m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (18):

 
Zamek Vaduz góruje około 120 metrów nad stolicą Vaduz. Jest symbolem stolicy Liechtensteinu i jest widoczny z daleka. Początki zamku sięgają prawdopodobnie XII wieku. Twierdza została prawdopodobnie zbudowana jako jeden z pierwszych budynków, a później uzupełniona wieżą mieszkalną. Ta wieża mieszkalna może być datowana na rok 1287. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1322 roku. Nazwa Vaduz ma swoje początki w języku retoromańskim i pochodzi z czasów, kiedy Rzymianie byli władcami prowincji Recja. Pierwsza pisemna wzmianka o Vaduz pochodzi z roku 1150. Po ustanowieniu księstwa Liechtenstein w 1712 roku Vaduz stał się stolicą całego kraju. Miasto liczy ok. 5.100 mieszkańców. Zamek Vaduz (Schloss Vaduz) jest pałacem i oficjalną rezydencją księcia Liechtensteinu. Zamek nadał nazwę położonemu u jego stóp miastu Vaduz. Zamek wszedł w posiadanie rodu Liechtensteinów w 1712 roku i służył pod nazwą Hohenliechtenstein jako siedziba z oficjalnymi apartamentami w zachodnim skrzydle aż do 1732 roku. W latach 1905-1912 poddano go gruntownej renowacji i odrestaurowano. Książę Franciszek Józef II (1906-1989) w 1939 roku zamieszkał tu z rodziną na stałe. Zamek Vaduz góruje nad miastem i nie jest otwarty dla turystów, można jednak wspiąć się na wzgórze, aby przyjrzeć się twierdzy z bliska. Ze szczytu roztaczają się widoki na miasto i góry. Rozchodzi się stąd kilka znakowanych szlaków pieszych. W 1898 roku w księstwie znalazły się pierwsze telefony, zaś w 1901 roku rozpoczęła się (od Vaduz) jego elektryfikacja. Wybitnymi mieszkańcami alpejskiego państwa byli historycy Peter Kaiser (1793-1864), Johann Baptist Büchel (1853-1927) i kompozytor Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901). Pierwszą gazetą w księstwie była wydawana od 1863 roku „Liechtensteinische Landeszeitung”. Obecnie Liechtenstein jest jednym z najbogatszych państwa świata. Ze względu na niskie podatki oraz liberalną politykę względem depozytów bankowych, jest uważany za jeden z niewielu rajów podatkowych na terenie Europy. W Liechtensteinie mają swoją siedzibę liczne firmy zagraniczne i towarzystwa finansowe. Znajduje się ich tam ok. 80.000. Liechtenstein nie posiada własnej armii. Bezpieczeństwo zewnętrzne państwu zapewnia Szwajcaria. Jednak gdyby zaszła taka potrzeba, wcielony do wojska może zostać każdy dorosły mężczyzna do 60 roku życia.
Kunstmuseum Liechtenstein to państwowe muzeum sztuki współczesnej, położone w centrum Vaduz. Po zwiedzeniu sal muzealnych można cieszyć się wyjątkową atmosferą przy drinku i sushi w kawiarni muzealnej. Vaduz - stolica i drugie (po Schaan) co do wielkości miasto Liechtensteinu - znajduje się w środkowo-zachodniej części kraju, w regionie Oberland, bezpośrednio przy granicy ze Szwajcarią, na prawym brzegu Renu, u podnóża pasma górskiego Drei Schwestern (Trzy siostry) w Alpach Retyckich. Jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, turystycznym i finansowym, a także nominalną siedzibą wielu zagranicznych przedsiębiorstw i spółek. Rozwija się tu drobny przemysł maszynowy, precyzyjny i spożywczy (m.in. winiarski). Vaduz jest siedzibą wszystkich urzędów centralnych księstwa. Budynek Muzeum Narodowego w Vaduz ma długą historię. Jego początki sięgają roku 1438. Budynek, obecnie połączony z dawnym Verwerserhaus, był okazałą tawerną i stacją celną oraz siedzibą rządu. Dawną