m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Wita nas zabawny, nadmuchany pamperek, powiewający na wietrze. Budynek Starostwa Powiatowego. Siedziba Urzędu Miasta. Centrum Świdwina stanowi obszerny prostokątny plac noszący dziś nazwę Konstytucji 3 Maja. To dawny rynek starego miasta, którego zabudowa została zniszczona przez sowieckich żołnierzy w marcu 1945 r. Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy - gotycki kościół parafialny, zbudowany w 1338 roku.
Budowla jest zbudowana z ciemnej cegły i ma kształt architektoniczny bazyliki. Kościół posiada trzy nawy, a prezbiterium jest otoczone ambitem. Do kościoła przylega wieża pokryta hełmem. Dach świątyni kryty jest blachą miedzianą. W 1644 w wieżę kościoła uderzył piorun, co spowodowało jej zniszczenie. Kolejna tragedia nadeszła 16 kwietnia 1689, gdy podczas ogromnego pożaru miasta spaliła się też świątynia, z której pozostały tylko mury. Dzięki ofiarności mieszkańców kościół został odbudowany w zaledwie trzy lata i już w 1692 na nowo odbywały się w nim nabożeństwa. W 1776 po raz kolejny spłonęła wieża. W 1881 zrobiono remont kościoła i w takim stanie przetrwał on aż do końca II wojny światowej, gdy został bardzo poważnie uszkodzony w trakcie wyzwalania Świdwina. Po roku 1984, wraz z przybyciem do parafii nowego proboszcza - ks. Tadeusza Piaseckiego, zapoczątkowano proces osuszania świątyni, położono nowy miedziany dach oraz wyremontowano kaplicę Matki Bożej Ostrobramskiej. W latach 90. XX wieku rozpoczęła się renowacja wieży kościoła. Pomnik Poległym i Pomordowanym Żołnierzom i Ofiarom faszyzmu i stalinizmu. Pomnik przez lata sławił braterstwo broni polsko-radzieckie i upamiętniał żołnierzy poległych w walkach o Ziemię Świdwińską w dniach 3-7 marca 1945 r. Po upadku komunizmu pomnik poddano przeróbkom. Zniknęły radzieckie symbole i tablica z nazwiskami poległych Rosjan. Na froncie umieszczono nowy napis głoszący, że jest to pomnik Poległym i Pomordowanym Żołnierzom, Ofiarom Faszyzmu i Stalinizmu.
Nad nim widnieje polski orzeł z przywróconą koroną na głowie. Otoczenie pomnika uporządkowano podczas rewitalizacji placu. Brama Kamienna. Zamek w Świdwinie - średniowieczny zamek rycerski w Świdwinie.
Zamek znajduje się na lewym brzegu Regi, na północny zachód od miasta lokacyjnego.
Pierwotnie gotycki, w XVIII wieku przebudowany w stylu klasycyzującego baroku z zachowaniem elementów architektonicznych z XIV wieku. Pierwszy zamek w Świdwinie powstał z fundacji margrabiów brandenburskich z dynastii askańskiej pod koniec XIII wieku. Zbudowane na ich zlecenie założenie obronne składało się z obwodu warownego w formie nieregularnego trapezu oraz długiego domu mieszkalnego stojącego przy kurtynie północnej. Właściwe castrum zaczęli wznosić dopiero kolejni właściciele miasta Wedlowie na początku XIV wieku. Sprzedali oni w 1384 roku zamek zakonowi krzyżackiemu na siedzibę wójtostwa. Krzyżacy dokonali rozbudowy i przebudowy pierwotnego założenia. Na przełomie XIV i XV wieku rozebrali stary dom mieszkalny, wznieśli wschodnie skrzydło i duży ceglany budynek na siedzibę wójta przy kurtynie północnej.
Wzniesiono również w tym czasie nową bramę i wieżę przybramną. W 1445 roku zamek kupił elektor brandenburski Fryderyk II. Na początku XVI wieku przebudowano bramę i wzniesiono przedbramie.
