m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Jadąc z północy Włoch do Rzymu, po drodze tuż przy miasteczku Orvieto zjeżdżamy z autostrady i kierujemy się do Pitigliano. Plan był prosty, zwiedzamy Pitigliano i następnie jedziemy do Civita di Bagnoregio.   Obie te miejscowości były już prezentowane na naszym portalu. Korzystając z okazji, że byłem w pobliżu, trzeba było tam zajrzeć. Tutaj z tarasu widokowego najfajniejsze chyba spojrzenie na tą zabytkową część miasta. Czy plan wypalił? Nie do końca, nie obyło się też bez małych przygód ..., ale po kolei ... ... dojeżdżamy do Pitigliano, jakieś 50 km na zachód od autostrady. Szukamy parkingu i pierwsze co, to idziemy coś zjeść. Jak we Włoszech to pizza. Kiedyś będąc na wycieczce po Toskanii nasza przewodniczka mówiła, że włoska pizza do smak ciasta, polska pizza to smak dodatków:)
O dziwo rachunek za trzy takie pizze i napoje był do zniesienia, jedyne 40 Euro ..., w Rzymie na Piazza Navonna za litrową mineralną zapłaciłem 5,70 Euro, pizza chyba 15 Euro. Po obiedzie idziemy do tej zabytkowej części miasta ... ... pogoda do robienia zdjęć zbyt sprzyjająca nie jest, jest patelnia, 35 stopni na plusie ..., ... Toskania najpiękniejsza jest wiosną, no ale teraz miałem po drodze, to zajrzałem ... ... w każdym razie nie ma co narzekać ... ..., zabytkowe centrum wydaje się bardzo ciekawe ...
... turystów tu jednak właściwie brak ... ..., parę sklepików z pamiątkami zbyt dużego biznesu teraz nie zrobi, ale wyobrażam sobie, że wiosną czy na jesień wygląda to całkiem inaczej ... ... z tego powodu, że turystów brak to raczej płakać nie będę ..., całe schody dla mnie:) Ciasne uliczki, korytarze, zaułki ..., ... wygląda to całkiem miło dla oka.
Jak zauważyliście na pierwszych fotkach, cała ta starówka położona jest na wąskim skalistym wzgórzu ... ... na wysokości  313 m n.p.m. - otoczone z trzech stron dolinami. Lubię takie malownicze scenerie, więc wiadomo, w moim przypadku przyjazd tutaj był tylko kwestią czasu ...
Tutaj kupuję pamiątki, pani bardzo miła dała mi nawet rabat:) Fragment parkingu ..., gdyby ktoś nie wiedział, to parkowanie na takich niebieskich liniach jest odpłatne ..., kartę wykupywałem na określony czas w parkometrze. Zmieniamy położenie ..., z tarasu widokowego widać było drogę (druga fotka), więc pomyślałem sobie, że można by miasto zobaczyć z drugiej strony. I zajechaliśmy ... ... z bliska widać jak ścisła i zwarta jest to zabudowa ..., szczerze, robi to wrażenie:) Kończymy wizytę w Pitigliano, pora ruszyć dalej ..., ale najpierw trzeba by zatankować. I tu uwaga ..., na autostradzie mówię sobie, że nie będę tankował, w mieście będzie taniej i cóż, zajeżdżam na stację a tam człowieka nie widać, samoobsługa, więc myślę sobie, że do pełna to tak z 80 Euro wrzucę. Zatankowałem do pełna, wyszło 73 Euro, OK, idę po resztę a tu automat reszty nie wydaje ..., niby nic, żadna tam wielka suma, ale ..., no właśnie, może kończyć nie będę, chciałem tylko taniej zatankować:)
Zrobiło się trochę późno, a mieliśmy jeszcze jechać do Civitanova di Bagnoregio ..., i następnie prosto do Rzymu. Rodzina postanowiła, że lepiej odpuścić sobie Bagnoregio i jechać od razu w kierunku Rzymu, co by wcześniej tam dojechać. No OK, to wracamy, po drodze jednak zjeżdżamy na mały parking, z którego taki widok na Orvieto możemy podziwiać. Szybka moja myśl, to jedziemy na chwilę do Orvieto zobaczyć jedną z najpiękniejszych włoskich katedr ... ... być taki blisko i nie wjechać na wzgórze, by zobaczyć katedrę, byłoby po prostu szkoda ..., więc wjeżdżamy ... ... jesteśmy na samej górze, centrum miasteczka, ale wolnego miejsca parkingowego brak ..., no to robię drugi krąg, zjeżdżam cholernie ciasnymi uliczkami w dół i wracam, może gdzieś indziej będzie wolny parking. Wjeżdżam na górę i znowu wszystko pozajmowane, szukam wyznaczonych niebieskich pól parkingowych ale nic, no to robię trzeci krąg ..., muszę gdzieś tu zaparkować, bo biegać z dołu dzieciaki już nie mają siły ...
.... zajeżdżam na górę trzeci raz i to samo, już miałem pytać carabinieri, ale coś mi się przypomniało, że z tyłu miasta jest parking ... ... parking jest, ale na dole. W każdym razie jest autobus który zawozi turystów pod katedrę ..., no to OK, już się wyluzowałem, kupuję bilety na busa, wsiadamy i nagle ..., gdzie są kluczyki?!?! Na szczęście autobus jeszcze nie wyjechał, biegnę do kasy, kluczyki leżą ... uff. Ja pier ..., co za rozkojarzenie, nigdy mi się coś takiego nie zdarzyło. Wsiadamy do autobusu i jedziemy na górę ... Tak, wysiadamy pod tą piękną katedrą i ..., k..., nie kupiłem biletu parkingowego na dole, więc mało myśląc z powrotem na dół ..., totalna masakra. Naprawdę, uwierzcie mi, nie miałem ochoty już na nic, odechciało mi się dokładnie wszystkiego ..., a to nie było koniec przygód tego dnia ... ... w każdym razie po zrobieniu paru fotek przepięknie oświetlonej zachodzącym słońcem katedry, na ten dzień miałem już dość wrażeń ... trzeba było trochę ochłonąć. Kończył się właśnie finałowy mecz MŚ w piłce nożnej, Włosi, choć nie grali w finale, to w lokalnych kafejkach go oglądali, dzięki czemu ja też zobaczyłem końcówkę.

