m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
 Nazwa miasta powstała z połączenia dwóch słów Marsa (Port) i Sqalli (Sycylijczyk). Główna plaża miejska znajduje się przy oddalonej o około 2 km od centrum zatoce św. Tomasza (St. Thomas Bay). W miasteczku zachowało się także wiele ciekawych zabytków. Najciekawsze z nich to m in. kościół parafialny św. Anny, wybudowana przez Joannitów w XVII wieku potężna wieża strażnicza św. Tomasza oraz dawny port rybacki.
kościół parafialny św. Anny, wybudowana przez Joannitów w XVII Przykościelny ogród
kościół parafialny św. Anny,  XVII w. Motyw świąteczny przy ulicy pod murem ogrodzenia.  Drzewko pomarańczowe  owocuje cały rok. Zainteresowanie z obydwu stron. Mój pobyt i czas w Marsaskala trwał przez pół dnia w godzinach przedpołudniowych.
Natomiast kolejna część dnia po południe postanowiłem wykorzystać na zwiedzenie Błękitnej Groty  z ibisem w roli głównej. Błękitna Grota (Blue Grotto) to niewielka Jaskinia (abrazyjna) w południowej części Malty, położona nad brzegiem urwistego wybrzeża w pobliżu miejscowości Żurrieq. Grota ta wyrzeźbiona została przed wiekami przez napierające na brzeg wyspy fale morskie i stanowi obecnie cześć malowniczego systemu podziemnych korytarzy rozlokowanych tuż nad taflą wody. Jaskinia ma 30 metrów wysokości a jej obwód wynosi niecałe 90 i stanowi jedną z największych letnich atrakcji turystycznych Malty. Dostać się można do niej jedynie wypływającymi regularnie z pobliskiego portu łodziami wycieczkowymi. Ja jednak zdecydowałem się na zobaczenie tylko z brzegu klifu.
W towarzystwie tak sporadycznie spotykanego skrzydlatego  przewodnika. Taras widokowy nazwany Panoramą. Stąd rozlega się niesamowity widok na Morze Śródziemne, wysokie klify i grotę. Nazwę Blue Grotto jaskini z uwagi na intensywny błękitny kolor znajdującej się w jej wnętrzu wody nadał angielski oficer.  Na morzu widnieje samotna i bezludna wyspa Filfla. Leży w odległości 5 kilometrów od Malty. Jest najdalej wysuniętą wyspą z archipelagu Wysp Maltańskich w kierunku południowym. Na zdj. o płaskowyż z klifowymi brzegami wznoszącymi się na wysokość niemal 60 metrów n.p.m.  Obecnie jest to rezerwat przyrody. Jej powierzchnia ma 6 hektarów.
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
La Valetta- miasto rycerzy
1pix użytkownik kordula157 odległość 3 km 1pix
 Luzzu w Marsaxlokk
1pix użytkownik doracz odległość 3 km 1pix
Malta - Marsaxlokk i Blue Grotto
1pix użytkownik travelan odległość 3 km 1pix
Wioska rybacka Marsaxlokk
1pix użytkownik baracuda77 odległość 3 km 1pix
Marsaxlokk i okolice
1pix użytkownik dispar odległość 3 km 1pix
Trzy Miasta-Malta
1pix użytkownik baracuda77 odległość 4 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!