m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ze zbocza masywu Vilaja widok na Trogir, rozrzucony pod nami, rozsypany jak puzzle: na lądzie - nowy Trogir, na małej wyspie na kanale Trogirskim - Stare Miasto i na dużej wyspie Čiovo -Trogir letniskowy. A to dachy starego Trogiru. Jedynym dojściem z lądu do starego miasta jest kamienny most. Parkujemy na lądzie i przez most, który otwiera nam drogę do wnętrza starego miasta zagłębiamy się w jego uliczki. W każdej z nich kryje się coś ciekawego - stoiska z pamiątkami, ogródki kawiarniane i restauracyjne, czy rozwieszone pranie. Nie zniszczone od czasów średniowiecza, kamieniczki z kamienia, pokryte patyną wieków… Mijamy kościół św. Barbary, będący najstarszą świątynią w mieście…. I dochodzimy do najstarszego placu w Trogirze. Z lewej fragment katedry św. Wawrzyńca (św. Jana Chrzciciela). A przed nami wieża zegarowa z loggią miejską, którą zasłaniają parasole i pręgierz. Do pręgierza przytwierdzone są łańcuchy, którymi przykuwano skazańców, aby wystawić ich na widok publiczny.
A to pałac zbudowany w XV wieku w stylu renesansowym, należał do najzamożniejszej rodziny Trogiru- Cipiko. Budynek cenny szczególnie ze względu na architekturę i wykończenie. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie głównego placu Trogiru, tuż obok wieży zegarowej i naprzeciwko Katedry św. Wawrzyńca. Uwagę przyciągają trzyczęściowe okna z kamienną balustradą. Piękne okna rzeźbione w stylu weneckiego gotyku. Dzwonnica katedry św. Wawrzyńca z XIV wieku. Jej budowę ukończono dopiero 200 lat temu, ma 47 metrów wysokości. Zbudowana w stylu weneckiego gotyku. Z góry wieży, za drobną opłatą, można podziwiać całe miasto oraz wyspę Čiovo. Katedra jest doskonałym przykładem połączenia sztuki romańskiej i gotyckiej. Główne wejście do katedry zwieńcza portal w stylu romańskim autorstwa mistrza Radovana, bogato zdobiony. Płaskorzeźby przedstawiają życie ówczesnego Trogiru. Centralny fragment portalu to płaskorzeźba przedstawiająca narodziny Chrystusa. Po obu stronach wejścia znajdują się najstarsze w Dalmacji rzeźby Adama i Ewy oraz lwy strzegące wejścia do świątyni. Po lewej stronie rzeźba Ewy stojącej na lwie…..
Po prawej rzeźba Adama. Portal nad bocznym wejściem do katedry, przedstawiający chrzest Jezusa. Wewnątrz katedry okazała ambona, wsparta na siedmiu marmurowych kolumnach. Prezbiterium z głównym ołtarzem w surowym stylu romańskim. A to kaplica, w której znajduje się sarkofag i relikwie patrona miasta św. Jana Ursiniego. Chcemy zobaczyć stary Trogir i okolice z góry. Stromymi krętymi schodami pniemy się na szczyt czterdziestosiedmio metrowej dzwonnicy, by tam odetchnąć pełną piersią i napawać się pięknymi widokami.
Od południa widoczny kanał Trogirski i wyspa Čiovo z domkami letniskowymi dla turystów. Od północy widok na nowy Trogir, wspinający się na pobliskie wzgórza Vilaja. Dachy starego Trogiru pod nami, a dalej port na kanale Trogirskim i zabudowania wyspy Čiovo. ... ... Od zachodu widoczne dachy starego miasta, wieże kościołów i twierdza Kamerlengo.
Loggia miejska widziana z wieży katedry. Jej budowa szacowana jest na przełom XIV i XV wieku. Ze schodów loggii przekazywane były najważniejsze wiadomości mieszkańcom Trogiru. Po prawej stronie gmach sądu. Widok z okien dzwonnicy na wieżę zegarową. Wieża zegarowa, to dawny renesansowy kościółek św. Sebastiana, z ciekawymi rzeźbami na frontowej ścianie. Obecnie w środku znajduje się miejsce pamięci z okresu wojny ojczyźnianej w latach 1991-1995.

