m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Na ploterze wydrukowałem sobie duży format okolic  Longyearbyen z zamiarem przeczesania okolic miasteczka i udania się na kilkugodzinną górską wędrówkę. Sprzedałem temat moim towarzyszom i pewnego popołudnia wyszliśmy w górę doliny Longyeardalen, tam gdzie kiedyś było osiedle górników. Lokalne prawo zakazuje wychodzenia poza granice miasta bez broni. Pozwolenia wydaje gubernator Svalbardu. Wyrobiliśmy je przed wyjazdem. Samą broń można stosunkowo tanio wypożyczyć w kilku miejscach w Longyearbyen. Mają tam tylko poniemieckie mausery 98 k. Solidny, ale ciężki karabin, z którym zapoznaliśmy się jeszcze na strzelnicy w Wielkiej Nieszawce. Wór żeglarski wziąłem jako ochronę dla nowej aparatury, ponieważ na Svalbardzie pogoda bywa bardzo kapryśna. Oczywiście można wynająć na górską wędrówkę przewodnika. Wówczas to on prowadzi grupę i zadba o broń. Nie muszę jednak wspominać, że ceny norweskie za taką usługę, a zwłaszcza norweskie na Svalbardzie są kosmiczne. Więc najlepiej to wszystko zorganizować sobie samemu.
Niewątpliwym plusem górskiej wędrówki na Spitsbergenie w początkach sierpnia jest dzień polarny. Na zdjęciu: dolina Nybyen; po lewej grzbiet Sarkofagen, po prawej Gruvefjellet. Do tego miejsca dotarliśmy po pokonaniu wąskiego kanionu Melwater. Z przyzwyczajenia spakowałem czołówkę, zawsze ją biorę. Ale oczywiście okazała się niepotrzebna, pomimo tego, że z gór zeszliśmy po północy. Dzień polarny daje nam komfort. Nigdzie nie musimy się spieszyć. Mogłem sobie fotografować do woli. Po krótkiej analizie obrałem kurs na Trollsteinen (według mojego swobodnego tłumaczenia nazwa ta oznacza „Kamień Trolla”). Wysokość bezwzględna niewielka, bo raptem 849 m n.p.m., ale startujemy z poziomu morza więc oznacza to, że całą tę wartość mamy do podejścia. Wspinaczka nie wymaga większego wysiłku. Najbardziej upierdliwe są cieki wodne. Od samego początku kluczymy w ich labiryncie, przeskakujemy je albo na boso przechodzimy wpław, gdy poziom wody sięga powyżej cholew naszych butów, a szerokość nie pozwala nam ich inaczej pokonać.
Krajobraz jest bardzo oryginalny. Choć wysokość nie jest imponująca wszystko jest jałowe. Brakuje ewidentnie zieleni. Ale arktyczne roślinki spotykamy tu i ówdzie. Porosty i kwiaty w pojedynczych siedliskach. Kilka ciekawych gatunków, jak ten mak svlabardzki (Papaver dahlianum), występujący w odmianach żółtej i białej. Po dość stromym podejściu szorstkim i mokrym szlakiem od rzeki Longyear po stronie Sarkofagen wychodzimy na lodowiec Larsa. Jest dość płaski i nie ma szczelin. Potem po 500 m zaczyna się podejście na Trollsteinen.  To ostatni i najbardziej stromy odcinek wędrówki na szczyt. I dopiero tutaj zaczyna być naprawdę widokowo. Bajfiellnosa, Bolternosa, Breinosa i góry po drugiej stronie Adventdalen (na zdjęciu).
