m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zaparkowałem na rynku w Spiskim Podgrodziu (Spišské Podhradie), jednym z najmniejszych miasteczek Słowacji, położonym pośród trawertynowych wzgórz, pomiędzy Spiskim Zamkiem (Spišský Hrad) a Spiską Kapitułą (Spišská Kapitula) - dwoma bardzo ważnymi historycznie miejscami. Wszystkie te miejsca: Spišské Podhradie z zamkiem i Spiską Kapitułą (w której znajduje się siedziba biskupa Spiszu i która nazywana jest „słowackim Watykanem”), a także z kościołem Ducha Świętego w pobliskiej miejscowości Żehra,  od 1993 znajdują się na liście dziedzictwa UNESCO. Małe miasteczko ma całkiem sporo zabytków i z pewnością można by mu poświęcić osobną opowieść. Ale przyjechałem tu głównie po to by zobaczyć zamek. Oglądam się z siebie i z perspektywy Placu Maryjnego (Mariánske námestie) widzę Kościół św. Jana Bożego i klasztor braci miłosiernych (Kostol svätého Jána z Boha a kláštor Milosrdných bratov), który powstał w miejscu dawnego szpitala miejskiego z XIV wieku. Z barokową wieżą. Patrzę  przed siebie i widzę kamieniczki przy północnej pierzei Mariánske námestie, barokowy słup maryjny wystawiony przez Teodora Lubomirskiego, a ponad nimi  Spišský Hrad! Ale okazale się prezentuje! Katolicki kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Kostol Narodenia Panny Márie) przy placu Poleša. Klasycystyczny kościół powstał na ruinach gotyckiej świątyni, strawionej w pożarze. Z oryginału ocalała wieża i portal wejściowy. Kościół ewangelicki po południowej stronie Placu Maryjnego, ze śnieżnobiałą klasycystyczną wieżą wieńczącą budowlę. Spiska Kapituła.  Niegdyś siedziba opactwa, kapituły i ważny ośrodek religijny. Pierwsze obwarowania wybudowano w XIV wieku, a obecne pochodzą z XVII wieku. Spiska Kapituła miała kiedyś prawa miejskie. W 1776 roku utworzono tutaj biskupstwo spiskie. Kościelne miasteczko utraciło swoją suwerenność w 1948 roku, kiedy to władze przyłączyły je do Spiskiego Podgrodzia. [na zdjęciu Wieża Zegarowa (Hodinovú vežu), a za nią ogród w stylu francuskim].
Najcenniejszym zabytkiem Spiskiej Kapituły jest katedra św. Marcina (Katedrálny chrám sv. Martina) z XIII wieku. W jej architekturze można dostrzec elementy romańskie oraz gotyckie. Od Placu Maryjnego w Spiskim Podgrodziu mam może kilometr pod górkę do Zamku. Słoneczne i kwieciste lato, więc i spacer miły. Zamek przybliża się z każdym krokiem. Spišský Hrad leży już w Kraju Koszyckim, a Spišské Podhradie w Preszowskim.
Dziwnie przebiega granica administracyjna w tym miejscu. Podgrodzie oddala się. Pewnie z zamkowej wieży będzie piękna panorama. Kwiaty Pola Kwiaty polne Od strony wschodniej do zamku jest znacznie bliżej. Auta tłoczą się tuż obok zamku. Jadąc autostradą od strony Lewoczy, błyszczące w słońcu ruiny monumentalnej budowli widać już z daleka. Kierunkowskazy i nawigacja każą minąć miasteczko i zatrzymać się dopiero tu.
Kieruję się w stronę romańskiej bramy, do której prowadzi wyłożona kamieniami droga, wyślizgana przez wieki przez niezliczoną liczbę osób i zwierząt, które tędy zmierzały do zamku. Jest naprawdę ślisko, stąd ten łańcuch po lewej. Kiedyś przed bramą znajdowała się głęboka fosa, a na teren zamku można było dostać się zwodzonym mostem. Po przejściu przedbramia udaję się do najstarszej części zamku. Powstały w XIV wieku środkowy dzieciniec zalewają rzesze odwiedzających. Wchodzę wyżej, do górnego zamku i rozpoczynam zwiedzanie od położonych na lewo tarasów pałaców późnogotyckich. Miejsce na odpoczynek. Kamienna okrągła wieża zamkowa.  