Od 1540 roku zamek użytkowali joannici. W XVIII wieku za ich sprawą dokonano barokizacji oraz przebudowy i rozbudowy obiektu. Wzniesiono dwa nowe skrzydła i zamknięto ostatecznie dziedziniec. Joanici kultywowali tradycje zlikwidowanego w 1312 r. zakonu templariuszy. Decyzją papieża znakomita większość ziem, komandorii i majątku templariuszy przekazana została ich rywalom - joannitom. Zakon stał się niezwykle wpływowy, miał możność wtrącania się do polityki niemal wszystkich dworów europejskich. Objęcie komandorii w Świdwinie, należącym wówczas do Brandenburgii, było tego przykładem. Trwająca 268 lat obecność joannitów na świdwińskim zamku jest podłożem wielu opowieści o tajemnicach, a przede wszystkim skarbach, jakie zgromadzili i tu być może ukryli.
W 1808 roku joannicka komandoria w Świdwinie została zlikwidowana, a zamek przeszedł na własność rządu pruskiego. Przeznaczono go na siedzibę urzędów. Po 1945 roku zamek został zdewastowany, a następnie spłonął. . Został odbudowany w latach 1962-1968. W zamku działa Świdwiński Ośrodek Kultury. Można zwiedzać wnętrze budowli. Przewodnikami są pracownicy ośrodka. Najlepiej zawitać tu w dzień powszedni, w godz. 8.00-18.00. Wizyty w weekendy i dni świąteczne są możliwe po uprzednim telefonicznym umówieniu, tel. 094 365 22 77. Co roku na zamku odbywa się konkurs poetycki im. Jana Śpiewaka. Dodatkową rozrywką dla gości mogą być pokazy rycerskich walk, strzelanie z łuków i kusz czy rzucanie wiankiem do celu, którym są krowie rogi. Choć od dawna w Świdwinie nie ma joannitów, warto wiedzieć, że zakon istnieje nadal i zajmuje się niesieniem pomocy. W Polsce jest obecnie 79 maltańczyków - rycerzy i dam. Tak zwana pomoc maltańska ma blisko 1500 wolontariuszy, zajmujących się chorymi i niepełnosprawnymi.
W 1469 r. na polach pod wsią Sława (8 km na wschód od Świdwina) miała miejsce bitwa pomiędzy mieszkańcami Świdwina i Białogardu. Według kronik miejskich krwawa potyczka, w której zginęło 300 zwyciężonych białogardzian, rozegrała się o... krowę. Świdwińska krowa wypożyczona na zimę jednemu z białogardzkich gospodarzy nie została zwrócona właścicielowi. Jeśli do tego wystarczająco ważnego powodu doszła jeszcze wzajemna niechęć brandenburskiego Świdwina do pomorskiego Białogardu, to sprawa musiała zakończyć się na polu bitwy. W 1969 r., w 500. rocznicę konfliktu przypomniano sobie o tym wydarzeniu i rozegrano po raz pierwszy turniej pomiędzy Białogardem i Świdwinem pod nazwą Bitwa o krowę. Impreza organizowana jest co roku latem (czerwiec, lipiec) na przemian w Świdwinie i Białogardzie. Zawodnicy reprezentujący miasta rywalizują o przechodnie trofeum - krowie rogi. Finałem współczesnych bitew o krowę są huczne biesiady, dodatkowa atrakcja turnieju.

najbliższe galerie:

 
Polskie miasta powiatowe - Łobez
1pix użytkownik u-optymisty odległość 18 km 1pix
Połczyn Zdrój
1pix użytkownik reni3 odległość 21 km 1pix
Deszczowa Mołstowa
1pix użytkownik wojzsl odległość 26 km 1pix
Zima
1pix użytkownik amiche odległość 31 km 1pix
Polskie miasteczka - Gościno
1pix użytkownik u-optymisty odległość 32 km 1pix
MARZYMY O ZACHODZIE
1pix użytkownik amiche odległość 33 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 16.04.2019 21:13

(Y)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!