m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Trasa widokowa Großglockner-Hochalpenstraße, wiadomo- przebiega przez cudne Wysokie Taury i łączy kraje związkowe: Salzburg i Karyntię. Z Alp Berchtesgadeńskich to całkiem niedaleko, więc w jeden dzień mogłem przejechać ją w tę i z powrotem i wrócić jeszcze do Bawarii przed nocą. Z miasteczka Inzell, w którym mieszkałem, do Fusch an der Großglocknerstraße, gdzie droga ma swój północny początek ,to niecałe półtorej godziny jazdy. Pogoda na trasie, jak to w górach bywa, była zmienna. Raz było słonecznie, raz niebo zachodziło chmurami, albo zaciągnęło się zupełnie jak w Kaiser-Franz-Josefs-Höhe, ale deszcz nie padał ani przez chwilę. Ale to później. Na początku i samiutkim końcu po wyjeździe z Franciszka było ładnie. Tak jak lubię. Bez siności. GGHAS nie jest obiektywnie długa, bo raptem liczy sobie  48 km długości, z Fusch aż do Heiligenblut. Ale nie zakładajmy, że sobie ją pokonamy w godzinkę.
Pomijając kwestię różnicy wzniesień, a więc podjazdów i zjazdów oraz licznych serpentyn, które z pewnością spowalniają czas przejazdu, to najzwyklej w świecie po prostu nie warto nigdzie tutaj gnać. Warto natomiast wykorzystywać wszelkie zatoczki, zjazdy i parkingi po to by się zatrzymać, wyjść z auta i rozejrzeć tu i ówdzie. Albo przejść się kawałek jakąś ścieżką, gdy nadarza się taka sposobność. Wzdłuż drogi znajduje się całkiem sporo punktów widokowych. Całkiem dobrze można też poznać topografię okolicznych gór, bo tablice informacyjne na punktach prezentują panoramę wokół z opisem głównych szczytów. Stąd wiem, że w tych chmurach na lewo to Fuscher Breitkopf, a na prawo od niego jeszcze bardziej w chmurach to Hohe Dock. Oba szczyty przekraczają 3.000 m n.p.m. Pierwszy ma 3.154, a drugi 3.348 m n.p.m. Ten centralnie umiejscowiony to według mnie Hoher Gang, 2.732 m n.p.m., ale to już wiem z mapy, opisy na tablicach nie są aż tak precyzyjne. A tu panorama Doliny Potoku Käfertal z wszystkimi szczytami wokół niej. Od lewej: Karwand (1.905 m n.p.m.), Sinnwelleck, którego wierzchołek spowity jest chmurami (3.261 m n.p.m.) i Fuscherkarkopf (3.331 m n.p.m.)
Pasmo przebiegające ponad doliną, którą płynie Fuscherache. Po drugiej stronie tej doliny przebiega odcinek naszej trasy. To dopiero pierwszy jej fragment. Dotychczas zatrzymałem się w kilku punktach; gdzie tylko się dało: w Piffalm, Piffkar i Hochmaiß, skąd jak na razie były najlepsze widoki na Taury. (kwiat kwitnącej koniczyny) Za Hochmaiß tak naprawdę dopiero zaczyna się dziać. Pojawiają się poważniejsze serpentyny i coraz bardziej strome podjazdy. Po około 14 kilometrach dojechałem do ogromnego parkingu na przełęczy Fuschertörl przy Edelweißtraße.
Zaparkowałem pod pełną gości restauracją Fuschertörl i spojrzałem przed siebie. Hmmm…. Góra. Góra jak góra. Ani ona jakaś szczególnie piękna. Ale stoi przede mną na wprost i jest całkiem blisko. Prowadzi na nią ścieżka i prowadzi droga. Piąć się tam autem? Bez przesady, pewnie i tak nie ma gdzie stanąć, skoro tu na dole taka moc pojazdów. Poza tym trzeba rozprostować nogi więc sobie na nią wejdę. Pomyślałem i zacząłem wspinać się ścieżką rozglądając się dookoła głowy bo widoki z każdym metrem stawały się coraz ciekawsze. Na południu szczyty od Steinmandlkopf po Kloben. Niskie. Poniżej 3k. Na zachodzie w dole, skąd przyjechałem widać budynek Alpine Naturschau, nowoczesnego muzeum z jedyną na świecie wystawą poświęconą tematyce ekologii alpejskiej. Na wysokości 2.260 m n.p.m. A więc… jestem wyżej.
