m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Zapraszam na kolejną wycieczkę po Pomorzu. Na początek odwiedzimy skryte wśród zieleni Mechowo. Znajdziemy tu stare drewniane gospodarstwa. Szachulcowe domy... ...i piękny ryglowy kościół z 1742 roku. Wieś od 1300 do 1772 roku była własnością cystersów z Oliwy.  Potem w wyniku rozbiorów ziemie te zajęły Prusy.
Wnętrze ma barokowy wystrój. Ale Mechowo słynie z czego innego... Znajdują się tu jedyne w Europie Północnej jaskinie sufozyjne. Nie powstały jak jaskinie krasowe w wyniku wypłukiwania przez wodę litej skały, ale na skutek tego, że tutejsza kamienie to gruboziarnisty piaskowiec i zlepieńce,  przesączające się wody wymywały luźniejszy materiał (sufozja) tworząc  podziemne przestrzenie. Tak powstała sieć jaskiń i podziemnych korytarzy. Jaskinie są udostępnione do zwiedzania , ale trasa liczy tylko kilkanaście metrów i można ją pokonać w kilka minut. Na pewno może być jednak fajną przygodą dla najmłodszych dzieci.
Zatrzymujemy się w kolejnej wsi. To Starzyno. Pierwsze wzmianki z 1207 roku mówią, ze należy także do cystersów. Murowany kościół św. Michała Archanioła pochodzi z 1648 roku. Świątynia znajduje się na Pomorskim Szlaku Cysterskim. http://psc.pomorskie.eu/index.html W otoczeniu kościoła znajdziemy pozostałości grobów dawnych mieszkańców. Kolejny przystanek w Kłaninie. Warto tu zwrócić uwagę na pałac rodziny Grassów - krewnych pisarza  Güntera Grassa. Zbudowany w XVII wieku został gruntownie przebudowany w XIX wieku.
Otacza go zabytkowy park... ...i zabudowania folwarczne. Wróćmy jednak do pałacu... ...znajdziemy tu ewenement: oryginalną XVII wieczną sień gdańską. W pałacu kręcono film Kamerdyner Filipa Bajona. Dojeżdżamy do Krokowej.
Znajdziemy tu neogotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z połowy XIX w. Jednak główną atrakcją jest tutejszy pałac. Wielokrotnie przebudowywany, obecny kształt uzyskał w XVIII wieku. Była to rodowa siedziba rodziny von Krockow. Pałac otacza park... ... w którym oprócz zabytków przyrody znajdziemy także romantyczną architekturę.
Ważnym punktem na mapie jest Żarnowiec. Znajdował się tu klasztor Cysterek. W XVI wieku do czasu zaborów modliły się tu i pracowały Benedyktynki. Po II wojnie światowej znalazły tu swój nowy klasztor Benedyktynki z Wilna. Warto zobaczyć późnogotycki kościół pochodzący z XIV-XV wieku. Wewnątrz znajdziemy bogate wyposażenie. Niestety do środka można było tylko zajrzeć przez kratę. W sąsiedztwie budynek typowej dla tych ziem starej wiejskiej szkoły. Żarnowiec jest także miejscem gdzie miała powstać pierwsza w Polsce elektrownia atomowa, nie byliśmy jednak na niedokończonym placu budowy.
Dojeżdżamy do Dębek. To niewielka osada która żyje głównie w sezonie letnim. Poza sezonem pusto tu i spokojnie. Na plażach nie ma tłumów... ...a pięknie jest tu pewnie o każdej porze roku.
Znaleźli się amatorzy świeżej rybki. Tu wpada do morza... ...rzeka Piaśnica. Jeśli pójdziemy wzdłuż jej brzegów... ...przy niewielkim mostku... ...znajdziemy relikt przeszłości - słupek graniczny z okresu międzywojennego. Wzdłuż Piaśnicy biegła granica Polsko - Niemiecka, a Dębki były najdalej na zachód wysuniętą wsią na polskim wybrzeżu.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Debki
1pix użytkownik accra odległość 4 km 1pix
KROKOWA
1pix użytkownik patryk80 odległość 5 km 1pix
Zachodnia Nörda po sezonie
1pix użytkownik dsk odległość 5 km 1pix
Krokowa
1pix użytkownik accra odległość 5 km 1pix
Wokół  Żarnowca - alternatywa
1pix użytkownik anusia_osia odległość 5 km 1pix
Pomorze cz.  7
1pix użytkownik kabaczek odległość 5 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!