m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zapraszam na ostatnią odsłonę naszej wycieczki po Podlasiu. Dzisiaj zawitamy nad piękny Bug. Znad rzeki pięknie prezentuje się panorama Drohiczyna - historycznej stolicy Podlasia. Tu na styku ziem polskich i ruskich istniał gród już w XI wieku. Miasto przechodziło zmienne losy, a obecnie zachwyca swą urodą.
Choć miasto nie jest duże to o jego dawnej świetności przypomina duża ilość zabytków. Zwiedzanie zaczniemy od kościoła pw. Wniebowzięcia NMP.  Zbudowany w latach 1682-1715 na miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła. We wnętrzu barokowe i rokokowe wyposażenie. Świątynia została poważnie zniszczona w czasie ostatniej wojny. Wrażenie robi ołtarz św. Maksymiliana Kolbe.
W sąsiedztwie w budynkach dawnego klasztoru franciszkanów mieści się obecnie siedziba muzeum diecezjalnego. Klasztor zbudowano w latach  1737-1751. Po kasacie zakonu po Powstaniu Listopadowym miały tu swą siedzibę carskie koszary. Muzeum które znajduje się tu obecnie pokazuje głównie sztukę sakralną. Czasem bardzo ciekawą. Opis na dotyczy monstrancji z poprzedniego zdjęcia. Klasycystyczna cerkiew św. Mikołaja z 1792. Pierwotnie była przyklasztorną cerkwią unickiego zakonu bazylianów. Po interwencji władz carskich stała się świątynią prawosławną. Kolejny punkt to budynki dawnego klasztoru jezuitów.
Wśród nich barokowa katedra Trójcy Przenajświętszej z lat 1696-1709. Wcześniejszy kościół fundował w tym miejscu Władysław Jagiełło. Ale prawdopodobnie w jeszcze wcześniejszej świątyni w roku 1254 nastąpiła koronacja Daniela Romanowicza na króla Rusi. Tym samym Drohiczyn należy obok Gniezna, Krakowa i Warszawy do miast w których odbywały się królewskie koronacje. W podziemiach są krypty w których pochowani są zasłużeni dawni mieszkańcy Drohiczyna. Obecnie w budynkach klasztornych ma swą siedzibę Wyższe Seminarium Duchowne. Widok na teren klasztoru jezuitów w którym byliśmy przed chwilą ...
...z terenu klasztoru mniszek Benedyktynek. Kościół Mniszek Benedyktynek p.w. Wszystkich Świętych z lat 1734-1738 zbudowany w stylu późnobarokowym Kościół w 1854 został zamknięty przez władze carskie. Po upadku Powstania Styczniowego zakonnice uwięziono, a budynki klasztorne początkowo zamieniono na koszary a potem zburzono. Po odzyskaniu niepodległości odnowiono kościół. Jednak kiedy w 1939 roku wkroczyła tu Armia Czerwona we wnętrzu świątyni urządzono szalet miejski. Po 1941 roku ponownie przywrócono tu miejsce kultu, a od 1957 roku pracują tu i modlą się Benedyktynki które przybyły tu z Nieświeża (obecnie na Białorusi). Wracamy do centrum... ...gdzie znowu podziwiamy kościół Wniebowzięcia NMP...
...oraz liczną drewnianą zabudowę miasteczka. Warto także wejść na teren dawnego grodziska gdzie do czasów potopu wznosił się zamek. Obecnie możemy podziwiać stąd piękną panoramę i Bug. Zejdźmy znów nad rzekę. Znajduje się tu przeprawa promowa... ...którą możemy dostać się do Korczewa. Jego ozdobą jest piękny pałac.
Z Korczewem związana jest także rodzina Daniela Olbrychskiego, który przecież w Drohiczynie uczęszczał do liceum i tam próbował swych sił w teatrze amatorskim. Niestety barokowy pałac zbudowany w latach 1734-1736... ...nie miał szczęścia w czasie wojny... ...i w okresie powojennym. Na szczęście po 1989 roku dawni właściciele, rodzina Ostrowskich-Harris odzyskali swoją własność... ...i powoli pałac odzyskuje dawny blask.
Pałac otacza piękny park. Pałac od strony ogrodu...
...i jeszcze raz elewacja frontowa. To była ostatnia galeria z Podlasia, krainy gdzie czas płynie inaczej, a każdy kto tam był chce wrócić. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Drohiczyn
1pix użytkownik marscin_s odległość 0 km 1pix
Drohiczyn II
1pix użytkownik marscin_s odległość 0 km 1pix
Podlaskie wędrówki - Drohiczyn
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Lato
1pix użytkownik domel_83 odległość 8 km 1pix
Mężenin
1pix użytkownik domel_83 odległość 9 km 1pix
Wiosna w Mężeninie
1pix użytkownik domel_83 odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1267) dodano 20.05.2019 16:58

Kordula dziękuję za odwiedziny.
Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 19.05.2019 20:55

Drohiczyn odwiedziłam wiele lat temu. Podlasie warte ponownego odwiedzenia. Pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1267) dodano 19.05.2019 19:54

Achernar cieszę się, że Ci się podobało.

Mocar wiem, że to Twoje rejony. Czasem ciężko spróbować zobaczyć to co jest za progiem. Jak odwiedzisz okolice Drohiczyna to na pewno nie pożałujesz.

Ru_da na Podlasie chyba warto zawsze wracać. Choć może trzeba się śpieszyć bo pewnie też ta dzikość i egzotyka która nas turystów tak fascynuje z każdym dniem odchodzi w przeszłość.

Wszystkim którzy odwiedzali moje galerie z Podlasia dziękuję za liczne miłe komentarze i oceny.

Pozdrawiam.

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:294) dodano 18.05.2019 20:43

Pięknie nas prowadzisz po Drohiczynie. Dawno nie byłam w tym rejonie. Widzę, że pałac w Korczewie też nareszcie doczekał się remontu. Chyba warto znów się wybrać. Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2814) dodano 17.05.2019 21:56

Z zainteresowaniem obejrzałem Twoja galerię, w prawdzie pochodzę rodem z Podlasia to w Drohiczynie jeszcze nie byłem i muszę to nadrobić.
Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5680) dodano 17.05.2019 21:29

Szkoda, że to już ostatnia galeria, bo chętnie bym po Podlasiu jeszcze powędrował, mimo że większość prezentowanych przez Ciebie miejsc miałem okazję odwiedzić. To piękny region naszego kraju... Pozdrawiam.:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!