Dziwna mała wieżyczka z piękną za nią panoramą Sonnenwellek (3.266 m n.p.m.) Ciekawe miejsce, opowiem o nim przy okazji. Kloben (2.936 m n.p.m.) Nie wspomniałem wcześniej, o tym, że owa górka na którą wchodzę nazywa się Edelweißspitze. No, ale co to za Spitze, skoro prowadzi na nią elegancka droga dla zwykłych aut. Na uczciwą Spitze to się wchodzi tylko pieszo. Serpentyny na odcinku pomiędzy Alpine Naturschau a Fuschertörl. Po podjeździe nimi, auto zdziwiło się i sugerowało, że nie skończę dziś GGHAS, bo prędzej opustoszeje mi bak. Ale później było tylko lepiej. Paliwa starczyło do Inzell i to z zapasem. Wydaje mi się, że podjazd pod Fuschertörl (jeszcze tam przed budynkiem muzeum) jest chyba najbardziej stromym odcinkiem GGHAS. No i centralnie Törlkopf (2.455 m n.p.m.). To ta góra z flagą na wierzchołku. GGHAS okrąża Törlkopf wokół. Czerwony autobus, którego widać na drodze po prawej, za chwilę będzie zjeżdżał drogą po lewej. No chyba, że za Törlkopf zrobi sobie postój, bo jest tam całkiem spory parking i niesamowity punkt obserwacyjny z platformą widokową.
A to panorama pewnego grzbietu, który spod Edelweißspitze opada w kierunku północno zachodnim. Pniemy się proszę Państwa i wreszcie. Za wieżyczką Fuschertörl ukazał się Großglockner. Po raz pierwszy dzisiaj. Wielki Dzwonnik. 3.798 m n.p.m. Najwyższy punkt Austrii. Blick von der Edelweißspitze auf das Fuscher Törl. Bardzo widokowy szczyt z tego Edelweiß.  Zresztą to najwyższe miejsce na GGHAS, do którego można dotrzeć bitą szosą. Wysokość 2571 m n.p.m. Wyżej niż Rysy. Fuscher Lacke. Pierwszy budyneczek po prawej pomiędzy tym małym stawikiem a Fuscher Lacke to Römerhűtte; z kolei w tym zaraz przy brzegu znajduje się Muzeum Budowy Drogi. Trzeci, po lewej stronie drogi to Gościniec Fuscherlacke. W górze drogi po lewej, znajduje się punkt widokowy zwany Tauernfenster i w istocie jest to wspaniałe okno na Taury. Mam stamtąd co najmniej 20 ujęć. A jeszcze wyżej - tam gdzie widać jakby droga kończyła się -znajduje się tunel Mittertörl. Fuscher Lacke. Pierwszy budyneczek po prawej pomiędzy tym małym stawikiem a Fuscher Lacke to Römerhűtte; z kolei w tym zaraz przy brzegu znajduje się Muzeum Budowy Drogi. Trzeci, po lewej stronie drogi to Gościniec Fuscherlacke. W górze drogi po lewej, znajduje się punkt widokowy zwany Tauernfenster i w istocie jest to wspaniałe okno na Taury. Mam stamtąd co najmniej 20 ujęć. A jeszcze wyżej - tam gdzie widać jakby droga kończyła się -znajduje się tunel Mittertörl.
Na samym szczycie Edelweißspitze jest platforma widokowa. Parking niby zawsze zapełniony, ale jak dobrze się pokręcić to i miejsce się znajdzie. Tylko po co? Może rowerem, rozumiem jeszcze, ale nie dla każdego. Trzeba być nieźle przygotowanym, bo wpedałować tu to nie bagatela. Panorama z Edelweißa na północny wschód. Jak widać prowadzi tędy ścieżka na Kendlkopf (2.587 m n.p.m. a potem dalej i dalej granią, która jest przedłużeniem wierzchołka Edelweiß. Z pewnością gdyby było więcej czasu wybrałbym się nią chociaż kawałek. Naprawdę, przeznaczyć  jeden dzień na GGHAS i mówić, że się poznało Wysokie Taury to jak przesiąść się na Heathrow i powiedzieć, że się było w Londynie. Proszę: najwyżej położony parking w Wysokich Taurach. Edelweißspitze pierwotnie miała 2577 metrów wysokości, ale 6 metrów szczytu zniwelowano w czasie, gdy budowano właśnie ów parking. Ścieżka na szczycie Edelweiß. Edelweisshütte, górski zajazd zbudowany w 1935 r. Przy dobrej pogodzie z Edelweißspitze można podziwiać niesamowity widok obejmujący 37 trzytysięczników i 19 lodowców. Tak reklamuje to miejsce rodzina Lederer - właściciele Edelweisshütte.
GGHAS jest z pewnością rajem dla motocyklistów.  „Wycieczka deluxe” jak wyczytałem gdzieś na forum miłośników tych jednośladów. Istotnie motocykli na trasie jest bez liku. Wcale nie mniej niż samochodów. Dolina Potoku Käfertal. Górna. Dolną część doliny widziałem niżej, gdzieś w okolicach Piffkar i Hochmaiß. A tu już widok Edelweißspitze i restauracji Fuschertörl od południowego - zachodu. Futterer Kar Przekwitły kwiat koniczyny. I droga po drugiej stronie Törlkopf. Ta, którą będę zjeżdżał za chwilę z Fuscher Törl.

