m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Po pokonaniu bardzo ładnej drogi z doliny Zillertal dojeżdżamy do Krimml i zatrzymujemy się na punkcie widokowym, by spojrzeć na miejscowość i jej okolice z góry. ... ... ... Jeden ze szczytów w okolicach Krimml. Kościół parafialny p.w. św. Jakuba Starszego w Krimml. Parafia należy do dekanatu Stuhlfelden archidiecezji salzburskiej. Istnienie kościoła w Krimml jest po raz pierwszy potwierdzone w dokumencie arcybiskupa Salzburga Eberharda II von Regensburg (ok. 1170-1246) z 1244 roku.
Kościół parafialny p.w. św. Jakuba Starszego w Krimml to gotycki, jednonawowy kościół z prostą wieżą zachodnią, okrągłymi łukami biforiów i hełmem o szpiczastym szczycie. Od południowej strony prezbiterium do kościoła przylega kaplica grobowa, zaś od północy - dwukondygnacyjna zakrystia. Najstarsza część obecnego kościoła p.w. św. Jakuba Starszego, którą jest prezbiterium, pochodzi sprzed 1250 roku. Zasadnicza jego część pochodzi z XVI wieku. Klejnotem kościoła jest gotycka figura Madonny z 1480 roku, która w okresie baroku została mocno uszkodzona podczas zakładania sukienki. Dopiero w 1934 roku podjęto próbę przywrócenia rzeźbie jej pierwotnego stanu. W kościele zachowały się dwa stare dzwony z 1537 i z 1615 roku. We wnętrzu kościoła p.w. św. Jakuba Starszego w Krimml na uwagę też zasługuje ładny chór z 1675 roku z wizerunkami 12 apostołów. Witraż, na którym przedstawiony jest kościół p.w. św. Jakuba Starszego. Podobnie jak w wielu innych kościołach w Austrii, również w kościele p.w. św. Jakuba Starszego w Krimml upamiętniono żołnierzy poległych podczas obu wojen światowych. Pierwszy widok wodospadów Krimml (Krimmler Wasserfälle) - jeszcze z daleka.
Wodospady Krimml mają 380 m wysokości (od 1470 m n.p.m. do 1090 m n.p.m.), co czyni je jednymi z najwyższych w Europie. Składają się z 3 progów, z których pierwszy i zarazem najwyższy ma wysokość 140 metrów, dwa kolejne są nieco niższe. Wodospady spadają wąskim strumieniem z prawie pionowych skał, dwukrotnie zmieniając kierunek. Wodospady Krimml powstały na skutek działalności lodowca w epoce plejstocenu. Wodospady Krimml często reklamowane są, jako najwyższe w Europie, co nie jest prawdą, gdyż większą wysokość mają choćby wodospady: Utigardsfoss (w Norwegii) - 610 m, Mardalsfoss Wschodni (również w Norwegii) - 518 m, Giétroz (w Szwajcarii) - 500 m, czy Gavarnie (we Francji) - 422 m. Jednakże to, że nie są one najwyższe nie odbiera im piękna... Źródłem wodospadów Krimml jesr rzeka Krimmler Ache. Ma ona swój początek na końcu doliny i najpierw łagodnie przepływa przez ok. 20 km terenu, po czym staje się grzmiącym lodowcowym strumieniem przy wylocie doliny i wreszcie spada w potężnych trzech kaskadach wodospadów Krimml. Obszar zlewiska rzeki Krimmler Ache wynosi 100,7 km2, z czego 12% pokrywa lodowiec. Krimmler Ache jest więc typowym strumieniem lodowcowym, o intensywnie zmieniającym się przepływie strumienia wody. Przykładowo, wiosną i latem przepływ ten jest nawet 30-40 razy większy niż w miesiącach zimowych. Średnio 5,6 m3 wody na sekundę spada trzema kaskadami wodospadów Krimml z wysokości 380 m. Wodospady Krimml z ok. 400 000 odwiedzających rocznie to jedna z 10 najczęściej odwiedzanych atrakcji w Austrii.
Wodospady Krimml leżą w południowej części Parku Narodowego Wysokie Taury (Nationalpark Hohe Tauern), przy granicy Ziemi Salzburskiej z Tyrolem. ... ... ... ... ...
Rzeka Krimmler Ache poniżej wodospadów. Rzeka Krimmler Ache poniżej wodospadów. ... ... ... ...
... ... ... Sztuczne jezioro Speicher Durlaßboden znajduje się w miejscowości Gerlos. Powstało w 1966 roku, po zbudowaniu zapory o wysokości 83 m na rzece Gerlosbach. Granica między Tyrolem a Ziemią Salzburską biegnie przez środek jeziora. Latem jezioro jest popularnym ośrodkiem sportów wodnych i wędkarstwa, a temperatura wody dochodzi do 21°C. Można tu podziwiać imponującą scenerię Alp Zillertalskich z masywem Reichenspitzgruppe (3303 m n.p.m.). Położone na wysokości 1405 m n.p.m. jezioro Speicher Durlaßboden ma powierzchnię 180 ha, a jego maksymalna głębokość wynosi 55 m. W dolinie Zillertal w Tyrolu. Dolina rzeki Ziller biegnie od Innu aż do granicy austriacko-włoskiej. Początkowo rozległa, za miejscowością Mayrhofen rozdziela się na cztery węższe doliny, które wcinają się między górskie łańcuchy.
Dolina Zillertal w okolicach Fügen. Dolina Zillertal w okolicach Fügen. Dolina Zillertal w okolicach Fügen. Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
WODOSPADY KRIMML.
1pix użytkownik agata odległość 0 km 1pix
Krimml Wasserfälle
1pix użytkownik szarykot odległość 1 km 1pix
 Krimmler Wasserfälle
1pix użytkownik places2visit odległość 1 km 1pix
Krimml
1pix użytkownik gregy odległość 1 km 1pix
Grossglockner
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 18 km 1pix
Hochalpenstrasse
1pix użytkownik watcher odległość 21 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 01.06.2019 14:54

Wasaga - to prawda. Okolice są przepiękne. Nam też nie udało się obejrzeć całych wodospadów, gdyż do Krimml przyjechaliśmy po południu, a czekała nas jeszcze droga powrotna ok. 150 km. Nie starczyło czasu, by podejść na górę... Pozdrawiam. :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 23.05.2019 22:43

Piękne. My wędrowaliśmy tam w strugach deszczu. Gdy przemokliśmy do suchej nitki, poddaliśmy się w połowie trasy i zawróciliśmy. Do tej pory żałuję. Z powodu deszczu była też słaba widoczność więc nie udało nam się zobaczyć wszystkich walorów wodospadów. Bardzo ładne okolice. Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 21.05.2019 01:28

Nola, nie sposób się nie zgodzić... Pozdrawiam. :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 20.05.2019 22:27

Piękne te wodospady:) Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!