m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (21):

 
Oddalona o ponad 300 km od Ammanu pustynia Wadi Rum jest popularnym celem podróży. Piękno tego miejsca zostało docenione również  na arenie międzynarodowej - w  2011 roku obszar chroniony Wadi Rum został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W okresie prehistorycznym była zamieszkiwana przez wiele różnych kultur, w tym nabatejską. Pozostawiły one po sobie ślad w postaci malunków naskalnych, petroglifów i świątyń. Obecnie żyją w niej grupy Beduinów Pustynię można zwiedzać na grzbiecie wielbłąda bądź samochodem terenowym. Z racji ograniczonego czasu, zdecydowaliśmy się na czterogodzinną wycieczkę dżipem. Kierowca obwiózł nas po najpiękniejszych punktach widokowych obszaru chronionego, a dystans jaki pokonaliśmy to ok. 50 km. Pustynia służyła jako sceneria dla takich produkcji filmowych jak Gwiezdne Wojny, Lawrence z Arabii, Prometeusz czy Marsjanin.
Wadi Rum rozsławił na świecie brytyjski oficer Thomas Edward Lawrence, który działał na tym terenie w okresie antytureckiego powstania arabskiego w latach 1917−1918. W latach osiemdziesiątych jedna z charakterystycznych formacji skalnych Wadi Rum otrzymała nazwę „Siedem Filarów Mądrości” ze względu na książkę pod tym tytułem, którą Lawrence napisał w następstwie udziału w wojnie (choć nazwa powieści nie ma żadnego związku z Wadi Rum) Okoliczne skały są zbudowane głównie z granitu i piaskowca. Przerwa na herbatę u gościnnych beduinów.
Wioska Wadi Rum. Dalej jest już tylko pustynia.. Beduin.
mały.. ...i wielki most skalny. Dziękuję za uwagę! Mam nadzieję, że choć trochę zachęciłem do odwiedzenia tego magicznego zakątka naszej planety :)

najbliższe galerie:

 
Wadi Rum Czerwona Pustynia w Jordanii
1pix użytkownik pedro1912 odległość 1 km 1pix
Wadi Rum - Jordania
1pix użytkownik krzychu odległość 10 km 1pix
Jordania - Wadi Rum cz. I
1pix użytkownik andred odległość 11 km 1pix
2010.05 Jordania - Czerwona Pustynia Wadi Rum
1pix użytkownik klacia odległość 13 km 1pix
Miejsca - Jordania / Wadi Rum
1pix użytkownik slav odległość 17 km 1pix
Jordania - Wadi Rum cz.II
1pix użytkownik andred odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4834) dodano 05.05.2019 11:41

swoją drogą to ciekawe czy kiedyś ludzkość doczeka się "tanich linii" na Marsa albo chociaż na Księżyc. Fajne krajobrazy

walter_sullivan użytkownik walter_sullivan(wpisów:64) dodano 04.05.2019 13:48

I pomyśleć, że Petra miała być hitem wyjazdu, a na Wadi Rum zdecydowaliśmy się dopiero w ostatniej chwili.. :)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:292) dodano 03.05.2019 10:31

Bardzo interesujące miejsce - pewnością warto się wybrać :)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:708) dodano 03.05.2019 08:33

Rzeczywiście inna planeta - czerwona planeta. Miejsce które warto zobaczyć, ale cholernie daleko. Chociaż, w dzisiejszej rzeczywistości, tanie linie lotnicze rozwiązują ten problem i są w stanie dotrzeć praktycznie wszędzie. Fajna prezentacja, podobało się. Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!