m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Mój 20 z 59 i ostatni park narodowy odwiedzony przeze mnie w USA Wind Cave National Park to amerykański park narodowy położony 16 km na północ od miasta Hot Springs w zachodniej Dakocie Południowej. Park Jaskini Wiatru został założony w 1903 roku przez prezydenta Teodora Roosevelta. Wind Cave to pierwsza jaskinia, której nadano miano parku narodowego. Średnio rocznie park ten odwiedza około 570 tys. osób. Jaskinia Wiatru jest jedną z najdłuższych i najbardziej złożonych jaskiń na świecie.
Jaskinia jest znana ze względu na formacje kalcytu zwane boxwork. Około 95 procent odkrytych na świecie formacji bokserskich znajduje się w Jaskini Wiatru. Jaskinia jest uznawana za najgęstszy system jaskiń na świecie, o największej objętości przejścia na milę sześcienną. Wind Cave to jedna z najdłuższych jaskiń na świecie z 239,81 milami odkrytych przejść jaskiniowych, począwszy od 2018 r. Pierwsze udokumentowane odkrycie jaskini przez białych Amerykanów miało miejsce w 1881 r. Gdy bracia Tom i Jesse Bingham usłyszeli wiatr pędzący z 36 cm dziury w ziemi. Zgodnie z historią, gdy Tom spojrzał w dziurę, „wiatr” (wydostający się z jaskiniowego powietrza) zdmuchnął mu kapelusz z głowy.
Mówi się, że przejścia do jaskini w parku „oddychają”, gdy powietrze ciągle się do nich dostaje lub wylatuje, wyrównując ciśnienie atmosferyczne w jaskini i na zewnątrz. Kiedy ciśnienie powietrza jest wyższe na zewnątrz jaskini niż w jej wnętrzu, powietrze przepływa do jaskini, podnosząc ciśnienie w jaskini do ciśnienia zewnętrznego. Kiedy ciśnienie powietrza w jaskini jest wyższe niż na zewnątrz, powietrze wypływa z jaskini, obniżając ciśnienie powietrza w jaskini. Dlatego kierunek wiatru zmienia się. Gwałtowne zmiany pogody, którym towarzyszą szybkie zmiany barometryczne, są cechą pogody w Południowej Dakocie. Gdyby w dniu, w którym bracia Bingham znaleźli jaskinię, nadciągała szybko burza, ciśnienie atmosferyczne spadałoby szybko, powodując, że powietrze w jaskini wytrysnęło przez wszystkie dostępne otwory, tworząc wiatr, od którego nazwano Jaskinię Wiatru . Boxwork zwykle składa się z cienkich ostrzy kalcytu mineralnego, które wystają ze ścian lub sufitów jaskini, które przecinają się pod różnymi kątami, tworząc wzór podobny do pudełka lub plastra miodu . Boxwork powstaje, gdy rozpuszczony węglan wapnia krystalizuje w szczelinach w otaczającej skale. Otaczająca skała następnie eroduje i pozostawia kryształy kalcytu podobne do pudełka. Jaskinia może niezbyt spektakularna za względu na formy krasowe, ala z całą pewnością bardzo ciekawa.
Nasza pilootka po jaskini, rangerka parku.
Powyżej jaskiń, na powierzchni ziemi na terenie parku Wind Cave znajdziemy najlepiej w USA zachowaną oryginalną prerię trawiastą Prerią nadal władają nieświszczuki czarnoogonowe, zwane pieskami preriowymi. Lepiej nie ryzykować zapuszczania się na teren ich koloni z uwagi na ryzyko skręcenie nogi z powodu szeroko rozbudowanych tuneli. Gdzieś w oddali pasą się bizony. Niestety już nie w takich ilościach jak można czasem zaobserwować na westernach.
Piesek preriowy żegna nas z parkiem.

najbliższe galerie:

 
USA - Rushmore National Monument.
1pix użytkownik wmp57 odległość 30 km 1pix
USA - Badlands National Park.
1pix użytkownik wmp57 odległość 57 km 1pix
USA - Deadwood.
1pix użytkownik wmp57 odległość 88 km 1pix
USA - Devils Tower National Monument.
1pix użytkownik wmp57 odległość 148 km 1pix
USA - Carhange.
1pix użytkownik wmp57 odległość 171 km 1pix
USA - Scotts Bluff National Monument.
1pix użytkownik wmp57 odległość 198 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2355) dodano 28.08.2019 10:25

Surykatko, miło że wpadłaś.
Pieski preriowe i surykatki to bardzo miłe stadne zwierzątka, niestety zamieszkują różne kontynenty.
Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7354) dodano 27.08.2019 20:08

Dziura jak to dziura zawsze ciekawa jest :). Bardzo oryginalne formy naciekowe. Dla mnie to fascynujący temat.
A pieski preriowe na dokładkę bardzo sympatyczne :))

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2355) dodano 27.08.2019 17:31

Paweł, w kilku słowach streściłeś przebogatą część historii Stanów Zjednoczonych.
Udział Amerykanów w eksterminacji Indian jest równie wstydliwym tematem w USA jak udział Polaków w Holocauście w Polsce.
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 25.08.2019 22:10

Mnie zaciekawiła druga część galerii ..., kiedyś te prerie przemierzały plemiona Lakotów, Szejenów i Arapaho a także olbrzymie stada bizonów ..., no ale czas dla ludzi i zwierząt tu żyjących nieuchylnie dobiegał końca ..., bizony zostały prawie wszystkie wybite a Indian pozamykano w rezerwatach ... i tak Dziki Zachód przestał istnieć ..., a potem były westerny:)
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!