Ma 19 metrów wysokości, a grubość ścian dochodzi do 3,5 metra. Historia Zamku Spiskiego sięga 1120 roku. Z tego okresu pochodzi pierwsza pisemna wzmianka. Zamek pełnił rolę twierdzy granicznej państwa węgierskiego, a następnie był siedzibą żupana spiskiego. Dogodnie położone kamienne fortyfikacje skutecznie broniły mieszkańców przed wrogami, w tym przed najazdami Tatarów. Właścicielami zamku były rody Zápolya, Thurzo oraz Csáky (Czaków). Twierdza była też miejscem urodzin ostatniego przedhabsburskiego króla węgierskiego- Jana Zápolya.
Zabudowania zamkowe były użytkowane do 1780 roku, kiedy to zniszczył je pożar. Po tym zdarzeniu Zamek Spiski zaczął popadać w ruinę. Od 1970 roku pozostałości zaczęto poddawać pracom konserwatorskim i częściowo odbudowywać. [na zdjęciu: widok z późnogotyckich tarasów na kompleks zamkowy i okolicę]. Z góry widać środkowy dziedziniec oraz położony poniżej, zbudowany w połowie XV wieku dolny dziedziniec. Otaczają go potężne mury obronne przecięte dwoma wieżami. W centrum dziedzińca znajdują się fundamenty okrągłej małej warowni. Co naturalne, górny zamek jest najstarszą i najcenniejszą częścią całego kompleksu. Znajdują się pierwotne gotyckie i renesansowe budowle mieszkalne właścicieli i użytkowników mieszkań, O reprezentacyjności pomieszczeń świadczą zachowane gotyckie i renesansowe portale i okna. Wieża - donżon. Czyli w odróżnieniu od stołpa, wieża łącząca funkcje mieszkalne i obronne. Za nią jest potężna murowana ściana okrągłej budowli, uważanej do niedawna za cysternę. Wieża pochodzi z XIII wieku. Obecnie zwieńczona jest tarasem widokowym. Wejście na wieżę jest kręte i bardzo wąskie, ale wrażenia widokowe są godne polecenia i z pewnością wynagrodzą trud wspinaczki. Kotlina Spiska otoczona wzgórzami. Piękna panorama Spiskiego Podgrodzia
Widziany z wieży Pałac Romański. Póki co czeka na renowację i nie jest udostępniony do zwiedzania. Po zejściu z wieży zaglądam do ulokowanego pod tarasami zamkowego muzeum. Obecnie eksponowane są tu zbiory  Muzeum  Spiskiego dokumentujące historię zamku. Możemy zobaczyć wyposażenie średniowiecznej komnaty, wystawę militariów. Jest kaplica, drewniane posągi świętych, Izba tortur, gdzie wyeksponowano przeróżne machiny dla udręki niepokornych.
Rzecz zwyczajna w średniowieczu. Bez łaski i współczucia. Co za narzędzia… Zbrojownia. Romańskie Przedzamcze i zamek górny. Schodzę w dół. Częstokół na zewnątrz murów. Obecnie samotne słupy, które kiedyś były połączone belkami i wraz z bramą tworzyły pierwszą linię obrony. Dolny dziedziniec to najrozleglejsza część zamku. Kamienne schody prowadzą na wewnętrzne mury, którymi dolny dziedziniec można obejść aż do baszty obronnej będącej drugą wejściową bramą do zamku.
Baszta zamku średniego. Spišský hrad jest jednym z największych zespołów zamkowych w Europie Środkowej. Kompleks zamkowy zajmuje powierzchnię ponad 4 ha. I leży w pięknych okolicznościach przyrody wschodniego Spiszu. Po okolicy Zamku Spiskiego prowadzi spacerowa ścieżka dydaktyczna Sivá Brada - Dreveník. Turyści na ośmiu przystankach mogą zapoznać się z historią okolicy, jak również z ciekawostkami przyrodniczymi. Wracam tą samą drogą do Spiskiego Podgrodzia. W dole autostrada D1. Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Popradem i Preszowem. D1 możemy dojechać dalej, aż do Koszyc. Muszę je kiedyś w końcu odwiedzić.
Kwitnący oset. Monumentalna architektura zamczyska. Nie żałuję.

