m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Przed nami Kleszczele. Założone z rozkazu króla Zygmunta Starego przez wojewodę wileńskiego Mikołaja Radziwiłła. Ozdobą miasteczka jest cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.Od początku istnienia miasta stały tu cerkwie. W 1839 roku odgórnie unickie świątynie przekształcono w prawosławne. Obecną cerkiew zbudowano w latach 70-ych XIX wieku. Powstała na miejscu XVIII wiecznego kościoła który decyzją rosyjskiego gubernatora został zamknięty a następnie rozebrany. W 1944 częściowo spalona, została odbudowana po wojnie. Wewnątrz uważna za cudowną ikona św. Mikołaja. Pochodzi ona z cerkwi św. Mikołaja która spłonęła w trakcie I wojny światowej. Cerkiew otaczają krzyże. Niektóre pochodzą z pierwszej połowy XX wieku. Niedaleko znajdziemy drewniany budynek. To dzwonnica pochodząca z 1709 roku. Stała przy XVI wiecznej cerkwi św. Mikołaja która spłonęła podczas I w.ś.
W mieście znajdziemy także katolicką świątynię. To neoklasycystyczny kościół św. Zygmunta Burgundzkiego, zbudowany na początku XX wieku. Kolejny przystanek to Milejczyce. Obecnie wieś, kiedyś miasto królewskie założone w 1516 przez Zygmunta Starego. Niewielki drewniany kościół św. Stanisława pochodzi z 1744 roku. W ramach represji po Powstaniu Styczniowym zamieniony na cerkiew, w 1917 wrócił do katolików. Znajdziemy tu także pochodzącą z 1900 roku cerkiew św. Barbary. Do 2013 roku cerkiew miała błękitną barwę. Po remoncie powrócono do chyba mniej ciekawego ale podobno pierwotnego koloru. I tu istniała także społeczność żydowska. Stoi tu budynek pochodzącej z 1927 roku synagogi. Niestety, nie pełni żadnej funkcji i los jej jest niepewny.
I tak dotarliśmy do Grabarki - najświętszego miejsca prawosławia w Polsce. Wg tradycji w 1710 roku podczas szalejącej epidemii cholery pewien świątobliwy starzec miał objawienie, aby pielgrzymować w to miejsce, modlić się i obmywać w pobliskim źródełku. Wg. kronik ratunek znalazło tu 10 tysięcy ludzi.     W dowód wdzięczności na wzgórzu postawiono kaplicę Przemienienia Pańskiego. Niestety w 1990 spłonęła w wyniku podpalenia. Nową cerkiew wyświęcono w 1998 roku. Od początku do tego miejsca pielgrzymują pątnicy, którzy pozostawiają tu swoje modlitwy, prośby i krzyże które towarzyszyły im w wędrówce.
W 1947r. na Świętej Górze powstał prawo­sławny żeński klasztor św. Marty i Marii. Obecnie siostry zakonne opiekują się tym miejscem.
Niedaleko wsi Koterka, wśród lasów przy samej granicy z Białorusią znajdziemy kolejne urokliwe miejsce. W miejscu tym w 1852 roku miało podobno dojść do objawienia maryjnego. Choć kościół prawosławny nie uznał go, to do tego miejsca ciągle pielgrzymują wierni i tu zostawiając krzyże wotywne.
W 1906 roku biskup grodzieński zgodził się aby zbudowano tu cerkiew. Cerkiew Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” zbudowano w latach 1909-12. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
PL-Grabarka
1pix użytkownik filmdil odległość 0 km 1pix
Grabarka
1pix użytkownik gimper odległość 1 km 1pix
TO TU BIJE SERCE PRAWOSŁAWIA W POLSCE
1pix użytkownik beem odległość 1 km 1pix
ŚWIĘTA GÓRA GRABARKA
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Grabarka czerwiec 2014  /2/
1pix użytkownik dzadza odległość 1 km 1pix
Grabarka
1pix użytkownik dzadza odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1286) dodano 09.04.2019 09:13

