m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Największą atrakcją Poznania jest Stary Rynek, a na nim kolorowe kamieniczki. Na tym zdjęciu widzicie te najsłynniejsze: wąskie Domki Budnicze z pierwszej połowy XVI wieku, które należały do biedniejszych kupców. Kamieniczki są jedyne i niepowtarzalne. To wręcz symbol Poznania, tak jak i koziołki oraz rogale świętomarcińskie, o których w dalszej części prezentacji. Natomiast kamienice położone w pierzejach rynku należały do najbogatszej warstwy mieszczaństwa. Mieszkano w nich, magazynowano towary, sprzedawano. W dawnych czasach w posiadanie kamienicy można było wejść poprzez jej zakup, po uprzednim wzbogaceniu się albo poprzez rozkochanie w sobie kupieckiej panny jedynaczki lub bogatej wdowy, po uprzednim wydziedziczeniu jej dzieci. Gdy widzi się te przepięknie zdobione elewacje, to przestaje dziwić to, iż posuwano się do tych czynów, które wymieniłam, aby stać się ich właścicielem.
Było trochę staroci i koloru, a teraz powiew nowoczesności i stonowanych barw. Zapraszam do Okrąglaka, który z zewnątrz bez ekstrawagancji, za to ... ... w środku widoki, od których kręci się w głowie. Widoki, które zachwycają i dostajemy od nich małpiego rozumu. To wszystko za sprawą niesamowitej klatki schodowej. Jest ona wpisana w plan koła o średnicy pięciu metrów i składa się z trzech niezależnych biegów schodów. Okrąglak to dawny dom towarowy powstały w latach 1948-1954 według projektu znakomitego architekta Marka Leykama.
Obecnie mieszczą się w nim biura. Do zwiedzania jest udostępniona tylko klatka schodowa, ale zdecydowanie warta tego, aby do niej dotrzeć. Okrąglak nie jest zbyt znaną poznańską budowlą, ale pewnie większość z Was słyszała lub była w Starym Browarze. Obiekcie handlowym połączonym z galerią artystyczną powstałym na poprzemysłowym zabytku - Browarze Huggerów. Znakomicie łączy on nowe ze starym. Do Starego Browaru warto zajrzeć nie tylko ze względu na zakupy, ale także po to, aby popodziwiać budynek jako projekt architektoniczny. Skoro jesteśmy przy domu handlowym, to nadmienię, że ciekawą elewację/bryłę mają także: galeria handlowa zlokalizowana przy ul. Św. Marcina Galeria MM ...
... i galeria handlowa Avenida sąsiadująca z dworcem PKP Poznań Główny. Kolejna nowoczesna budowla-dzieło sztuki to Fontanna Wolności na Placu Wolności. Jest ona w formie dwóch skrzydeł, po których spływa woda. W tle budynek Arkadii. Mieści się w nim min. Teatr Ósmego Dnia. Fontanna powstała w 2012 roku według projektu Agnieszki Stochaj - architektki i Rafała Nowaka - rzeźbiarza. Projekt nie wszystkim przypadł do gustu, ale na pewno jest charakterystyczny i wpisał się w tkankę miejską Poznania. Teraz dla odmiany coś z historii, czyli jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych barokowych zabytków w Polsce - Fara Poznańska. Jej pełna nazwa to: Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu, więc zostańmy przy nazwie Fara Poznańska. Mnie się bardzo spodobała od strony pięknie zagospodarowanego ławkami i zielenią Wolnego Dziedzińca Urzędu Miasta. To co jednak jest w niej najlepsze skrywają mury. Najbardziej zachwyciły mnie sklepienia i im poświęciłam najwięcej czasu będąc w bazylice.
Na sklepieniu nawy głównej w każdym przęśle znajdują się trzy sceny z życia św. Stanisława biskupa autorstwa Karola Dankwarta z Nysy. Wikipedia We wnętrzach użyto sztucznego czerwonego marmuru, a sztukaterie pochodzące z około 1700 roku są dziełem Jana Bianco. ... Wracamy na Stary Rynek od strony Fontanny Apolla, która jest  jedną z czterech usytuowanych na poznańskim rynku powstałych na miejscu dawnych studzienek. Kolejna to widoczna na tle kamienic i na fot. 43 fontanna Neptuna będąca rekonstrukcją starej, tak jak i fontanna Marsa oraz Apolla. Z pierwotnych czterech zachowała się widoczna na zdjęciu poświęcona Prozerpinie.
Teraz zapraszam Was do najciekawszego poznańskiego muzeum: Rogalowego Muzeum mieszczącego się w kamienicy z zachowanym takim oto drewnianym sześćsetletnim stropem, ... ... gdzie pracownicy muzeum ciekawie i z dużą dawką humoru oraz gwary poznańskiej zapoznają nas z legendą, według której powstały świętomarcińskie rogale. Chętni mają możność uczestniczyć w produkcji słodkiego symbolu Poznania. W czasie wizyty w muzeum usłyszymy też o poznańskich koziołkach, które możemy zobaczyć w komfortowych warunkach o godz. 12-tej na ratuszowej wieży z sali muzeum, jeśli wykupimy wejście na godzinę 11:10. Warto wcześniej zarezerwować bilet, gdyż Rogalowe Muzeum cieszy się dużym zainteresowaniem. My na koziołki patrzymy z góry, a na rynku pod ratuszem tłumy. Z koziołkami związana jest legenda, ale jeśli ktoś jest nią zainteresowany, to odsyłam na stronę: http://www.sredniawies.pl/czulnia2/legenda3.htm Na Starym Rynku znajdziemy też charakterystyczną dla Poznania Studzienkę Bamberki i ...
... przede wszystkim zachwycający ratusz uznawany za  najładniejszą renesansową budowlę na północ od Alp, z czym się mogę zgodzić. Rodzi on skojarzenia z włoską architekturą. Ratusz jak i Stary Rynek na kolejnych kadrach wygląda bajecznie w wieczornej odsłonie. Polecam spacer po rynku o tej porze dnia, a potem ucztę w jednej z restauracji tu się znajdujących. Poznań jest wart nawet tylko kilkugodzinnej w nim wizyty. I gdy tylko znów nadarzy się okazja, aby go odwiedzić, bez wahania to uczynię, co im Wam polecam, jeśli jeszcze nie zawitaliście do stolicy Wielkopolski. ... ...
... ... ... ... ... ...