najbliższe galerie:

 
Pitigliano & Bagnoregio
1pix użytkownik gregy odległość 0 km 1pix
San Quirico d'Orcia
1pix użytkownik ryzykant odległość 9 km 1pix
Wiosna w Toskanii cz.1
1pix użytkownik pipol odległość 31 km 1pix
Bagni San Filippo
1pix użytkownik warika odległość 33 km 1pix
Wenecja
1pix użytkownik kasica odległość 35 km 1pix
Umbria - Orvieto
1pix użytkownik mgfoto odległość 37 km 1pix

komentarze do galerii (30):

 
paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 11.05.2019 08:12

Olazim ..., węgierskie klimaty może i inne, ale też fajne ... pewnie się tam wybiorę niebawem:)
Czekam na Twoją galerię ..., pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 11.05.2019 08:05

Surykatka ..., no dokładnie, a wspomnienia są przecież najważniejsze, bez tego byłoby trochę nudno:) Tak, to położenie obydwóch miasteczek uważam, że robi wrażenie ..., dlatego tam się wybrałem:)
Pozdrawiam:)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 10.05.2019 19:19

Piękne foty -takie miasteczka lubię-wrociłam z Tihany nad Balatonem/foty za jakiś czas/ale to zupełnie inne klimaty-pięknie-pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 10.05.2019 16:49

Pięknie położone miasteczka i fajnie ,że turystów mało w tym pierwszym. Jest na czym oko zawiesić. A przygody ? dzięki nim mamy co wspominać ;)
pozdrówki :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 08.05.2019 18:31

Charlie ..., szczerze to polecam Włochy, nam się spodobało i ostatnio jeździmy tam co rok, parę dni przeznaczamy na zwiedzanie i resztę pobytu na zwyczajne leżenie:) Fakt, temperatury w środku lata są wysokie, ale na samo zwiedzanie, np. Toskanii czy Rzymu to warto wybrać się wiosną, wówczas jest OK. To co mnie denerwuje to cholerna drożyzna, autostrady, paliwo, jedzenie ..., tanio nie jest, ale mimo to i tak warto jechać:)
Ha, uśmiałem się z Twojej historii, to było dobre:)
Pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 08.05.2019 10:09

