m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Na głównej ulicy Sölden. Spotkamy tu wiele hoteli, pensjonatów, kawiarni i restauracji, sklepów i wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Na głównej ulicy Sölden. Jeden z licznych pensjonatów w Sölden. Będąc w Sölden, warto wybrać się gondolową kolejką linową na szczyt Gaislachkogl wznoszący się na wysokość 3058 m n.p.m. Wyrusza się ze stacji położonej niemal w centrum miasteczka na wysokości 1363 m n.p.m. Trasa kolejki jest dwuetapowa. Na pierwszym odcinku Gaislachkoglbahn może przewieźć 3.600 pasażerów w ciągu godziny. Po niecałych 7 minutach docieramy do stacji pośredniej, położonej na wysokości 2.174 m n.p.m. Można tu zrobić sobie przerwę i skorzystać z niezłej restauracji Tiroler Stube, oferującej duży wybór posiłków i napojów. Ponieważ na Gaislachkogl wybraliśmy około południa, zrobiliśmy sobie taką przerwę i w pięknej scenerii na tarasie restauracji Tiroler Stube zjedliśmy smaczny obiad.
Drugi etap swej trasy kolejka pokonuje w niecałe 6 minut, po których osiąga górną stację, położoną na wysokości 3040 m n.p.m., 18 m poniżej wierzchołka Gaislachkogl. Na tym odcinku kolejka może przewieźć 1.400 osób w ciągu godziny. Na pierwszym odcinku trasy kursuje 107 kabin, z których każda może pomieścić 8 osób, zaś na drugim odcinku 11 kabin, z których każda może pomieścić 28 osób. Na pierwszym odcinku jest 13 podpór, na drugim - tylko 3. Na obu odcinkach gondola porusza się z prędkością 6 m/s. Widok z trasy kolejki na Gaislachkogl. Widok z trasy kolejki na Gaislachkogl. Widok z trasy kolejki na Gaislachkogl. Sölden to jedyny ośrodek w Austrii, gdzie trasy na lodowcu bezpośrednio połączone są wyciągami z resztą terenów narciarskich. Całość tego rozległego obszaru, na którym wytyczono aż 148 km tras, składa się z trzech części, różniących się od siebie charakterem. Dla początkujących zalecany jest rejon przełęczy Giggijoch, gdzie na niebieskich trasach o szerokości kilkuset metrów można bezpiecznie ćwiczyć swoje umiejętności. Z kolei liczący ponad 3000 m n.p.m. Gaislachkogl to raj dla doświadczonych narciarzy.
Na szczycie Gaislachkogl znajduje się znakomita restauracja „Ice Q”, która była miejscem akcji filmu „Spectre” (Widmo) z serii filmów o Jamesie Bondzie, nakręconego w 2015 roku, w reżyserii Sama Mendesa, z Danielem Craigiem w roli agenta 007. Tytuł filmu nawiązuje do nazwy fikcyjnej organizacji terrorystycznej SPECTRE - Specjalnej Egzekutywy Kontrwywiadu, Terroryzmu, Odwetu i Wymuszania (Special Execution for Counter-Intelligence, Terrorism, Revenge and Extortion), która jest głównym przeciwnikiem Bonda. Niewątpliwą atrakcją Gaislachkogl jest urządzona na szczycie góry instalacja 007 Elements, dedykowana światu Jamesa Bonda. Oczywiście taką atrakcją są też wspaniałe wysokogórskie panoramy, które stanowią prawdziwą ucztę dla oka. Nazwa „007 Elements” odzwierciedla podróż odwiedzających instalację przez szereg galerii, z których każda pokazuje różne elementy, charakterystyczne dla filmów o Jamesie Bondzie. „07 Elements” mieści się w specjalnie zaprojektowanym na zamówienie budynku obok restauracji Ice Q, w której w filmie Spectre znajdowała się klinika Hofflera i gdzie w filmie rozpoczyna się słynna scena pościgu. Instalacja ma powierzchnię 1300 m² i jest rozmieszczona na dwóch poziomach, doskonale komponując się z inspirującym pięknem jej naturalnego otoczenia. Wejście prowadzi przez tunel, który natychmiast zanurza gościa w obrazach i dźwiękach świata Jamesa Bonda. Dwie główne sale wystawowe oferują spektakularne widoki na góry i doliny Tyrolu. W jednej z sal, można obejrzeć film, w którym aktorka Naomie Harris opowiada o tym, w jaki sposób pisanie scenariuszy serii doprowadziło do wyboru lokalizacji. Szczególną uwagę poświęcono miejscom, które tworzą scenerię do austriackiej sekwencji akcji filmu „Spectre”.
Jedna z sal pozwala odwiedzającym na interaktywne zapoznanie się z technologią i cyfrową kreatywnością, a także obejrzenie niektórych starszych rekwizytów, wykorzystywanych w filmach o Jamesie Bondzie. Action Hall (Sala Akcji) jest instalacją, która koncentruje się na pracy działów efektów specjalnych i kaskaderów. Można zobaczyć tu przednią część samolotu, który Bond pilotuje w filmie Spectre. Zwiedzający mają także możliwość zakulisowego spojrzenia na realizację ekscytującej sekwencji górskiego pościgu w filmie „Spectre”. W sąsiedniej sali projekcyjnej goście mogą obejrzeć austriacką sekwencję akcji z filmu „Spectre” z objaśnieniem, w jaki sposób została ona stworzona.  Sala Legacy Gallery (Galeria dziedzictwa) pozwala zwiedzającym odkryć obszerne archiwum 007 za pomocą interaktywnych ekranów dotykowych, które wyświetlają historię filmów o Jamesie Bondzie. Można tu również kupić ekskluzywne pamiątki i gadżety związane tematycznie z agentem 007. Wstęp do 007 Elements kosztuje 22 € (dzieci 12 €), a wjazd dwuodcinkową gondolową kolejką linową to dodatkowe 38 €, dlatego jeśli zamierza się zwiedzać instalację warto kupić łączony bilet - wówczas za całość zapłacimy 54 € (dzieci 30 €). Widoki ze szczytu Gaislachkogl.
Widoki ze szczytu Gaislachkogl. Widoki ze szczytu Gaislachkogl. Krzyż na szczycie Gaislachkogl (3058 m n.p.m.). Jak już wspomniałem w okolicach Sölden jest wiele dobrze przygotowanych tras narciarskich. Natura bywa jednak nieobliczalna. W południe 3 maja 2009 roku lawina porwała sześciu narciarzy. Świadkowie zobaczyli lawinę na zboczu góry Schalfkogel (3.540 m n.p.m.) i powiadomili służby ratownicze, ale ekipy nie były w stanie dojść do miejsca tragedii z powodu złej pogody. Ponowna próba została przeprowadzona przez helikopter i po kilku godzinach poszukiwań odnaleziono sześć ciał. Piękne widoki ze szczytu Gaislachkogl. Piękne widoki ze szczytu Gaislachkogl.
Piękne widoki ze szczytu Gaislachkogl. Piękne widoki ze szczytu Gaislachkogl. Piękne widoki ze szczytu Gaislachkogl. Podczas zjazdu do Sölden towarzyszą nam takie widoki. ... ...
Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Sölden,  Tyrol.
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix
Sölden
1pix użytkownik muztaghata odległość 1 km 1pix
Sölden
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 1 km 1pix
Alpy zimą
1pix użytkownik andred odległość 2 km 1pix
Ötztaler Sagenweg
1pix użytkownik achernar-51 odległość 8 km 1pix
Alpy Oetztalskie i wycieczka przez 3 przełęcze
1pix użytkownik lala odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5698) dodano 31.05.2019 01:29

