy kamienne bloki ? Spoiną w praskim Moście Karola są ponoć białka kurzych jaj. Ciekawe co to za tajemnczy składnik sprawia, że segowiańska budowla stoi nieprzerwanie prawie od XX stuleci.
Super mi się zwiedzało ten kawałek Hiszpanii razem z Tobą :-)
Pozdr.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1982) dodano 24.03.2019 18:43

Przepiękna bajkowa galeria...poczułam kliamty minionych epok ..
pozdrawiam serdecznie:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1312) dodano 23.03.2019 21:48

Harmony, ale tu pięknie! A najpiękniej na zdjęciach nocnych i tych na krótko przed zachodem. Bajka. Pozdrawiam serdecznie :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 23.03.2019 21:06

Cudowna baśniowa prezentacja, a fotografie są po prostu powalające. Jak pięknie pokazałaś zamek, jaka perspektywa, te wnętrza, zdjecia b/w, sposób w jaki uchwyciłaś akwedukty, jakośc tych zdjęć, to faktycznie kosmos jest.
pozdrawiam

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 21.03.2019 17:06

Piekne te twoje foty :) a wnetrza to juz normalnie kosmos. Pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 21.03.2019 08:26

Kabaczku, cieszę się, że poczułeś choć trochę magii i że z przyjemnością obejrzałeś :)
Serdecznie pozdrawiam :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 21.03.2019 07:48

Czarujesz hiszpańskimi perełkami😊.Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 20.03.2019 20:14

Zupełnie mi nieznane miejsce. Pieknie je pokazałas.
Ach ta Hiszpania. Ma tyle do zaoferowania.
Kadry w BW szczególnie mi sie podobaja:))
Pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1319) dodano 20.03.2019 19:20

Pełna magii prezentacja. Ale oglądanie Twoich galerii zawsze jest dużą przyjemnością.
Pozdrawiam.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 20.03.2019 10:17

Paniwu, do wytłumaczenia snu nie jest potrzebny Freud, ja wystarczę ;)
Jestem pewna, że zapadł Tobie w pamięci zamek w odcieniach różu i fioletu i dlatego się przyśnił ;)
Kolory były wręcz nierealne. Czasami widząc i uwieczniając takie zjawiska, myślę sobie, że gdybym nie widziała ich na własne oczy, to bym nie uwierzyła, iż miały miejsce.
Miłego dnia!

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:754) dodano 20.03.2019 10:06

A jakże, dominowały barwy w kolorze różu, nie wiem jak Freud by to wytłumaczył. Pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 20.03.2019 09:45

Paniwu, dziękuję. Segowia jest urzekająca. Bardzo spodobał mi się jej klimat, takiego średniowiecznego miasteczka. Zamek zachwycił, bo kto nie lubi zamków z bajki ;)
Co do tego czy był pierwowzorem, czy nie, nie będę dyskutować. W wielu miejscach jest podawana ta informacja, ale wiadomo dlaczego, każdy chce być pierwowzorem zamku w Disneylandzie.
Miałaś barwne sny ?:)
Serdecznie pozdrawiam :)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:754) dodano 19.03.2019 19:14

Harmony, cudowne obrazy malujesz swoim obiektywem. Urzekająca jest wędrówka po jakże pięknej Segowii, namalowanej przez Ciebie. Zamek Alcazar rzeczywiście bajkowy we wszystkich Twoich odsłonach. O pierwowzór zamku w Disneylandzie bym się spierała, bo czy nie zamek Neuschwanstein w Fussen Ludwika II Bawarskiego, zwanego "szalonym" był pierwowzorem? Na dobranoc powędruję po cudownej Segowii jeszcze raz, może będę miała równie barwne sny. Serdecznie pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!