m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Centrum Braunau am Inn to bardzo długi dawny rynek (Stadtplatz), który jest właściwie szeroką ulicą z pięknymi zabytkowymi budynkami po obu stronach. Na Stadtplatz. W tle widoczna jest wieża XVI-wiecznej bramy miejskiej (Stadttorturm), która stanowiła część fortyfikacji, opasujących miasto.  Tzw. Rybia Fontanna (Fischbrunnen) na głównym placu (Statdplatz) Braunau am Inn. Została zbudowana w 1684 roku. Wykonana jest z białego marmuru, ma ośmiokątny basen i zwieńczona jest statuą Zbawiciela, trzymającego kulę ziemską. Była miejscem, w którym w każdy piątek sprzedawano żywe ryby (podobno aż do 1939 roku). Statua Zbawiciela, wieńcząca fontannę Fischbunnen. Stary ratusz w Braunau to pięknie zachowany budynek z okresu średniowiecznego miasta. Na odnowionej fasadzie widoczna jest figura, przedstawiająca XVI-wiecznego burmistrza Hansa Stainingera. W budynku nadal mieszczą się urzędy miejskie. Stary ratusz wpisuje się harmonijnie w sąsiadujące z nim kamieniczki i architekturę całego placu.
Nieopodal rynku (Stadtplatz) wznosi się piękny późnogotycki kościół p.w. św. Szczepana z niemal 90-metrową wieżą, zbudowany w latach 1439-1466 i będący symbolem miasta. Jedna z uliczek odchodzących od dawnego rynku (Stadtplatz). Przejście pod Wieżą Bramy Miejskiej (Stadttorturm) prowadzące na ulicę Salzburger Vorstadt. Wieża Bramy Miejskiej (Stadttorturm) została wzniesiona w 1520 roku. Kształt jej dachu był wielokrotnie zmieniany. Obecny dach, pochodzący z 1966 roku, uważany jest za podobny do tego z 1520 roku. Wieża Bramy Miejskiej (Stadttorturm) była elementem murów obronnych, otaczających miasto. Na zdjęciu widoczna jest też wieża kościoła parafialnego p.w. św. Szczepana (Stadtpfarrkirche St. Stephan). Jedna z uliczek starej części Braunau.
Dom przy Salzburger Vorstadt 15, w którym 20 kwietnia 1889 roku urodził się Adolf Hitler. W budynku mieścił się niewielki browar i kilka mieszkań do wynajęcia, z których jedno zajmował Alois Hitler (1837-1903), jego trzecia żona Klara (1860-1907), ich syn Adolf i jego starsze rodzeństwo Alois i Angela. W domu tym rodzina Hitlerów mieszkała do 1892 roku, do czasu przeprowadzki do Pasawy. Gdy osobisty sekretarz Hitlera Martin Bormann (1900-1945) nabył dla NSDAP dom, w którym urodził się Hitler, stał się on ośrodkiem kultu, w którym znajdowała się galeria sztuki i biblioteka publiczna. Po wojnie budynek został zwrócony pierwotnym właścicielom, a następnie wykorzystywany był jako biblioteka, szkoła techniczna i ośrodek opieki dla osób niepełnosprawnych. Aby zapobiec wykorzystywaniu go jako swoistego miejsca kultu neonazistów, rząd austriacki przejął główną dzierżawę i od 2011 roku płaci właścicielce Gerlinde Pommer czynsz ok. 4700 € miesięcznie. Rząd Austrii chciał zburzyć dom, bądź zastąpić go nowym budynkiem. W 2014 roku władze postanowiły otworzyć w budynku muzeum poświęcone zbrodniom Hitlera, lecz inicjatywa ta nie została dotychczas zrealizowana. W kwietniu 1989 roku - dwa tygodnie przed setną rocznicą urodzin Hitlera, z inicjatywy burmistrza Braunau Gerharda Skiby (1947-2019), ustawiono  kamień pamiątkowy przed budynkiem. Kamień upamiętniający ofiary II wojny światowej wykonany jest z granitu z kamieniołomu w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Widnieje na nim napis: Für Frieden, Freiheit und Demokratie. Nie wieder Faschismus. Millionen Tote mahnen („Dla pokoju, wolności i demokracji. Nigdy więcej faszyzmu. Miliony zmarłych przypominają nam o tym”). W 2011 roku rada miasta Braunau przegłosowała odwołanie jakiegokolwiek honorowego obywatelstwa, które mogło zostać przyznane Hitlerowi po 1933 roku. Działanie to miało charakter „zapobiegawczy”, ponieważ nie znaleziono dowodów archiwalnych, potwierdzających, że taki tytuł Hitler kiedykolwiek otrzymał. Urokliwe kamieniczki na dawnym rynku (Stadtplatz). Urokliwe kamieniczki na dawnym rynku (Stadtplatz).
Kościół p.w. św. Szczepana z wznosząca się na wysokość 87 m wieżą jest jedną z najwyższych budowli sakralnych w Austrii. Budowa wieży rozpoczęła się w 1492 roku. Sześć dolnych pięter wieży wzniesiono w stylu gotyckim. W latach 1635-1646 zbudowano Ostatnie, siódme piętro zbudowano w latach 1635-1646, zaś ośmioboczna iglica i barokowy hełm zostały dodane w latach 1745-1759. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Szczepana w Braunau am Inn została konsekrowana w 1238 roku. Budowa obecnego kościoła parafialnego rozpoczęła się w 1439 roku. Budowniczym kościoła był Stephana Krumenauer (ok. 1400-1461), a budowę finansowały cechy rzemieślnicze miasta. Gotycka świątynia została konsekrowana w 1466 roku. Przez długi czas gotycki kościół, który obecnie dominuje na starym mieście, miał szczególne znaczenie dla rzemieślników regionu, którzy byli zorganizowani w cechy, zwane „Zünfte”, zgodnie ze swoim zawodem. Każda grupa zawodowa miała własną kaplicę boczną wewnątrz kościoła. Te kaplice cechowe zachowały się do dziś. Kościół jest jednym z najważniejszych kościołów w stylu późnego gotyku w całej Austrii. Jest on imponującą świątynią halową z trzema nawami i smukłą, siedmiopiętrową wieżą, jedną z najwspanialszych w całym regionie Innviertel. Jeśli spojrzymy na sufit, możemy zobaczyć piękny przykład typowego gotyckiego sklepienia żebrowego. Jego autorstwo przypisywane jest mistrzowi Hansowi Wechselbergerowi. Wewnątrz kościoła znajduje się długa nawa główna oraz dwie nawy boczne. Kapitele potężnych filarów ozdobione są postaciami apostołów i głowami aniołów.