Paweller - choć osobiście wolę góry latem, to nie mogę zaprzeczyć, że i w zimowej scenerii prezentują się wspaniale. Pozdrawiam. :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 15.05.2019 22:32

Ośnieżone szczyty prezentują się zarąbiście ..., pamiętam swoje Tatry w białym puchu, śnieg dodaje uroku:)
Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5698) dodano 15.05.2019 09:50

Dziękuję wszystkim za wizytę i komentarze. Pozdrawiam. :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 14.05.2019 19:18

No to widzę, że muszę tam znowu zawitać. W 2012 roku nie było jeszcze Ice Q. Jak doczytałam, budowę rozpoczęto w 2013 roku i jest to teraz niewątpliwa atrakcja wraz z 007 Elements.
Miło było sobie przypomnieć ten rejon i jednocześnie zobaczyć go na nowo, gdyż z pokrywą śnieżną prezentuje się całkiem inaczej niż latem.
Pozdrawiam :)

gregy użytkownik gregy(wpisów:636) dodano 14.05.2019 19:10

Heh, właśnie zamierzamy tam spędzić dłuższą majówkę, szkoda tylko, że w deszczu. Straszna tam teraz pogoda

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 14.05.2019 18:49

A w górach regularna zima. Maj wyjatkowo zimny. W dolinach tez zimno. Pozdro

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3131) dodano 13.05.2019 20:51

Za to ładnie powiało 😉.Kusicie tymi Alpami.Serdecznie pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 13.05.2019 17:44

Trochę chłodem powiało :)
Górki zacne,takie lubię :)
Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 13.05.2019 08:14

piękne okolice :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5698) dodano 12.05.2019 22:11

Doracz - to był jeszcze koniec kwietnia, ale warunki w górze były zimowe. W dolinach natomiast łąki były zielone i kwitły kwiaty. Pozdrawiam. :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1288) dodano 12.05.2019 22:01

Maj w dolinach, a w Alpach Ötztalskich zima w pełni! Bardzo fajna galeria. Pozdrawiam serdecznie :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!