m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Oficjalne otwarcie Pałacu Mierzęcin nastąpiło 13 września 2002 roku. Z góry przepraszam za jakość zdjęć. Byłem tam dwa dni i cały czas strasznie padało. Pomimo parasola deszcz i tak chlapał w obiektyw aparatu. Z góry przepraszam za jakość zdjęć. Byłem tam dwa dni i cały czas strasznie padało. Pomimo parasola deszcz i tak chlapał w obiektyw aparatu. Obiekt Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort jest położony w miejscowości Mierzęcin, zaledwie 500 metrów od Jeziora Mierzęckiego. Oferuje on rozmaite zabiegi odnowy biologicznej oraz zajęcia rekreacyjne, takie jak gra w golfa, jazda konna czy łucznictwo. Na posesji znajduje się rozległa winnica, w której produkowane są wina. O Mierzęcinie źródła historyczne wspominają już w Średniowieczu. W starych kronikach można znaleźć informacje o nadaniach ziemskich dla rodziny von Osten. Mierzęcin pozostał w ich rękach do 1608 roku, a następnie przeszedł w posiadanie rodziny von Kramme.
Pałac, siedzibę rodu zbudowano w latach 1861 - 1863 z inicjatywy Roberta Friedricha von Waldow. Okresem największej rozbudowy i przebudowy majątku był początek XX wieku, powstały wówczas nowe budynki gorzelni oraz kompleksu folwarcznego. Okres wojenny pałac i budynki folwarku przetrwały w niemalże nienaruszonym stanie. Po zakończeniu działań wojennych majątek von Waldow przeszedł na rzecz Skarbu Państwa Polskiego. Zaczęła się polska historia Pałacu w Mierzęcinie. W latach 1945 - 1952 w Pałacu mieścił się dom dziecka dla dzieci upośledzonych, prowadzony przez siostry zakonne, a później Państwowy Dom Dziecka, który funkcjonował do roku 1959.
Z chwilą utworzenia Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Mierzęcinie w 1959 roku wnętrza pałacowe i folwarczne zostały zaadaptowane na biura, przedszkole, świetlicę wiejską, mieszkania pracownicze oraz pomieszczenia gospodarcze. W 1991 roku podjęto decyzję o przeniesieniu biur i zlikwidowaniu przedszkola, a co za tym idzie opuszczeniu budynku, co nastąpiło w 1992 roku. Rozpoczął się wówczas najgorszy okres dla obiektu, zniszczony i zaniedbany stał blisko 6 lat, czekając na przywrócenie dawnej świetności. 9 lipca 1998 roku pałac wraz z folwarkiem został zakupiony przez polską firmę NOVOL. W latach 1999 - 2001, staraniem nowych właścicieli, gmach pałacu poddano gruntownej renowacji. Adaptowano zrujnowany budynek na ośrodek wypoczynkowy dla pracowników firmy. W ramach prac restauratorsko - konserwatorskich wymieniono dach i całą stolarkę, a w ponad 80% stropy z drewnianych na ceramiczne. Przeprowadzono prace izolacyjne, tynkarskie i sztukatorskie.
Poza pałacem, stanowiącym klasyczny przykład rezydencji romantycznej, na uwagę zasługują zabudowania folwarczne. W części z nich znajdują się pokoje oraz najważniejsze i unikatowe atrakcje obiektu, części przywrócono dawne funkcje. Pobliska Winnica Pałac Mierzęcin, przetwórnia i piwnica win wyróżnia to miejsce wśród wielu odnawianych w ostatnim czasie pałaców i zamków. Winnica jest sercem majątku. To tu, na prawie 7 hektarach uprawia się 19 szczepów winorośli. Niespotykaną na skalę krajową wartością jest wykorzystywanie w pałacowym SPA owoców z własnej winnicy do zabiegów odmładzających i relaksacyjnych. Starannie wyselekcjonowane winogrona zapewniają najlepsze efekty pielęgnacyjne, stanowiąc bogate źródło antyoksydantów i witamin. W neogotyckim pałacu i odrestaurowanych budynkach dawnego folwarku znajduje się 76 komfortowo wyposażonych pokoi. Starannie urządzone wnętrza, ciekawa architektura oraz otaczający pałac park stanowią doskonałą scenerię do imprez okolicznościowych, spotkań rodzinnych i w gronie przyjaciół. Firmom organizującym szkolenia, konferencje bądź wyjazdy integracyjne oddano do dyspozycji sześć komfortowych sal konferencyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt audiowizualny, które w sumie mogą pomieścić 430 osób.
Park o powierzchni 15,28 ha zajmuje północną część założenia. Położony jest na podłużnym wyniesieniu terenu, opadającym tarasami od pałacu w kierunku zachodnim i północnym ku podmokłej dolinie Strugi Mierzęckiej. Założenie parkowe rozplanowane w układzie wieloosiowym, promienistym, związane jest ściśle z pałacem, posadowionym na wyniesieniu terenu, z fasadą od wschodu.
Kompozycja przestrzenna parku obejmuje parter ogrodowy z fontanną przed pałacem, od której prowadzi główna aleja parkowa, kończąca się na skrzyżowaniu dwunastu dróg.
Po stronie północno - wschodniej i głównej alei parkowej znajduje się podłużna polana widokowa z altaną lipową na skraju. Od strony zachodniej park opada tarasami ku stawowi i rzece. Tutaj powstał w ostatnich latach ogród japoński ze stylową architekturą (altana, most, brama torii) i wyspą, na której stoi latarnia japońska.
Park w części wschodniej jest krajobrazowym ogrodem angielskim, w którym ogromne drzewa i grupy krzewów eksponowane są na równo ciętym trawniku. W okresie powojennym park pozostawiony bez opieki, został zapuszczony, zarósł samosiewem drzew, aleje uległy zniszczeniu i zatarciu. Staw zarósł i przemienił się w bagno.
Prace rewaloryzacyjne podjęte po 1998 roku doprowadziły założenie parkowe do obecnej świetności. Podczas tych prac odtworzono sieć dróg, założono nawadnianie wgłębne, wprowadzono stylową architekturę ogrodową i posadzono kilkanaście tysięcy roślin wielu ciekawych i rzadkich gatunków. Starodrzew występujący w parku to dorodne buki, dęby, platany, lipy, graby i wiązy, wśród których jest ponad 20 pomników przyrody. Byłem jedynym gościem zwiedzającym park.
Ciekwe dlaczego? ;-) Bardzo lało. Ale i tak było fajnie. W części wschodniej parku usytuowany jest cmentarz rodowy z mogiłami ostatnich właścicieli z rodziny von Waldow.