Młody świruje. Czuje się w końcu mężczyzną. Nachylenie masywu Trollsteinen od północnego podejścia ma na moje od 30° do 45°. Ostatni fragment jest najbardziej stromy. Długość odcinka grzbietu od jego podstawy do szczytu to jakieś  850 m. A sama Skała Trolla jest widoczna praktycznie przez całą drogę, począwszy od lodowca. To te kamloty u góry po prawej. Co chwilę odwracam się za siebie, bo nabierając wysokości coraz ciekawiej prezentuje się panorama północna z Sarkofagen, Næssfjellet, Sverdruphamaren i fiordem Advent za nimi. Znakomicie prezentują się też góry po drugiej stronie fiordu i doliny Adventu: Hiorth na ponad 900 m n.p.m. - to ta centralnie na wprost, Adventtoppen (786  m n.p.m.) - najbardziej na lewo, Birkafjellet (977  m n.p.m.), grzbiet Dirigenten (925 m n.p.m.) - to ta pierwsza na prawo od widocznej naprzeciwko dolinki Mälar.
Uskok Hilarego. I oto Kamień Trolla. 849 m n.p.m. a jak podają inne źródła: 850 m n.p.m. Szczyt jest teraz wolny od śniegu… w zimie cała skała jest jednym dużym, białym blokiem. A widoki stąd przepyszne. Szczególnie gdy spojrzy się  na wschód. Po przerwie wracamy tą samą drogą. Prawie tą samą, bo odbijamy bardziej na zachód. Chcę pochodzić trochę po lodowcu. Podobnie jak większość lodowców Lodowiec Larsa (Larsbreen) również się zmienia. Niewątpliwie szybko topnieje, odkrywając miałki mokry żużel. Jest dosyć ślisko.
Lodowiec nazwany został na cześć Larsa Johana Hierty - szwedzkiego pisarza, polityka i mecenasa nauki. Był ważnym propagatorem badań terenów arktycznych, a jego fundacje dały duże kwoty na szwedzką eksplorację Spitsbergenu. Larsbreen ma długość 3,5 km. Biegnie od Trollsteinen i Lars Hiertafjellet na południu, na północny zachód i do Longyeardalen. Jest łatwo widoczny z Longyearbyen. Obecnie kończy się przed dużą moreną, która leży na końcu góry Sarkofagen. Wyżej lodowiec jest coraz szerszy i tam zamyka go właśnie szczyt Lars Hiertafjellet (876 m n.p.m.) Na skraju lodowca Lars mamy czas, aby zbliżyć się do niektórych szczelin, które zostały wyrzeźbione przez topniejącą wodę.
Zimą kanały są zamarznięte, tworząc spektakularne lodowe jaskinie, które można zwiedzać i prezentuje się to całkiem interesująco. Widziałem na zdjęciach. Przedzieramy się przez wały ubitej ziemi i kamieni. Na szczęście przez niedługi odcinek. Tak to jest gdy się zbacza z obranej wcześniej ścieżki. A zdarza mi się to nawet dość często. Na szczęście to nie TPN i nikt nam kary za to nie wlepi. Przy jednej z tych piramid zasiadamy na konsumpcję i piwo przytargane z dołu. W końcu nigdzie się nam nie spieszy. Mam czas by przyjrzeć się szczegółom. Tutejsze mchy i porosty najczęściej mają barwę czerwoną. Przynajmniej jakieś kolorystyczne urozmaicenie pośród powszechnej jałowości. Schodzimy w dół. Longyearben i Adventfjord jest teraz bezpośrednio pod nami.
Ostatnie spojrzenie na masyw Trollsteinen. Na dole w Nybyen, na końcu miasteczka widziałem Spitsbergen Guesthouse. Trzeba będzie zjeść coś ciepłego. Tam można będzie też zdać broń. Jak będzie potrzeba wypożyczy się ponownie. Morenowe osady na końcu lodowca. I zejście do kanionu Melwater. Cała wyprawa na Trollstein zajęła nam około sześciu godzin, wliczając w to wiele przerw. Pewnie da się to zrobić w 4. Dystans to jakieś 10 km w obie strony. Suma całkowitego podejścia, wiadomo: 848 m, ale od Spitsbergen Guesthouse -tylko 655m. Stopień trudności: umiarkowany - dwa trudniejsze podejścia, trawers lodowca, nierówny tor i ów labirynt wód z topniejącego lodowca i na początku i końcu -prawego dopływu Longyearelva - najpaskudniejsza chyba sprawa. A na dole pasły się renifery. Wtedy widziałem je po raz pierwszy.