Szereg przypór tworzy łącznie 12 bocznych kaplic, z których każda poświęcona jest innemu cechowi (są to tzw. „Zünftkapellen”). Wszystkie z tych kaplic cechowych, z wyjątkiem kaplicy piekarzy zostały następnie przebudowane częściowo lub całkowicie w stylu barokowym. Kaplica piekarzy została zachowana w stylu gotyckim, ponieważ cechowi piekarzy zabrakło funduszy na przebudowę. Wystrój kościoła p.w. św. Szczepana jest bogaty w dzieła sztuki pochodzące z różnych okresów - od czasu jego powstania do chwili obecnej. Z końca XV wieku pochodzi słynny i niezwykle cenny ołtarz w kaplicy piekarzy, który jest jednym z niewielu zachowanych gotyckich ołtarzy skrzydłowych w Górnej Austrii. W XVII wieku Martin Zürn odnowił kościół w stylu barokowym. Pozostałości barokowego ołtarza głównego można zobaczyć na północnej ścianie prezbiterium. Barokowa ambona w kościele p.w. św. Szczepana. Kościół p.w. św. Szczepana zdobi wiele rzeźb... ... Jedna z kaplic bocznych w kościele p.w. św. Szczepana.
Do roku 1779 kościół p.w. św. Szczepana podlegał klasztorowi w Ranshofen, następnie stał się niezależnym kościołem parafialnym. ... Długość kościoła p.w. św. Szczepana wynosi 67 m, szerokość - 25 m, wysokość nawy głównej - 20 m, zaś wysokość wieży - 87 m. Na zdjęciu widoczna jest polichromia ze sceną Ukrzyżowania w jednej z kaplic bocznych. Główne organy kościoła p.w. św. Szczepana zostały zbudowane w 1995 roku przez szwajcarską firmę Metzler Orgelbau. Instrument ma 46 rejestrów, trzy manuały i pedał. Obraz w kościele p.w. św. Szczepana, przedstawiający męczeństwo św. Sebastiana. Jeden z witraży w kościele p.w. św. Szczepana. W kościele tym, 7 stycznia 1885 roku odbył się ślub rodziców Adolfa Hitlera - Aloisa Hitlera (właśc. Aloisa Schicklgrubera) i Klary Pölzl. Ceremonia miała miejsce o godzinie 6 rano i miała cichy i skromny charakter, gdyż 24-letnia Klara była już w czwartym miesiącu ciąży, z której urodziło się ich pierwsze dziecko - Gustaw (Adolf był ich czwartym dzieckiem).
Adolf Hitler został ochrzczony prawdopodobnie przy tej chrzcielnicy przez ks. Ignaza Probsta. Niestety, w młodości stracił on wiarę w Boga. Jak podaje Karol Grünberg (1923-2012), jeden z najbardziej znanych historyków i biografów Hitlera, nie wierzył on ani w chrześcijańskiego Boga, ani w żadnego Boga. Jego biografowie są zgodni, że pojawiające się w wielu jego przemówieniach słowo „Opatrzność” było raczej metafizyczną projekcją własnych dążeń, nadziei i pragnień. Hitler głosił, że kiedy nastąpi „ostateczne zwycięstwo”, to rozprawi się on z chrześcijaństwem. Na zewnętrznych ścianach kościoła p.w. św. Szczepana można znaleźć różne cenne epitafia, w tym epitafium Hansa Stainingera (ok. 1508-1567), znanego jako „człowiek z długą brodą”, który był burmistrzem Braunau i zginął podczas pożaru w 1567 roku, gdy uciekając z płonącego domu nastąpił na prawie 2-metrową brodę i spadł ze schodów, co spowodowało jego śmierć. Po jego śmierci broda została odcięta i była przechowywana przez rodzinę aż do 1911 roku, kiedy została przekazana miastu Braunau. Broda ta jest eksponatem w Muzeum Okręgowym Braunau. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu austriackich i niemieckich kościołów, również na zewnętrznej ścianie kościoła p.w. św. Szczepana umieszczona jest tablica, upamiętniająca poległych, tu - na frontach I wojny światowej.  W sąsiedztwie kościoła p.w. św. Szczepana znajdziemy też stare, ale zadbane kamieniczki. Kamieniczki koło kościoła p.w. św. Szczepana. Jedna z uliczek w starej części Braunau.
Kamieniczki koło kościoła p.w. św. Szczepana. Jedna z uliczek w starej części Braunau, prowadząca od kościoła p.w. św. Szczepana do dawnego rynku (Stadtplatz). Widok kościoła p.w. św. Szczepana z uliczki pokazanej na poprzednim zdjęciu. Kamieniczki i fontanna Fischbunnen przy dawnym rynku (Stadtplatz). Kamieniczki przy dawnym rynku (Stadtplatz). Jedna z uliczek odchodzących od dawnego rynku (Stadtplatz).
Na dawnym rynku (Stadtplatz). Na dawnym rynku (Stadtplatz). Z prawej strony widoczny jest graniczny most na rzece Inn i zabudowania niemieckiego miasteczka Simbach.