Ha ! No to rzeczywiście miałeś przygodowo.
Ja kiedyś też miałam kluczykową przygodę, ale po krakowsku :-) Chcieliśmy z mężem jechać do sklepu, a każde ma swój komplet kluczyków. Otworzyłam auto, wsiadłam jako pasażer, mąż za kierownicę. Pojechaliśmy.
Po przejechaniu z 10 km, wysiadam na parkingu, zamykam drzwi i wzrok mój pada na dach, w zagłębienie pod reling.
I normalnie nie wierzę !
Moje kluczyki !!!
To że przez roztargnienie zostawiłam je na dachu - ok, w to mogę uwierzyć. Rzadko bo rzadko, ale się zdarza.
Ale że przejechały taki kawał miasta, hamowanie, przyspieszanie i zakręty... to to jest niesamowite.
Gdybymi nie to, że samej mi się to przytrafiło, pewnie bym nie uwierzyła.
Tak że wiesz... :-)

Włoch nie znam w ogóle, i jakoś specjalnie mnie tam - jak na razie - nie ciągnie. Pewnie przez to gorąco :-)
Z tym większą przyjemnością doświadczam włoskich klimatów dzięki takim galeriom jak Twoja.
Szkoda tylko, że smak włoskiej pizzy póki co, jest poza zasięgiem.
Pozdr.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 07.05.2019 22:52

Nola ..., no taką lokalną neapolitanę chętnie bym zjadł, jednak w tym roku aż tak daleko na południe to raczej się nie wybiorę ..., więc pozostaje mi ta mniej smaczna na północ od Rzymu:))) W Albanii nie byłem, ale skoro mówisz, że z parkowaniem problemu tam nie ma to trzeba będzie rozważyć taki wyjazd:)))
Pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 06.05.2019 21:02

Paweł musisz koniecznie zjeść pizzę w Neapolu:) Włochy mi się wydają najgorszym krajem do podróżowania samochodem, choć w sumie nigdy nie jeździłam, już wolę po Albanii jeździć, tam przynajmniej nie ma problemów z parkowaniem;) pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 05.05.2019 00:01

Nola ..., ja najdalej dotarłem właśnie do Rzymu, a więc jeszcze tej najlepszej pizzy nie posmakowałem, ale myślę, że kiedyś ją spróbuję gdzieś na południu Włoch:))) Zwiedzanie samochodem nie jest złe, ale czasami sam przyznaję, w takich krajach jak Włochy może to być dość stresujące ..., pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 04.05.2019 11:33

Urokliwe te miasteczka:) Katedra śliczna:) Po Sycylii nie chciałam wynajmować samochodu, zeby sie nie stresować jazdą i parkingami i jeździłam autobusami;) a co do pizzy to kocham i jak dotąd najlepszą jadłam na Sycylii właśnie, a przeokropną w Wenecji, ale sami Włosi mówią, że pizza to tylko na południe od Rzymu;) pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 03.05.2019 21:42

Patryk ..., oczywiście, że nie ..., my dobrze wiemy co najlepsze:)))
No adrenalina poszła w górę, wesoło nie było:)
Pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 03.05.2019 21:37

Chyba nie zaskoczę jak powiem, że dla mnie naj te fotki z tarasu widokowego... Dobrze, że kluczyki się odnalazły ;)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 03.05.2019 21:30

Gabi ..., tak, tak, końcówka na wesoło ..., ale wesoło mi naprawdę nie było, a dzień się jeszcze wtedy nie skończył:) Teraz się śmieję, ale jak wjechałem samochodem do Rzymu i nawigacja mi padła, no to myślałem, że coś mnie trafi ...:) Z parkingami tam jest masakra, odczułem to doskonale, także następnym razem chyba wezmę ze sobą pędzel i niebieską farbę, w razie czego to sobie coś domaluję:)))
Miejscówki bardzo polecam:)
Pozdrawiam:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 03.05.2019 20:44

Miejsce jest po prostu zjawiskowe. Dodaję do chcę wrocić, tak jak kiedyś Alzację. Paweł,podjąłeś w galerii dwa newralgiczne, bardzo włoskie tematy. Pizza i parkowanie. Koszmar znalezienia miejsca jest tam wszędzie, nie dość, że się szuka wolnego miejsca, potem automatu, to jeszcze te niebieskie linie. My w Palermo w styczniu nie mogliśmy zaparkować, co w sezonie? A pizza w rozmiarze XXL była tańsza jak we Wrocławiu, o smaku nie wspomnę.
Koncówka dla czytelnika bardzo na wesoło ( wybacz),
pozdrawiam


paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 03.05.2019 18:09

Paniwu ..., taak, zarówno Pitigliano jak i Orvieto to piękne miasteczka i dzieli je od siebie zaledwie 50 km., Geograficznie jednak położone są w różnych regionach. Pitigliano należy do Toskanii, drugie miasteczko które chciałem zwiedzić a do którego nie dotarłem (Civita di Bagnoregio), znajduje się już po stronie Lacjum, natomiast Orvieto to perełka Umbrii:) Taki zawiły ten ich podział:) Cieszę się, że galeria się podobała:)
Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 03.05.2019 17:21