tawernę w 1788 roku odwiedził Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832). W latach 1998-2003 gmach został przebudowany i powiększony od strony zbocza góry, na której wznosi się Zamek Vaduz. Muzeum Narodowe prezentuje bogatą historię Liechtensteinu oraz kolekcję historii naturalnej. W centrum Vaduz. Widoczna jest neogotycka katedra p.w. św. Floryna (Kathedrale St. Florin). Pierwotnie była kościołem parafialnym, a status katedry posiada od 1997 roku. Została zbudowana w 1873 roku przez Friedricha von Schmidta (1825-1891) na fundamentach wcześniejszej, średniowiecznej budowli. Jej patronem jest św. Floryn z Remüs, żyjący na przełomie VI i VII wieku, pochodzący z doliny Vinschgau w Szwajcarii. Archidiecezja Vaduz została ustanowiona przez papieża Jana Pawła II (1920-2005) w konstytucji apostolskiej Ad satius consulendum 2 grudnia 1997 roku. Przedtem była Dekanatem Liechtensteinu, częścią szwajcarskiej diecezji Chur. Większość mieszkańców Liechtensteinu uważa się za katolików (75%), 7% przynależy do wspólnoty ewangelickiej, 4% stanowią muzułmanie, z kolei 11% mieszkańców określiło się jako ateiści lub bezwyznaniowcy. Żyje tam też kilkuset prawosławnych i kilkudziesięciu Świadków Jehowy. W Liechtensteinie katolicyzm jest religią państwową. Dzielnica Städtle w centrum Vaduz jest pulsującym sercem Liechtensteinu. Jest miejscem zakupów, spacerów, dzielnicą mieszcząca liczne restauracje i instytucje kulturalne. Strefa dla pieszych od dzielnicy rządowej do ratusza Vaduz jest wolna od ruchu drogowego. W Vaduz siedzibę ma sześć głównych muzeów księstwa.
W centrum Vaduz. Gmina Vaduz oprócz miasta obejmuje pięć niewielkich eksklaw na terenie północnego i wschodniego Liechtensteinu. W centrum Vaduz. W centrum Vaduz. W centrum Vaduz. Po zwiedzeniu Vaduz zatrzymaliśmy się na chwilę w Feldkirch, położonym w Austrii na granicy ze Szwajcarią i Liechtensteinem. Piękne średniowieczne miasto, które zachowało swój charakter do dziś, zostało po raz pierwszy wspomniane w 1218 roku. Miasto jest miejscem narodzin Georga Joachima de Porrisa (1514-1574) znanego jako Rheticus. Był on znanym matematykiem, astronomem, kartografem, producentem przyrządów nawigacyjnych, lekarzem i nauczycielem. Był także jedynym uczniem Mikołaja Kopernika (1473-1543). Widoczny na zdjęciu zamek Schattenburg w Feldkirch był siedzibą hrabiów de Montfort do 1390 roku. Zbudowany przez założyciela miasta, hrabiego Hugo I de Montfort (?-1228), w XV wieku został rozbudowany pod kierownictwem hrabiego Friedricha von Toggenburga (1416-1436) i wójta Hansa von Königsegg (1440-1484). Później był wielokrotnie wystawiany na aukcję, a w 1813 roku planowano nawet jego zburzenie. W 1825 roku stał się własnością miasta. Służył jako koszary, a później jako przytułek dla biednych. Dziś mieści muzeum historyczne i stylową restaurację.

najbliższe galerie:

 
Liechtenstein - Vaduz
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Przechadzka po Vaduz
1pix użytkownik travelan odległość 1 km 1pix
Vaduz
1pix użytkownik misiog odległość 1 km 1pix
Vaduz
1pix użytkownik kazelot odległość 1 km 1pix
Malbun
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 8 km 1pix
Seealpsee_Santis_jeziorko i szczyt
1pix użytkownik kazelot odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
wo użytkownik wo(wpisów:383) dodano 08.03.2020 18:38

specyficzny klimat. interesujące. pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!