m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Wizytówką miasta i punktem obowiązkowym na mapie zwiedzania jest znajdująca się w centrum,przy Parque Central,Katedra (La Real Basilica Catedral de La Asunción de León) - największa katedra katolicka na obszarze Ameryki Środkowej. Katedra była budowana w latach 1747-1816,została konsekrowana w 1860 roku.Projekt architektoniczny wykonał gwatemalski architekt Diego José de Porres y Esquivel. Katedra jest w stylu baroku kolonialnego,pięcionawowa,z dziesięcioma kolumnami podtrzymującymi sklepienie,na planie prostokąta.Jej dwie wieże o wys. 40m i fasada są neoklasyczne.Jest podobna do katedr w Limie i Cuzco.W 2011 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wnętrze katedry - nawa główna Nawy boczne Legenda głosi,że plany katedr w Limie i León zostały omyłkowo zamienione,ale nie ma dowodów na poparcie tej niepoważnej tezy,tłumaczącej powstanie tak dużego kościoła w tak małym kraju.
Na ścianach wiszą obrazy Drogi Krzyżowej autorstwa Antonio Sarria,o wymiarach 5mx4m.Praca nad nimi zajęła artyście 5 lat. Znalazło się miejsce na kącik poświęcony Janowi Pawłowi II.Miejsce przypomina o wizycie Ojca Świętego w León w marcu 1983 roku. Nie da się ukryć,że bez przechadzki po dachu,wizyta w Katedrze nie byłaby pełna.Wejście płatne, 3 $.
Próba spojrzenia na León z góry Przy Parque Central znajduje się kilka interesujących i zabytkowych budynków.Należy do nich gotyckie Colegio La Asunción,dawna siedziba Pałacu Biskupiego,dziś renomowana szkoła średnia.
Parque Central,strona południowa Lew,symbol miasta Seminario de San Ramón,założone w 1680 roku,w którym dziś mieści się przedszkole i szkoła podstawowa. Odchodząca od placu w kierunku wschodnim Calle Central. Alcaldia Municipal Chinchunte,postać z folkloru miejskiego,stojąca przed rest. El Sesteo.
Monument poświęcony pamięci Carlosa Fonseki,jednego z twórców FSLN. Końcowy fragment Calle Central Przy końcu Calle Central,na wschód od Katedry,znajduje się Iglesia El Calvario.Zbudowany w połowie XVIII wieku,neoklasyczny kościół.Piszą,że fasada przedstawia wpływy stylistyczne Francji w XVIII- wiecznej architekturze hiszpańskiej. Skwer przy kościele El Calvario.Uroczy zakątek do pobożnych rozmyślań. Wśród licznych kościołów w mieście León,La Recolección jest uważany za najpiękniejszy. Kościół jest położony w odległości trzech przecznic w kierunku północnym od katedry.
Zbudowany w 1786 roku,kościół La Recolección charakteryzuje się barokowym wystrojem w stylu meksykańskim i imponującą ciemnożółtą fasadą. Fragment fasady By poczuć autentyczną atmosferę miasta,warto zajrzeć na Plaza San Juan - ok. 1 km od Katedry, w kierunku północno-wschodnim. Zwiedzimy osiemnastowieczny kościół,powłóczymy się po miejscowym  targu,posiedzimy w ładnie zacienionym parku,kontemplując lokalny koloryt. Plaza San Juan Plaza San Juan
Z Plaza San Juan sąsiaduje Iglesia San Juan de Dios pochodząca z 1739 roku. Przebudowana w 1850 roku,w stylu neoklasycznym z elementami modernizmu. Zaniedbany wygląd zewnętrzny nieco kontrastuje z pięknym wnętrzem w kolorze ecru,ze świętymi w szklanych gablotach oraz sufitem ozdobionym ornamentalnymi motywami. Spacer po pobliskim Mercado San Juan,typowym lokalnym targowisku, zaopatrującym okolicznych mieszkańców w owoce,warzywa,mięso, a także w akcesoria domowe i ubrania.
Iglesia San Francisco znajduje się przy Calle Real i jest jedną z najstarszych świątyń w mieście.Zbudowana w 1643 roku,wraz z klasztorem o tej samej nazwie. Św. Franciszek poskramia wilka - plac przed kościołem. Iglesia de Zaragoza znajduje się pięć przecznic na płn.-zach. od Parque Central.Zbudowany w 1884 roku,jest prawdziwą mieszaniną różnych stylów architektonicznych.Oprócz dominującego stylu eklektyczno-romantycznego,można dojrzeć elementy architektury obronnej. Iglesia de San Nicolás de Laborio,leżąca na południowo-zachodnich obrzeżach miasta,powstała w I poł.XVII wieku.Wielokrotnie przebudowywana,niezmienione pozostało jedynie prezbiterium.Jest chyba najskromniejszym ze wszystkich kościołów w León.

Dziękuję za uwagę

najbliższe galerie:

 
NIKARAGUA - CERRO NEGRO & Volcano Boarding
1pix użytkownik martyna odległość 21 km 1pix
Corinto
1pix użytkownik hardin77 odległość 32 km 1pix
Chinandega→ Potosi→ Volcán Cosigüina
1pix użytkownik hardin77 odległość 96 km 1pix
Granada
1pix użytkownik hardin77 odległość 115 km 1pix
Matagalpa y Selva Negra Mountain Resort
1pix użytkownik hardin77 odległość 117 km 1pix
Jinotega y Lago Apanás
1pix użytkownik hardin77 odległość 121 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:174) dodano 23.05.2019 01:25

Dziękuję Lucy,
Bardzo mi miło,że zaglądasz do moich galerii.
Pozdrawiam

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3131) dodano 21.05.2019 09:06

Z ogromną przyjemnością przespacerowałam się chociaż wirtualnie.Dobrze ,że istnieją ludzie z pasją,bo tak odbieram Twoje nieśpieszne podróżowanie.Też tak lubię.Pozdrawiam.

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:174) dodano 21.05.2019 01:21

Agra,dziękuję za komentarz,który bardzo mi pochlebia i mile łaskocze moją próżność.
Nie mniej uważam,że nic nie zastąpi porządnej mapy oraz solidnego,papierowego przewodnika.
Pozdrawiam

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 19.05.2019 15:40

Jak zwykle super kompedium wiedzy- przyda się gdyż mamy zaplaowane na całą zimę pobyt w krajach które zwiedzałeś .Pozdrawiam

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:174) dodano 17.05.2019 13:11

charlie - Dziękuję za odwiedzenie galerii oraz trafny i rzeczowy komentarz
Pozdrawiam

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:174) dodano 17.05.2019 13:09

achernar-51 - Cieszę się,że miasto się podobało.Może jest nieco bałaganiarskie i chaotyczne,ale z pewnością jest klimatyczne.
Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5702) dodano 16.05.2019 11:35

Bardzo atrakcyjne miasto z pięknymi kościołami i fantastycznym klimatem. Podobało się. Pozdrawiam. :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 16.05.2019 08:09

No rzeczywiście - czego jak czego, ale kościolów to jest tam sporo. Do wyboru, do koloru :-)
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!