m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Świątynie na maltańskiej wyspie Gozo są zdumiewająco wielkie i pięknie dekorowane, jak na nieliczne i niezbyt zamożne lokalne społeczności, które je wybudowały. Najsłynniejsza jest bazylika i neoromańskie sanktuarium - Ta’Pinu górujące nad okolicą w zachodniej części wyspy. Na zdj. Nawa główna bazyliki Ta' Pinu. Początkowo stała w tym miejscu niewielka kaplica zbudowana w XVI w., którą opiekował się Filipino Gauci zwany Pinu.  I to zdrobnienie jego imienia utrwaliło się, jako nazwa sanktuarium, na wieki. Na zdj. Prezbiterium, nawa główna bazyliki Ta' Pinu. W roku 1883 wieśniaczka Carmena Grima z pobliskiej wsi Għarb idąc do domu usłyszała w tym miejscu głos, który nakazywał jej wstąpić do kaplicy i zmówić trzy „zdrowaśki”. Na zdj. Nawa główna bazyliki Ta' Pinu. Podobny głos słyszał tam kilkakrotnie inny mieszkaniec. Później nastąpiła seria „cudownych uzdrowień” modlących się chorych z okolicy.
 A także - co uznano za potwierdzenie cudownego charakteru tego miejsca - ominiecie Gozo przez zarazę, która wybuchła na Malcie. Rozpoczęły się więc do niego pielgrzymki, powstało nowe miejsce kultu. Na zdj. Kaplica z łaskami słynącym obrazem MB. Z ofiar pielgrzymów skromną kaplicę zastąpiono okazałym kościołem, który papież Pius IX nadał w 1932 r. podniósł do rangi bazyliki.   Obok bazyliki stoi wysoka wieża zegarowa, a zarazem dzwonnica. Na zdj. Tron papieski JP II. Republika Malty to dziś najbardziej katolicki kraj Europy. Silna jest tu parafia i rodzina. Na zdj. Łaskami słynący obraz MB. Państwowe prawo zabrania aborcji i rozwodu. Wizytówką maltańskiej religijności są parafialne odpusty - kolorowa mieszanka tradycji, południowego temperamentu i autentycznej pobożności. Na zdj. wota złożone przez pielgrzymów. Obraz MB łaskami słynący.
Ta' Pinu odwiedził przed laty papież Jan Paweł II (maj 1990 r.) Papież Jan Paweł II ofiarował  dekorując Obraz MB pięcioma złotymi gwiazdkami. Natomiast będący na Malcie w kwietniu 2010 r. Benedykt XVI przekazał złotą różę, która zdobi   łaskami słynący obraz MB w tej że świątyni.
 Bazylika Ta' Pinu.  Pobliska okolica sanktuarium.  Na pobliskim wzgórzu Għammar Hill jest droga krzyżowa z 14 stacjami oraz figurami naturalnej wielkości. Fronton i plac przed Bazyliką Ta' Pinu. Figura Św. Józefa na placu przed bazyliką. Warto wiedzieć że od czasów św. Pawła jedno pozostało bez zmian do czasów obecnych - gościnność i serdeczność mieszkańców. Zdanie św. Łukasza mówiące o „niespotykanej życzliwości” Maltańczyków pozostaje aktualne. DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Malta-Gozo
1pix użytkownik andy odległość 3 km 1pix
MALTA Azure Window
1pix użytkownik andrew430 odległość 3 km 1pix
Malta - wyspa Gozo
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 3 km 1pix
Malta - Listopadowe Gozo
1pix użytkownik nola76 odległość 3 km 1pix
Cittadella w Rabacie i solniczki nad Xwenji Bay
1pix użytkownik doracz odległość 3 km 1pix
Malta - Gozo, Cytadela
1pix użytkownik mocar odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 13.04.2019 20:19

Przychylam sie do komentarza achernara. Pozdrawiam:))

mocar użytkownik mocar(wpisów:2774) dodano 13.04.2019 12:30

Paniwu -
Achernar-51 - Dziękuje Wam serdecznie za obecność i pozostawiony ślad i życzliwość. Wystawiając tą galerię nie liczyłem na większe zainteresowanie tym tematem, po za tym jest to już ostatnia moja galeria z Malty i Gozo.
Pozdrawiam Wszystkich oglądających:)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:608) dodano 13.04.2019 10:27

Jeszcze jedno atrakcyjne i ciekawe miejsce kultu religijnego. Twoje zdjęcia Bazyliki Ta Pinu i komentarz robią wrażenie. Podobało się bardzo. Pozdrawiam serdecznie.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5575) dodano 13.04.2019 00:16

Obejrzałem kilka Twoich maltańskich galerii i muszę przyznać, że jak na tak małe państwo, Malta jest wyjątkowo atrakcyjna turystycznie... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!