Ogi ..., nie ma sprawy ..., cieszę się, że zajrzałeś, pozdrawiam:)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 03.05.2019 15:14

Orvieto, rzeczywiście jedna z wielu perełek uroczej Toskanii. Te wąskie uliczki, osnute nutką melancholii, działają jak balsam. A katedra w wielu ujęciach - po prostu cudo i zdjęcia miasteczka od przysłowiowej "kuchni" (27-30) rzeczywiście robią wrażenie. I jestem pod wrażeniem. Pomimo złośliwości losu, zafundowałeś nam bardzo fajną prezentację. Pozdrawiam.

ogi użytkownik ogi(wpisów:133) dodano 03.05.2019 13:12

Lubię takie miasteczka. Dziękuję za fajną wycieczkę.
Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 02.05.2019 22:54

Harmony ..., fajnie się teraz wspomina, ale w pewnym momencie do śmiechu mi nie było ..., taak, te miejsca warto było zobaczyć ..., pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 02.05.2019 22:48

Rozmusiaki ..., i jakie odczucia ...? Taka wiosenna wyprawa do Toskanii świetna sprawa, to czekam na Wasze galerie:)
Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 02.05.2019 22:39

Satan ..., no masz rację, wynika to chyba z tego, że my bardziej przejmujemy się o swoje auta niż Ci wszyscy południowcy ..., parę razy zastanawiałem się już nad ich systemem parkowania na żyletkę, ale u nich to chyba norma. W Dubrovniku słyszałem, że już nie wiedzą ile brać za parking, podobno straszna drożyzna?.
Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 02.05.2019 22:28

Ru_da ..., to polecam na dokładniejsze zwiedzanie średniowieczny Manhattan czyli San Gimignano, Sienę oraz rejon Chianti ..., zresztą, tam wszystko warto zobaczyć:) Cieszę się, że się podobało ..., pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 02.05.2019 22:25

Wielkopolanko ..., ja też lubię włoskie podróże, od kilku lat rodzinnie jeździmy tam na wakacje i staramy się coś nowego zobaczyć:) Fasada kościoła w Orvieto faktycznie była warta zobaczenia, następnym razem, jak tam dotrę, postaram się też zwiedzić całe miasteczko:)
Pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 02.05.2019 21:57

Dzień z przygodami, bywa ;) Za to widoki na miasto zacne, uliczki klimatyczne, a katedra robi ogromne wrażenie. Piękne miejsca zobaczyłeś, a ile przeżyłeś to Twoje ;)
Pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 02.05.2019 20:12

Właśnie dwa dni temu tam bylismy :)
pzdr

satan użytkownik satan(wpisów:3226) dodano 02.05.2019 20:01

He, he...no parkowanie na południu Europy dla Słowianina, to przygoda i stres ;-) Ja kiedyś w Dubrovniku miałem tak dość szukania, że auto zostawiłem pod znakiem "uwaga spadające kamienie" - bo było chyba jedyne wolne w całym miasteczku ;-)

Miejsca fajne, ale katedra się wybija, naprawdę piękna!

Pozdrawiam.

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:230) dodano 02.05.2019 19:06

W Toskanii zwiedzałam tylko Florencję i Pizę. Marzy mi się dokładniejsze zwiedzanie tego regionu, bo te miasteczka są przepiękne... i krajobrazy Toskanii...
Twoja galeria mnie zachwyciła i utwierdziła w przekonaniu, że muszę się tam w końcu wybrać.
Pozdrawiam :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1937) dodano 02.05.2019 18:13

Piękna galeria..lubię podróże po Włoszech...Kadedra fantastyczna...z folderów to znana jest fasada główna , która powala , za to fasady boczne ubogie...
miasto mi to obce a więc tym bardziej chętnie je zwiedziłam..
pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 02.05.2019 17:22

Cześć Pipol ..., miałem podobne odczucia, ale po tych moich wcześniejszych perypetiach już mi wszystko jedno było ..., pozdrawiam:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 02.05.2019 13:53

pamiętam,że bardzo upierdliwa była ta katedra w Orivieto jeśli chodzi o fotografowanie. Za cholerę nie mogłem jej całej zmieścić na zdjęciu ;)
pozdro

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!