najbliższe galerie:

 
Poznań - Fara
1pix użytkownik seerene odległość 0 km 1pix
Obieżyświat Meeting - Poznań 2013
1pix użytkownik andred odległość 0 km 1pix
Poznań - Stary  Rynek.
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Polska - Poznań
1pix użytkownik kamila_kula odległość 0 km 1pix
Trochę Poznania
1pix użytkownik marcin1980 odległość 0 km 1pix
Zabytkowe kamienice na Starym Rynku w Poznaniu cz.  2
1pix użytkownik tomszw odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (37):

 
harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 08.11.2019 11:11

Kordula, wielkie dzięki!, ale Poznań jest taki jak na moich zdjęciach. Nic nie dodałam, nic nie wymazałam, tylko odpowiednio ujęłam :)
Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 15.05.2019 19:44

Poznan u Ciebie piekniejszy niż w rzeczywistości.
Fajne nocne foty i te oczywiscie z okrąglaka.:)
Podobało sie:))
Pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 14.05.2019 19:19

Popekpaweł, dziękuję!
Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 11.05.2019 09:26

Świetna galeria

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 10.05.2019 21:07

Surykatko, cieszę się, że się spodoba, ale Poznań to cudne miasto, więc łatwiej go uwieczniać.
Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 10.05.2019 18:29

No pięknista prezentacja Poznania. Zwłaszcza fotki -nocniki powalają:).
pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 10.05.2019 17:24

Dziękuję Lucy. A jestem tutaj, gdyż przede wszystkim lubię zwiedzać, a przy okazji robię zdjęcia.
Np. moje zdjęcie, podobne do fot. 8, można było oglądać w zeszłym roku na wystawie w galerii w Singapurze.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3155) dodano 10.05.2019 17:09

Tylko pogratulowaći cieszyć się😀, że możemy tutaj oglądać.Talent się ma i nie da się go nauczyć😉.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 10.05.2019 14:08

Lucy :) Moje zdjęcia były już w znanych zachodnich czasopismach fotograficznych, a także na wystawach, więc komuś tam jeszcze się spodobały, ale wyznaję zasadę, że zawsze może być lepiej ;)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3155) dodano 10.05.2019 13:55

Wiem,że mistrzów.Celowo miało być "miszczów"😉.Dawno już zasłużyłaś ale jak piszesz, że to jeszcze przed Tobą...wtedy zdjęcia będą na okładkach a nie na OŚ !Pozdrawiam.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 10.05.2019 13:49

Charlie, Poznań jest wart odwiedzin. Pokazałam tylko cząstkę tego miasta, ale myślę, że nawet tylko tyle do niego zachęca.
Rogalowe Muzeum to zdecydowanie muzeum nr 1 w Poznaniu, które spodoba się małym i dużym. Strop zaiście zachwycający i min. dla niego warto tam zajrzeć.
Co tu dużo pisać, planuj wizytę w stolicy Wielkopolski. Będziesz nią oczarowana.
Serdecznie pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 10.05.2019 11:53

Doracz, miło, że podglądasz, a jeśli czynisz postępy w fotografowaniu (bo czynisz) dzięki także temu co pokazuję, to mnie to niezmiernie cieszy :)
Serdecznie pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 10.05.2019 10:29

Satan, faktycznie, klatka schodowa z Pragi i ta z Okrąglaka może wydawać się podobna. Obydwie mnie zachwyciły.
Dziękuję za miły komentarz.

