m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Bania Lukę opuszczamy tuz po skonsumowanym śniadaniu. Jesli się zdarzyło,że ktoś z Was nie był w Bania Luce,to zapraszam tutaj ;
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=35903 Nasz cel w tym dniu jest dość odległy,ale tak zaplanowałem dojazd,by z Bani jechać jak najbardziej okrężną drogą. Po co ? A na po to by jak najdłużej paść oczy przepieknymi bosniackimi widokami :0 :) Prawda,ze pięknie ?
I tak kretymi,górskimi i jakże malowniczymi drogami docieramy do równie malowniczego,znanego z wody mineralnej oraz twierdzy miasteczka Tesanj. Zabudowa starego miasta rozciagajaca sie u stóp fortecy,mimo,iż niewielka,warta jest uwagi. Pierwsze historyczne wzmianki o samym miasteczku pochodzą z 1461 roku. Pod panowanie tureckie Tesanj dostał się w roku 1520. Miasto na owe czasy cieszyło się uznaną pozycją wśród miast regionu,było bowiem siedzibą osmańskiego kapitanatu. Obecnie cichutko,czyściutko i całkiem przyjemnie.
Jak juz wspomniałem,nad miastem góruje twierdza i naprawdę zacnie z dołu wygląda. Podobno powstała zanim powstał Tesanj i jest jedną z największych twierdz na terenie Bosni i Hercegowiny Doskonale z twierdzą synchronizuje sie muzułmańska wieża zegarowa.Na dodatek funkcjonuje ;) Wież pochodzi z XVII wieku i ma 18,5 m wysokości. Zanim jednak pójdziecie z nami na mury twierdzy,chciałbym Was zabrać do tego budynku przed nami. Robiąc zdjęcia ( chyba jako jedyny ) zostałem porwany przez pewnego pana do srodka.który koniecznie prosił,abym to równiez udokumentował. Wnetrze tego budynku to szkoła religii islamu,znajdująca sie nieopodal meczetu.
Tu nawet niby jakis rekopis z XVII wieku pan twierdził,lecz jakoś nie do końca jestem przekonany o autentyczności. Mogłem wejść wszędzie,nawet do gabinetu dyrektora. Wiecie- szkoła jak szkoła,ale te meble na mnie zrobiły wrażenie ... To się nazywa porządna i solidna ręczna robota :) ... Miejsce na herbatkę w przerwie :-)
Jak już wspomniałem wcześniej,nieopodal szkoły znajduje się meczet Ferhadija. I tutaj z placu meczetu również twierdza dobrze się prezentuje. Całkiem nieźle prezentuje sie również grób fundatora. Jeśli to kogoś zainteresuje,to nadmienię,iż meczet został wybudowany przez bratanka Sulejmana Wielkiego. Ferhad - beg gość sie nazywał ;) ...
Nadszedł juz czas na ostatni punkt programu,zatem zapraszam do / na twierdzę. Już raptem po kilkunastu metrach można podziwiać przyjemną dla oka panoramę miasta ... Pierwsza odrestaurowana wieża obronna .. A w niej niewielkie muzeum ... ...
... ... Budowniczych twierdzy trochę prosze państwa było ; Rzymianie,Słowianie ,no i Turcy . Na szczęście twierdza w tej chwili bardziej niż do obrony służy do miłego chill oraz do podziwiania miasta z góry. A to wszyscy chyba lubimy,prawda ?
:) :) Podziwiają równiez podziwiani :) Dla przeforsowanych turystów jest również pokaźny taras widokowy ... :) :)
:) Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
BiH - Maglaj
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 12 km 1pix
BiH - Travnik
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 50 km 1pix
BiH - Jajce cz.2
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 64 km 1pix
Bałkańska Wiosna (19)  Jajce
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 65 km 1pix
 Królewskie Jajce - BiH
1pix użytkownik imod odległość 65 km 1pix
BiH - Jajce cz.1
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 65 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 22.05.2019 13:54

Odkrywco Rozmusiaku , radośc podrózowania bije od Ciebie wielka. :) Fajna galeryja:))) Pozdro:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.05.2019 15:16

Bardzo ciekawe miejsce pokazałeś. Piękne położenie, urocze stare miasto, brak turystów, no i te mebelki w szkole.
I w dodatku pierwszy znacznik na OS, gratulacje,
pozdrawiam

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1313) dodano 17.05.2019 10:01

Sympatyczne miasteczko.
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 15.05.2019 22:29

Prawda, prawda ... ale jak widzę, podziwiać można nie tylko widoki z góry:)))
Pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6846) dodano 14.05.2019 21:44

Widoki z góry wiadomo:) Całkiem sympatycznie się to miasteczko pezentuje, ale 6 widok cuduuudo:) pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!