m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
W słoneczny ale chłodny dzień marcowy 2019 roku zaczynamy spotkanie z Iranem. Jedna ze starożytnych bram miejskich. Kroki nasze kierujemy do Muzeum Narodowego w Teheranie. Brama wejściowa do muzeum. Muzeum udostępniono zwiedzającym w 1937 roku. Zgromadzono tu ok 300 tys. eksponatów. Ta płaskorzeźba należy do bardzo cennych.
Najciekawsze, moim zdaniem, są eksponaty zebrane z różnych okresów Persepolis. Cyrus Wielki po dekapitacji. Płaskorzeźba na schodach z Persepolis. Kolumna z Persepolis.
Ja na tle muzeum. Kolejny przystanek to Pałac Golestan - pałac szachów Iranu, zlokalizowany w centralnej części Teheranu, wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku. W 2013 roku kompleks pałacowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac Golestan (w tłumaczeniu: Pałac Kwiatów) jest najstarszym zabytkiem w Teheranie, należy do grupy budynków zwanych Cytadelą wzniesionych za panowania Tahmaspa I z dynastii Safawidów. Cytadela zyskała jednak na znaczeniu dopiero za panowania Aghy Mohammada Chana, założyciela dynastii Kadżarów, który przeniósł do Teheranu stolicę Persji.
Golestan stał się wówczas oficjalną rezydencją perskich szachów. Ten człowiek zapoczątkował rewolucję w Iranie w 1979 roku, której zdobycze, chociaż złagodzone trwają do dziś. Miejsce pochówku, nie pamietam czyjego. Swój obecny wygląd pałac zawdzięcza gruntownej przebudowie w 1865 roku.
Za panowania dynastii Pahlawich (1925-1979) pałac wykorzystywano tylko do oficjalnych przyjęć. Odbyła się tutaj koronacja Rezy Szacha Pahlawiego w 1925 roku i Mohammada Rezy Pahlawiego w 1967 roku. To właśnie w tym pałacu odbyła się Konferencja Teherańska - spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej (tzw. wielkiej trójki): prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i przywódcy ZSRR Józefa Stalina. Na konferencji debatowano od 28 listopada do 1 grudnia 1943 roku. Jej głównym celem było uzgodnienie dalszych wojennych kroków, ale pojawiła się na niej także sprawa polska. Ustalono nową wschodnią granicę Polski na tak zwanej linii Curzona. Póżniej wielcy tego świata spotkali się jeszcze w Jałcie i Poczdamie.
Młode Iranki zapewne marzą o zachodnich strojach ale póki co muzułmańskie zasady ubierania się wywiedzione z Koranu czyli hidżab, nakazuję przyodziewać się w czador.
Mieliśmy szczęście zwiedzić Skarbiec Klejnotów Narodowych Centralnego Banku Islamskiej Republiki Iranu w Teheranie oczywiście po przejściu wnikliwej kontroli bezpieczeństwa - przeżycie niesamowite. Bazar. Wieża Wolności - wzniesiona z białego marmuru w 1971 roku za panowania szacha Mohammeda Rezy Pahlawiego dla uczczenia obchodów 2500-lecia Imperium Persów. Widok na góry Elbrus.

najbliższe galerie:

 
Iran - baśniowa kraina  z 1001 nocy cz II - Teheran
1pix użytkownik wasaga odległość 1 km 1pix
Teheran widziany z terenów targowych
1pix użytkownik achernar-51 odległość 5 km 1pix
TEHERAN  i jego pałace
1pix użytkownik kordula157 odległość 13 km 1pix
Teheran.  Wieża telewizyjna Bordż e Milad
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 13 km 1pix
Teheran.  Pałac szachów Golestan.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 17 km 1pix
Iran-Teheran,cmentarz Dulab
1pix użytkownik jas odległość 26 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 24.03.2020 11:22

Mam nadzieję kiedyś odwiedzić tę wspaniałą krainę :)
Pozdrawiam!

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2367) dodano 29.02.2020 09:36

Kabaczek, masz rację. W tym roku już pewnie nie wybrałbym się do kraju zamieszkałego przez potomków Persów.
Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1318) dodano 26.02.2020 14:13

Ciekawe i bardzo egzotyczne (także ze względu na sytuację polityczną) miejsce.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!