Jedna z figur na wieży zegarowej. Nie chce się wracać do parteru. Schodzimy jednak wąskimi, krętymi, stromymi schodami…. I pochłania nas labirynt prześlicznych wąskich uliczek między starymi domami, pałacami i kościołami.…. Z uroczymi zaułkami.
Jedna z nich wyprowadza nas do Południowej Bramy Miejskiej (Jużna Gradska Vrata). Południowa Brama Miejska (Jużna Gradska Vrata) wybudowana w XVI wieku. Jest wyjściem na zewnątrz murów obronnych, na południową stronę wyspy. Do murów przytulone stare średniowieczne kamieniczki. W tle wieża kościoła św. Nikole, a po lewej stronie murów fort św. Nikole. Tutaj znajdują się restauracje ze stolikami na świeżym powietrzu, kawiarnie, bary i butiki.… Stary budynek klasztoru sióstr Benedyktynek. W nim znajduje się relief z IV wieku p.n.e, przedstawiający Kairosa. Starówka obfituje w liczne galerie sztuki, wystawy, sklepy z oryginalnymi pamiątkami współczesnych artystów..
Szeroka nadmorska promenada, z niezliczoną ilością kawiarenek pod parasolami. Spod promenady odpływają statki wycieczkowe na pobliskie wyspy. Most zwodzony na kanale Trogirskim, łączący stary Trogir z wyspą Čiovo. Widok z mostu na wyspę Čiovo, obecnie atrakcyjne miejsce letniskowe. A kiedyś była miejscem zsyłki trędowatych i przestępców. Przy nabrzeżu wyspy port i marina. Na południowo-zachodnim krańcu starego miasta góruje XV wieczna wenecka twierdza Kamerlengo, stanowiąca część miejskich fortyfikacji. Kiedyś była rezydencją weneckiego gubernatora. Od strony morza widoczna baszta, z której rozpościera się piękna panorama na całe miasto i promenadę. W okresie letnim na dziedzińcu organizowane są seanse kinowe pod chmurką. Poza starymi kamieniczkami i murami, dorodne palmy olejowe są ozdobą promenady.

Tuż przy promenadzie dochodzimy do klasztoru i kościoła św. Dominika z XIV wieku. Portal kościoła zbudowany został w 1372 roku.
A my zanurzamy się w jedną z uliczek, żeby znowu znaleźć się we wnętrzu starego Trogiru i poczuć atmosferę historii, architektury i zapachów chorwackiej śródziemnomorskiej kuchni. Mijamy kolorowe butiki…. Czyż nie urocza pajęczyna sznurów z rozwieszonym praniem?... Czy te oczy mogą kłamać?... Każdy zaułek wart uwiecznienia. Do Vranicy wracamy oczywiście przez góry, by móc napawać się pięknym widokiem na Kasztelański Zalew.
W pobliskim parowie takie pozostałości, czyżby po wojnie ojczyźnianej?

Pod nami Trogir, dalej Kasztelański Zalew, a na horyzoncie u podnóża pasma górskiego Mosor (1330 mnp) miasto Split. Ten widok zapamiętamy. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Trogir
1pix użytkownik whitewhale odległość 1 km 1pix
Katedra św. Wawrzyńca w Trogirze
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 2 km 1pix
Trogir - żywe muzeum
1pix użytkownik dsk odległość 2 km 1pix
CHORWACJA - Trogir
1pix użytkownik paulus odległość 2 km 1pix
TROGIR 2016
1pix użytkownik wo odległość 2 km 1pix
Dalmacja - Trogir
1pix użytkownik zibid odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
paniwu użytkownik paniwu(wpisów:722) dodano 09.04.2019 12:18