Lucy, oglądaj, cieszę się, że to robisz i że się podoba.
Na mistrza trzeba zasłużyć, jeszcze przede mną ;)

Wo, to się cieszę :)

Serdecznie Was pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 10.05.2019 10:25

Rozmusiak, niestety, ja także zastałam rynek słabo oświetlony i to wszystko widać na moich zdjęciach, ale fotografowałam tak, aby to ukryć i pokazać tylko to co najlepsze. Niektóre z kamienic nie są w ogóle podświetlone, ratusz częściowo, albo jedna z jego ścian z przygasającymi iluminacjami. Co prawda mój mąż twierdzi, że Stary Rynek na moich zdjęciach wygląda lepiej niż w rzeczywistości, ale to tylko kwestia dostrzegania rzeczywistości.
Bardzo dziękuję za mega miły komentarz, jest budujący.
Ocen nie włączę, gdyż nie widzę sensu w ocenianiu galerii. Dobre prezentacje i tak giną w tłumie, niejedna świetna została "uwalona" albo niedostrzeżona.
Serdecznie pozdrawiam :)
PS To kiedy do Wrocławia na nocne?

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 08.05.2019 18:59

Patryk, ta zakręcona część galerii jest moją ulubioną :)
12 lat temu w Poznaniu to szmat czasu, musisz to zmienić. Od tamtej pory miasto na pewno zmieniło się na korzyść, wypiękniało, przybyły nowe budynki.
Fajne są sentymentalne powroty.
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 08.05.2019 18:52

Wmp, dziękuję za miłe przyjęcie stolicy Wielkopolski.
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 08.05.2019 18:51

Gabi, ja też nie wiedziałam, że Poznań to tak bajkowe kolorowe miasto, no ale czasami jak człowiek sam nie dotrze w dane miejsce, to nie ma jak się o tym przekonać, czego i Tobie życzę.
Dziękuję i pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 08.05.2019 18:50

Ru_da, też się zachwyciłam Poznaniem, jego starą częścią. Nie ma innej opcji, ta część miasta musi się podobać.
Wszystko tam zadbane, odnowione i w pięknym stylu, z klimatem.
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 08.05.2019 13:01

Ru_da, też się zachwyciłam Poznaniem, jego starą częścią. Nie ma innej opcji, ta część miasta musi się podobać.
Wszystko tam zadbane, odnowione i w pięknym stylu, z klimatem.
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 08.05.2019 12:58

Ogi, miasto mi się tak zaprezentowało, jak gwiazda filmowa za milion dolarów na czerwonym dywanie ;)
Cieszę się, że zauważyłeś opisy, gdyż czasami mam wrażenie, że nikt ich nie czyta, a ja piszę je tylko dla siebie ;)
Dziękuję i pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 08.05.2019 12:52

Paweller, cieszę się, że nocne fotki wpadła Tobie w oko, gdyż bardzo lubię je robić. Nocą miasto odsłania swoje drugie, inne oblicze, często zaskakujące.
Poznań jest piękny, zwłaszcza Stary Rynek. Mogę śmiało powiedzieć, że jest równie atrakcyjny jak wrocławski ;)
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 08.05.2019 12:37

Achernar, dziękuję. Masz rację, atrakcji w Poznaniu jest znacznie więcej niż przeze mnie pokazanych, ale byłam w stolicy Wielkopolski bardzo krótko, więc zobaczyłam tyle, co w tej prezentacji. Mam nadzieję wrócić na zwiedzanie kolejnych miejsc.
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 08.05.2019 12:35

Wielkopolanko, pięknie pokazałam Twoje miasto, bo takie ono jest.
Ja Okrąglak też zaliczam do poznańskich perełek. Wiem, że nie każdemu musi się podobać ta modernistyczna bryła, ale był pierwszym w Poznaniu budynkiem o konstrukcji nośnej wykonanej z prefabrykatów, a poza tym ma przepiękną klatkę schodową.
Jako mieszkanka Poznania, kojarząca Okrąglak z nieprzyjemnymi zdarzeniami, masz o nim inne zdanie.
Pozdrawiam :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 07.05.2019 12:18

Nie znam póki co Poznania, ale wybieram się tam już od jakiegoś czasu.
Klatka schodowa Okraglaka od razu rzucila mi sie w oczy. Pierwsze skojarzenie - modernizm !
Potem czytam w necie i... rzeczywiście. Mimo że to specyficzny okres w architekturze, to powstawały wtedy budynki o fantastycznych kształtach, czego dowodem są Twoje zdjęcia.
Rynek z tymi kolorowymi kamieniczkami przepiekny.
A do Rogalowego Muzeum to obowiązkowo się przejdę. Choćby tylko dla tego stropu :-)
Choć dla słynnego rogala, też ;-)
Pozdr.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1320) dodano 07.05.2019 11:27

