m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Zatrzymałem się na parkingu pod Törlkopf skąd pięknie widać okolicę. Zupełnie inaczej prezentuje się stąd górski krajobraz w porównaniu z widokami z nieodległego Edelweißspitze, ale jest nie mniej ciekawie. Pfalzkogel na północnym zachodzie Zbocze Am Birgl (2.372 m n.p.m.) jak spojrzeć na lewo. Charakterystyczny kamienny budyneczek, który widoczny jest z różnych miejsc w rejonie przełęczy Fuscher Törl to kapliczka poświęcona pamięci robotników, którzy stracili życie podczas budowy drogi A to jej wnętrze, a właściwie jej jedyne okno.
Edelweißspitze widziana od południa Punkt widokowy u podnóża Törlkopf z widokiem na zachód I po przeciwnej stronie restauracja Fuschertörl, a dalej Kendikopf (2.587 m n.p.m.) i cała plejada dwutysięczników za nim. Platfroma widokowa u podstawy zachodniego zbocza Törlkopf. Zjeżdżam z Fuscher Törl w kierunku przełęczy Hochtor. I zatrzymuję się przy kolejnym punkcie przed przełęczą i przed tunelem ….
W miejscu zwanym Tauernfenster. Stąd najlepsze panoramy rozciągają się patrząc na wschód. Jest dolina Seidwinklache, są za nią szczyty: Schaflegerkopf ( 2788 m n.p.m.), Sagkogel , Gamskarkogel ( 2588 m n.p.m.), Wasseerfallhöhe (2565 m n.p.m.) Zrobili tu jakąś ścieżkę dydaktyczną, przy której postawili i opisali minerały występujące w Wysokich Taurach. Kiedyś w tej okolicy eksploatowano nawet złoto. Dolinka, którą płynie Halleitenbach i wpływa do Seidwinklache I farma nad nią Otoczenie Steinmandlkopf (2293 m n.p.m.) na północnym wschodzie
i wzgórza zielone na prawo. GGHAS została zbudowana w latach 1930-1935, w okresie  kryzysu ekonomicznego, w jakim znalazła się Austria po I wojnie światowej. Budowa drogi, tak zresztą jak w tym samym czasie w Rzeszy dała zatrudnienie tysiącom ludzi, a skala przedsięwzięcia podreperowała nadszarpnięty prestiż upadłego mocarstwa. Przebieg zaprojektowanej drogi pokrywał się ze znanym od Starożytności transalpejskim szlakiem handlowym, szczególnie intensywnie wykorzystywanym od schyłku Średniowiecza. Podczas budowy odkryto wiele przedmiotów z czasów przedrzymskich (w tym biżuterię i monety celtyckie), z których najstarsze pochodzą, VI-V wieku p.n.e., rzymskich z okresu między II wiekiem p.n.e. a VI wiekiem n.e., a także liczne pozostałości związane z handlem transalpejskim od początku czasów nowożytnych. Przez GGHAS przebiegają dwa tunele. Pierwszy od północy - Mittertörl  (na zdjęciu) i drugi, dłuższy i liczący 311 m który poprowadzono pod przełęczą Hochtor (2.576 m m.p.m.) oddzielającą masywy zwane Glocknergruppe, z najwyższym szczytem Grossglockner (3798 m n.p.m.) i Goldbergruppe, z najwyższym szczytem Hocharn (3 254 m n.p.m.). Przełęcz t Hochtor, leży na granicy austriackich regionów Salzburga (od strony północnej) i Karyntii (od strony południowej). Na przełęczy - korzystając z tablic informacyjnych - można zapoznać się z historią szlaku oraz z historią GGHAS jako atrakcji turystycznej.  Z parkingów po obu stronach tunelu, rozciągają się wspaniałe widoki (w szczególności na południe, w stronę Karyntii), ale gdzie na GGHAS ich nie ma… .
Jeśli jedzie się od strony Fusch, od bramek w Ferleiten do przełęczy jest 26 km; jeśli jedzie się od strony Heiligenblut - 15 km. Rocznie drogę odwiedza ok 1 miliona turystów. I trzeba uważać na marmoty :) Ale najczęściej baraszkujące świstaki można spotkać na Kaiser Franz-Josefs-Höhe.  To, że je tam zobaczymy to bez mała pewnik. Panoramabahn Talstation. Można nią wjechać na Schareck (2.606 m n.p.m.) To właśnie ten szczyt. Podczas drogi z Fusch na Kaiser Franz-Josefs-Höhe na odcinku 48 kilometrów pokonuje się różnicę poziomów wynoszącą 1766 metrów i 36 zakrętów. I pokonuje się wszystkie strefy wegetacyjne.
Od zielonych łąk poczynając a kończąc przy wiecznym lodzie. Sporo serpentyn znajduje się przed rozwidleniem dróg, tam gdzie zasadnicza nitka GGHAS zmierza do Heiligenblut, a jej odnoga odbiega na zachód (początkowo na południe) i prowadzi w kierunku Kaiser Franz-Josefs-Höhe, gdzie kończy swój bieg. Zmierzam właśnie tam. Górna część Doliny Mölltal to w zasadzie ostatnie zielone tereny przed krainą wiecznego lodu. To tam właśnie znajduje się wioska Winkl i niżej słynna Heiligenblut, a środkiem doliny płynie rzeka Möll. Möll bierze swój początek u podnóża góry Großglockner i płynie przez 80 km, aż w Möllbrücke uchodzi do Drawy. Jest jej lewym jej dopływem. Na początku biegu, na południowo-wschodnim krańcu lodowca Pasterze  jest spiętrzony w zbiorniku Margaritzen (na zdjęciu), skąd część wody jest przenoszona do zbiorników elektrowni Kaprun.
Przy ostatniej serpentynie przed Kaiser Franz-Josefs-Höhe, u podnóża Freiwandkopf (2.854 m n.p.m.) był parking. Zatrzymałem więc auto  zobaczywszy, że z parkingu odchodzi ścieżka w kierunku jakiegoś górskiego jeziora. Okolica wyglądała na bardzo interesującą i jak widać jest chyba dość popularną wśród turystów, chociaż samo miejsce można łatwo przeoczyć skupiając się na pokonywaniu ostrych zakrętów. Otoczenie sprawia, że to miejsce jest naprawdę wyjątkowe. Według mnie to jedna z najciekawszych miejscówek przy GGHAS.
Wody spadające z wyżej położonego topniejącego lodowca Freiwandkees powodują, że Naßfeldspeichersee ma błękitno -zielono-szmaragdowo barwę. Małe cząstki z lodowców unoszą się w wodzie i odbijają promienie słoneczne, które powodują tak jasny jego kolor. Jezioro jest zasilane wodospadem również z przeciwnej strony, jak widać na tym ujęciu. Jakieś 300 metrów powyżej tafli Naßfeldspeichersee u podnóża Schartenkopf (2.857 m n.p.m.) i Spielmanna (3.027 m n.p.m.) znajduje się inne jezioro - Pfandlschartensee, zasilane wodami podziemnymi. Nadmiar jego wód spada do Naßfeldspeichersee. Szczyty które możemy zaobserwować z brzegu jeziora to trzytysięczniki lub prawie trzytysięczniki: Freiwandspitz (3.034 m n.p.m.), a za nim Freidwandkasten (3.114 m n.p.m.), Sinwelleck (3.261 m n.p.m.), Kapuziner (2.852 m n.p.m.), Schartenkopf (2.857 m n.p.m.). Podczas budowy wysokogórskiej drogi Grossglockner woda była wykorzystywana do ruchu małej elektrowni, która zapewniała energię niezbędną do prac budowlanych w Glocknerhaus - Kaiser-Franz-Josefs-Höhe. Podszedłem pod wodospady, pospacerowałem wzdłuż jeziora, a potem ruszyłem w kierunku Kaiser-Franz-Josefs-Höhe.