najbliższe galerie:

 
Mierzęcin
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Polskie miasteczka - Dobiegniew
1pix użytkownik u-optymisty odległość 6 km 1pix
Drezdenko
1pix użytkownik robson odległość 13 km 1pix
Polskie miasteczka - Drezdenko
1pix użytkownik u-optymisty odległość 13 km 1pix
Polskie miasteczka - Krzyż Wielkopolski
1pix użytkownik u-optymisty odległość 15 km 1pix
Drawieński Park Narodowy i okolica
1pix użytkownik panda-team odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
paniwu użytkownik paniwu(wpisów:631) dodano 17.04.2019 11:43

Piękne miejsce, warte odwiedzenia. Pozdrawiam serdecznie

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 15.04.2019 15:56

Zdjęcia umieściłem w takiej kolejności, w jakiej były robione. Ale masz rację, warusek, lepszym pomysłem jest wrzucenie na początek galerii zdjęć pałacu z zewnątrz, bo wiadomo, że aby wejść to trzeba najpierw dojść (do pałacu). Dzięki i pozdrawiam serdecznie.

warusek użytkownik warusek(wpisów:227) dodano 15.04.2019 14:15

Bardzo fajna fotorelacja , mimo deszczu . Ja bym jednak zdjęcia z elewacją pałacu dał na początek galerii . Choćby to ostatnie zdjęcie z pałacem .
Tak żeby do pałacu wchodzić i oglądać wnętrza . Na razie to jest wrażenie że te wnętrza są w tym budynku folwarcznym na 9 zdjęciu .

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 15.04.2019 09:01

Tak, ogrody japońskie pięknie wyglądają - w dużej mierze dzięki temu kontrastowi miedzy czerwienią i zielenią. Momentami padało naprawdę bardzo mocno i mimo tego, że miałem parasol, często musiałem przecierać obiektyw. No cóż, tak bywa - deszcz to nie jest ruska dywizja czołgów, jakaś tam ulewa nie jest w stanie mnie zatrzymać :-) Muszę tam wrócić przy słonecznej pogodzie. Może w tym roku? Pozdrawiam serdecznie.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 14.04.2019 23:02

Bardzo ładnie. Lubię obiekty, gdzie zachowane są stare wnętrza i meble, a zielony park z pomostami i czerwonymi akcentami bardzo na tak.
Mimo plam od deszczu, chlapało Ci w obiektywn jak piszesz, znam ten ból, widać urodę miejsca,
pozdrawiampodrozninka_ użytkownik podrozninka_(wpisów:158) dodano 14.04.2019 22:41

Hej.
Superowe 18,19 i 21! Baaaardzo mi się podoba zestawienie tej żywej czerwieni z odcieniami zielonego. Zupełnie jak nie z szarej, zapyziałej Polandii.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!