m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Attard to kompleks architektoniczno rekreacyjny Malty w który wchodzą najciekawsze obiekty jak:Pałac San Anton,kościół farny St. Marija z neoklasycystyczną fasadą, Akwedukt Wignacourta, zabytkowe i luksusowe wille, muzeum lotnictwa, stadion narodowy, Park Narodowy Ta’ Qali. Na zdj. Luksusowy hotel z restauracją. W dzielnicy Ta' Qali na terenie nieczynnego już lotniska wojskowego wykorzystywanego w czasie II wojny światowej przez siły powietrze RAF znajduje się  Mdina Glass, czyli manufaktura szkła artystycznego. Na zdj. Oprócz słynnych wyrobów huty szkła  można tam również nabyć wyroby ze srebra, drewna, metalu, porcelany, fajansu itp. Warsztaty, sklepiki i małe huty szkła są ulokowane w zabudowaniach należących do lotniska (stare hangary). Jednak najciekawszą moim zdaniem atrakcją tego obiektu jest możliwość zaobserwowania procesu wyrobu pięknych przedmiotów ze szkła. W hutach szkła bez żadnych ograniczeń możemy obserwować proces topienia szkła w piecu, wydmuchiwania i formowania przez pracowników-artystów.
Huta zlokalizowana jest na przedmieściach miasta, ale dojazd autobusami komunikacji publicznej nie stanowi najmniejszego problemu. Przystanek autobusowy znajduje się w odległości ok. 50 metrów od wejścia. Oto wyroby ze szkła, wiele pozycji w sprzedaży jest piękna i warta swojej ceny, ale wydawało mi się że nie które ceny w euro były zbyt drogie dla nas. Warto to zobaczyć. Czyż nie piękne ??
Na zdj. patera z szkła artystycznego - na dole zdj. zwróćcie uwagę na cenę... Park Narodowy Ta’ Qali rozpościera się na przestrzeni około 1 km z wschodu na zachód a w nim przeróżne obiekty rekreacyjne, jak na zdj. Podczas II wojny światowej Park Narodowy Ta’ Qali był wykorzystywany jako lotnisko Pałac San Anton - w Attard to oficjalna rezydencja prezydenta Malty. Pierwotnie zbudowany jako letnia willa dla Antoine de Paule około 1600 roku. Ogrody przypałacowe.
Obiekt przechodził wielokrotne przebudowy, dobudowy i zmiany wystroju. W czasie użytkowania przez wielkich mistrzów zakonu został przebudowany z planu litery T na planie krzyża łacińskiego. Pałac otoczony jest ogrodem -  zarówno prywatnym, jak i publicznym. Został on otwarty dla zwiedzających w 1882 roku. Są tam: alejki, stawy ozdobne, fontanny, rzeźby i ptaszarnia. Rośnie wiele gatunków drzew i roślin z całego świata, niektóre zostały zasadzone przez goszczące w pałacu głowy państw. W tym również z Polski przez P.Beatę Szydło i P.Prezydenta Andrzeja Dudę.
Zdjęcia przedstawiające fragmenty ogrodu. Obecnym Prezydentem Malty jest Pani Marie-Louise Coleiro Preca. W bieżącym roku kończy swój urząd. Co ciekawe że na Malcie prezydent jest mianowany przez premiera rządu, a nie wyniku wyborów powszechnych. Przy odrobinie szczęścia zwiedzając pałac czy ogrody można spotkać osobiście Panią Prezydent, ja tego szczęścia niestety nie miałem.
Chorisia Speciosa, drzewo nici jedwabnej, Ameryka Południowa Pień drzewa wyglądał jak szczotka z ostrymi i twardymi szpilkami. Kotek znalazł sobie oryginalne miejsce na poobiednia sjestę.
 Park jest otwarty do godziny 17.00 Na końcu postanowiłem jednak skorzystać z luksusowej kawiarni gdzie są przyjmowani osobistości państwowe, aby zakosztować tejże atmosfery - a co? :)) Na zdj. Obrazy z których wykonałem fotograficzne kopie, wiadomo kto tutaj był podejmowany - poznajecie? i jak tu nie wypić kawy przy stoliku Papieża czy innych VIP-ów. Kolejny piękny obraz, ale nie dopatrzyłem czyjego autorstwa.
Miałem ochotę na więcej zdjęć lecz obawiałem się że mnie wyproszą.
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Maltańczycy
1pix użytkownik muczacza odległość 2 km 1pix
Malta - Mdina
1pix użytkownik andy odległość 2 km 1pix
Mdina z Rabatem
1pix użytkownik dispar odległość 2 km 1pix
Malta - Rabat
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Malta - Mosta
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Malta
1pix użytkownik bartak odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
gabi użytkownik gabi(wpisów:2688) dodano 04.04.2019 21:01

Mocar, kolejna ciekawa odsłona Malty i miejsca, którego nie odwiedziłam,
pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2774) dodano 03.04.2019 21:04

Paniwu - Dziękuje serdecznie. Pozdrawiam:)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:608) dodano 03.04.2019 18:22

Szklo artystyczne cudowne, a połączone z techniką wyrobu tych cudeniek w hucie - bomba. Bardzo fajna galeria. Pozdrawiam serdecznie.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2774) dodano 03.04.2019 16:28

A koleżka z 43 - na pewno wygłaskany i wykarmiony przez Panią Prezydent:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2774) dodano 03.04.2019 16:23

Charlie - Rozbawiłaś mnie swoim wpisem, w moim przypadku dłużej gapiłem się na produkcje tych cacek, niż oglądałem to na sklepie, prawdopodobnie faceci w większości tak mają :) w galeriach i sklepach chyba bardziej królują panie. Ja jednak nic nie przywiozłem z tego miejsca- rozsądek wziął jednak górę. Za to pozaglądam w Krakowie. Dziękuje za obecność i zainteresowanie. Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 03.04.2019 14:26

Szkło niesamowite. Przepiękne formy i kolorystyka.
W takim sklepie o dłuuugo bym buszowała :-)
Z każdego tego typu miejsca zawsze coś przywożę. A to porcelanowego kota z Ćmielowa, kryształowe miseczki z Huty Julia, czy patery z rodzimej krakowskiej Lipowej 3 - Centrum Szkła i Ceramiki (swoją drogą - polecam jeśli będziesz w Krakowie; nie tylko fantastyczny sklep ale wspaniała wystawa o dziejach krakowskiej fabryki i historii dmuchania szkła).
Jedynie z Miśni nic nie przywiozłam, bo jak zobaczyłam ceny, to zaczęły mnie zęby boleć, a portfel z przerażenia schował się głęboko w czeluści mojej torebki.
Ale takie patery jak na Twojej 12 czy 20, to z przyjemnością bym przytuliła do serca.
Koleżka z 43 cudowniasty jest :-)
Pozdr.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2774) dodano 03.04.2019 13:54

Ru_da - Te szklane cudeńka to istny zawrót głowy, wszystko się podoba a pokusa nabycia jest tak wilka że najlepiej w takiej sytuacji wyjść z sklepu. A po drugie dowieść to do Polski w całości to jest ryzyko:)
Dziękuje i Pozdrawiam.

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:189) dodano 03.04.2019 12:11

Mocar, w tej galerii pokazujesz miejsca, do których ja - będąc na Malcie - nie dotarłam. Bardzo ciekawe i ładne zdjęcia. Zwłaszcza te szklane cudeńka mnie zachwyciły. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!