najbliższe galerie:

 
NORDENSKJOLD - czyli arktyczne górki
1pix użytkownik bartekplk odległość 1 km 1pix
 Longyearbyen
1pix użytkownik doracz odległość 6 km 1pix
Longyearbyen - Szpicbergen
1pix użytkownik shell odległość 6 km 1pix
MIASTO DŁUGIEGO ROKU - LONGYEARBYEN
1pix użytkownik bartekplk odległość 6 km 1pix
Longyearbyen
1pix użytkownik homoviator odległość 7 km 1pix
Szpicbergen - Svalbard
1pix użytkownik shell odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (23):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 29.04.2019 08:33

Całkowicie rozumiem pojecie dnia polarnego i to, że tam cały czas jest jasno, ale jednak jak widzę u Ciebie zdjęcie renifera, robione (jeśli Twój aparat nie skłamał), po wpół do pierwszej w nocy, to kompletnie mi się to rozjeżdzą z widokiem naszej ciemnej czarnej nocy :-)
Człowiek sobie wtedy zadaje pytanie - czy to na pewno ta sama planeta ?
Bardzo fajną mieliście wyprawę. Gratuluję wytrwałości i samozaparcia, bo nie dla każdego taki wypad.
Pozdr.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 23.04.2019 20:34

Super wędrówka, fantastyczne krajobrazy , no i ten zielony mak - urzekł mnie :).
Jakie mieliście tam temperatury w sierpniu? ale sądząc po ubrankach to luzik. Mój ćwiczeniowiec z meteorologii prowadził tam badania lodu w zimie i jakoś tak zapadły mi w pamięć opowieści o tym jak przy kilkudziesięciostopniowym mrozie wisząc na lodowcu zachciało mu się siku ;)
pozdrówki :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 22.04.2019 08:12

Lucy, Gabi, Harmony, Paweller - dziękuję Wam. Życzę wszystkim Wesołych Świąt i pozdrawiam serdecznie :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 20.04.2019 19:18

Mega ciekawa wyprawa gdzieś tam na końcu świata ..., kamień i widoki z góry rewelacja ..., pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 18.04.2019 13:49

W piękne miejsce dotarłeś. Gratuluję. Świetnie je opisałeś, tak dobrze, iż poczułam, jakbym z Wami wędrowała. Super!
Pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 18.04.2019 08:04

Niezwykła wyprawa. Odważni jesteście, bo w gruncie rzceczy gdyby się zwierz naprawdę pojawił to pytanie kto i kiedy miałby reagować.
Przepieknej Norwegii kolejny wspaniały i ciekawy obraz,
pozdrawiam

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 17.04.2019 23:43

Najfajniejsze podejście ,widoki a i renifer niczego sobie.Całkiem niezły trekking.Pozdrawiam.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 16.04.2019 21:43

Wmp - bardzo dziękuję za odwiedziny. Komfortu wcale nie dodaje, bo ciężkie to i niewygodne, ale cóż było robić skoro takie zasady ustanowiło tu norweskie prawodawstwo mocą dekretu gubernatora Svalbardu. Kraju i narodu jakby nie patrzeć cywilizowanego i bardzo proekologicznego. Darować sobie wycieczkę poza miasto a może wykupić wycieczkę, gdzie przewodnik będzie chadzał z bronią? Tym bardziej, że faktycznie - niedźwiadków tam ani widu ani słychu. Były 2 lata wcześniej. Ostatnio analizowałem możliwości indywidualnego wyjazdu z namiotem na Kamczatkę, gdzie też jest spore zagęszczenie 3-metrowych niedźwiedzi. Rosjanie broni turystom nosić nie pozwalają - zalecają ubezpieczyć się w race, gwizdki i gaz pieprzowy- ale ten rosyjski gaz ponoć nie działa, a amerykańskiego (skutecznego) nie ma w sprzedaży w Pietropawłowsku ani nigdzie na Kamczatce. Można sobie darować takie wycieczki to fakt. Ale miejsca mało skalane cywilizacją kuszą. Przynajmniej mnie. Jeszcze raz dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 16.04.2019 14:18

Fajna ta wyprawa. Czy posiadanie broni palnej daje psychiczny komfort i poczucie bezpieczeństwa? Strzelać do misia, których i tak jest coraz mniej, później się z tego tłumaczyć w obawie przed kratkami? Te krajobrazy jakoś mi nie pasują do żerowiska niedźwiedzi polarnych, no chyba że zimową porą jakąś foczkę można upolować. Wszystko to ciekawe, jednak nie dla mnie.
Pozdrawiam.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 16.04.2019 10:46

Rozmusiaki- dziękuję. Pomyślałem sobie, że póki jeszcze mogę -muszę jeździć gdzie się da. Za niedługo pewnie już będzie trudniej sypiać w namiocie w temperaturze ok. zera, a na emeryturze to pewnie będę mógł sobie pojechać na tężnie do Ciechocinka (z powodów zdrowotnych i finansowych), co zresztą i obecnie czynię regularnie ;) Pozdrawiam serdecznie :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 16.04.2019 10:41