najbliższe galerie:

 
Burghausen - najdłuższy gród obronny Europy
1pix użytkownik al_ka odległość 18 km 1pix
Grafenau
1pix użytkownik zielas odległość 43 km 1pix
Passau
1pix użytkownik szarykot odległość 46 km 1pix
Pasawa (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 46 km 1pix
Austria - jeden dzień
1pix użytkownik claude odległość 46 km 1pix
Pasawa (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 46 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5512) dodano 12.05.2019 00:13

Patryk80 - miasto jest naprawdę ładne i ma ciekawe zabytki i historię. I chyba niesłusznie wielu ludziom kojarzy się tylko z tym jednym mieszkańcem... Pozdrawiam. :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4826) dodano 11.05.2019 01:16

Miasto wygląda interesująco. No a że miało nieszczęście "wydać na świat" takiego akurat jednego mieszkańca … miasto temu niewinne

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5512) dodano 10.05.2019 22:16

Charlie - dokładnie tak, tym bardziej, że Hitler spędził tam jedynie niecałe trzy lata życia, jako dziecko. A miasto jest naprawdę ładne... Pozdrawiam. :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2348) dodano 10.05.2019 13:03

Urokliwe miasteczko z długą historią, które słusznie-niesłusznie stało się znane z powodu jednego człowieka.
Trochę to niesprawiedliwe...
Sklepienie w kościele św. Szczepana - fantastyczne.
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!