m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Beskid Sądecki jest dla mnie najpiękniejszym ze wszystkich. Uważam, że zróżnicowanie terenu właśnie w nim jest najpiękniejsze. Dlatego tutaj postanowiłem w dalszym ciągu szukać śladów wiosny. Cóż. To biedne drzewiszcze raczej nie spełniło mych oczekiwań. W pięknym Rytrze również brązy. A co tu się dzieje? I nie chodzi mi o łyse drzewa. Wow!!!! Cerkiew w Andrzejówce założyła nową kieckę.
Klękajcie narody. Laska. Wyglądasz cudnie!!! Można się gapić bez końca. W Miliku bez zmian. Drzewa łyse i cerkiew stara. Nie zmienia to faktu, że równie piękna. Cała piękna dolina Popradu jest bogata w łemkowskie cerkiewki. Szczwnik.
I Złockie w ....złotych, wiosennych barwach. W Powroźniku również niespodzianka. Wycięto drzewiszcza z przodu dzięki czemu wreszcie można cieszyć się widokiem cerkwi. Bądź co bądź najstarszej na tych terenach. Od czasów gdy katolicy wybudowali wstrętny kościół, cerkiew przestała im być potrzebna. I cudownie, bo Paweł, przewodnik, poinformował mnie, że w tym roku wymiana wszystkich gontów i... Cofnięty ikonostas wróci na swoje miejsce i będzie go można podziwiać w całości.
To bardzo dobre wiadomości. Dotarłszy do Krynicy Zdroju stwierdziłem, że i tutaj za wcześnie na wiosnę i z zachwytów świeżą zielenią nici. Postanowiłem wyruszyć na zupełnie mi nieznane tereny Beskidu Niskiego. Początek nie napawał optymizmem. Stromy zjazd do Banicy Cudnej urody cerkiew w Czarnej również czeka na zmianę otaczających ją kolorów. Póki co zieleni brak.
Drzewom w Uściu Gorlickim również nie spieszno do zielonej otuliny. W Kunkowej już z daleka coś mi nie pasowało. Nie wierzę. Kolejna cerkiew założyła nową kieckę. Jak miło patrzeć na pozytywne zmiany w tym kraju, pełnym politycznych kontrastów. Poproszę więcej o tak pozytywnych niespodzianek. Widok na Klimkówkę zawsze cieszy oczy.
Choć będzie bardziej cieszył gdy ta leniwa Pani weźmie się do roboty i pomaluje krajobraz cieplejszymi kolorami. Królowa Kwiatonia dumnie pręży swe wdzięki choć jeszcze bez kwiatonów wokół. No proszę. Kolejna niespodziewajka. Sypiąca się cerkiew w Krzywej zyskała nową twarz. Jeszcze niedawno drewniane podpory a dziś piękny widok.Wte Wreszcie jakiś optymistyczny akcent. Wokół cerkwi w Polanach zakwitły iglaki. Drzewiszcza nie mają takiego zamiaru.
Podobnie w Bereście. Zieleni brak. Ulubione drzewko w Bielicznej również czeka na liście choć tu trawa zapowiada rychłe zmiany. Bieliczna zawsze pozostanie miejscem smutnym i opuszczonym. Przykre gdy po wypędzonych tak piękna ziemia nie została zasiedlona. A samotna i osierocona cerkiew, stojąca w dziczy woła o naprawę krzywd Łemków. Szybki wypad do Wysowej i kolejne zaskoczenie. Widok zaiste piękny.
Drodzy ekolodzy. Nie płaczcie nad wyciętymi drzewami w tym przypadku bowiem zmiany klimatyczne spowodowały, że coraz silniejsze wichury zagrażają tym, wyjątkowym i niepowtarzalnym zabytkom. Dotarłem wreszcie do królowej Beskidu Niskiego mając nadzieję, że nagrodzi me trudy i pokaże wiosnę w pełnym rozkwicie. Laska mnie olała. Nawet w Beskidzie Niskim nie znalazłem prawdziwej wiosny i z opuszczoną głową wróciłem do wielkomiejskiego życia. Czy szukałem barw wiosny? Oczywiście, że nie. Wszak wiedziałem, że początek kwietnia tak właśnie wygląda. Po zimowym zapieprzu chciałem tydzień odpocząć na mych ukochanych terenach i swój plan zrealizowałem w 100%. Czego wszystkim na urlopie życzę :)))

najbliższe galerie:

 
Jesień na Łemkowynie 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
Wędrując po zachodniej Łemkowszczyźnie - cz. III
1pix użytkownik hardin77 odległość 2 km 1pix
Beskid Niski - Brunary Śnietnica Czarna
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Beskid Niski
1pix użytkownik beskidniski odległość 4 km 1pix
Beskid Niski - Łosie - Kunkowa
1pix użytkownik kabaczek odległość 5 km 1pix
Podobno ostatni jesienny weekend 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 18.04.2019 08:43

Kolekcja jak tralala.
Kiedyś miałem nawet taką zajawke,by zebrać z całej Polski wszystkie kościółki drewniane,ale w któryms momencie sie poddałem.
Za duzo tego.
Albo to ja mam za mało czasu.
Pozdrawiam !

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 14.04.2019 23:37

Witaj Harmony. Wczesna wiosna właśnie taka jest na tych terenach :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 13.04.2019 15:47

Piękne cerkwie, zebrałeś sporą kolekcję. Kolorystyka galerii bardziej jesienna niż wiosenna, ale taka mi się podoba.
Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 10.04.2019 21:28

Satan. Jak sobie kiedyś wybuduję łemkowską chyżę, to Cię zaproszę :)
Ru-da. Dziękuję. To prawda. Cerkwie łemkowskie bardzo różnią się od tych na Podlasiu. Czy warto zajrzeć? Nie wiem? Ja się zakochałem w tych terenach :)
Dzięki Achernarze :)
Dziękuję Wnp. To nie jest głupi pomysł. Jeśli czas pozwoli, to z przyjemnością to uczynię :)
Paniwu. Cieszę się, że się podobało. Pozdrawiam serdecznie :)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:754) dodano 10.04.2019 17:27

Cuda, cudeńka, te beskidzkie drewniane cerkiewki. Po prostu perełki. A wiosna, w końcu kiedyś przyjdzie. W ogródku już ją widzę. Piekna galeria, podobało się bardzo. Pozdrawiam serdecznie.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2367) dodano 10.04.2019 13:40

Paweł - super.
Pomyślałem sobie, że możesz ruszyć tym samym szlakiem we wszystkie pory roku i zrobić coś pod Vivaldiego.
Te cerkiewki są ekstra w porównaniu do współczesnych masakrycznych kościołów, które i tak będą pustoszeć.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5735) dodano 10.04.2019 12:44

Podobało się i to bardzo... Pozdrawiam. :)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:350) dodano 10.04.2019 09:56

Świetna relacja, fajne komentarze. Piękne miejsca pokazujesz, cerkwie prześliczne - zupełnie inne, niż u mnie na Podlasiu. Nie znam bliżej tych terenów, ale Twoja relacja zachęca, żeby tam zajrzeć. Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3319) dodano 10.04.2019 09:34

Fajne miejsca, więszkość widziałem na własne oczy, ale...dość dawno już, tym bardziej miło znów poczuć klimat Sądeckiego i Niskiego... ;-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!