m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Najważniejszym białostockim zabytkiem i dumą miasta jest Pałac Branickich - rezydencja magnacka w stylu późnego baroku, często nazywana Wersalem Podlaskim. Pałac to legenda i wizytówka miasta - pierwszy obiekt, jaki chce zobaczyć każdy przybywający tu turysta. Na dziedziniec pałacowy wchodzi się przez tzw. Bramę Gryfa. Warto też wejść do środka. Nie ma tu wiele do zwiedzania, bo obiekt jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego, ale można obejrzeć holl na parterze i na piętrze, piękną klatkę schodową, aulę, kaplicę. W prawym skrzydle znajduje się też Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Jeśli dopisze nam szczęście i trafimy na otwarty taras na piętrze - możemy rzucić okiem z góry na urocze barokowe ogrody.
Przejściem w prawym skrzydle możemy z pałacowego dziedzińca przejść do ogrodów. Warto najpierw zejść na dolny poziom i przespacerować się nad kanałami i stawami. Przez most nad kanałem przejdziemy na górny poziom ogrodów. Spacerując główną aleją mamy wspaniały widok na pałac. Białostoczanie uwielbiają spacerować po ogrodach pałacowych...
Widok na tzw. Pawilon pod Orłem, odtworzony przed kilkoma laty w ramach rewaloryzacji ogrodów. Na Pawilon pod Orłem warto też spojrzeć z dolnego poziomu ogrodów, gdzie pięknie odbija się w wodach kanału. Z Ogrodów Branickich mamy już tylko krok do białostockiej archikatedry.
Widoczny na tle katedry mały, biały kościółek jest najstarszym zabytkiem Białegostoku i pochodzi z początku XVII w. Neogotycka katedra wzniesiona na początku XX w. jest tylko dobudówką do starego kościoła :) W końcu XIX w. gdy w starym kościółku nie mieścili się już wierni, starano się o zgodę na budowę nowego kościoła. Jednak władze carskie wyraziły zgodę jedynie na postawienie „dobudówki” do starego kościoła. Dobudówka - jak widać - wyszła dosyć spora i to pod nosem władz carskich :) W pobliżu katedry - na rogu ulic Rynek Kościuszki i Sienkiewicza nie sposób nie zauważyć pięknej, narożnej kamienicy - dawnej Austerii, ufundowanej przez Branickich. Obecnie mieści się tam znana restauracja Astoria. Na rynku - przed ratuszem  znajdują się interesujące wodopoje. Figurka św. Floriana wieńcząca  jeden z wodopojów; w tle - wieże katedry.
Kranik jednego z wodopojów. Białostocki ratusz, usytuowany na środku trójkątnego rynku, również został ufundowany przez Jana Klemensa Branickiego. Ratusz nigdy nie pełnił funkcji administracyjnych; od początku był obiektem handlowym - mieściły się tu kramy kupieckie i hala targowa. Obecnie ratusz jest siedzibą Muzeum Podlaskiego. Mówimy o nim - uśmiechnięty ratusz; widzicie te oczki i uśmiechniętą buzię? Kamieniczki przy Rynku. Na Rynku zawsze coś się dzieje :)
Ostatni rzut oka od ratusza w kierunku Katedry i ruszamy dalej, w przeciwnym kierunku - ulicą Lipową. Ulicę Lipową zamyka biała bryła kościoła św. Rocha. W 2018 r. kościół został podniesiony przez papieża Franciszka do godności bazyliki mniejszej. Kościół wybudowany jest w stylu modernistycznym, a jego budowa została rozpoczęta w okresie międzywojennym. Kościół wybudowany został jako pomnik wdzięczności Bogu za odzyskanie przez Polskę niepodległości. Ażurowa wieża zwieńczona jest koroną oraz figurą Matki Bożej.
Na wieży kościoła św. Rocha znajduje się też taras widokowy z pięknym widokiem na ul. Lipową. Patrząc z punktu widokowego na wieży zaglądamy w ul. Lipową. Od prawej widzimy kopuły cerkwi św. Mikołaja, dalej wieżę ratusza, wieżę kościoła św. Wojciecha (znaną z pożaru przed kilkoma laty - dziś już odbudowaną), a najbardziej z lewej - wieże katedry. Białystok słynie też z wielu parków i terenów rekreacyjnych. Najpopularniejszym z nich jest (obok Ogrodów Branickich) park Planty. Można tu pospacerować główną aleją z fontannami lub pobuszować w urokliwych zakamarkach - jak ten na zdjęciu. na Plantach znajdziemy też słynny pomnik praczek... ... a w innej części parku - pomnik psa Kawelina.
Kolejnym popularnym terenem spacerowym jest Park Zwierzyniecki, szczególnie piękny jesienią. Część tego parku, zwana Lasem Zwierzynieckim, jest obecnie rezerwatem przyrody. Z obiektów nowoczesnych warta uwagi jest porośnięta zielenią bryła Opery Podlaskiej. Gmach został oddany do użytku w 2012r.; otoczony jest ogrodami, a na dachu znajduje się taras widokowy. Przeszklone wejście do budynku opery. Ciekawa konsrukcja zadaszenia nad wejściem.
Na deser - najsłynniejszy białostocki mural - Dziewczynka z konewką. Napiękniej wygląda wiosną, gdy zakwita rosnący przy ścianie budynku kasztanowiec.
Do zobaczenia w Białymstoku :)

