m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Ratusz w Trzebiatowie - klasycystyczny ratusz na środku rynku w Trzebiatowie. Pierwszy dom rady miejskiej w Trzebiatowie został wzniesiony w XV wieku w stylu gotyckim. Spłonął on w 1696 roku. Obecnie istniejący ratusz wzniesiono w miejscu dawnego w kilka lat po pożarze ok. 1700 roku. Ratusz w Trzebiatowie zbudowany jest na planie czworoboku z dziedzińcem pośrodku. Nad budynkiem góruje usytuowana na dachu wieżyczka z barokowym hełmem i zegarem.

W dolnej kondygnacji, jednej z elewacji ściany ratusza zachowały się fragmenty gotyckie pozostałe po pierwotnym budynku z XV wieku. Kościół Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Trzebiatowie, Kościół Mariacki w Trzebiatowie (niem. Marienkirche) - kościół farny Trzebiatowa wybudowany w XIV wieku, halowy, w stylu gotyckim. Świątynia jest kościołem trzebiatowskiej parafii rzymskokatolickiej. Kościół jest także Archidiecezjalnym Sanktuarium Maryjnym Matki Bożej Trzebiatowskiej.
Pierwszy kościół farny w Trzebiatowie powstał na początku XIII wieku i został ufundowany przez norbertanów trzebiatowskich z klasztoru w Białobokach. Od 1328 roku przy kościele istniała Szkoła Łacińska, której rektorem w XVI wieku był Jan Bugenhagen.
Obecna świątynia została wzniesiona na przełomie XIV i XV w. Od XVI w. była kościołem protestanckim. W latach 1865-1867 dokonano jej przebudowy i regotyzacji. Po II wojnie światowej stała się ponownie kościołem katolickim i sanktuarium maryjnym. W 1986 przeprowadzono prace remontowe. Całkowita długość kościoła wynosi 72 metrów, szerokość ok. 28 metrów. Kościelna wieża jest zbudowana na planie prostokąta o wymiarach 28×14 m. Jest ona zbudowana z cegły w stylu gotyckim. Cokół wieży i jej narożniki wykonano z kostek granitowych i regularnie ociosanych bloków piaskowca.
Jednolity masyw wieżowy przyległy do całej szerokości naw kościoła doprowadza do wysokości zwieńczenia naw. Wyżej, w centralnej części dolnego masywu, wyprowadzono pojedynczą wieżę, założoną na planie kwadratu. W średniowieczu wieża była przykryta wysmukłym dachem, z którego wyrastała czworoboczna latarnia ze spiczastym hełmem. Obecne zwieńczenie powstało w 2. połowie XIX wieku na miejscu starego. Ściany wieży, podobnie jak ściana szczytowa - od wschodu – ożywione są blendami. Szczyt wieży wieńczy ręcznie pozłacany krzyż. Podczas remontu w latach 1865-1867 wzbogacono wieżę tzw. fialami (małymi spiczastymi wieżyczkami) w modnym wówczas stylu neogotyckim.
Wysokość wieży wynosi 90 m.
Jesteśmy nad rzeką Regą. Rega - rzeka płynąca przez Pojezierze Zachodniopomorskie i Pobrzeże Szczecińskie, o długości według różnych publikacji od 167,8 km do 199 km.
Jest dwudziestą czwartą pod względem długości rzeką w Polsce. Rega jest jedną z największych rzek przymorza i drugą rzeką woj. zachodniopomorskiego pod względem przepływów. Średnioroczny przepływ w 1997 roku w przekroju ujścia Regi wynosił 21,80 m³/s. Wody rzeki zostały ocenione w latach 2006-2007 na III i IV klasy jakości. Ze względu na walory krajobrazowo-przyrodnicze, na Redze organizowane są spływy kajakowe. W rzece żyje wiele gatunków ryb, wśród których dominuje pstrąg potokowy, płoć, szczupak. Do dolnej Regi wpływają na tarło takie ryby anadromiczne jak: łosoś i troć wędrowna. Rega stanowi rozległe łowisko dla wędkarzy oraz organizowane są na niej zawody wędkarskie. Rzadko spotykamy widok...
... mury miejkkie tuż obok bloków mieszkalnych.
Przy pomocy techniki Sgrafitto XVII-wieczny artysta wykonał w Trzebiatowie zagadkowy rysunek słonia z towarzyszącym mu kornakiem czy też treserem. Do dziś nie ustalono, dlaczego słoń posłużył za temat artystycznej dekoracji, która w dodatku nie ozdobiła np. pałacowego wnętrza, a została umieszczona na ścianie kamienicy stojącej na rogu Rynku i ul. Zajazdowej.
Przypuszcza się, że artysta czy też właściciel kamienicy, wybierający tak nietypowy motyw dekoracyjny, działali pod wpływem silnych emocji, jakich dostarczył im pokaz żywych słoni. Miało do niego dojść w mieście jesienią 1635 r., gdy do Trzebiatowa zawitała wędrująca po całej okolicy karawana egzotycznych zwierząt, budzących wśród mieszkańców najwyższe zaciekawienie, a nawet grozę.

najbliższe galerie:

 
PDŚJ 12 Kołobrzeg - Trzebiatów
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Ujscie Regi
1pix użytkownik maskonur odległość 8 km 1pix
Festiwal Indii w Mrzeżynie 2012'
1pix użytkownik arti333 odległość 9 km 1pix
spływ kajakowy rzeką Regą...
1pix użytkownik zielas odległość 9 km 1pix
Zimowa plaża
1pix użytkownik dispar odległość 12 km 1pix
Co się wyprawia nad Kanałem Liwia Łuża? :))
1pix użytkownik waaw odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 16.04.2019 21:12

Byłem ale jak to zawsze bywa, że nie wszędzie się dojdzie - najczęściej brak czasu - więc uzupełniłem - dziękuję i pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!