m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Zapraszam do odwiedzenia Siemiatycz. Jednym z głównych zabytków miasta jest kościół Wniebowzięcia NMP. Kościoła broni Archanioł Michał... ...którego figura zdobi bramę wjazdową. Świątynię zbudowano w stylu barokowym w latach 1626 - 1637 z fundacji hetmana wielkiego litewskiego Lwa Sapiehy. Opuszczamy kościół...
...w którego sąsiedztwie... ...znajdziemy zabudowania dawnego klasztoru misjonarzy. Zbudowano go w stylu późnobarokowym w latach 1719-1727. W Siemiatyczach znajdziemy też cerkiew prawosławną. To cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Choć cerkiew w Siemiatyczach istniała już w XV wieku to obecny budynek powstał po stłumieniu Powstania Styczniowego.
We wnętrzu znajdziemy m.in. barokowe ikony Świętych Piotra i Pawła oraz św. Paraskiewy z XVII wieku. Wyjeżdżając z Siemiatycz możemy jeszcze zobaczyć drewniany wiatrak... ...oraz cmentarz wojenny z I wojny światowej. Pochowano tu poległych żołnierzy niemieckich i rosyjskich.
Kolejny nasz przystanek to Mielnik. Na obrzeżach miasta znajdziemy punkt widokowy. Historia miasta sięga czasów piastowskich. Panował tu także książę kijowski Jarosław Mądry. Okres świetności przypadał na czasy panowania Jagiellonów. Obecnie Mielnik to wieś która pamięta o swojej wielkiej przeszłości. Jednym z zabytków jest cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy.
Pierwsze wzmianki o cerkwi w Mielniku pochodzą z 1260 roku. Obecna murowana cerkiew powstała w latach 1821-23. W Mielniku istnieje także parafia katolicka z kościołem z początku XX wieku. Widok na drewnianą prawosławną kaplicę cmentarną. W Mielniku istniał kiedyś zamek. Na terenie jego dolnej części powstał w 1420 kościół p.w. Św. Trójcy. W czasie wojen szwedzkich został spalony.
W XVIII wieku odbudowano go a pod koniec XIX zamieniono na cerkiew. Niestety w 1915 został spalony i obecnie jest malowniczą ruiną. Na szczycie wzniesienia stał kiedyś zamek górny który został zniszczony podczas potopu. Roztacza się stąd malowniczy widok na płynący dołem Bug. I jeszcze jeden widok na cmentarną kapliczkę. Na koniec możemy zobaczyć wyrobiska wydobywanej tu od XVI wieku kredy. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
PL-Podlaski Przełom Bugu
1pix użytkownik filmdil odległość 1 km 1pix
Podlasie – nabużański   świat  !
1pix użytkownik agra60 odległość 5 km 1pix
Grabarka
1pix użytkownik dzadza odległość 10 km 1pix
ŚWIĘTA GÓRA GRABARKA
1pix użytkownik wo odległość 10 km 1pix
Grabarka
1pix użytkownik gimper odległość 10 km 1pix
TO TU BIJE SERCE PRAWOSŁAWIA W POLSCE
1pix użytkownik beem odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1310) dodano 17.05.2019 09:57

Rozmusiaki dziękuję.
Warto tam zaglądać...
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4940) dodano 15.05.2019 08:36

Podlasie to naprawdę niezwykła kraina.
Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1310) dodano 14.05.2019 17:19

Achernar dziękuję za odwiedziny. Niestety nie zawsze uda się zobaczyć wszystko co jest warte naszej uwagi.
A tych których zainteresowały wymienione przez Ciebie miejsca pozwolę sobie odesłać do Twojej galerii:
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=25631
i przy okazji świetnej relacji Gimpera:
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=26568
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 14.05.2019 15:00

Ciekawa wycieczka w znane mi miejsca. W Siemiatyczach, oprócz kościoła katolickiego i pokazanej cerkwi prawosławnej, zachował się także budynek synagogi (dziś mieści się w nim dom kultury), dawny dom talmudyczny (mieszczący szkołę zawodową), a także cmentarz żydowski. Na wyjeździe z miasta w kierunku Kleszczeli jest też duża nowoczesna cerkiew prawosławna, którą też warto zobaczyć, gdybyś jeszcze kiedyś był w Siemiatyczach. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!