m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Cittadella, jest to małe ufortyfikowane miasto z cytadelą, leżące w centrum Rabatu (Victoria) na wyspie Gozo. Teren ten był zasiedlony od epoki brązu, a w czasach Średniowiecza znany był jako Gran Castello. Obecnie widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, od 1998 roku. W ostatnich latach trwały prace remontowe, które są już zakończone a miały na celu ułatwić poruszanie się po obiekcie, a także jego odświeżenie. Na placu przed wejściem do kościoła znajduje się pomnik naszego Papierza Jana Pawła II, którzy trzykrotnie odwiedzał Maltę. Dwa razy w 1990 roku - w maju i we wrześniu, natomiast trzecia wizyta odbyła się w maju 2001 r. Co ciekawe, druga z wizyt była całkowicie przypadkowa. Na zdj. Cokół na którym ustawiony jest pomnik JPII.
Podczas powrotu papieża z jednej ze swoich pielgrzymek, samolot, którym podróżował, musiał awaryjnie lądować - wówczas wybór był jeden - Malta. Pozostałości archeologiczne pokazują, że teren aktualnie zajmowany przez Cittadellę, był po raz pierwszy zasiedlony w czasie epoki brązu. Osada została później rozwinięta przez Fenicjan, a w czasach Cesarstwa Rzymskiego stała się akropolem miasta znanego jako Glauconis Civitas. Wewnątrz murów obronnych Cittadelli znajduje się kilka godnych uwagi budynków. Wśród nich Katedra Wniebowzięcia NMP - barokowa katedra, mieszcząca biura katolickiej diecezji na Gozo. Została zbudowana w latach 1697-1711, jej architektem był Lorenzo Gafà. Na zdj. Fronton Katedry i główne wejście. Mówi się, że stoi ona na miejscu, gdzie była wcześniej rzymska świątynia Junony.datowana na 1 rok pne, odkryto ją po rozpoczęciu budowy, część kolumn jest eksponowana w Muzeum Katedralnym. Na zdj. Nawa główna. Katedra jest najbardziej znana z wybitnego malarstwa iluzjonistycznego, wykonanego na suficie świątyni, a przedstawiającego wnętrze kopuły, która nigdy nie była zbudowana. Wnętrze Katedry posiada kilka ciekawych elementów. Na zdj.
Widok z nawy głównej na lewą stronę. Kopuła w nawie bocznej. Kolejny ciekawy element jako feretron MB. Ołtarz główny soborowy. Boczna kaplica i relikwie św. Relikwie św.
Sarkofag pochowanego tu papieża. W katedrze na szczególną uwagę zasługuje posadzka, na którą składają się liczne kolorowe płyty grobowców z marmuru. Marmurowe płyty z napisami i obrazami eschatologicznymi pochowanych tu zamożnych osób.  Wejście do katedry jest płatne. Jednak warto tam wejść ze względu na niesamowite wnętrze, które jest bardzo bogato zdobione. Wychodząc z na zewnątrz przechodzimy wąskim korytarzem aby dotrzeć na mury zewnętrzne. Zewnętrzne mury Cytadeli .
Panorama na miasto Rabat , obecnie Victoria to nie tylko geograficzne serce Gozo, ale także centrum codziennej aktywności. Łączy zgiełk swojego rynku i sklepów z odprężającą i towarzyską atmosferą. Jest to świetne miejsce, aby podpatrzeć rytm życia wyspiarzy, zwłaszcza gdy rynek główny, It-Tokk, budzi się do życia. Bastion św. Michała
 Widok z bastiony Cytatdli na centrum Victorii. Zwiedzając rynek Victorii i wąskie uliczki, a znajdziesz wszystko, od pysznych świeżych produktów, serów i win, antyków, wyrobów rzemieślniczych, sieci wędkarskich i dzianin. Z górującej nad całą wyspą cytadeli rozpościerają się wspaniałe widoki na okolicę. Wspaniałe widoki na okolicę aż po horyzont Morza Śródziemnego.
Między Victorią a Mġarr, w miejscowości Xiewkija znajduje się kościół z trzecią największą w Europie kopułą. Na zdj.Miejscowości Xiewkija i świątynia. Warto dodać, że na Gozo znajduje się niemal 50 kościołów. Warto zajrzeć jeszcze do bazyliki Matki Bożej z Ta’Pinu w pobliżu miejscowości Gharb, gdzie zachowana została mała kapliczka, gdzie mieszkańcom wioski ukazała się kiedyś Maryja. Ale to już w kolejnej mojej galerii. Bazylika Ta’Pinu.
Zapraszam.
Po całym dniu zwiedzania Victorii i cytadeli wracam z powrotem promem na Maltę . Do hotelu Paradise położonego tuż przy terminalu promowym w Ċirkewwa. Polecam tą lokalizację dla tych którzy udają się na Maltę i Gozo.
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Malta - wyspa Gozo
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 0 km 1pix
Malta - Gozo, Victoria
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Malta-Gozo
1pix użytkownik andy odległość 1 km 1pix
Malta IV: Gozo
1pix użytkownik warika odległość 2 km 1pix
Malta cz. III Gozo
1pix użytkownik andrew430 odległość 3 km 1pix
MALTA - Gozo
1pix użytkownik irolek odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 13.04.2019 21:12

Ładnie tam, klimatycznie. Bardzo dużo zwiedziłeś. Ile czasu na to poświęciłeś, na cały wyjazd na Maltę i Gozo?
Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 09.04.2019 12:37

ru_da - Dokładnie
ak - Na pewno warto
Pozdrawiam i dziękuje za oceny:)

ak użytkownik ak(wpisów:6272) dodano 09.04.2019 07:30

bardzo ładnie , może kiedyś tam pojadę :)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:182) dodano 08.04.2019 17:11

Miło było sobie przypomnieć to śliczne miejsce. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!