Ale cudo! Dostrzegasz formę, której ja nigdy bym nie dostrzegł. Bardzo lubię podglądać te Twoje spojrzenia. Są niesamowite. Przez to sam widzę coraz więcej. Klatka Okrąglaka - rewelacja.
Pozdrawiam :)

wo użytkownik wo(wpisów:388) dodano 06.05.2019 07:24

z przyjemnością obejrzałem. pozdrawiam

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3155) dodano 05.05.2019 22:06

Bajeczny Poznań w Twoim wykonaniu.Stary jak i z nutką nowoczesności.Kiedyś często bywałam i niedawno byłam ale wolę oglądać galerie miszczów😉10 to za mało.Pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3337) dodano 05.05.2019 13:25

Wow! Cóż za prezentacja! Zdjęcie tytułowe trochę przypomina pewną galerię z Pragi...;-)
Duża uczta dla oka [jest się od kogo uczyć].

Pozdrawiam :-)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 05.05.2019 12:22

Harmony,z przyjemnością obejrzałem Twoją galerię,tym bardziej,iż nie minął jeszcze miesiąc od mojego weekendowego pobytu w stolicy Wielkopolski.
Nie wiem,czy Rynek specjalnie dla Ciebie do zdjęć podświetlili,bo ja nawet wziąłem i nosiłem ze soba statyw,który w sumie do niczego mi się nie przydał,bo nie było tak pieknie jak u Ciebie.Posiedziałem wszakze w jednej z kafejek i napawałem oczy.
I jeszcze jedno,a w zasadzie dwa ;
Od pewnego czasu chciałbym zauważyć,ze to co robisz swoim aparatem,to juz nie jest fotografia ...
To jest SZTUKA !!!
Na najwyższym poziomie.
Chylę czoła,bo bardzo mi sie ta sztuka podoba !!!
I dlaczego masz wyłączone oceny ???
Takie galerie nie powinny ginąć w tłumie ...
Zwłaszcza z PL,bo jak widać mamy się czym pochwalić :)
Włącz oceny please ...
Pozdrawiam serdecznie :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4836) dodano 05.05.2019 11:51

Nieco zakręcona ta Twoja galeria ;) Chętnie powróciłem wirtualnie to Poznania, bo mam do tego miasta duży sentyment. W liceum mnie i kolegę zafascynowało na tyle, że jeździliśmy tam na wagary. Wiele razy włóczyliśmy się po mieście i zwiedzali... Niestety wtedy jeszcze bez aparatu. Ostatni raz byłem w Poznaniu służbowo jakieś 12 lat temu i miło było wrócić do miejsc ulubionych z młodzieńczych lat

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2373) dodano 05.05.2019 09:59

W rzeczy samej, piękna prezentacja stolicy Wielkopolski.
Pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 05.05.2019 09:39

Cudowna kolorowa prezentacja, gdzie każde zdjęcie to fotograficzny meisterstueck. Faktycznie galeria za milion dolarów.
Nie wiedziałam, że Poznań jest tak piękny,
pozdrawiam

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:391) dodano 05.05.2019 08:34

Bardzo piękna i interesująca galeria. Tylko raz byłam w Poznaniu, ale stare miasto mnie zachwyciło. Pięknie je pokazałaś. Pozdrawiam :)

ogi użytkownik ogi(wpisów:134) dodano 05.05.2019 06:37

Galeria wygląda jak milion dolarów :) Nie dość, że zdjęcia na bardzo wysokim poziomie to i ciekawe opisy. Zdjęcia nocne jak zawsze na najwyższym poziomie.
Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7617) dodano 04.05.2019 23:50

To nie jest pierwsza Twoja galeria, w której nie mogę oderwać oka od nocnych fotek ..., po obejrzeniu ciężko z niej wyjść, a nawet jak już wyjdę, to zaraz znowu tu wracam ..., Poznań przepiękny, zachęciłaś do odwiedzin ..., pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5800) dodano 04.05.2019 23:14

Gratuluję świetnej galerii, bardzo ładnie przedstawiającej część (bo jest ich więcej) atrakcji Poznania. Pozdrawiam. :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1989) dodano 04.05.2019 20:47

Harmony pięknie pokazałaś moje rodzinne miasto a wręcz bajkowo starówkę...faktycznie pokazałaś perełki miasta oprócz Okrąglaka który na pewno nią nie jest.
Okraglak to dawny domy Towarowy, który był kiedyś jedyny i można było w nim wszystko prawie kupić. Schody w Okrąglaku to kojarzą mi się z ówczesnymi samobójstawi których było kilka a potem założyli siatki i był spokój.
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!