Charlie takie miejsca mają moc. Można pewnie powiedzieć, że są uświęcone przez pokolenia nawiedzających i modlących się tu wiernych.
Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 08.04.2019 09:48

Każdy z krzyży na Grabarce to jedna historia.
Ile pokoleń, ilu ludzi zostawiło tam swe krzyże czy różańce...
Niesamowicie wyciszające i poruszające miejsce.
Na mnie zawsze największe wrażenie wywierają stare, chylące się ku ziemi, porośnięte mchem i powykręcane przez lata, drewniane krzyże.
Pozdr.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1286) dodano 07.04.2019 12:01

Popek. Na pewno warto przyjechać na Grabarkę. Ale polecam też Koterkę - panuje tu cisza i spokój. Można tu spróbować wsłuchać się jak bije prawosławne serce naszej Ojczyzny.
Podlasie jest warte odwiedzin.
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.04.2019 17:44

Wybrałbym się z przyjemnością na Grabarkę. Jakaś magia bije z tego miejsca.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 06.04.2019 13:50

Bardzo ciekawa relacja, taka mała miejscowość, a w niej ślady trzech religii. Zdjęcia krzyży mają w sobie coś poruszającego.
Zdjęcie 33 prześliczne.
pozdrawiam

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1286) dodano 05.04.2019 20:38

Agra, Grabarka to rzeczywiście miejsce które nie pozostawia obojętnym.
Pozdrawiam.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 05.04.2019 20:04

Na Grabarkę wpadam dojść często .Ostatnio latem 2018 roku Kiedyś przyjechałem dojśc póżno w sierpniu przed głównym świętem prawosławnym -w całej okolicy chyba z tego powodów nie było noclegów -przez przypadek wozililiśmy mały namiocik i za zgodą duchowieństwa Grabarki rozbiliśmy go zaraz przy murach klasztoru -ta atmosfera przybywających tam przez całą noc pielgrzymów prawosławnych była niesamowita-długo będę pamiętał.Pozdrawiam

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1286) dodano 05.04.2019 17:27

Achernar przynajmniej wg internetu te zmiany kolorów często nawiązują do pierwotnej barwy świątyni. Fajniej byłoby gdyby kolorystyczny klucz był taki jak pisze w swojej galerii ru_da. (pewnie większość cerkwi miałaby wtedy piękny maryjny błękit).
Ogólnie większość cerkwi na podlaskich szlakach przywitała nas zamkniętymi drzwiami. Ta w Kleszczelach też. Tam gdzie były otwarte jak na Grabarce czy w Supraślu był zakaz fotografowania. (sądzę, że ze względu na wrażliwość wiernych i prawosławnego duchowieństwa, że jesteśmy w cerkwi - miejscu świętym, poświęconym Bogu).

Ru_da ucieszyłem się Twoją prezentacją. Troszkę się uzupełniamy. Widać, że te tereny są bogate w atrakcje i trudno tu się nudzić.
Pozdrawiam.

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:319) dodano 05.04.2019 13:34

O, widzę, że równocześnie zamieściliśmy galerie z Podlasia. Na szczęście nieco inne tematycznie, więc się nie dublujemy. Tylko urokliwa Koterka jest też u mnie. Pięknie pokazujesz klimat Grabarki. Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5700) dodano 05.04.2019 12:52

Nie wiedziałem, że cerkiew w Milejczycach zmieniła kolor... Z moich wcześniejszych podróży na Podlasie pamiętam ją jako niebieską (tu możesz zobaczyć jak wyglądała z zewnątrz oraz wewnątrz jeszcze kilka lat temu: http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=25631). Ale takie zmiany zdarzają się. Pamiętam, że w swoim czasie cerkiew w Narwi miała kolor zielony, a obecnie jest niebieska. Dzięki za galerię. A czy udało Ci się zobaczyć wnętrze cerkwi w Kleszczelach? Ja byłem w tej miejscowości trzykrotnie i za każdym razem świątynia była zamknięta... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!