najbliższe galerie:

 
Spissky Hrad
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Spissky Hrad (Zamek Spiski)
1pix użytkownik tomekdenka odległość 0 km 1pix
Słowacki Spisz
1pix użytkownik przemo odległość 0 km 1pix
Słowacja-Spiski Zamek
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Spišský Hrad
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Słowacja - Spišský Hrad
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 30.05.2019 22:49

Byłam na zamku i w Spiskiej Kapitule 2 razy. Tereny faktycznie urocze. A Ty poczyniłeś piękniste fotki.
Ciekawam wielce czyś zobaczył na zamku stworzenie susłem zwane? :))) miały norki na dolnym dziedzińcu.
pozdrówki :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 27.05.2019 12:43

Słowacja jest piękna, choć mocno przez nas niedoceniana.
Wszyscy gonimy za dalekii destynacjami w poszukiwaniu niesamowitych miejscówek, podczas gdy praktycznie pod nosem mamy takie atrakcje :-)
Spissky Hrad pamiętam jeszcze z końca lat 80-tych gdy byłam dzieciakiem. Niewiele się zmienił, a w 2001 wyglądał identycznie jak na Twoich zdjęciach.
To nawet dobrze, bo świadczy o tym, że Słowacy dbają swoje zabytki.
Powtórze też za Paniwu - Koszyce ! Urzekające centrum położone wzdłuż wrzecionowatego Rynku z Katedrą św. Elżbiety. Warto. Spodoba Ci się :-)
Plus Lewocza do kolekcji, jeśli jeszcze nie byłeś.
A i południe Słowacji przy węgierskiej granicy ma mnóstwo do zaoferowania (wiem, bo miaszkałam tam za dziecka przez jakiś czas; jeśli będziesz miał okazję, to nie odmawiaj :-)).

Fajnie było znów wrócić do zamku i przedreptać te wiekowe mury, które niejedno widzialy :-)
Pozdr.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1312) dodano 26.05.2019 21:53

Ru_da, Kabaczek, Kordulo, Paweller, Gabi, Popekpaweł, Elabb, Paniwu, Wasaga, Satan, Wmp, Rozmusiaki - bardzo Wam dziękuję za odwiedziny i komentarze. Kabaczku, bardzo polecam. Popekpaweł - wiem, ale mam nadzieję, że odwiedzę Spisz ponownie. I ponownie obiorę bazę w Spiskiej Nowej Wsi bo to jedno z trzech moich najbardziej ulubionych miast Europy (obok Torunia i Porto). A i do Koszyc Paniwu wtedy się wybiorę :). Satan, widziałem Tatry stamtąd, ale już tu nie zmieściłem. Rozmusiaki, a tam będziesz czekał. Wrzucaj! Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 26.05.2019 15:08

I pomysleć,że miałem zamiast Litomysla,właśnie Sisz wrzucic :)
Tyle,ze mój jest bardziej mroczny,bo burzowo miałem.
Fajna galeria i miło było sobie przypomnieć.
Teraz musze poczekac trochę z moja prezentacją :)
Gratuluję :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2367) dodano 26.05.2019 13:33

Super prezentacja, fotki zacne.
Pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3319) dodano 26.05.2019 10:16

Byłem 2 tygodnie temu ;-) Miejsce genialne, a widoki z górnych partii... ;-)
Bardzo ładnie pokazałeś zamek i okolice ;-)


PS - tylko gdzie Tatry na horyzoncie? :-)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:731) dodano 25.05.2019 23:00

Muszę w końcu wybrać się na Słowację, bo od kilku lat ciągle kończy się na planach. Bardzo ładna galeria. Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:754) dodano 25.05.2019 17:21

Powiem, że nic się nie zmienił od początku wieku, chociaż chyba wypiękniał na Twoich zdjęciach. W ogóle prześliczna prezentacja, a widok z zamku na podgrodzie (30) dech zapiera. Koniecznie dojedź kiedyś do Koszyc - warto. Pozdrawiam serdecznie.

elabb użytkownik elabb(wpisów:28) dodano 25.05.2019 14:23

Zacne zamczysko, otoczenie też bardzo mi sie podoba 😊

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 25.05.2019 10:01

Urokliwą? Spisz jest przepiękny. Ominąłeś dwie, fajne atrakcje. Drevenik z najwyższymi na Słowacji skałami trawertynowymi. Jakieś 20 min. piechotą od zamku. I z drugiej strony miasteczka rezerwat Siva Brada z aktywnymi źródłami mineralnymi. Od Spisskiej Kapituły też jakieś 15 min piechotką.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 25.05.2019 08:17

Piękne połączenie starej i nowej kolorowej architektury z sielskimi krajobrazami, śliczna prezentacja,
pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 24.05.2019 21:29

Zamek bardzo zacny ..., widok z góry na 30 rewelacja ..., 3 z dołu też super ..., i ogólnie bardzo urokliwa galeria ..., fajnie się oglądało, pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 24.05.2019 20:37

Super miejscówka:)) Trzeba pomysleć o odwiedzeniu tego miejsca. W końcu nie mam tak daleko:)Pozdro:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1319) dodano 24.05.2019 18:16

Jako dziecko miałem pocztówkę przedstawiającą ten zamek. Od tamtej pory jest on ciągle w mojej pamięci i trwale zagościł na liście miejsc które trzeba zobaczyć.
Twoja galeria umacnia mnie w tym postanowieniu.
Pozdrawiam.

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:350) dodano 24.05.2019 14:38

Przepiękna galeria, śliczne zdjęcia. Aż mi się zachciało tam pojechać :)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!