Witam Gabi, miło że zajrzałaś do Trogiru. Pozdrawiam serdecznie.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 07.04.2019 09:30

Nie znam Trogiru, ale widać w Twojej galerii jak piękne to miasto.
pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:722) dodano 03.04.2019 00:25

Harmony, dziękuję za wizytę w mojej galerii. Cieszę się, że przywołałam wspomnienia z jakże klimatycznego Trogiru. Pozdrawiam serdecznie.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:722) dodano 03.04.2019 00:20

Kordulo, u mnie Chorwacja była druga. Pierwsza zauroczyła mnie Austria, z jej cudownymi szmaragdowymi jeziorami pośród również cudownych gór. Potem objawiła się na wiele lat Chorwacja, ze wspaniałymi górami kłaniającymi się lazurowemu Adriatykowi. Miło, że przywołałam odległe wspomnienia. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:722) dodano 03.04.2019 00:05

Wielkopolanko, potwierdzam, Trogir jest naprawdę uroczy i chociaż moje wspomnienia są sprzed 12 lat to obrazy zapamiętane są jak żywe. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:722) dodano 03.04.2019 00:02

Przemysławie, miło, że te same ścieżki deptaliśmy, ale my tak dawno, że to już historia. Trogir rzeczywiście uroczy, a stress u Ciebie jeszcze ten urok spotęgował ha ha!!! Bo problem z "połkniętą" kartą kredytową to niesamowite przeżycie i potężne uderzenie adrenaliny, też to przeżyłam, ale we Wrocławiu. Odzyskanie karty trwało kilka dni. Dzięki za wizytę i pozdrawiam serdecznie.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:722) dodano 02.04.2019 23:54

Lucy57, miło że potwierdzasz moją opinię, że Trogir warto zobaczyć. dzięki za wizytę. Pozdrawiam serdecznie.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:722) dodano 02.04.2019 23:52

Ru-da, cieszę się, że wróciłaś wspomnieniami do Trogiru. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:722) dodano 02.04.2019 23:49

Wszystkim, którzy odwiedzili galerię, ocenili i skomentowali serdeczne dzięki.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 02.04.2019 20:09

Klimat miasta jaki pamiętam, a byłam w nim już dwa razy i z przyjemnością, dzięki Twojej prezentacji, wróciłam do niego po raz trzeci.
Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 02.04.2019 18:12

Od Chorwacji wszystko sie zaczęło. Tam złapałam bakcyla podózniczego. Jezdzilismy tama co rok z namiotem całą rodziną . Trwało to dosc długo, dopóki dzieci nie dorosły. Trogir piekny, zreszta jak wiele miesc w CHorwacji. Dziekuję za przypomnienie miejsca:) Pozdrawiam:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 02.04.2019 07:49

Piękne miasto..również mnie zauroczyło...uroczy spacer..
pozdrawiam serdecznie:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 01.04.2019 23:33

Znowu chodziliśmy tymi samymi ścieżkami. Wspominam Trogir jako jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji. Ale gdyby nawet takim nie było, to i tak zapamiętałem je na zawsze z racji stressu jaki tu przeżyłem, gdy bankomat "łyknął" mi kartę kredytową. Był problem całkiem nie mały, choć finał szczęśliwy. Chyba nawet rozpoznaję to miejsce, trochę poza kadrem na zdj.35...
jak zawsze fajnie się z Wami wędrowało, serdecznie pozdrawiam!...;)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3131) dodano 01.04.2019 21:41

Podobało mi się w Trogirze i w tej galerii 😊.Pozdrawiam.

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:318) dodano 01.04.2019 19:09

Piękne kadry - miło było przypomnieć sobie cudowny Trogir. Strasznie dawno temu tam byłam. Uwielbiam te kamienne budynki, czerwone dachy i klimatyczne zaułki. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!