najbliższe galerie:

 
ALPEJSKIE WAKACJE
1pix użytkownik aniab odległość 1 km 1pix
Grossglockner Hochalpenstrasse
1pix użytkownik pepe68 odległość 1 km 1pix
   AUSTRIA - GROSSGLOCKNER HOCHALPENSTRASSE
1pix użytkownik harmony odległość 1 km 1pix
Austria - Grossglockner Hochalpenstrasse - cz II
1pix użytkownik wasaga odległość 5 km 1pix
  fruwając nad Europą
1pix użytkownik irena2005n odległość 6 km 1pix
Grossglockner - trasa widokowa
1pix użytkownik gregy odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (16):

 
kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 14.05.2019 20:36

Fajne te Twoje górskie zawijasy. Widoki cudne:))Podobało sie :) POzdro:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1259) dodano 11.05.2019 00:57

Elu, również gorąco polecam :) Opracuję komentarze do GGHAS II i postaram się wrzucić. Pozdrowionka :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1259) dodano 11.05.2019 00:56

Mariusz, co Ci mam powiedzieć.... Pakuj Rozmusiaków i w 9 godzin jesteście na GGHAS. Rzecz z pewnością warta odwiedzenia, polecam. Już ją w tym roku otworzyli. Pozdrawiam Was serdecznie :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7342) dodano 10.05.2019 18:55

No trasa zacna wielce :)). Czekam na ciąg dalszy, na dalsze kuszenie, bo mnie tam jeszcze nie było.
pozdrówki :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4854) dodano 09.05.2019 18:09

Darek,i uwierzysz,że mnie wciąż tam nie było ... ???
Góry zawsze w (o) cenie :)
pzdr

doracz użytkownik doracz(wpisów:1259) dodano 08.05.2019 19:23

Ru_da, Pipol, Wmp, Achernar, Harmony, Lucy, Nola, Paweller, Gabi, Charlie - ślicznie Wam dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam Was serdecznie :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 08.05.2019 11:36

No bo Austria piękna jest :-)
W takich miejscach człowiek to się dopiero odpręża, relaksuje i o troskach wszego świaa zapomina, delektując się widokami...
Super :-)
Pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 08.05.2019 09:42

Miejsce jest wspaniałe, a Ty pięknie je pokazałeś. I znowu inna twarz Hochalpen,
pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7578) dodano 07.05.2019 23:06

Faktycznie, spieszyć się tam nie powinno, taką trasą trzeba się delektować:)))
Dzięki takim widokom już się czuję zachęcony, żeby tam wyskoczyć:)
Świetna galeria ..., pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6804) dodano 07.05.2019 22:52

Droga zarąbista:) Widoki cudo:) Kiedyś i ja się nią przejadę:) pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3117) dodano 07.05.2019 22:17

Ja na pewno nie znudzę się górskimi widokami.Zwłaszcza,że teraz nie mogę wchodzic na szczyty tylko wjeżdżać a to nie to samo co z buta😉.I ulubione serpentynki! Pozdrawiam.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2849) dodano 07.05.2019 21:34

Co ja widzę? Moja ulubiona trasa wysokogórska 😀 Z przyjemnością na nią wróciłam i na pewno będę jedną z tych osób, której nie zanudzą kolejne z niej prezentacje.
Koniec sierpnia i szczyty prawie bezśnieżne, dla mnie nowa odsłona tego miejsca.
Pozdrawiam 😀

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5670) dodano 07.05.2019 20:46

Piękna droga. Szkoda, że nie znalazła się w naszych planach podczas tegorocznego wielkanocnego pobytu w Austrii... Pozdrawiam. :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2352) dodano 07.05.2019 20:35

Super miejscówka i fajnie zaprezentowana.
Podobało się.
Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9082) dodano 07.05.2019 20:14

No droga robi wrażenie :)
W sumie bardziej nić te góry :)
pozdro

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:287) dodano 07.05.2019 13:36

Zachwycające widoki. Dech zapiera. Czekam z niecierpliwością na obiecany ciąg dalszy.
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!