Ru_da dziękuję za odwiedziny. Nie było najgorzej, u nas zimą bywają gorsze warunki :)Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 16.04.2019 10:38

Pipol - bardzo dziękuję za odwiedziny. Mieliśmy wyjątkowe szczęście do pogody. Prawie przez cały nasz pobyt było słonecznie, co tutaj raczej rzadko się zdarza. Temperatury w dzień oscylowały pomiędzy 5 a 8 stopni C, w nocy spadały do zera, albo nawet lekko poniżej. Pozdrawiam serdecznie :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 16.04.2019 10:27

Paniwu, dziękuję za odwiedziny i miłe słowa. Zagrożeniem dla ludzi na Szpitsbergenie są niedźwiedzie polarne, których tutaj żyje spora populacja. W odróżnieniu od naszego niedźwiedzia brunatnego są bardziej agresywne. Rozmawiałem z miejscowymi i jednym chłopakiem ze stacji polarnej UAM i opowiadali relacje jak z horroru. Tamtego lata, wszyscy mówili, że rejony na południe od Longyearbyen są wolne od niedźwiedzi. Tym niemniej lokalne prawo nakazuje każdemu kto wybiera się poza obręb miasta mieć przy sobie broń. Jej brak, z tego co pamiętam, grozi sporymi sankcjami finansowymi. To nie oznacza jednak, że jak ktoś zobaczy niedźwiedzia może oddać w jego kierunku swobodny strzał. Czytaliśmy, że po każdym takim przypadku wszczynane jest dochodzenie, są przeprowadzane ekspertyzy i jeśli okaże się, że zastrzeliłeś niedźwiedzia, a użycie broni było nieuzasadnione- trafiasz za kratki. Pozdrawiam serdecznie :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 16.04.2019 10:13

Tos się Pan wybrał na kraniec świata :)))
Pięknie,tyle,że zimno :)
Pozdro !

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 16.04.2019 10:10

Nola dziękuję. Oprócz naszej trójki, podczas całej wycieczki spotkaliśmy jednego faceta. Przy lodowcu odbił na Sarkofagen. A tak pustka i cisza. Pozdrawiam serdecznie :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 16.04.2019 10:08

Achernar, też to mnie kusi, ale czytałem, że zorza polarna na Szpitsbergenie jest gorzej widoczna niż np. na Islandii. A tej Grenlandii to ja Tobie bardzo zazdroszczę. Marzenie...ale logistycznie trudniejsze do zrealizowania niż Szpitsbergen. Pozdrawiam serdecznie :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 16.04.2019 10:06

Zib dlaczego nicpoń? Siadłbyś kiedyś i coś opublikował, namawiam Cię od dawna! Pozdrowionka :)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:226) dodano 16.04.2019 09:33

Fascynująca wyprawa, piękne zdjęcia. Z wielką przyjemnością obejrzałam. Chociaż, szczerze muszę powiedzieć, że ja na widok śniegu kocem się przykrywam ;))
Zazdroszczę i pozdrawiam :)
P.S. Dołączam się do pytania Paniwu: dlaczego obowiązkowa była broń?

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 16.04.2019 09:25

Dokładnie, ponad 800 m przewyższenia to nie jest mało :)
Jaka była temperatura ?
pozdro

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:631) dodano 16.04.2019 08:56

Fantastyczne zdjęcia i świetny reportaż z wyprawy na Kamień Trolla. Twoja relacja, to prawie przewodnik po tak mało znanym obszarze. Obejrzałam jednym tchem. Podobało się bardzo. Pozdrawiam serdecznie.
P.S. Co, czy kto zgrażał Wam, że konieczna była broń?

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 15.04.2019 23:03

Piękne widoki na końcu świata:) Dziko, bezludnie, pięknie:) pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 15.04.2019 21:30

Ciekawa wycieczka i znakomite widoki. Chciałbym kiedyś trafić na Szpicbergen, ale raczej nie w czasie dnia polarnego (który miałem okazję "zaliczyć" na Grenlandii), lecz wtedy, gdy można zobaczyć zorzę polarną... Pozdrawiam. :)

zib użytkownik zib(wpisów:16) dodano 15.04.2019 21:20

Nicpon!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!