najbliższe galerie:

 
Grossglocknerstrasse
1pix użytkownik places2visit odległość 1 km 1pix
   GROSSGLOCKNER HOCHALPENSTRASSE - POWRÓT
1pix użytkownik harmony odległość 1 km 1pix
GGHAS III.  Kaiser-Franz-Josefs-Höhe
1pix użytkownik doracz odległość 2 km 1pix
Austria - u stóp Wielkiego Dzwonnika
1pix użytkownik wasaga odległość 3 km 1pix
Grossglockner - trasa widokowa
1pix użytkownik gregy odległość 4 km 1pix
ALPEJSKIE WAKACJE
1pix użytkownik aniab odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 14.05.2019 21:39

Piękna trasa, a kolor wody w tym jeziorku przecudny:) Intuicja dobrze Ci podpowiedziała, żeby tam się zatrzymać i poeksplorować okolicę:) pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 13.05.2019 21:07

W taką górską scenerię ja też 😉.Co tu dodać - po prostu pięknie.Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 13.05.2019 19:53

Kurcze,tu jest jeszcze ciekawiej aniżeli w odsłonie pierwszej.
Już bym sie teleportował ...
pzdr

doracz użytkownik doracz(wpisów:1209) dodano 12.05.2019 22:22

Ru_da, Achernar, Paweller, Elu, Wmp, Harmony - bardzo Wam dziękuję. Pokażę jeszcze okolice Kaiser-Franz-Josefs-Hohe. Pozdrawiam Was serdecznie :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 12.05.2019 20:06

Trasa wręcz przez Ciebie skatalogowana ;) Jestem ciekawa co jeszcze z niej pokażesz.
Pozdrawiam :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 12.05.2019 16:47

I znów pięknie jest.
Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 12.05.2019 16:04

Super się jechało z Tobą. Za oknem ponuro, deszczowo, a tu takie piękne widoki . dzięki :)
pozdrówki Darku :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 11.05.2019 16:37

Kolejna ciekawa odsłona tej trasy ..., widoki zachwycające:) Mam nadzieję, że jak ja się tam kiedyś wybiorę, że też trafię na taką pogodę:)
Podobało się bardzo, pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 11.05.2019 11:55

Ja też. Jeśli będę znowu w Austrii, to odwiedzę ją obowiązkowo... Pozdrawiam. :)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:225) dodano 11.05.2019 09:44

Zachwycająca trasa. Wpisuję na listę miejsc do obowiązkowego odwiedzenia. Cudowne zdjęcia.
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!