najbliższe galerie:

 
Białystok
1pix użytkownik jotwu odległość 1 km 1pix
BIAŁYSTOK
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Białystok - Pałac Branickich.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Białystok
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Podlasie - Pałac Branickich w Białymstoku
1pix użytkownik zibid odległość 1 km 1pix
Podlaskie wędrówki - Białystok (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 09.05.2019 21:12

Byłem raz i nie wiele pamiętam - no cóż może kiedyś !

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 01.05.2019 15:57

Zachęcająca galeria, aby odwiedzić. Będę niebawem ale nie będzie zbytnio czasu na zwiedzanie.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1213) dodano 28.04.2019 15:51

Całkiem ładny jest Białystok. Aktualnie moja córka tu studiuje, więc mam na bieżąco relacje z życia miasta ;). Muszę w końcu wybrać się tam z aparatem. Bardzo ładna galeria. Pozdrawiam serdecznie :)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:230) dodano 28.04.2019 11:35

Lucy - dziękuję za miły komentarz :)
Charlie - też tak często myślę: kiedy to wszystko zwiedzić?
Wmp - bajają dalej. Ale osobiście nie doświadczyłam, bo kończyłam inną uczelnię ;)))
Pozdrawiam :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 27.04.2019 16:16

Onegdaj prawiono, że jak medyczka skończy nauki będąc w stanie nienaruszonym, Atlasowi z karku spadnie Kula Ziemska...
Czy nadal tak bajają?
To takie uzupełnienie do zdj. 4.
Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 26.04.2019 23:44

Ładne i ciekawe miasto. Kiedyś i tam zawitam.
Tyle pięknych i ciekawych miejsc jest w Polsce i na żwiecie. Kiedy to wszystko zwiedzić ? :-)
Mural z dziewczynką jest świetny, a pałac Branickich prezentuje się niezwykle dostojnie.
Pozdr.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3088) dodano 26.04.2019 17:22

Prawie jak u P.Sawickiego -"Białystok moje miasto"😉 Tylko bez przeplatania:stare i nowe.W pełni podzielam Twoje zdanie chociaż już prawie pół wieku mieszkam poza, natomiast jestem w nim przynajmniej 2 razy w roku.Nie odważyłam się nigdy zrobić galerii,bo...nie! Wstawiaj kolejne a na pewno zachęcisz innych do przyjazdu.Bardzo mi się podoba moje rodzinne miasto i to jak go pokazujesz.Tyle bliskich i ważnych dla mnie miejsc jak kościół p.w św.Rocha, Rynek Kościuszki czy Planty,Pałac Branickich.Mam nadzieję, że będą kolejne galerie.Serdecznie pozdrawiam 😊.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!